Решение по дело №338/2020 на Административен съд - Пазарджик

Номер на акта: 309
Дата: 15 юни 2020 г. (в сила от 8 юли 2020 г.)
Съдия: Мариана Димитрова Шотева
Дело: 20207150700338
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 9 март 2020 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

№ 309/15.6.2020г.

гр. Пазарджик,

 

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

Административен съд – Пазарджик – І-ви – административен състав, в открито съдебно заседание на осемнадесети май, две хиляди и двадесета година в състав:

 

                                  ПРЕДСЕДАТЕЛ:

МАРИАНА ШОТЕВА

 

 

 

 

при секретар

Тодорка Стойнова

и с участието

на прокурора

Станка Димитрова

изслуша докладваното

от съдия

МАРИАНА ШОТЕВА

по адм. дело № 338 по описа на съда за 2020 г.

Производството е по реда на чл. 203 от АПК, във връзка с чл. 1, ал.1 от ЗОДОВ и е образувано по искова молба на М.П.Ф. с ЕГН **********, чрез адв. М. ***, представлявана от Директор – ст.комисар Тишев , с цена на иска от 200 лв., представляваща обезщетение за претърпени имуществени вреди. Твърди се, че вредите са причинени от незаконосъобразен акт отменен по съответния ред в обжалваната част– НП № 18-0340-001493г. издадено от Началник на РУ-Септември при ОДМВР Пазарджик , отменено със съдебно Решение № 678/25.11.2019г.  по АНД № 1477/19г. по описа на РС Пазарджик, не обжалвано, влязло в законна сила на 13.12.2019г., както  и законна лихва от 09.03.2020г. - дата на завеждане на исковата молба до окончателното изплащане на сумата.

В съдебно заседание, ищецът редовно призован, не се явява, за него се явява адв.М.. В съдебно заседание ,  поддържа предявения иск и моли същият да бъдат уважен изцяло по основание и размер. Претендира направените по делото разноски.  

Ответникът – ОДМВР гр. Пазарджик, редовно призован не се представлява по делото. Не изразява становище .

Представителят на Окръжна прокуратура – Пазарджик изразява становище, че предявеният иск е основателен. Налице е причинно-следствена връзка между незаконосъобразните действия на ответника и причинените имуществени вреди. Моли съда да присъди обезщетение за имуществени вреди в разумни граници на един адвокатски хонорар, съответстващо на фактическата и правна сложност на делото.

Административен съд - Пазарджик, като прецени събраните по делото доказателства в тяхната съвкупност и обсъди доводите на страните, приема за установено следното от фактическа и правна страна:

Административният акт, от който се твърди, че са причинени имуществени щети в размер на 200 лв. – адвокатски хонорар е – НП № 18-0340-001493г. издадено от Началник на РУ-Септември при ОДМВР Пазарджик , отменено със съдебно Решение № 678/25.11.2019г.  по АНД № 1477/19г. по описа на РС Пазарджик, не обжалвано, влязло в законна сила на 13.12.2019г., както  и законна лихва от 09.03.2020г. - дата на завеждане на исковата молба до окончателното изплащане на сумата. По делото са представени и приети един брой договор за правна защита и съдействие – по АНД № 1477/19 г.по описа на РС Пазарджик - № 002581 от 08.07.2019г. Видно от така приетият договор за правна защита и съдействие сума в размер на 200 лв. е заплатена като възнаграждение за един адвокат. Изплатена в брой и изцяло.

Въз основа на тези факти, съдът счита предявения иск за допустим.

         Предявеният иск е с правно основание чл. 1, ал. 1 от ЗОДОВ, по силата на който държавата и общините отговарят за вредите, причинени на граждани и юридически лица от незаконосъобразни актове, действия или бездействия на техни органи и длъжностни лица при или по повод изпълнение на административна дейност.

             Искът е предявен пред компетентен съд, предвид т. 1 на Тълкувателно постановление № 2 от 19.05.2015 г. на ВКС по тълк. д. № 2/2014 г., ОСГК и Първа и Втора колегия на Върховния административен съд, съгласно която делата по искове за вреди от незаконосъобразни наказателни постановления, действия и бездействия по налагане на административни наказания, включително и такива за присъждане на разноски в производството по обжалване, са подсъдни на административните съдилища. Искът се явява допустим, като предявен срещу юридическото лице, от състава на което е органът, от чийто незаконосъобразен акт се претендира, че са причинени търсените в настоящото производство вреди /арг. от чл. 205 от АПК/.

Съгласно Тълкувателно решение № 1 от 15.03.2017 година на ВАС по т. д. № 2/2016 г., ОСС, I и II колегия, при предявени пред административните съдилища искове по  чл. 1, ал. 1 от ЗОДОВ за имуществени вреди от незаконосъобразни наказателни постановления изплатените адвокатски възнаграждения в производството по обжалването и отмяната им представляват пряка и непосредствена последица по смисъла на чл. 4 от ЗОДОВ.            

             Съгласно чл. 4 от ЗОДОВ дължимото обезщетение е за всички имуществени и неимуществени вреди, които са пряка и непосредствена последица от увреждането. Отговорността не се презумира от закона, затова в тежест на ищеца е да установи наличието на кумулативно изискуемите се предпоставки за отговорността по чл. 1 от ЗОДОВ - незаконосъобразен акт, действие или бездействие при или по повод изпълнение на административна дейност, вреда, причинна връзка между незаконосъобразния акт, действие или бездействие и вредата. При липсата на който и да е елемент от фактическия състав не може да се реализира отговорността по чл. 1 от ЗОДОВ.

            Съгласно мотивите на Тълкувателно решение № 1 от 15.03.2017 година на ВАС по т. д. № 2/2016 г., ОСС, I и II колегия, спазвайки принципа на справедливостта и съразмерността, съдът следва да присъди само и единствено такъв размер на обезщетение, който да отговаря на критериите на чл. 36, ал. 2 от Закона за адвокатурата - да е „обоснован и справедлив“, т.е. да е съразмерен на извършената правна защита и съдействие и да обезщети страната за действително понесените от нея вреди от причиненото й от държавния орган непозволено увреждане, без да накърнява или да облагодетелства интересите на която и да е от страните в производството.

В процесния случай е безспорно доказано, че НП № 18-0340-001493г. издадено от Началник на РУ-Септември при ОДМВР Пазарджик е отменено със съдебно Решение № 678/25.11.2019г.  по АНД № 1477/19г. по описа на РС Пазарджик, не обжалвано, влязло в законна сила на 13.12.2019г., както  и законна лихва от 09.03.2020г. - дата на завеждане на исковата молба до окончателното изплащане на сумата. Относно факта на настъпване на вредата и нейния размер съдът намира, че на възстановяване подлежат само действително нанесените вреди, т.е. само изплатените адвокатски възнаграждения в производството по обжалването на наказателното постановление. Съгласно т. 1 от Тълкувателно решение № 6 от 6.11.2013 г. на ВКС по тълк. д. № 6/2012 г., ОСГТК, съдебни разноски за адвокатско възнаграждение се присъждат, когато страната е заплатила възнаграждението. В договора следва да е вписан начинът на плащане - ако е по банков път, задължително се представят доказателства за това, а ако е в брой, то тогава вписването за направеното плащане в договора за правна помощ е достатъчно и има характера на разписка. В процесния случай от представения в договор за правна защита и съдействие  по АНД № 1477/19г. по описа на РС Пазарджик е видно, че е уговорен размер на възнаграждението от 200 лева. Предвид факта, че в договора за правна защита и съдействие е посочено, че уговореното възнаграждение е платено в брой, може да се приеме, че вписаното в договора има характер на разписка. По изложените съображения настоящият съдебен състав намира, че е доказано настъпването на вреда в посочения в исковата молба размер, както и е налице причинна връзка между отменения незаконосъобразен акт и вредата. Съдът счита, че направените разходи за адвокатската защита са свързани и присъщи за обезпечаване на защитата на личните права и интереси, поради което и вредите се явяват пряка и непосредствена последица от издадения незаконосъобразен акт – отмененото наказателно постановление.

 Съгласно чл. 18, ал. 2 от Наредба № 1 от 09.07.2004г. за процесуално представителство, защита и съдействие по дела срещу наказателни постановления, в които административното наказание е под формата на глоба, имуществена санкция и/или е наложено имуществено обезщетение, възнаграждението се определя по правилата на чл. 7, ал. 2 върху стойността на санкцията, съответно обезщетението,но не по-малко от 300 лв. Настоящата съдебна инстанция счита, че размера който е обоснован и справедлив е именно поискания, който е и под минимума - 200лв.

Направено е искане за присъждане на законна лихва, от датата на подаване на исковата молба, което искане с оглед уважаване на основния иск се явява основателно и следва да бъде уважено от датата на подаване на исковата молба – 09.03.2020 г.до окончателното изплащане на сумата.

           Предвид основателността на исковата претенция, подлежат на присъждане и направените от ищцовата страна разноски в настоящото производство.    С оглед на горното ответникът ще следва да заплати на М.П.Ф. с ЕГН ********** разноски по делото общо в размер на 410 лева, от които: 10 лв. за внесена от ищеца държавна такса и 400лв. за изплатеното адвокатско възнаграждение по договор за правна защита и съдействие.

Водим от горното, Административен съд – Пазарджик, I състав

Р Е Ш И:

ОСЪЖДА ОДМВР Пазарджик, представлявана от Директор – ст.комисар Тишев, да заплати на М.П.Ф. с ЕГН **********, сумата от 200/двеста/лева, представляваща обезщетение за имуществени вреди в размер на изплатено адвокатско възнаграждение за правна защита и съдействие в производството по АНД 1477/19г. по описа на РС Пазарджик, в едно със законната лихва от датата на подаване на исковата молба – 09.03.2020г. до окончателното изплащане на сумата.

ОСЪЖДА ОДМВР Пазарджик, представлявана от Директор – ст.комисар Тишев, да заплати на М.П.Ф. с ЕГН **********, направените по настоящото дело разноски в размер на 410  лева.

Решението подлежи на обжалване с касационна жалба пред Върховен административен съд, в 14-дневен срок от съобщението.

                                                         СЪДИЯ:/п/