Определение по дело №169/2021 на Административен съд - Търговище

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 21 декември 2021 г.
Съдия: Росица Радкова Цветкова
Дело: 20217250700169
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 9 юли 2021 г.

Съдържание на акта

ОПРЕДЕЛЕНИЕ №

гр. Търговище, 21.12.2021г.

Административен съд - Търговище, втори състав, в закрито съдебно заседание на двадесет и първи декември две хиляди двадесет и първа година, в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: РОСИЦА ЦВЕТКОВА

         като разгледа докладваното от съдията адм. д. № 169 по описа на АдмС – Търговище за 2021г., за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по реда на чл. 248 от ГПК във връзка с § 2 от ДР на ДОПК.

Постъпила е молба от директор на дирекция „ОДОП“ – Варна при Централно управление на НАП за изменение на решение № 135 от 02.11.2021г. по адм. д. № 169 по описа на АдмС – Търговище за 2021г. в частта за разноските. Обосновава се, че искането за присъждане на разноски в полза на адвоката не е било основателно, доколкото по делото не е доказано, че жалбоподателката е сред лицата, посочени в чл. 38, ал. 1 от ЗА. На това основание се иска съдът да приеме, че на а.. И. не се дължи присъждане на възнаграждение и да измени постановеното решение в тази част.

По повод на постъпилото искане, процесуалният представител на ответника – а.. И. е изразил становище, че преди всичко искането е недопустимо, тъй като по делото не е представен списък на разноските от страна на молителя. В условията на евентуалност се обосновава, че искането е неоснователно, доколкото според съдебната практика доказване на наличието на основания за оказване на правна помощ се дължи само, когато другата страна е оспорила наличието на предпоставки за оказване на подобна помощ, а в това в случая не е сторено до приключване на устните състезания.

Съдът намира подадената в срока за обжалване на решението молба за допустима по следните съображения:

Действително според т. 9 от Тълкувателно решение № 6 от 6.11.2013 г. на ВКС по тълк. д. № 6/2012 г., ОСГТК, молбата за изменение на съдебното решение в частта за разноските, когато страната не е представила списък по чл. 80 ГПК, е недопустима, тъй като според чл. 80 ГПК страната, която е поискала присъждане на разноски, представя на съда списък най-късно до приключване на последното заседание в съответната инстанция. В противен случай, тя няма право да иска изменение на решението в частта му за разноските. В посоченото решение е аргументирано, че представянето на списък по чл. 80 ГПК е процесуална предпоставка от кръга на абсолютните за развитие на производството по изменение на решението в частта му за разноските, както и че списъкът следва да съдържа изброяване на всички разходи, които страната е направила и които счита, че следва да ѝ бъдат присъдени, поради което няма пречки да бъде инкорпориран, както в исковата молба, така и в жалбата като част от нея, ако страната счита, че направените към този момент разноски изчерпват разходите ѝ по водене на делото. В същото време, в т. 2 на същото решение и мотивите към него, е застъпено становището, че няма пречки списъкът да бъде инкорпориран, както в исковата молба, така и в жалбата като част от нея, ако страната счита, че направените към този момент разноски изчерпват разходите ѝ по водене на делото.

В конкретния случай, по делото, списъкът за разноски на ответника е инкорпориран в молбата на процесуалния представител на ответника от 11.10.2021г. до съда. В тази молба изрично е посочен като единствен разход юрисконсулското възнаграждение в размер на 487.30лв. и е поискано от съда да го присъди в полза на ответника. 

Разгледано по същество, искането за изменение на решението в частта за разноските е основателно, по следните съображения:

Разпоредбата на чл. 38, ал. 2 от Закона за адвокатурата предвижда, че  в случаите по ал. 1, ако в съответното производство насрещната страна е осъдена за разноски, адвокатът или адвокатът от Европейския съюз има право на адвокатско възнаграждение. Съдът определя възнаграждението в размер не по-нисък от предвидения в наредбата по чл. 36, ал. 2 и осъжда другата страна да го заплати.

От нормата се извлича, че за да е налице основание съдът да осъди насрещна страна за разноски, следва по делото да е оказана безплатна правна помощ в някоя от хипотезите по чл. 38, ал.1 от ЗА. Съгласно чл. 38, ал. 1 от ЗА адвокатът може да оказва безплатно адвокатска правна помощ и съдействие на определени лица, а именно: 1. лица, които имат право на издръжка; 2. материално затруднени лица; 3. роднини, близки или на друг юрист. По делото не е въведено каквото и да било конкретно твърдение, че жалбоподателката е сред някои от посочените в чл. 38, ал. 1 на ЗА категории лица; въведено е само обстоятелството, че помощта се оказва безплатно.

Практиката на ВКС при тълкуването на чл. 38 от ЗА е много богата и сравнително последователна. Според практиката на ВКС по приложението на чл. 248 от ГПК във връзка с чл. 38 от ЗА, изявленията за наличие на конкретно основание за оказване на безплатна помощ по чл. 38, ал. 1 ЗА, обвързват съда и той не дължи проверка за съществуването на конкретната хипотеза. Достатъчно за уважаване на искането по чл. 38, ал. 2 ЗА е: правна помощ по делото да е осъществена без данни за договорен в тежест на доверителя размер на възнаграждението по чл. 36, ал. 2 ЗА; заявление, че предоставената правна помощ е договорена като безвъзмездна и липса на данни, които да го опровергават; отговорност на насрещната страна за разноски, съобразно правилата на чл. 78 ГПК – така: Определение № 515 от 2.10.2015 г. на ВКС по ч. т. д. № 2340/2015 г., I т. о., ТК.

По делото обаче липсва каквото и да било изявление за наличие на конкретно основание за оказване на безплатна адвокатска помощ, не е посочено на какво основание се предоставя безплатната адвокатска помощ. В случая не става дума за необходимост от доказване на наличието на основание, а за липсата на такова по делото.

Поради това съдът приема, че по делото не е налице хипотезата на чл. 38, ал.1 от ЗА и неправилно съдът е осъдил насрещната страна да заплати адвокатско възнаграждение. Решението в тази част следва да се измени.

По изложените съображения и на основание чл.248 от ГПК във връзка с § 2 от ДР на ДОПК, съдът

                                                      ОПРЕДЕЛИ:

ИЗМЕНЯ решение № 135 от 02.11.2021г., постановено по адм. дело № 169/2021г. по описа на Адм. съд - Търговище, в частта за разноските, като ОТМЕНЯ диспозитива, с който Дирекция „ОДОП” – гр. Варна при ЦУ на НАП е осъдена да плати на а.. И.И. *** за адвокатско възнаграждение сумата в размер на 487.30лв.

Определението подлежи на обжалване с жалба пред Върховния административен съд в 14 – дневен срок от съобщаването на страните, че същото е изготвено.

ПРЕДСЕДАТЕЛ: