Решение по дело №9604/2016 на Районен съд - Плевен

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 9 февруари 2017 г. (в сила от 7 март 2017 г.)
Съдия: Ралица Ангелова Маринска
Дело: 20164430109604
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 20 декември 2016 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

09.02.2017г., гр. Плевен

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

ПЛЕВЕНСКИ РАЙОНЕН СЪД, ДВАНАДЕСЕТИ ГРАЖДАНСКИ СЪСТАВ, в открито съдебно заседание на осемнадесети януари две хиляди и седемнадесета година, в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: РАЛИЦА МАРИНСКА

 

При секретаря П.И. и прокурора.........................., като разгледа докладваното от председателя гр.д.№9604/2016г. по описа на ПлРС, за да се произнесе, намери за установено следното:

Производството е по реда на чл.28, ал.1, вр.чл.25, ал.1, т.3 от Закона за закрила на детето.

Пред ПлРС е депозирана молба от Дирекция “Социално подпомагане”, гр. Плевен, в която се твърди, че с решение №1735/29.10.2013 г. по гр.д.№5246/2013 г., по описа на ПлРС, спрямо малолетното дете З.М.Г., с ЕГН **********, е била предприета мярка за закрила, чрез настаняването му за отглеждане в специализираната институция ДМСГД– гр.Плевен, като поради изтичащия  срок на предоставената мярка за закрила и необходимостта от вземане на решение за бъдещото отглеждане на детето е било извършено социално проучване.

Родители на детето са И.С.Д., с ЕГН********** – майка и баща – М.Г.О., с ЕГН**********. Твърди се, че детето е родено в тежко здравословно състояние, за което му е бил издаден ТЕЛК№128/14.07.2015 г., с определена 100% инвалидност с чужда помощ, със срок до 01.07.2018 г. Посочва се, че детето е с водеща диагноза “други уточнени вродени аномалии, с общо заболяване атрезия на хранопровода, атрезия на удаденума, коарктация на аортата, МКД, Хипотрофия, лека умствена изостаналост“. Храненето на детето се извършва чрез гастротома, което налага честа смяна на гастралния катетър и изисква много добра хигиена и специфични грижи. Твърди се, че в институцията за него се грижи специализиран медицински персонал. По време на извършеното социално проучване е установено, че майката и бащата живеят на семейни начала, като имат още две деца, за които се грижат. Същите живеят в едноетажна къща в с.Бежаново, като се посочва, че хигиената е на задоволително ниво. Посочва се, че същите не разполагат  с нужния финансов ресурс, за да поемат грижите за детето З. в семейната им среда. Майката е безработна, а бащата работи периодично при повикване. Жилището което обитават е електро и ВиК снабдено, като отоплението се извършва на твърдо гориво. Посочва се, че родителите не притежават необходимата здравна култура и познания, за да могат да осигурят специфичните здравни потребности на малолетния З.. Твърди се, че родителите не са търсили контакт с детето от настаняването му в ДМСГД до момента. Не са установени близки и роднини, които да изразят желание да се грижат за детето в семейната си среда, поради лошото му здравословно състояние. В заключение се посочва, че поради лошото здравословно състояние на детето към същото следва да бъде приложена мярка за закрила – настаняване в специализирана институция – ДМСГД – гр.*** за срок от две години или до промяна на обстоятелствата свързани с него, ако е в негов интерес, считано от датата на настаняване по административен ред. Представени са писмени доказателства по опис. По случая е изготвен социален доклад.

Молителят Дирекция „Социално подпомагане” – гр.Плевен, в с.з., представлява се от юрк. М. Венкова, поддържа молбата и моли съдът да я уважи, като излага становище, че същата е изцяло в интерес на детето, поради тежкото му здравословно състояние.

Заинтересованите страни И.С.Д. и М.Г.О. – родители на детето – редовно призовани, явяват се лично и изразяват становище за основателност на молбата. Посочват също, че нямат възможност да се грижат за детето в това му състояние, не го посещават в ДМСГД, като излагат становище, че така настанено детето в дома има шанс евентуално да бъде осиновено за в бъдеще.

Заинтересованата страна –ДМСГД-гр. Плевен, р.пр., не се представлява.

Явява се адв. П.А., назначен от съда като процесуален представител на детето З.М.Г., също изразява становище за основателност на молбата, като посочва, че същата е в интерес на детето изцяло, като се има предвид тежкото здравословно състояние на същото.

Съдът, като прецени събраните по делото писмени доказателства и съобрази становищата  на страните, намира за установено следното:

Видно от представеното копие от удостоверение за раждане, с Акт №0135/25.06.2013 г., изд.Община – гр.Луковит,  се установява, че детето З.М.Г., с ЕГН********** е с родители: майка – И.С.Д., с ЕГН********** и баща – М.Г.О., с ЕГН**********.

Установява се също, че със заповед № ЗД-04-292/11.11.2016г. на директора на Дирекция ”Социално подпомагане”-Плевен, е била предприета мярка за закрила спрямо малолетното дете З., чрез настаняването му отглеждане в ДМСГД до произнасянето на съда. Постановено е  предварително изпълнение на заповедта.

От приложеният по делото социален доклад, изготвен от ДСП – Плевен се установява, че детето З., е родено в тежко здравословно състояние, поради което същото не може да бъде отглеждано в семейната му среда. Същото се нуждае от хранителен режим съобразен с възрастта му и неговото състояние. Детето е родено от съвместното съжителство на своите родители, от което има и др. две по-големи деца. Посочва се също, че липсва емоционална привързаност дете – родители, тъй като същите не са посещавали детето в дома. Посочва се, че същите напълно са се дезинтересирали от своето дете, живеят бедно и поддържа нисък стандарт на живот. Същите са подписали декларация от дата 19.09.2013 г. пред директора на ДСП – Плевен, че не желаят да поемат грижите за малолетния си син, поради здравословното му състояние и липсата на достатъчно финансови средства за адекватното му обгрижване в семейната среда. Посочва се, че детето се нуждае от чужда помощ за непрекъсната грижа и лечение. Същото е наблюдавано от медицински специалисти – педиатър, гастроендокринолог, психолог и рехабилитатор. В дома се провеждат редовно профилактични прегледи, следи се стриктно имунизационния календар и здравословното състояние на детето. Детето се храни със сонда през корема, което налага честа смяна на гастралния катетър. Поради установеното е издадена и временната заповед на директора на ДСП – Плевен.

В заключение на  доклада, изготвен от ДСП- Плевен, се посочва, че  поради вродените аномалии на детето, същото се нуждае от непрекъснати специални грижи, което е осигурено в ДМСГД – Плевен,  поради което е невъзможно отглеждането му в семейна среда. От друга страна е налице пълно дезинтересиране на родителите спрямо  детето. Няма и установени близки и роднини, които да имат желание да  отглеждат детето.

При така установеното, съдът намира, че с цел  защита интересите на детето, следва да бъде настанено в специализирана институция за срок от две години  или до промяна на обстоятелствата, свързани с детето, ако са в негов интерес, считано от датата на настаняването му административен ред.

Водим от горното, съдът

Р Е Ш И:

ВЗЕМА, на основание чл.28, ал.1, вр. чл.25, ал.1, т.3 от Закон за закрила на детето, МЯРКА ЗА ЗАКРИЛА спрямо детето З.М.Г., с ЕГН********** - НАСТАНЯВАНЕ за отглеждане и възпитание в специализирана институция-  ДМСГД-Плевен, за срок от две години или до промяна на обстоятелствата, свързани с детето, ако са в негов интерес, считано от датата на настаняването му административен ред – 11.11.2016 г.

Препис от решението да се изпрати на молителя и на заинтересованите страни, както и на процесуалният представител на детето- адв. П.А..

Решението подлежи на обжалване пред Плевенския окръжен съд в едноседмичен срок от съобщението до страните, че е изготвено.

 

                                           РАЙОНЕН СЪДИЯ: