Решение по дело №163/2017 на Районен съд - Раднево

Номер на акта: 50
Дата: 6 юни 2017 г. (в сила от 22 юни 2017 г.)
Съдия: Христина Вълчанова Димитрова
Дело: 20175520200163
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 16 май 2017 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

  50

 

гр.Раднево, 06.06.2017г.

 

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

         Радневският районен съд – наказателна колегия, в публично съдебно заседание на шести юни през две хиляди и седемнадесета година, в състав:

 

                                                ПРЕДСЕДАТЕЛ: ХРИСТИНА ВЪЛЧАНОВА

 

при секретаря Живка Манолова и в присъствието на прокурор Румен Иванов като разгледа докладваното от съдията Вълчанова АН дело № 163 по описа за 2017 г., и въз основа данните по делото и закона

 

                                               Р   Е   Ш   И :

 

         ПРИЗНАВА обвиняемия И.М.М., роден *** ***, с постоянен адрес ***, българин, български гражданин , със средно образование, неженен, безработен, неосъждан, ЕГН: **********, ЗА ВИНОВЕН в това, че на 06.09.2016 г. в гр. Р., управлявал МПС - мотопед «Д. С. Е.» с рег. № СТ хххх С, след употреба на наркотични вещества – марихуана, установено по надлежния ред регламентиран в Наредба № 30/2001г. на МВР, Министерство на здравеопазването и Министерство на правосъдието, с протокол за химическа експертиза с изх. № И-3220/07.04.2017 г. на ВМА /Военномедицинска академия/, гр. С.- престъпление по чл.343б, ал.3 от НК, за което престъпление и на посоченото основание и на основание чл.78 А от НК го ОСВОБОЖДАВА от наказателна отговорност и му налага АДМИНИСТРАТИВНО НАКАЗАНИЕГЛОБА в размер на 1 000 / хиляда / лева.

 

 

         На основание чл. 78а ал. 4 от НК, във вр. с чл. 343г от НК, във вр. с чл.343б, ал.3 и чл. 37 ал. 1 т. 7 от НК ЛИШАВА обвиняемия И.М.М., със снета по горе самоличност от правото да управлява МПС за срок от СЕДЕМ МЕСЕЦА, считано  от влизане на решението в сила, като се приспадне изтърпяното по заповед ПАМ № 16-0327-000127/07.09.2016г. връчена на 17.10.2016г.

 

 

          ОСЪЖДА обвиняемия И.М.М., със снета по горе самоличност да заплати по сметка на ОД на МВР гр.С. З., направените по досъдебното производство разноски в размер на 226,80 /двеста двадесет и шест лева и осемдесет  стотинки/ лв.

 

         Решението може да се обжалва и протестира пред Старозагорския окръжен съд в 15 дневен срок от днес.

 

 

 

        

                                               ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

Съдържание на мотивите

МОТИВИ

към Решение № 50 от 06.06.2017 г., постановено

по АНД № 163/2017 г. по описа на РРС 

         Производството е по реда на чл. 375 и следващите от НПК.

         С Постановление с вх. № 1975 от 16.05.2017 г. по описа на РС-Р., РП-Р. е внесла материалите по досъдебно производство № 272/2016г. по описа на РУ гр.Р. водено срещу обвиняемия И.М.М. с ЕГН: ********** за престъпление по чл. 343б, ал. 3 НК, с предложение обвиняемият да бъде освободен от наказателна отговорност, като му се наложи административно наказание по реда на чл. 78а от НК, за това че: на 06.09.2016 г. в гр. Р., управлявал МПС - мотопед «Д. С. Е.» с рег. № СТ хххх С, след употреба на наркотични вещества – марихуана, установено по надлежния ред регламентиран в Наредба № 30/2001г. на МВР, Министерство на здравеопазването и Министерство на правосъдието, с протокол за химическа експертиза с изх. № И-3220/07.04.2017 г. на ВМА /Военномедицинска академия/, гр. София-престъпление по чл.343б ал.3 от НК,

         В съдебно заседание представителят на РП-Р. поддържа горното предложение, като изразява становище, че обвинението е доказано по несъмнен начин и са налице предпоставките на чл. 78а НК за освобождаване на обвиняемия от наказателна отговорност с налагане на административно наказание, като предлага на обвиняемия да бъде наложено административно наказание глоба в размер, ориентиран към законоустановения минимум, като наред със същото да се наложи и наказание лишаване от право да управлява МПС за срок от седем месеца.

         Привлеченият към административнонаказателна отговорност обвиняем И.М.М. признава вината си и изразява съжаление за извършеното от него, като моли да му бъде наложено минимално наказание.

         От фактическа страна се установява следното:

         Обвиняемият И.М.М., роден *** ***, с постоянен адрес ***, българин, български гражданин , със средно образование, неженен, безработен, неосъждан, ЕГН: **********.

Обвиняемият И.М.М., е роден *** ***, с постоянен адрес ***, българин, български гражданин , със средно образование, неженен, безработен, неосъждан, ЕГН: **********. Правоспособен водач на МПС, кат „В”  , „А» и «М” със стаж 6 години.

На 06.09.2016г., около 18,30 часа, обвиняемият И.М. управлявал личния си мотопед «Д. С. Е.» с рег. № СТ хххх С в гр. Р. по ул. „З.“, в посока „Р.“. Пред комплекс „М.“, М. извършил неправилна маневра „обратен завой“, като „форсирал“ двигателя, след което се отправил към централната част на града. Действията на М. били забелязани от мл. автоконтрольор А. В., който бил назначен в наряд съвместно с мл. инспектори С. и Х. В. и колегите му потеглили след водача с патрулния автомобил за да установят самоличността му. Забелязвайки полицейския автомобил, М. се опитал „да избяга“ като в един момент направил обратен завой и тръгнал срещу патрулния автомобил, при което св.Великов му подал сигнал със стоп палка през прозореца на автомобила, но водачът не изпълнил разпореждането да спре.  След продължило известно време „преследване“ из улиците в междублоковите пространства, М. ***. При проверката на место не били установени документи за самоличност и СУМПС у водача, но на проверяващите им направило впечатление неадекватното му поведение. Поради което М. бил отведен в сградата на РУ-Р., където е тестван с техническо средство за употреба на алкохол, което отчело отрицателен резултата. Но понеже М. си променял настроението без повод – ту плачел ту се смеел, му било предложено да бъде тестван с техническо средство за употреба на наркотични вещества. М. отказал да бъде тестван за употреба на наркотични вещества, с техническо средство и отказал да даде кръвна проба за лабораторно изследване, въпреки това му бил издаден талон за медицинско изследване № 0439175/06.09.2016 г.

За направения отказ за проверка за употреба на наркотични и упойващи вещества на М. му бил съставен АУАН серия „Г” № 122592 от 06.09.2016г., който не е подписал, защото при поредното си ходене до тоалетната, М. е скочил от прозореца й, в опит да избяга от полицейското управление. При опита за бягство си е  наранил ходилата и е откаран в ФСМП Р., където отново е променил желанието си относно тестването и е дал кръвна проба за изследване, обстоятелство, което е фиксирано в протокол за медицинско изследване от 06.09.2016г.

Във връзка с образуваното административно наказателно производство, със съставянето на АУАН серия „Г” № 122592, е била издадена и Заповед за ПАМ №16-0327-000127 от 07.09.2016г., връчена на М. на 17.10.2016г., с която временно му е било отнето свидетелството за управление на МПС до решаване на въпроса за отговорността, но за не повече от 6 месеца. Видно от приложена справка за нарушител от 15.05.2017г. , административно наказателно производство по АУАН серия „Г” № 122592 спрямо М. е прекратено и СУМПС му е върнато на 26.04.2017г. От датата на отнемането на СУМПС – 06.09.2016г. до 26.04.2017г., М. е изтърпял и наказание лишаване от право да управлява МПС за срок от 2 месеца /17.10.16 – 17.12.16г./ във връзка с второ административно наказателно производство за други нарушения на ЗДвП.

От назначената и изготвена във ВМА – С. съдебно-химическа /токсикологична/ експертиза е видно, че М. е управлявал МПС след употреба на наркотично вещество, съдържащо тетрахидроканабинол – марихуана.

С оглед на описаната фактическа обстановка съдът прие безспорно установено, че обвиняемият с деянието си е осъществил от обективна и субективна страна състава на престъпление по чл. 343б ал.3 от НК, тъй като на 06.09.2016 г. в гр. Р., управлявал МПС - мотопед «Д. С. Е.» с рег. № СТ хххх С, след употреба на наркотични вещества – марихуана, установено по надлежния ред с химическа експертиза с изх. № И-3220/07.04.2017 г. на ВМА.

 Легалното понятие "наркотично вещество" в българската правна система се дава от параграф 1, т.11 от Закона за контрол върху наркотичните вещества и прекурсорите /ЗКНВП/: "Наркотично вещество" означава всяко упойващо и психотропно вещество, включено в списъците по чл. 3, ал.2, т.т. 1, 2 и 3. Наркотично вещество е и всяко друго природно и синтетично вещество, включено в списъците по чл. 3, ал.2, т.т. 1, 2 и 3, което може да предизвика състояние на зависимост и има стимулиращо или депресивно въздействие върху централната нервна система, предизвиква халюцинации или нарушения на двигателната функция, мисловната дейност, поведението, възприятията и настроението, както и други вредни въздействия върху човешкия организъм.". Някои наркотични вещества имат безспорни качества и тяхната употреба се допуска по определен ред, но при други противопоказанията ги правят особено рискови за живота и здравето на хората. Такава е и логиката на подредбата на приложенията към ЗКНВП. Веществата са изброени в три групи. Една от групите е Растения и вещества с висока степен на риск за общественото здраве поради вредния ефект от злоупотребата с тях, забранени за приложение в хуманната и ветеринарната медицина (напр. амфетамин, коноп/марихуана/, кокаинов храст и листа от кока, екстази/МDMA/, мескалин, метамфетамин, опиев мак и опиум, хероин).

    В случая управлението на МПС от обвиняемия е установено по несъмнен начин. По несъмнен начин е установено също, че 06.09.2016 г.  обвиняемият е управлявал МПС след употреба на наркотично вещество установено по надлежния ред. Самият обвиняем в обясненията си признава, че в продължение на няколко дни е пушил марихуана. Деянието е извършено при ясното съзнание от страна на обвиняемия, че е употребявал наркотични вещества и въпреки това управлява МПС, което говори за пряк умисъл от субективна страна. Същият е съзнавал обстоятелството, че управлява МПС след употреба на наркотик. Като правоспособен водач на МПС, обвиняемият е бил наясно със забраната в чл. 5, ал.3 от ЗДвП да се управлява пътно превозно средство под въздействие на наркотични вещества. Обвиняемият е съзнавал общественоопасния характер на деянието, предвиждал е неговите общественоопасни последици и е искал настъпването на тези последици.

    Смекчаващи вината обстоятелства – направеното признание, чистото съдебно минало, липсата на доказателства за други противообществени прояви, младежката възраст на дееца.

Отегчаващи отговорността обстоятелства – опитът му да осуети проверката и последвалото бягство от сградата на РУ Р.

Обвинението се доказва от приложените по делото писмени доказателства- постановление № 327000-4545/2017г., протокол за разпит на свидетел-л.9, протокол за разпит на обвиняем-л.13, справка за свидетелство за съдимост № 393/07.09.2016г., характеристична справка, декларация за семейно и имотно състояние на обвиняемия М., протокол за разпит на свидетел- /л.18-л.21/, съдебно химическа токсикологична експертиза, талон за медицинско изследване № 0439175, протокол за медицинско изследване за употреба на алкохол или друго упойващо вещество от 06.09.2016г., акт за установяване на административно нарушение № 122592/16.09.2016г., заповед за прилагане на принудителна медицинска мярка № 16-0327-000127/ 07.09.2016г., акт за установяване на административно нарушение № 122591/06.09.2016г., наказателно постановление № 16-0327-000520/ 30.09.2016г., справка за съдимост № 244/02.06.2017г. на РС гр.Р.

          Извършеното от обвиняемият И.М.М. деяние, осъществява състава на престъпление по чл.343б, ал.3 от НК, като на  06.09.2016 г. в гр. Р., управлявал МПС - мотопед «Д. С. Е.» с рег. № СТ хххх С, след употреба на наркотични вещества – марихуана, установено по надлежния ред с химическа експертиза с изх. № И-3220/07.04.2017 г. на ВМА.

         Марихуаната е наркотично вещество съгласно чл. 3 от Наредбата за реда за класифициране на растенията и веществата като наркотични  и Приложение № 1, списък № 1 от същата, чието притежание, производство, преработване, придобиване или употреба е забранена в Р България, и поради своето силно наркотично подлежи на контрол съгласно Закона за контрол върху наркотичните вещества и  прекурсорите /ЗКНВП/.

           От субективна страна деянието е било извършено при форма на вината „пряк умисъл” по смисъла на чл. 11, ал. 2 НК. Обвиняемият е съзнавал общественоопасния характер на извършеното от него деяние, предвиждал е обществено опасните последици и е искал тяхното настъпване, т.е. знаел е, че е употребил наркотични вещества, които водят до нарушаване на нормалните функции на възприятията, но въпреки това е управлявал моторно превозно средство.

         По изложените съображения съдът прие за доказано, че обвиняемият  И.М.М. е осъществил, както от обективна, така и от субективна страна, състав на престъпление по чл. 343б, ал. 3 НК, поради което го призна за виновен.

          По въпроса за приложението на чл. 78а НК:

          Видно от приложената по делото справка за съдимост обвиняемият не е осъждан и не е бил освобождаван от наказателна отговорност с налагане на административно наказание по реда на чл. 78а НК. Престъплението, за което му е повдигнато обвинение е извършено умишлено и за него НК предвижда наказание „лишаване от свобода до три години” и с глоба. Не са налице и отрицателните предпоставки на чл. 78а, ал. 7 НК, като от престъплението, което е формално, т. нар. “на просто извършване”, не са причинени съставомерни имуществени вреди.

           С оглед на изложените фактически и правни изводи са налице материалноправните предпоставки обвиняемият да бъде освободен от наказателна отговорност за извършеното от него престъпление по чл. 343б, ал. 3 НК, като му бъде наложено административно наказание “глоба” по реда на чл. 78а НК.

 

           По въпроса за вида и размера на административното наказание:

           Разпоредбата на чл. 78а, ал. 1 НК предвижда административно наказание глоба в размер от 1000 до 5000 лева. При индивидуализирането на административното наказание “глоба” съдът отчете като смекчаващи отговорността обстоятелства за обвиняемия ниската степен на обществена опасност на личността му, предвид чистото съдебно минало, липсата на криминална регистрация, трудовата му неангажираност и обстоятелството,  че е съдействал за разкриване на обективната истина. Като отегчаващо обстоятелство се отчете единствено наличието на предходни нарушения на Закона за движението по пътищата (видно от приложената по делото Справка за нарушител). Въпреки наличието на посоченото отегчаващо обстоятелство съдът счете, че справедливо и съответно на степента на обществената опасност на деянието и дееца е налагането на наказание глоба над минимума предвиден в закона, като наличието на посоченото по-горе отегчаващо обстоятелство, следва да бъде отчетено като се наложи и наказанието “лишаване от правоуправление”, въпреки законово регламентирата възможност същото да не бъде налагано. 

            Предвид гореизложеното съдът определи и наложи на обвиняемия административно  наказание “глоба” в размер на  хиляда лева, като счете, че именно така определеният размер на глобата, се явява справедлив и в най-голяма степен ще допринесе за постигане целите на наказанието.

            На основание чл. 343г, вр. чл. 343б ал. 3, вр. чл. 78 а, ал. 4 НК и като отчете наличието на предходни нарушения на ЗДвП, съдът наложи на обвиняемия и наказание лишаване от право да управлява МПС за срок от СЕДЕМ МЕСЕЦА, считано от влизане на решението в сила като се приспадне изтърпяното по заповед ПАМ № 16-0327-000127, връчена на 17.10.2016г. който съдът намери за съответен на обществената опасност на деянието и на дееца и достатъчен и подходящ за постигане целите на наказанието.

            Съдът постанови обвиняемия И. М. М. да заплати по сметка на ОД на МВР гр.С. З. разноските по досъдебното производство в размер на 226,80 лв.

            По изложените мотиви съдът постанови решението си.

 

 

 

                          РАЙОНЕН СЪДИЯ: