Решение по дело №16895/2018 на Районен съд - Пловдив

Номер на акта: 3094
Дата: 22 юли 2019 г.
Съдия: Владимир Руменов Руменов
Дело: 20185330116895
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 26 октомври 2018 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е № 3094

 

22.07.2019 г., гр. Пловдив.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

  ПЛОВДИВСКИ РАЙОНЕН СЪД, XIІ-ти гр. състав, в открито съдебно заседание на единадесети юни  две хиляди и деветнадесета година, в състав:

 

                                   РАЙОНЕН СЪДИЯ:  ВЛАДИМИР РУМЕНОВ

 

      при секретаря Катя Грудева, като разгледа докладваното от съдията гр. д. № 16895 по описа на същия съд за 2018г., за да се произнесе, взе предвид следното:

   Производството е по реда на чл. 235 от ГПК - решение по съществото на исков спор.

    Искова молба на едноличен търговец ЕТ ***, със седалище и адрес на управление ***, против К.Г.К., ЕГН **********,***    

    Според изложеното в исковата молба, между  страните имало договор от дата 10.01.2015г., по силата на който ищецът следвало да снабди ответника със документи  за отпускане на паричен заем и да   попълни  и депозира в небанкова финансова институция такива, с цел банката да отпусне на К. паричен кредит. Това било направено, като на дата 20.01.2015г, „ Уникредит Кънсюмър Файненсинг“ ЕАД  отпусната на К. заем, за което бил съставен друг  нарочен писмен договор .

   От своя страна ответникът се задължил да заплати на ищеца възнаграждение по договора в размер от 1000 лева. Това не било направено в договорения срок – една седмица от датата на отпускането на заема, при което , ищецът се снабдил за вземането си със заповед за изпълнение на парично задължение по чл. 410 от ГПК , издадена под № *** по частното гражданско дело № 13585 по описа на ПРС за 2018г. Освен главницата, в заповедта било заповядано плащане  и на  неустойка в размер от 71.28 лева за периода от 28.01.2015г до 21.08.2018г, и законната лихва върху главницата от датата на подаването на заявлението в съда – 21.08.2018г до окончателното изплащане на вземането.

   Против така издадената заповед , ответникът възразил в срока по  чл. 414 от ГПК, затова ищецът  иска установяване на вземането си по реда на чл. 422 от същия кодекс  и присъждане на разноските по спора в негова полза .   

    Ответникът оспорва иска , възразява , че  договор между страните не е сключван. Договорът бил  и нищожен – поради липса на съгласие между  страните. Моли се исковете да бъдат отхвърлени , и до се присъдят сторените от ответника по делото   разноски.  

  Вещото лице по проведената графологична експертиза дава заключение , че подписа в графа  в графа „възложител“ в договора от дата 10.01.2015г, е положен от ответника.

   При тези факти :

    Водят се съединени между същите страни искове с правно основание в чл. 286 и чл. 92 от Закона за задълженията и договорите във връзка с чл. 422 от ГПК. Исковете са допустими . Има пълна идентичност  между заповяданото за плащане вземане и това, посочено в исковата молба , и са спазени сроковете по чл. 414 и 422 от ГПК. 

    Договорът от дата 10.01.2015г, от който ищецът черпи права, е приложен по делото в оригинал. Според същия, възложителят възлага, а  изпълнителят приема „да извърши дейност по снабдяване , попълване и депозиране на всички необходими документи свързани с отпускането на паричен заем на възложителя“. По силата на чл.ІІІ.1 от същия договор, К., наричан в договора  „възложител“, се е задължил да плати възнаграждение в размер  на 1000 лева, платими в едноседмичен срок от подписването на договора за кредит. Уговорен е срок на действие на договора от два месеца. При неизпълнение е договорена  и неустойка за забава в размер от два процента от дължимото на изпълнителя възнаграждение , за всеки ден забава в плащането от дните след изтичането на едноседмичния срок  по чл. ІІІ.1 от договора. Сключването на този договор е спорно , но според заключението на  вещото лице по проведената графологична експертиза, автор на подписа , положен в графа „възложител“ договора , е ответника К.. Съдът кредитира това заключение, тъй като по делото няма данни , които да му противоречат , при което приема, че ответникът е изразил воля да се задължи  договорно. Няма как при това положение да се сподели възражението на ответната страна за липса на  съгласие. Дори да са достоверни показанията на  свид. ***, племенница на ответника, според които, действителната уговорка между страните не е била да се заплати в полза на  *** възнаграждение по договора за поръчка, като вместо това  , *** следвало да получи от небанкова финансова институция комисионно „възнаграждение за доведен клиент“, тези показания не могат да бъдат кредитирани поради забраната на чл. 165 ал. 2 от ГПК, защото отсъстват по делото изходящи от ищеца доказателства за привидност на волеизявлението по смисъла на тази разпоредба. На следващо място, твърденията на  свид . *** всъщност сочат не на липса на съгласие , а на привидност в договорките между страните, каквато обаче също отсъства, тъй като няма прикрито друго правоотношение между същите страни. Обратно, няма пречка да се кредитират показанията на свид. ***, тъй като неговите показания се подкрепят от представеното копие от  договора.   

     Не се спори по делото, че на дата  20.01.2015г, между ответника и трето на спора лице „Уникредит Кънсюмър Файненсинг“ ЕАД, ЕИК  *********,  е сключен договор за  потребителски паричен кредит, което съставлява пълно изпълнение от страна на изпълнителя ; възражение за неизпълнен договор не е правено . 

      Процесният договор е разновидност на договора за поръчка, по смисъла на чл.  280 от Закона за задълженията и договорите, и след като то между страните изрично е уговорено възнаграждение по смисъла на чл. 286 от същия закон, то същото  се дължи .

    ІІ . Неустойката : 

    Договорена е такава в чл. V изр. последно, за забава в изпълнението, като предвид представения договор за кредит между ответника и „Уникредит кънсюмър файненсинг „ ЕАД с дата 20.01.2015г, срокът тече от 28.01.2015г, а с оглед изложеното в исковата молба , крайната дата е деня преди подаването на заявлението в съда , 20.08.2018г.Задължението по пункт ІІІ от процесния договор за поръчка не е изпълнено, ответникът не ангажира доказателства за плащане , при което и този иск е основателен, включително с оглед размера си, който надхвърля търсената сума.        

  Исковете следва да бъдат уважени .

  Разноските се присъждат в тежест на ответника; по делото има доказателства за направени от ищеца разноски по двете производства в общ размер от 400 лева – договори за правна помощ и държавни такси , а хонорарът на вещото лице по проведената графологична експертиза е внесен  от ответника .

  Воден от изложеното и на основание чл. 235 от ГПК, съдът

 

                                                             Р Е Ш И: 

 

    Признава за установено по отношение на  К.Г.К., ЕГН **********,*** , че в отношенията между страните,  дължи на  ЕТ ***, със седалище и адрес на управление в ***, плащане на следните суми , за които е издадена заповед за изпълнение № *** по частното гражданско дело № 13585 по описа на ПРС за 2018г.: 1000 лева – главница , възнаграждение по договор за поръчка от дата 10.01.2015г., ведно със законната лихва върху главницата от датата на подаването на заявлението в съда – 21.08.2018г до окончателното изплащане на вземането, и неустойка за неизпълнение  в размер от 71.28 лева за периода от 28.01.2015г до 20 ..08.2018г.  

  

    Осъжда К.Г.К., ЕГН **********,*** , да заплати на ЕТ ***, със седалище и адрес на управление в ***, сумата от 400  лева разноски по двете производства , вкл. частното дело № 13585/18 , ПРС. 

  

   Решението подлежи на обжалване пред състав на ПОС , в срок от две седмици от датата на уведомлението до страните.

                                      

       

                                                                      РАЙОНЕН  СЪДИЯ: /п/

 

Вярно с оригинала.

ПМ