Решение по дело №730/2020 на Районен съд - Казанлък

Номер на акта: 260037
Дата: 30 септември 2020 г. (в сила от 19 октомври 2020 г.)
Съдия: Михаил Георгиев Михайлов
Дело: 20205510200730
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 10 юли 2020 г.

Съдържание на акта

Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е  

 

Казанлък 30.09.2020 год.

                                      

                   Казанлъшкият районен съд, наказателно отделение, четвърти състав, в публичното съдебно заседание на тридесет и първи август две хиляди и двадесета година, в състав:

                                                                 

                                                            председател: Михаил Михайлов,

 

при участието на секретаря Атанаска Джагълова, като разгледа докладваното от съдия Михайлов АН дело №730/ 2020г. по описа на същия съд, за да се произнесе взе предвид следното: 

                   Обжалвано е наказателно постановление №20-0284-001246/ 02.06.2020г., издадено от началник РУ към ОДМВР-Стара Загора, РУ-Казанлък.                  

                   Д.А.С., недоволна от наложеното й наказание, моли съда да отмени цитираното наказателно постановление като незаконосъобразно и  неправилно. В с.з. същата не се явява, но изпраща свой процесуален представител, който поддържа жалбата и сочи аргументи в нейна подкрепа.         

                   Въззиваемата страна, редовно призована, не изпраща представител и не изразява становище по делото.

                   Съдът, след като извърши цялостна проверка на констативния акт, наказателното постановление, като прецени поотделно и в тяхната съвкупност приобщените към делото доказателства, приема за установено следното:     

                   Жалбата е подадена в срок от лице, имащо право на такава, поради което съгласно чл.59,ал.2 от ЗАНН съдът приема, че същата е допустима.       

                   Административно-наказващият орган, позовавайки се на АУАН серия АA №625114/ 20.05.2020г., приел за установено, че на 20.05.2020г. около 13.45 часа в с.П. на ул.„Б.“-пред дом №**, в посока север-юг, като настойник/баба/ съзнателно е допуснала непълнолетния й внук С. З. С. с ЕГН ********** да управлява МПС- лек автомобил „Мерцедес“ с рег.№ ****, собственост на  ***** от Кралство Великобритания, като МПС нямало сключен и действащ договор за задължителна застраховка „Гражданска отговорност“ на автомобилистите. АУАН бил подписан без възражения, а административно-наказателната преписка била образувана във връзка с разпоредбата на чл.26,ал.3 от ЗАНН.   

Началникът на РУ към ОДМВР-Стара Загора,РУ-Казанлък, счел, че деянието не е маловажно, както и че нарушителя бил лице, което не е собственик и е управлявал МПС, във връзка с чието притежаване и използване нямало сключен и действащ договор за задължителна застраховка „Гражданска отговорност“ на автомобилистите. 

                   АНО приел, че Д.А.С. виновно е нарушила разпоредбата на чл.638,ал.3 от КЗ, поради което и на основание чл.53 от ЗАНН и чл.638,ал.3 от КЗ й наложил административно наказание- глоба в размер на 400/четиристотин/ лева.       

          Съдът намира, че в хода на административно-наказателното производство, бе доказано по безспорен начин, че непълнолетния Сашо Зарков Сашев на 20.05.2020г. около 13.45 часа в с.П. на ул.„Б.“-пред дом №**, в посока север-юг, е управлявал МПС- лек автомобил „Мерцедес“ с рег.№ LS52 ABN, собственост на ASKEW STEVEN от Кралство Великобритания, като по отношение на горното МПС нямало сключен и действащ договор за задължителна застраховка „Гражданска отговорност“ на автомобилистите. 

           В изпълнение на задължението служебно да следи за допуснати съществени нарушения в хода на административно- наказателното производство настоящият съд констатира  пропуск от страна на актосъставителя и наказващия орган. Налице е съществено противоречие между АУАН, описателната част на НП, неговия диспозитив, от една страна и отразената като нарушена правна норма на КЗ- от друга страна. Според контролните органи и АНО нарушителят, като несобственик, е управлявал МПС, във връзка с чието използване не е имал сключен и действащ договор за тази застраховка. При такова описание на нарушението в акта и в издаденото, въз основа на него, наказателно постановление не са посочени основни елементи от неговия състав, визирани в императивните разпоредби на чл.42,т.3 и чл.57,ал.1,т.5 от ЗАНН или доколкото са отразени същите, те са взаимно изключващи се, тъй като ако С. З. С. е бил само ползвател на автомобила, той не би могъл да притежава застраховка за него, тъй като такова право има само собственика на същото.

