Решение по дело №9347/2017 на Районен съд - Плевен

Номер на акта: 20
Дата: 8 януари 2018 г. (в сила от 19 януари 2018 г.)
Съдия: Светла Илменова Замфирова
Дело: 20174430109347
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 12 декември 2017 г.

Съдържание на акта

 

Р Е Ш Е Н И Е

 

гр. ***, 08.01.2018 год.

 

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

***ският районен съд, тринадесети граждански състав, в публичното заседание на пети януари двехиляди и осемнадесета година в състав:

 ПРЕДСЕДАТЕЛ: СВЕТЛА ЗАМФИРОВА

при секретаря Галина Карталска, като разгледа докладваното от съдията  ЗАМФИРОВА гр. д. № 9347 по описа за 2017 год. и на основание данните по делото и закона, за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по чл. 28 във връзка с чл. 26 от Закона за закрила на детето.

Делото е образувано по молба от ДИРЕКЦИЯ „СОЦИАЛНО ПОДПОМАГАНЕ“ – гр.***,  с правно  основание чл. 30, ал. 1, вр.  чл. 29, т. 2 от Закона за закрила на детето,  за прекратяване настаняването на детето Ф.С.И., ЕГН **********, в социалната услуга - резидентен тип Кризисен център за жени и деца, преживели насилие  Център отворена врата - гр. ***, поради изтекъл срок на предприетата по съдебен ред мярка за закрила и започнал процес на реинтеграция в семейството на майката  С.И.И., ЕГН **********.

МОЛИТЕЛЯТ, ДИРЕКЦИЯ „СОЦИАЛНО ПОДПОМАГАНЕ“ – гр.***,  се представлява от юрк. М.В., с пълномощно и поддържа молбата.

Детето Ф.С.И., се явява лично, моли да се уважи молбата.

ЗАИНТЕРЕСОВАНА СТРАНА С.И.И. /майка/ редовно призована, се явява лично, моли да се уважи молбата.

ЗА ЗАИНТЕРЕСОВАНА СТРАНА „КРИЗИСЕН ЦЕНТЪР ЗА ЖЕНИ И ДЕЦА ПРЕЖИВЕЛИ НАСИЛИЕ“ – ЦЕНТЪР „ОТВОРЕНА ВРАТА“ ***, редовно призована, се явява Д.Д. – ***, изразява становище, че молбата е основателна.

ЯВЯВА СЕ  назначената за процесуален представител на непълнолетното дете Ф.С.И.,  адв. Ц.И.П. ***, изразява становище, че молбата е основателна.

ЯВЯВА СЕ *** от Дирекция „Социално подпомагане“, отдел „Закрила на детето“  В.Н. и поддържа молбата.

Съдът, като прецени събраните по делото писмени доказателства и съобрази доводите на молителя, намира за установено следното:

Безспорни по делото са  следните факти и обстоятелства:

С решение № 1106  / 05. 07. 2017 г. по гр. д. № ***/ 2017 г. по описа на РС – ***, спрямо детето Ф.С.И., ЕГН **********, е предприета мярка за закрила чрез настаняване за отглеждане в социалната услуга резидентен тип „Кризисен център за жени и деца, преживели насилие"  -  гр. ***” за срок от шест месеца, считано от 07. 04. 2017 г. или до промяна на обстоятелствата, свързани с детето, ако е в негов интерес. Предвид изтичащия срок на предоставената закрила на малолетната и изразеното непоколебимо желание от страна на майката С.И.И. отново да се грижи за дъщеря си в семейна среда, е извършено социално проучване  на възможностите и намеренията  за успешна реинтеграция на детето, при което е установено следното:

Видно от приложеното удостоверение за раждане на Ф.С.И., ЕГН **********, нейна майка е С.И.И. ЕГН **********, а бащата е неизвестен. Майката има още пет деца, четири от които са пълнолетни, като в семейната си среда се грижи само за Ф. и другата непълнолетна дъщеря  ***С.И., родена на ***г. След предприемане на посочената по - горе мярка за закрила, спрямо момичето е констатирано съществена положителна промяна в разбиранията, уменията и мотивацията и придобиване на образование. В средата на центъра на момичето е осигурена безопасност, сигурност, рехабилитационна дейност за преодоляване на травмата от насилието. Ф. се е адаптирала към обстановката и затворения режим на социалната услуга, като е спазвала всички правила и норми на поведение. С детето е осъществено и социалнопсихологическо консултиране за придобиване на нови знания и умения за разпознаване и избягване на рискова среда и обкръжение, формиране на сексуално отговорно поведение, модели за пълноценно общуване в семейна и социална среда. Осигурени са всички здравни потребности на момичето, както и ежедневни такива. При престоя си за изпълнение на мярка за закрила, момичето не е посещавало училище, а поради допуснати множество неизвинени отсъствия през втория срок на учебната 2016 / 2017 г,  не е успяла да завърши седми клас в СУ ”Христо Ботев” - гр. ***. Впоследствие, за учебната 2017 / 2018 г, детето е записано като ученичка в шести клас в същото образователно заведение. Едновременно с това, установено е наличие на подобряване на възможностите и условията на майката С.И. да полага грижи за дъщеря си в семейната  среда. Видно от приложения социален доклад до ***а на ДСП – ***, през целия период на престой на подрастващата в центъра, майката регулярно се е срещала с Ф. и е провеждала телефонни разговори в тази среда, като по време на контактите помежду им, е наблюдавана силна емоционална привързаност,  която е двупосочна.  В резултат на провежданата  социална работа с момичето,  е отчетена подобрена комуникация между дъщерята и родителя.  За времето от 06. 09. 2017 г. до 17. 10. 17 г, Ф. е гостувала в отпуск в домашната си среда, като не са регистрирани никакви проблеми и рискове при престоя й.

С оглед причините, поради които е била предприета мярка за закрила спрямо Ф., майката е насочена с направление № НП / Д-ЕН – 057 / 10. 04. 2017 г. до доставчика на социалните услуги ЦОП - *** да ползва социалната услуга „Повишаване на родителския капацитет на майката С.И.”.  Предвид краткосрочността на услугата и необходимостта от постигането на трайни положителни резултати, след изтичането и е издадено ново направление с № НП / Д-ЕН – 169 / 18. 08. 17 г. до същия доставчик, за продължаване  ползването на идентична услуга. В тази връзка, с майката се работи за повишаване на уменията  да разпознава рисковите ситуации извън дома за дъщеря й.  В резултат на  работата от специалистите на ЦОП, майката е осъзнала необходимостта от повече разговори и напътствия, относно рисковете за момичето във възрастта на пубертета, както и от нуждата от контрол на поведението и контактите на Ф.. Майката осъзнава доброто образование като ценност и заявява твърдото си решение да стимулира и контролира учебната заетост на дъщеря си.

От цялостното наблюдение върху възгледите и поведението й, е формиран крайният извод, че майката С. е подобрила родителските си качества и умения и е способна да осигурява на подрастващата Ф. нужната сигурност, безопасност и подкрепа.

При новото проучване е констатирано, че родителят разполага с подходящи жилищни и социалнобитови условия на живот за отглеждането на малолетната. Семейството на Ф. обитава къща, собственост на един от нейните братя, състояща се от две стаи, антре коридор и вътрешна баня, тоалетната е външна. С. е безработна с регистрация в ДБТ - гр. ***, без право на обезщетение. Сигурният доход на родителя е от получавана месечна социална помощ по чл. 9 от ППЗСП и месечна помощ за отглеждане на дете по чл. 7 от ЗСПД за едно от децата й. Майката твърди, че работи без трудово правоотношение 2-3 пъти седмично като почиства жилища и събира плодове и зеленчуци срещу заплащане. С.И. сочи, че получава финансова подкрепа от двама от синовете си, които живеят и работят във ***. Отдел „Закрила на детето" при ДСП - *** е изразил становище, че е налице основанието на чл. 29, т. 2 от ЗЗДет за прекратяване  настаняването на Ф.И. в социалната услуга -резидентен тип КЦ - гр. ***, а така също и сигурни фактори и възможности за успешна реинтеграция в биологичното семейство на майката. В тази връзка е издадена временна административна заповед № ЗД / Д – ЕН – 283 / 06. 10. 2017 г. на ***а на ДСП - ***, с която е прекратено временно по административен ред настаняването на Ф.С.И. в Кризисен център за жени и деца, преживели насилие - гр. ***, до окончателното произнасяне на съда, тъй като това е в най-добър интерес. 

По делото са приети и вложени следните  писмени доказателства: Удостоверение за раждане на детето Ф.С.И.. Заверено копие от формуляр за приемане на устен сигнал с на ДСП - ***. Заверено копие на социален доклад до ***а на ДСП - *** за детето Ф.И.. Заверено копие от направление за ползване на социални услуги на ДСП - ***. Заверено копие от заявление от С.И. *** с искане за реинтеграция на дъщеря й Ф.И.. Заверено копие от заповед № ЗД / Д – ЕН -283 / 06. 10. 2017 г. на ***а на ДСП - ***. Заверено копие от доклад от изпълнение на плана за грижи за детето Ф.И. ***. Заверен препис от решение № 1106 / 05. 07. 2017г.  по гр. д. № ***/ 2017 г. на РС - ***. Заверено копие от направление за ползване на социални услуги.

В  приложения по делото социален доклад са посочени потребностите на детето, свързани с развитието му, а именно:

Ежедневни потребности: За периода на престой на непълнолетната Ф.  И. ***, й е предоставена сигурна и защитена среда. Задоволени са всички ежедневни и хуманитарни потребности. Осигурен е подходящ хранителен режим, съобразен с възрастта и потребността на детето. Осигурено е подходящо облекло, според сезона. Осигурен е подходящ дневен режим, съобразен с индивидуалните нужди интереси на детето. Потребности в свободното време:  Детето гледа телевизия, чете книги и рисува. Включва се в занимателни и образователни игри, подходящи за възрастта й, прави разходки в района на КЦ заедно с останалите клиенти.

Здравеопазване:

За период на настаняване в КЦ на малолетната е извършен избор на личен лекар и стоматолог. Направени са необходимите медицински прегледи, изследвания и имунизации.

Образователни потребности:

По време на престоя си в КЦ, Ф.И. не е посещавала училище. Има данни, че малолетната не е посещавала редовно учебни занятия в СУ "Хр. Ботев" - гр. ***, където е била ученичка в 7 клас. През втория срок на учебната година е натрупала голям брой неизвинени отсъствия, както и е пропуснала голяма част от предадения учебен материал. От страна на КЦ - *** е осъществен контакт с ***а на СУ "Хр. Ботев" – гр.  *** по повод задоволяване на образователните потребности на Ф.. Отправено е предложение към нея, ученичката да бъде преместена в индивидуални форма на обучение, но не е оказано съдействие от нейна страна.  Ф. не е успяла за завърши учебната година. На 31. 08. 2017г. в КЦ - *** е пристигнало писмо от СУ "Хр. Ботев" - гр. ***,  в което ***ката  на училището - Р.С.е заявила, че непълнолетната Ф.И. през учебната 2017 / 2018 г. е записана като ученичка в 6 клас. С детето Ф.И. е проведена интензивна работа за повишаване на мотивацията за посещаване на училище и обогатяване на знанията и общата култура.  В КЦ, Ф. е взела участие в заниманията по "Програмата за работа с деца" и "Трудотерапия" с цел изграждане на социални умения и придобиване на нови знания и личен опит. Рехабилитационни потребности; С детето е провеждана работа с психолог и ***,  в насока преодоляване на травмата от преживяното. Темите, които са обсъждани са насочени към превенция от повторно попадане в рискова социална среда, формиране на сексуално отговорно поведение, въвеждане на структура и съблюдаване спазването на правила и взаимоотношения в семейната и социалната среда. Детето е било включено в групови занимания, проведени са множество беседи и тематични дискусии на теми, касаещи ранните бракове, болести предавани по полов път и здравни теми, въвличане в трафик и злоупотреби.

Емоционално и поведенческото развитие:

Детето Ф.И. безпроблемно се е адаптирало в обстановката и структурирания режим на КЦ - ***, спазва правилата и нормите на поведение. Справя се добре с поставените задачи. Избягва конфликти с останалите клиенти. Не е правила опити за бягство. Повишила е мотивацията си за редовно посещаване на училище и осъзнава необходимостта от образование. Непълнолетната е повишила нивото на здравната и сексуалната си култура. Придобила е нови социални умения. Детето е с нормално психосоциално развитие.

Идентичност:

Детето е от женски пол, извънбрачно родено, от турски етнически произход.

Семейни и социални отношения:

За периода на настаняването, Ф.И. е осъществявала контакти с майка си, както разговори по телефона, така и чрез срещи между двете на територията на КЦ, след издадени удостоверения от ДСП / ОЗД - ***. За периода; 06.09.2017г. - 07.10.2017г. е допуснато извеждането на детето Ф.И. в семейната среда на майката в гр. ***.

Майката не е омъжена  за бащата.

Структура на семейството на детето: майка: С.И.И., ЕГН **********, разведена,  с постоянен и настоящ адрес:***, сестра: ***С.И. /родена ***г./, сестра: ***И.С./родена ***г./, брат: Р.И.С. /роден ***г./, брат К.И.М. /роден ***г./, брат И.И.М. /роден ***г./

В ОЗД - *** е постъпило уведомление вх. № СГ / Д – ЕН / 53-002 / 28. 03. 2017 г. от СУ "Хр. Ботев" - гр. ***, относно детето Ф.С.И., с адрес: ***. Ф.И. е ученичка в 7 клас в дневна форма на обучение и е със СОП. По - скоро детето може да се отнесе към социално занемарените деца. От началото на учебната година ученичката е проблемна. Основно не идва на училище. След това майката я е изместила в ОУ "Хр. Ботев" - с. ***, но там изобщо не е била записана. През м. 02. 2017 г, ученичката отново е записана в СУ "Хр. Ботев" - гр. ***. Ситуацията с нея отново се е повторила и тя не идвала на училище редовно. До този момент има 95 неизвинени отсъствия. Майката С.И. не може да се справи с нея. Детето я малтретира. Ученичката е имала агресивно поведение и е проституирала.

На 07. 04. 2017г. в ОЗД - *** е постъпила информация от К.М., ИДПС при РУ на МВР - *** за детето Ф.С.И. от гр. ***, че не посещава училище, скита, има агресивно поведение, от м. 09. 2017 г. детето поддържа сексуални контакти с пълнолетни лица от мъжки пол, поради което майката не в състояние да упражнява родителски контрол над детето.

По отношение на детето са установени следните рискови фактори:

-        отпадане от образователната система, поради непосещаване на учебни занятия;

-        детето било обект на сексуално насилие, тъй като има данни, че проституирало;

-        майката се намира в трайна невъзможност да отглежда детето, не е в състояние да упражнява родителски контрол над детето, както и да осигури сигурна и безопасна среда за неговото развитие.

В ОЗД - *** е постъпило писмо от РУ на МВР - ***, относно детето Ф.С.И.. Има данни, че малолетната извършва сексуални услуги от края на миналата година до момента. При снетите обяснения от детето Ф.И., същото е признало за сексуални контакти с няколко лица от мъжки пол, непълнолетни и пълнолетни, против които в момента се води досъдебно производство. Родителката С.И. твърди, че не може да оказва необходимият родителски контрол и не е в състояние да издържа и контролира дъщеря си. Малолетната не посещава редовно и учебни занятия, скита и е без родителски контрол.

На 24.04.2017 г. в ОЗД - *** е проведена среща с С.И.И.. По данни на  С.И., дъщеря й Ф.И. не е ходила на училище, не я слуша вкъщи, отказвала е да й помага, излизала е да се среща с момичета на нейната възраст в гр. ***, но се е връщала в къщи и не е пренощувала никъде.  С.И. е заявила, че няма сведения дъщеря й Ф.И. да е поддържала сексуални контакти с момчета. Майката С.И. заяви, че има желание да осъществява контакти и да се вижда с детето в КЦ - ***. Споделя, че й е мъчно за детето и желае да си прибере до третия месец, като е поела ангажимент за Ф. да посещава училище и да упражнява контрол над нея. Детето Ф.С.И. е родено на *** ***. След раждането е отглеждано от майката в семейна среда в гр. ***. За детето е предприета мярка за закрила - настаняване в КЦЖДПН - *** с адм. заповед № ЗД / Д – ЕН – 078 / 07. 04. 2017 г. на ДСП - ***. На 11.04.2017г. детето е преведено в КЦЖДПН - *** от РУ на МВР - ***. Мярката за закрила е потвърдена с решение № 1106 / 05. 07. 2017г. на  РС – ***, влязло в сила на 19.07.2017г, за срок от 6 месеца от настаняването му по адм. ред или до промяна на обстоятелствата, свързани с детето, ако е в негов интерес. По отношение на детето са установени следните рискови фактори: отпадане от образователната система; дете с агресивно поведение; дете обект на сексуално насилие; майката не е в състояние да упражнява родителски контрол над детето и да осигури безопасна среда за неговото развитие. В КЦ - *** е провеждана работа с детето за повишаване на мотивацията й за посещаване на училище и обогатяване на знанията и общата култура. Провеждана е психосоциална работа с цел подобряване на емоционалното й състояние от преживяното насилие, осъзнаване на рисковете от собственото поведение и коригирането му, подбиране на социална среда и разпознаване на рисковите ситуации. Ф. е осъществявала контакти с майка си на територията на КЦ и извън него. Детето има изградена емоционална връзка с майката. Майката С.И. е ползвала краткосрочна социална услуга от ЦОП - *** за повишаване на родителският й капацитет, по направление от ДСП - *** изх. № НП / Д – ЕН -057 / 10. 04. 2017 г. В плана за предоставяне на социалната услуга е заложена следната цел: Майката С.И. да повиши умението си да разпознава рисковите ситуации за детето Ф.И. извън дома им. Според ЦОП - ***, поради краткосрочността на предоставената социална услуга и невъзможността за провеждане на необходимите консултации за повишаване на родителският капацитет на майката е наложително удължаване на социалната услуга. Издадено е друго направление от ДСП - *** изх. № НП / Д – ЕН – 169 / 18. 08. 2017г. за продължаване на социалната услуга като краткосрочна. На  31. 08. 2017 г. от ОЗД - *** е посетен адрес: гр. ***, ***. Установено е, че С.И. живее в жилище, собственост на синът й К.М.. Жилището представлява къща, състоящо се от 2 стаи, антре, коридор и баня. Битовите условия са добри. Семейството има личен лекар. В семейството няма здравословни проблеми. С.И. е разведена. Детето има 2 сестри, едната от които е пълнолетна и трима братя, пълнолетни. С.И. отглежда малолетната си дъщеря ***И.. За периода: 06. 09. 2017 г. - 07. 10. 2017 г, детето Ф.С.И. е изведено в семейната среда на майката С. ***.

За учебната  2017 / 18 г, детето Ф.И. е записано за ученичка в 6 клас на СУ "Хр. Ботев" - гр. ***. Семейството принадлежи към турската етническа общност. С.И. има завършен шести клас. Безработна, с регистрация в ДБТ - ***, без обезщетение. Подпомага се с месечна помощ по чл. 9 - ППЗСП и месечна помощ по чл. 7 - ЗСПД за 1 дете.

В ОЗД - *** е постъпило заявление от С. *** за реинтеграция на детето й Ф.С.И. в семейна среда. По данни от ЦОП - ***, детето Ф.С.И. е в добро здравословно състояние. Осигурена е сигурна и безопасна среда за детето. Майката С.И. полага необходимите грижи за отглеждането на детето. Детето желае да остане да живее при майката в гр. ***. Детето редовно посещава училище.

При преценка на  събраните писмени доказателства, съдът намира, че следва да се спази принципът на деинституционализация  на децата и   са налице предпоставките на чл. 30, ал. 1, във връзка с чл. 29,  т.2 от ЗЗД, поради което депозираната молба е  основателна и следва да бъде уважена.

 Водим от горното и на основание, ***ски районен съд

 

Р     Е     Ш     И:

ПРЕКРАТЯВА, на основание чл. 30, ал. 1, вр.  чл. 29, т. 2 от Закона за закрила на детето,  настаняването на детето Ф.С.И., ЕГН **********,  в социалната услуга - резидентен тип Кризисен център за жени и деца, преживели насилие Център отворена врата - гр. ***, поради изтекъл срок на предприетата по съдебен ред мярка за закрила и започнал процес на реинтеграция в семейството на майката  С.И.И., ЕГН **********.

Решението подлежи на обжалване пред ***ски окръжен съд в седемдневен срок от връчването му на страните.

Препис от решението да се изпрати на Д. ”С.п.” г.   П.                                                                      

 

                                                          РАЙОНЕН СЪДИЯ: