Решение по дело №1348/2020 на Районен съд - Видин

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 29 април 2021 г. (в сила от 2 юни 2021 г.)
Съдия: Даниел Иванов Цветков
Дело: 20201320201348
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 17 декември 2020 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е     138

 

гр. Видин, 29.04.2021г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

         Видинският районен съд, наказателна колегия, в публичното заседание на тридесети март през две хиляди и двадесет и първа година в състав:

Председател: Даниел Цветков

при секретаря П.Въткова, като разгледа докладваното от съдия Цветков НАХ дело №1348 по описа за 2020 год., за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по чл.59 и следващите от ЗАНН.

Делото е образувано по подадена в срок жалба от  Кръстян Б.К. ***,  против  Наказателно постановление  № 20-0953-001346/15.10.2020г. на Началник сектор към ОДМВР Видин, сектор „Пътна полиция“ , с което на жалбоподателя е наложено административно наказание - глоба в размер на 150,00 лв. на основание чл.177, ал.1,т.2  от ЗДвП.

В съдебно заседание  жалбоподателят не се явява. В писмено становище на процесуалния му представител се изтъкват съображения, че не е налице извършено нарушение. Наказателното постановление  е издадено в противоречие на процесуалните правила за установяване и санкциониране на административните нарушения и като такова следва бъде отменено.

Представител на ответната страна се явява и  взема становище по делото.Иска се потвърждение на издаденото наказателно постановление като правилно и законосъобразно.

От събраните по делото доказателства,  взети поотделно и в тяхната съвкупност, съдът прие за установено следното:

На 08.09.2020 г.в 19:50 ч. на ГКПП Брегово посока от България към Сърбия Кръстян Б.К. управлявал лек автомобил,лична собственост Форд Притше, с рег. № М7177 ВН в срока на изтърпяване на принудителна административна мярка „Временно отнемане на СУМПС по чл.171,т.1, буква „Б“ по ЗДвП по ЗППАМ № - 20-0996-00531/25.08.2020г. След поискани от служителите на „Пътна полиция“ и представени от жалбоподателя валидни СУМПС и контролен талон,  била извършена проверка, която установила,че Кръстян К. е лишен от право да управлява МПС, въз основа на визираната по – гора ЗППАМ. Свид. Р.Р.Л. – младши автоколнтрольор при ОД на МВР Видин, сектор Пътна полиция, възприел извод за извършено административно нарушение и съставил АУАН №310754 от 08.09.2020 г. с който СУМПС №*********, котролен талон №53336, регистрационни табели – 2 бр. с № М7177ВН били изезети.

        Въз основа на акта било издадено и обжалваното НП, с което на последния било наложено посоченото по- горе административно наказание.

        Видно обаче от представените по делото писмени доказателства- справка от ОДМВР –Монтана, ведно със ЗППАМ №20-0996-00531 е,че към 08.09.2020 г. горепосочената ЗППАМ не е била влязла в сила. Същата е връчена на жалбоподателя на 12.01.2021 г. 

 Така установената фактическа обстановка се доказва от събраните по делото гласни и писмени доказателства-показанията на свидетеля  Р.Р.Л.,   административно-наказателната преписка, както и приобщената по делото ЗППАМ №20-0996-00531.     

При така установената фактическа обстановка, съдът намира, че жалбоподателят К. не е осъществил от обективна и субективна страна състава на административно нарушение, за което е наказан.

        От приложената по делото заповед за прилагане на принудителна административна мярка № 20-09996-000531 от 25.08.2020 г.на началник сектор „Пътна полиция“ Монтана Елвис Христов Иванов  е видно,че същата е връчена на 12.01.2021 г. , тоест почти 3 месеца след издаването на процесното наказателно постановление. ЗППАМ не е породила правно действие и не е била влязла в законна сила към момента на извършване на проверката на 08.09.2020 г. Нещо повече, според приложената по делото  справка за нарушител в раздел ЗППАМ №2 „акт GA 281610/24.08.2020 ЗДвП“ е отбелязано като статус единствено  „регистриран в системата“. Липсва  изрична индикация за връчване на същата и влизането й в сила. Следователно към момента на извършването на проверката от служителите на ГКПП –Брегово жалбоподателят К. не е бил лишен от право да управлява МПС нито по съдебен, нито по административен ред и не е реализирал състава на вмененото му във вина административно нарушение.

Съгласно разпоредбата на чл.6 от ЗАНН административно нарушение е това деяние,с което се нарушава  установения ред на държавно управление,извършено е виновно и е обявено за наказуемо.При тази дефиниция, за да се установи дали едно лице е извършило административно нарушение, следва да са налице следните елементи:1. Наличие на деяние под формата на действие или бездействие;2.това деяние да нарушава установения ред на държавно управление;3.да е извършено виновно;4.да е обявено за наказуемо с административно наказание. Съгласно чл.26 ал.1 от ЗАНН административно наказателно отговорни лица са пълнолетните граждани,навършили 18 години,които са извършили административно нарушение в състояние на вменяемост.От горните разпоредби може да се направи извод,че за да се издаде НП,е необходимо преди всичко да е налице наказателно отговорно лице,респективно такова,което да е извършило административно нарушение в състояние на вменяемост.Вменяемостта е това качество на психиката на дееца, което се изразява в потенциалната възможност за формиране на вина, т. е това е възможността да съзнава свойството и значението на постъпките си и да способността да ги ръководи. Не се доказва наличието на виновно поведение от страна на жалбоподателя К., вменено му от страна на АНО в АУАН и НП. Следва да се има предвид, че настоящото производство е от административно наказателен характер. Същественото при него е да се установи има ли извършено деяние, което да представлява административно нарушение (по смисъла на чл. 6 ЗАНН), дали това деяние е извършено от лицето посочено в акта и НП и дали е извършено от него виновно. Тези предпоставки следва да бъдат установени и доказани от административно наказващия орган, като представител на административно наказателното обвинение.  Съдът счита, че отразеното в акта за административно нарушение не се счита за безспорно доказано със самото му съставяне, а именно в тежест на административно наказващия орган е с установените доказателствени средства, да докаже отразеното в акта, както и  факта на извършване на претендираното административно нарушение, именно, че последното е извършено от лицето срещу което са съставени АУАН и НП.   Същевременно при съставянето на акта и издаването на НП следва да бъдат спазени и съответните процесуални изисквания, тъй като тяхното нарушаване би довело до незаконосъобразност на НП.

 Налице е противоречие между описаното нарушение и санкционната норма – административнонаказващият орган е счел, че водачът е лишен от СУМПС, оттук и неправилно е подвел деятелността на привлеченото към отговорност лице спрямо текста на 177,ал. 1, т.2 ЗДвП, предвиждащ наказание за водач, който управлява МПС след като свидетелството за управление е временно отнето по реда на чл. 171, т. 1, б. „б“ ЗдвП.Нормата на чл. 177, ал. 1, т. 2 ЗДвП е както санкционна, така и съдържаща състава на нарушението , за което се налага предвиденото в нея наказание, посочено по-горе. От приобщените по делото доказателства , в частност справката за нарушител и справката на ОДМВР – Монтана , е видно, че водачът притежава валидно СУМПС и ЗППАМ № 20-0996-000531 не е влязла в законна сила. Това опровергава обстоятелствената част на  процесното наказателно постановление.Жалбоподателят не е извършил състава на описаното административно нарушение,следователно той не може да бъде административно наказателноотговорно лице по смисъла на чл. 26,ал. 1 и чл. 6, ал. 1 от ЗАНН.

          Съдът намира, че в конкретния казус по безспорен начин се  установи, че  жалбоподателят не е извършил описаните в АУАН и НП нарушения, предвид събраните по делото  писмени и гласни доказателства, обсъдени по-горе от съда.

           В тази връзка Съдът счита, че административно- наказващият орган не е изпълнил  задължението си визирано в разпоредбата на чл.  52, ал.4, от ЗАНН като е трябвало да прецени събраните доказателства, а при необходимост да извърши и разследване на спорните доказателства.

 

           От изложеното до момента, съдът счита, че  НП е издадено в пълно противоречие с процесуалните правила и като такова следва да бъде отменено, поради което  и на основание чл.63, ал.1 от ЗАНН Видинският районен съд

 

Р  Е  Ш  И:

        

 ОТМЕНЯ Наказателно постановление № 20-0953 - 001346/15.10.2020г. на Началника на ОДМВР Видин, сектор „Пътна полиция, с което на жалбоподателя Кръстян Б.К. *** и съдебен адрес *** е наложено административно наказание - глоба в размер на 150,00 лв. на основание чл.177, ал.1, т. 2   от ЗДвП,

        Решението подлежи на касационно обжалване в 14 дневен срок от съобщението до страните за изготвянето му пред Административен  съд гр. Видин по реда на АПК.

        

        

       РАЙОНЕН СЪДИЯ