За да предизвика целените с издаването му правни последици НП като писмено обективирано волеизявление следва да съдържа изначално определен в закона минимален обем информация.Данните,фактите и обстоятелствата,които безусловно следва да има обема на наказателното постановление, са посочени в чл.57 от ЗАНН. Тези от тях, съдържащи се в чл.57,ал.1,т.5 и т.6 от ЗАНН, а именно- описание на нарушението, датата и мястото, където е извършено, обстоятелствата, при които е осъществено то, доказателствата, които го потвърждават, както и законните разпоредби, които са били нарушени виновно, съставляват мотивите- фактическите и правни основания, от които следва постановения от административно-наказващия орган резултат.  Производството по установяване на административни нарушения и налагане на административни наказания чрез съставяне на АУАН и издаване на НП е строго формален процес и ЗАНН урежда изчерпателно процедурата и реквизитите, които трябва да съдържат съответните актове.

Наказателното постановление представлява юрисдикционен акт като както за наказания, така и за съда, следва да бъде ясно за какво нарушение е наложено наказание. Формалността на административно-наказателното производство предпоставя максимална прецизност на АНО при индивидуализацията на конкретното нарушение. Изложеното влече извод за наличие на допуснато от наказващия орган нарушение на процесуалните правила при издаване на наказателното постановление. Несъответствието на посочената в АУАН и НП фактическа обстановка, във връзка с извършването на дадено нарушение, с действителната такава, не следва да се приема в случая за техническа грешка. Недопустимо е в рамките на съдебния процес, основавайки се на фактите, които се установяват от доказателствата по делото, да се санира подобен порок на наказателното постановление, тъй като би се променил елемент от обективния състав на нарушението, за което наказващия орган е наложил наказание. Неспазването на така установените нормативни изисквания има за последица постановен в съществено нарушение на закона акт.                

За пълнота на изложението съдът намира за уместно да отбележи, че актосъставителя и наказващия орган са изготвили административни актове в нарушение на принципа по чл.24,ал.1 от ЗАНН,че административно-наказателната отговорност е лична. Така незаконосъобразно е издадено наказателно постановление  срещу Д.А.С., само защото тя е баба на С. З. С., без обаче да се приложат доказателства същата да е настойник или попечител на последния, или съобразно нормата на чл.26,ал.3 от ЗАНН С. съзнателно да е допуснала извършването на вмененото на внука й нарушение на КЗ.  

С оглед на гореизложеното, настоящата инстанция намира жалбата за основателна, поради което същата следва да бъде уважена, а атакуваното наказателното постановление- отменено изцяло, като неправилно и незаконосъобразно.

В този смисъл са налице и основанията за заплащане, от страна на наказващия орган, на направени от жалбоподателката  разноски в размер на 300/триста/ лева за упълномощаване на процесуален представител. 

Предвид горното и на основание чл.63,ал.1,пр.III от ЗАНН 

 

                                                 Р   Е   Ш   И :

        

ОТМЕНЯ наказателно постановление №20-0284-001246/ 02.06.2020г., издадено от началник РУ към ОДМВР-Стара Загора, РУ-Казанлък, с което на Д.А.С. ***, с ЕГН **********, е наложено административно наказание- глоба в размер на 400/четиристотин/ лева.   

 

ОСЪЖДА началник РУ към ОДМВР-Стара Загора, РУ-Казанлък, да заплати на Д.А.С. ***, ЕГН **********, сумата 300 /триста/ лева,заплатена от последната за упълномощаване на процесуален представител- адв.П. П. от АК-Стара Загора по АН дело №730/ 2020г. по описа на Районен съд-Казанлък.

 

Решението подлежи на обжалване в 14-дневен срок от съобщаване на страните, че самото то и мотивите към него са изготвени, пред Административен съд гр.Стара Загора.

                                                                          

 

Районен съдия: