Решение по дело №2757/2021 на Административен съд - Варна

Номер на акта: 75
Дата: 27 януари 2022 г.
Съдия: Кремена Сайкова Данаилова Колева
Дело: 20217050702757
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 20 декември 2021 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

 

№……………

 

 

гр. Варна  ..................2022 г.

 

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

Административен съд – Варна, в публично заседание на двадесети януари две хиляди двадесет и втора година в състав:

 

  ПРЕДСЕДАТЕЛ:  Борислав Милачков

       ЧЛЕНОВЕ:  Кремена Данаилова

     Мария Даскалова

                    

при секретаря Нина Атанасова и с участието на прокурор при Окръжна прокуратура – Варна – Силвиян Иванов, като разгледа докладваното от съдия Кремена Данаилова к.н.а.х.д. № 2757/2021 г. по описа на Административен съд - Варна, за да се произнесе взе предвид следното:

Производството е по реда на чл.208 и сл. от АПК във връзка с чл.63в от ЗАНН.

Образувано е по касационна жалба от Дирекция „Инспекция по труда“ – Варна, против Решение №845/10.11.2021 г. по НАХД № 20213110203023/2021 г. на Районен съд – Варна, с което е отменено Наказателно постановление № 03- 012722/25.06.2020 г. на директора на Дирекция „Инспекция по труда“-Варна, с което на Специализирано поделение „Опитна станция по лозарство и винарство-Варна“ към Държавно предприятие „Научно-производствен център“ - гр. Варна, ЕИК ***, на основание чл.416, ал.5, вр. с чл.414, ал.1 от КТ е наложено административно наказание имуществена санкция в размер на 2000 лева.

Касаторът намира за неправилен извода на съда, че деянието е маловажно. Счита, че нарушението е индивидуализирано и не следва за всяко неизплащане на трудово възнаграждение, в конкретния случай да се съставят четири НП. След като е описан броят на нарушенията и общата дължима сума, счита че е охранено правото на защита на наказаното лице. Отправено е искане за отмяна на оспореното решение и потвърждаване на НП. В съдебно заседание, чрез процесуален представител жалбата се поддържа. Претендира присъждане възнаграждение за юрисконсулт.

Ответната страна –  Специализирано поделение „Опитна станция по лозарство и винарство-Варна“ към Държавно предприятие „Научно-производствен център“ - гр. Варна, ЕИК ***, чрез адв. Д. В. оспорва жалбата.  Изтъква, че законосъобразно съдът е приел, че не са описани всички факти за установяване на вмененото нарушение. Следвало е да се посочи на кои лица и в какъв размер не са заплатени трудовите възнаграждения, но това не е сторено. Счита, че са извършени четири отделни нарушения. Не са изложени фактите, поради които е прието, че 28.10.2019 г. е датата на нарушението. Не е посочено нарушената правна норма, което препятства защитата. Моли касационната жалба да бъде отхвърлена и претендира за присъждане на съдебно – деловодни разноски.

Представителят на Прокуратурата счита жалбата за неоснователна и моли съда да остави в сила оспореното решение.

След като обсъди оплакванията в жалбата, становищата на страните, доказателствата по делото и с оглед проверката по чл. 218 от АПК, Административен съд – гр. Варна намира следното:

Касационната жалба е подадена от надлежна страна в законния срок, поради което производството по нея е процесуално допустимо.

Разгледана по същество, жалбата е неоснователна.

Районният съд е приел за установено следното:

Специализирано поделение „Опитна станция по лозарство и винарство-Варна“ към Държавно предприятие „Научно-производствен център“ - гр. Варна е с основна дейност „Отглеждане на грозде“, реализирана в обект: „Винарска изба“, намиращ се в гр. Варна. За осъществяването на дейността си същото ангажирало работници по трудово правоотношение. През м. октомври 2019 г. поделението не изплатило уговореното трудово възнаграждение на четирима работници и служители за извършената работа за м. септември 2019 г. в установения за това срок. На А.Г.било начислено трудово възнаграждение в размер на 504.39 лв., но били изплатени 350 лв., с остатък – 154.39 лв.; на И.И.са начислени 439.33 лв., които били изцяло неизплатени; на М.Д.били начислени 458.44 лв., също изцяло неизплатени; на Н.Р.били начислени 473.66 лв., от които били платени 300 лв., с остатък – 173.66 лв. Поради неизплащането на дължимите трудови възнаграждения бил подаден сигнал до Дирекция „Инспекция по труда“-Варна. В резултат на извършената проверка  бил съставен акт за установяване на административно нарушение на санкционираното лице. Въз основа на съставения акт на 25.06.2020 г. било издадено НП, с което на СП „ОСЛВ-Варна“ е наложена имуществена санкция в размер на 2000 лева за извършено нарушение на чл.128, т.2, вр. с чл.270, ал.3 от КТ. Впоследствие, на 03.08.2020 г. на работниците били изплатени всички дължими суми. Прието е, че не е ясно на какво основание 28.10.2019 г. е прието, че е датата на нарушението. Неправилно е посочено, че е нарушен чл. 128, т.2, вр. чл. 270, ал.3 от КТ. Съобразно установените факти е следвало да се приеме, че е нарушен чл. 270, ал.2 от КТ. Допуснатото нарушение задълбочава неяснотата относно нарушението. С тези мотив НП е отменено.

Оспореното решение е правилно и законосъобразно.

Мотивите на РС – Варна изцяло се споделят от касационната инстанция, поради което не следва да ги повтаря, а съдът препраща към тях на основание чл. 221, ал.2 от АПК.

РС – Варна не е отменил НП на основание чл.28 от ЗАНН, поради което доводът на ответника, че е допуснато нарушение при преценката на съда маловажно ли е нарушението са неоснователни.

В описанието на нарушението не е посочено на кои лица не е изплатено трудово възнаграждение. Посочване на конкретното лице, на което не е заплатено трудово възнаграждение е от съществено значение за решаване на спора, тъй като в противен случай както наказаното лице, така съда е лишен от възможността за проверка правилно ли са установени фактите, а именно дължи ли се за съответния период трудово възнаграждение. Допуснато е съществено нарушение на процесуалните правила – чл. 57, ал.1, т. 5 от ЗАНН, което е основание за отмяна на НП.

С неплащането на трудово възнаграждение на четири лица са извършени четири административни нарушения, като на основание чл. 18 от ЗАНН е следвало АНО да извърши преценка за всяко от нарушенията ли да издаде НП или да приложи чл. 415в от ЗАНН, но обединяване на четирите нарушения в едно НП е довело да неяснота на фактите, за които се налага наказанието. Нарушението на чл. 18 от ЗАНН е самостоятелно основание за отмяна на НП, както правилно е приел РС – Варна. Потвърждение за това са установените факти, че на А.Г.и Н.Р.е била изплатена част от трудовото възнаграждение, но в размер под минималната работна заплата, поради което е налице нарушение на чл.245, ал.1 от КТ, а не на чл. 128, т.2 вр. чл. 270, ал.3 от КТ. 

Законосъобразни са и изводите на първоинстанционния съд, че препращането към чл. 270, ал.3 от КТ е неправилно, защото нормата е неотносима към случая. Следвало е да се препрати към чл.270, ал.2 от КТ, която норма въвежда задължение трудовото възнаграждение да се изплаща авансово или окончателно всеки месец на два пъти, доколкото не е уговорено друго.

С оглед изложеното съдът намира, че наведените в жалбата касационни основания не са налице, поради което същата следва да бъде оставена без уважение, а решението на районния съд като правилно и законосъобразно следва да бъде оставено в сила.

Предвид изхода на спора и по арг. на противното на чл. 63д, ал.1 и 3 от ЗАНН вр. чл.143, ал.1 от АПК искането на касатора за присъждане на юрисконсултско възнаграждение е неоснователно, поради което се отхвърля от съда.

Ответникът е претендирал възнаграждение за адвокат. Видно от Договор за правна защита и съдействие сключен на 14.11.2021 г. е договорено и платено възнаграждение в размер на 400 лв., което е над минималния размер /370 лева/ по чл.18, ал.2, вр. чл.7, ал.2, т.1, т.2 от Наредба № 1 от 9.07.2004 г. за минималните размери на адвокатските възнаграждения, предвид материалния интерес по спора – 2000 лева. От жалбоподателя не е направено възражение за прекомерност, поради което по арг. на противното на чл. 78, ал.5 от ГПК, вр. чл. 144 от АПК следва ДИТ – Варна да бъде осъдена да заплати в полза на ответника сумата от 400 лева, представляваща възнаграждение за адвокат на основание чл.143, ал.3 от АПК, вр. чл. 63д, ал.1 от ЗАНН. 

Водим от горното и на основание чл. 221, ал.2 от АПК във връзка с чл. 63в от ЗАНН, Административен съд – Варна,

 

    Р   Е   Ш   И  :

 

        ОСТАВЯ  В СИЛА  Решение №845/10.11.2021 г.,  постановено по НАХД  №20213110203023/2021 г.  по описа на Районен съд – гр. Варна.

ОСЪЖДА Дирекция „Инспекция по труда“ – гр. Варна да заплати в полза на Специализирано поделение „Опитна станция по лозарство и винарство-Варна“ към Държавно предприятие „Научно-производствен център“ - гр. Варна, ЕИК *** сумата в размер на 400 /четиристотин/ лева, представляваща възнаграждение за един адвокат.

Решението е окончателно.                                        

                                                         ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

 

ЧЛЕНОВЕ: 1. 

 

 

 

   2.