Разпореждане по дело №444/2019 на Окръжен съд - Кюстендил

Номер на акта: 283
Дата: 18 септември 2019 г. (в сила от 18 септември 2019 г.)
Съдия: Надя Спасова Георгиева Савова
Дело: 20191500200444
Тип на делото: Частно наказателно дело
Дата на образуване: 12 септември 2019 г.

Съдържание на акта

Р  А  З  П  О  Р  Е  Ж  Д  А  Н  Е

гр. Кюстендил, 18.09.2019  г.

 

            КЮСТЕНДИЛСКИЯТ ОКРЪЖЕН СЪД,   наказателно отделение, в закрито съдебно заседание на осемнадесети септември  две хиляди и осемнадесета година, в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: НАДЯ ГЕОРГИЕВА

 

като разгледа  ч.н.дело № 444 по описа  на съда за 2019 г. и за да се произнесе взе предвид следното:

            Производството  е по реда на  чл.471, ал.2, т.1 от НПК за   разглеждане и изпълнение на молба за правна помощ,  подадена от Федерална служба за товарен транспорт- гр.Кьолн., Федерална република Германия до Окръжен съд-Кюстендил  за връчване на  Административен акт срещу Г. ***. 

            Кюстендилският окръжен съд (КнОС), след   проверка на материалите по делото, намери, че компетентен да изпълни поръчката е РС – Кюстендил, предвид следните съображения:

            От  приложените по делото материали се установява, че срещу българския гражданин Г. В., с местоживеене ***,  било образувано административно- наказателно производство от Федералната служба за товарен транспорт за административно нарушение съгласно разпоредби на Федералния закон за магистралните такси във връзка с Наредбата за разширяване на пътната мрежа с магистрални такси на ФРГ. Чуждестранният административно-наказващ орган е изпратил искане за оказване на правна помощ, изразяваща се във връчване на известие на нарушителя за състава на нарушението, наложената му глоба и възможността той да я заплати или да подаде жалба до Районен съд – гр. Кьолн. Изрично е посочено, че искането е във връзка със Споразумение за правна помощ при наказателни дела между страните-членки на ЕС от 29.05.2000 г.

            КнОС отчитайки изложените обстоятелства, счита  че компетентен да изпълни молбата за правна помощ е Кюстендилският районен  съд. Така  констатира КнОС предвид   чл. 471, ал.1 от НПК,  Конвенция, съставена от Съвета   в съответствие с чл. 34 от Договора за европейския съюз, за взаимопомощ по наказателноправни въпроси между държавите-членки на Европейския съюз (съставена в Брюксел на 29.05.2000 г., ратифицирана със закон от 40-то НС на 05.07.2007 г., ДВ, бр. 58/17.07.2007 г., издадена от МП, обн. ДВ, бр. 23/29.02.2008 г., в сила за Р България от 01.12.2007 г.),   допълваща режима на Европейската конвенция (на Съвета на Европа) за взаимопомощ по наказателноправни въпроси от 20.04.1959 г. (ратифицирана със закон от 36-то НС на 27.04.1994 г., ДВ., бр. 39/1994 г., в сила за Р България от 15.09.1994 г.) и двата допълнителни протокола към нея, Закона за ратифициране на Конвенцията   и ЗАНН.          

            Съгласно нормата на чл. 471, ал. 1 от НПК международна правна помощ по наказателни дела се оказва при условията на сключен международен договор, по който Р.България е страна. Съгл. ал.2, т.1 на чл.371 „Международната правна помощ включва   и „връчване на документи”.  Международният договор по см.на чл.371, ал.1 от НПК в случая е горецитираната Конвенция, съставена от Съвета в съответствие с чл. 34 от Договора за европейския съюз, за взаимопомощ по наказателноправни въпроси между държавите-членки на Европейския съюз  

             С чл. 3, т. 1 от Конвенцията   е предвидено взаимопомощ да се оказва и по „производства, които са образувани пред административни органи във връзка с деяния, които са наказуеми по националното право на молещата или на замолената държава-членка или и на двете, защото съставляват нарушения на правни норми и решението може да доведе до образуване на производство пред съд, който е компетентен по-конкретно по наказателни дела”.

            По силата на  чл. 24 от Конвенцията, България следва  да посочи в   декларация компетентните административни органи по смисъла на горецитирания чл. 3, т. 1.     В изпълнение на това задължение Р България е депозирала нарочна декларация, инкорпорирана в Закона за ратифициране на Конвенцията. В изпълнение на това задължение Р България е депозирала нарочна декларация, инкорпорирана в закона за ратифициране на Конвенцията . В нея посочила, че за всички останали случаи (извън тези по т. 1, 2, б. "а" - "в", които не касаят настоящата хипотеза), компетентните органи по прилагането на конвенцията са районните или окръжните съдилища " съобразно компетентността им по вътрешното законодателство. 

            Компетентният съд при обжалване на административни наказания от типа на наложеното във ФРГ съгласно вътрешното законодателство на РБългария, обективирано в  Закон за административните нарушения и наказания,  е районният съд.

            По изложените съображения ,   компетентен да изпълни молбата за правна помощ  е РС – гр. Кюстендил. Това налага прекратяване на съдебното производство по настоящето дело (което неправилно е образувано  с предмет по чл.6 от ЗПИРКОРНФС, вместо по чл.471 от НПК) и изпращане на делото по подсъдност на КнРС.

            Воден от горното и на основание  чл.42, ал.1 от НПК, КнОС

                                                       Р А З П О Р Е Д И :

            ИЗПРАЩА  делото по подсъдност на  Районен съд – гр. Кюстендил и

            ПРЕКРАТЯВА  съдебното производство по ЧНД № 444/2019 г. по описа на Кюстендилски окръжен съд.

            Разпореждането  не подлежи на обжалване.

                                                                            ПРЕДСЕДАТЕЛ: