Решение по дело №600/2019 на Районен съд - Кърджали

Номер на акта: 302
Дата: 14 август 2019 г. (в сила от 8 ноември 2019 г.)
Съдия: Здравка Иванова Дечева-Запрянова
Дело: 20195140200600
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 11 юни 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

 

Номер

 

     Година

2019

    Град

Кърджали

В ИМЕТО НА НАРОДА

Кърджалийски районен

съд                  

 

състав

 

На

14.08.

                                        Година

2019

 

В публично заседание и следния състав:

 

                                          Председател

Здравка Запрянова

 

                                                 Членове

 

 

                                        Съдебни заседатели

 

 

Секретар

Таня Цинова

 

 

Прокурор

Васви Юсеинов

 

 

като разгледа докладваното от

съдията

 

 

АХН

дело номер

600

по описа за

2019

година.

 

Р Е Ш И:

 

ПРИЗНАВА обвиняемия И.Ш.Ф., роден на ***г***, български гражданин, женен, с основно образование, безработен, неосъждан, с ЕГН ********** за НЕВИНЕН  в това че:

        За времето от неустановен час на 12.03.2017г. до около 6,30ч. на 13.03.2017г. в рибностопански води в язовир „Студен кладенец“ в района на село Лисиците област Кърджали в немаловажен случай уловил риба в количество, надхвърлящо значително нормите на любителския риболов- 40,800кг. риба на обща стойност 256лв., а именно 38кг. морунаж на стойност 228,00лв., 2 кг. речен кефал на стойност 12,00лв. и 0,800кг. бяла риба на стойност 16,00лв.- престъпление по чл.238 ал.1 б.“а“ предл.3 вр.чл.2 ал.1 от НК, като на основание чл.304 от НПК вр.чл.2 ал.2 от НК го ОПРАВДАВА по така повдигнатото обвинение.

 

 

На основание чл.305 ал.6 вр. чл.301 ал.4 от НПК вр.чл.56 ал.1 от Закона за рибарството и аквакултурите налага на обвиняемия И.Ш.Ф. със снета по делото самоличност административно наказание „глоба” в размер на 1500лв. и на основание чл.90 ал.1 от ЗРА отнемане в полза на държавата на 50 метра хрилни мрежи с размер на окото 4 см, 38кг. морунаж, 2 кг. речен кефал и 0,800кг. бяла риба, за това, че за времето от неустановен час на 12.03.2017г. до около 6,30ч. на 13.03.2017г. в рибностопански води в язовир „Студен кладенец“ в района на село Лисиците област Кърджали извършва стопански риболов на 40,800кг. риба на обща стойност 256лв.- административно нарушение по чл.17 ал.1 т.1 от Закова за рибарството и аквакултурите.

 

РЕШЕНИЕТО подлежи на обжалване или протестиране в 15 дневен срок от днес пред Окръжен съд гр.Кърджали.

 

 

                                                                    ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Съдържание на мотивите Свали мотивите

МОТИВИ КЪМ РЕШЕНИЕ

 от 14.08.2019г. на КРС по АХНД № 600/ 2019г.

 

В съда е внесено постановление за освобождаване от наказателна отговорност с налагане на административно наказание на И.Ш.Ф. *** за престъпление по чл.238 ал.1 б.“а“ предл.3 от НК.

Прокурорът в ход по същество поддържа постановлението и моли съда да признае обвиняемия за виновен така, както е предаден на съд. По отношение на наказанието предлага „глоба“ към средния размер.

Обвиняемият И.Ш.Ф. се явява лично като признава вината си, но отказва да дава обяснения. В своя защита настоява, че направил грешка, но моли да му се прости. Защитникът му пледира съда да оправдае обвиняемия поради настъпили промени в НК, с които описаното в постановлението деяние вече не представлява престъпление. Настоява за приложение на чл.2 ал.2.

Съдът като обсъди всички доказателства, събрани по делото прие за установено следното от фактическа и правна страна:

ОТ ФАКТИЧЕСКА СТРАНА: Обвиняемият И.Ш.Ф., роден на ***г***, български гражданин, женен, с основно образование, безработен, неосъждан, с ЕГН **********.

Безспорно по делото се установи фактическата обстановка установена на досъдебното производство и в Постановлението за освобождаване от наказателна отговорност, а именно: Обвиняемият И.Ф. притежавал хрилна мрежа с размер 50 метра и размер на окото 4 см. Той не притежавал разрешение нито за любителски, нито за стопански риболов. В неустановен час на 12.03.2017г. той взел мрежата си и отишъл до язовир „Студен кладенец“ в района на с.Лисиците, общ.Кърджали. Там от мост пуснал в рибностопанските води на язовира хрилната си мрежа, за да лови риба. По- късно същият ден обвиняемият И.Ф. се обадил на свидетеля Ч.Ч. по телефона и го помолил да дойде на следващия ден на моста при с.Лисиците с автомобил, за да му помогне да пренесат багаж. Последният се съгласил и така двамата се уговорили да се срещнат на 13.03.2017г. около 6,30ч. в близост до моста на селото.

На 13.03.2017г. преди 6,30ч. обвиняемият И.Ф. отишъл до мястото, където предният ден пуснал хрилната мрежа в язовира. Извадил я като в нея имало уловени 40,800кг. риба, от която 38кг. морунаж, 2 кг. речен кефал и 0,800кг. бяла риба. Той поставил хрилната мрежа с оплетената в нея риба в два черни найлонови чувала, които пренесъл до тръни на около 5 метра от черен път водещ до ж.п.спирка „Момина сълза“. Оставил ги там без да ги покрие и тръгнал по пътя след моста в посока от с.Лисиците съм ж.п.спирката, където очаквал пристигането на свидетеля Ч.. Последният пристигнал там с лек автомобил „Нисан Терано“ с рег.№ К0951ВС и спрял преди моста при очакващия го И.Ф.. Той се качил в превозното средство и продължили в посока, която му оказвал обвиняемият Ф..

По това време свидетелят Р.Ю. се движел пеша от с.Лисиците към ж.п.спирка „Момина сълза“, за да се качи във влака. Той преминал по моста, където забелязал в дясно от пътя в посока спирката в тръните, които се намирали на около 5 метра от пътя, оставени големи черни найлонови чувала пълен с риба и мрежа. В този момент той не видял хора там. Продължил да върви по пътя и не след дълго се разминал с лек автомобил „Нисан Терано“ с рег.№ К0951ВС, в който се возели двама мъже, които седели на предните две седалки. Свидетелят Р.Ю. се обърнал след превозното средство и наблюдавал какво се случва. Автомобилът спрял до чувалите и двамата излезли от него. Тогава свидетелят Ч.Ч. отворил багажника на колата си, а обвиняемият И.Ф. се приближил до чувалите. След това двамата заедно- деецът Ф. и свидетелят Ч., вдигнали чувалите с намиращата се в тях хрилна мрежа с оплетената риба. Пренесли ги до лекия автомобил и ги поставили в багажното отделение. След това върху чувалите двамата мъже- Ф. и Ч., поставили стари дрехи, за да не се вижда съдържанието на чувалите. Свидетелят Ч.Ч. затворил багажника на автомобила си и заедно с обвиняемия И.Ф. влезли в колата. Свидетелят Ч. привел притежаваното от него превозно средство марка „Нисан Терано“ и потеглил в посока ж.п.спирка „Момина сълза“.

Виждайки всичко това свидетелят Р.Ю. позвънил на ЕЕН 112 и съобщил за бракониери на риба със зелен джип с регистрационния му номер в района на с.Лисиците. Този сигнал бил предаден по служебен път на свидетеля К.А., който към онзи момент работел като Главен инспектор в отдел „Рибарство и контрол- Южна България“ към ИАРА. Било му обяснено, че две лица намиращи се на язовир „Студен кладенец“ в местността на моста на с.Лисиците, товарили в зелен джип с рег.№ К0951ВД риба оплетена в мрежа. Свидетелят К.А. провел телефонен разговор и с подалия сигнала свидетел Ю., който потвърдил казаното от него на ЕЕН 112. Тогава първият се обадил на колегата си П.Х., който също работел в отдел „Рибарство и контрол- Южна България“ към ИАРА, и му споделил за получения сигнал. По този повод двамата се уговорили да се срещнат в офиса на отдела в гр.Кърджали, откъдето със служебен автомобил да се отправят към посочената от свидетеля Р.Ю. *** района на с.Лисиците. След това свидетелят К.А. се обадил на дежурния при РУ на МВР- Кърджали с искане за съдействие от страна на полицейски патрул с автомобил, който да пресрещне и спре подаденото в сигнала МПС.

Така двамата свидетели А. и Х. се срещнали на работното си място в гр.Кърджали, откъдето със служебния автомобил на ИАРА потеглили в посока с.Широко поле. На разклона от гр.Кърджали за селото те видели лекия автомобил марка „Нисан Терано“ с рег.№ К0951ВС, в който имало двама мъже. Поради това свидетелят П.Х., който управлявал служебния автомобил, продължил да се движи след това МПС. Тогава свидетелят К.А. се обадил на оперативния дежурен при РУ на МВР- Кърджали и му съобщил случващото се като помолил полицейския патрул да спре автомобила, в който се намирал обвиняемия И.Ф. за проверка на влизане в гр.Кърджали. Така и станало, на 13.03.2017г. около 08,10ч. свидетелите Т.Д. и И.Р.-***, назначени като автопатрул обслужващ кв.Възрожденци и кв.Веселчане в гр.Кърджали този ден, се отправили към изхода на града в посока с.Широко поле. На бул.България в гр.Кърджали в близост до ОЦК забелязали подадения им лек автомобил, който влизал в града. Подали му звуков и светлинен сигнал, при което водачът на лекия автомобил марка „Нисан Терано“ с рег.№ К0951ВС- свидетелят Ч.Ч., се подчинил на подадения сигнал и спрял. Свидетелите Т.Д. и И.Р. установили самоличността на пътуващите, а именно свидетелят Ч. като водач на спряното МПС и пътника му- обвиняемият И.Ф.. На место дошли и служителите на ИАРА- свидетелите А. и Х.. Било установено, че в багажното отделение на спрения за проверка автомобил имало черни найлонови чували с поставени в тях хрилна мрежа с оплетена в нея риба, при което полицейските служители разпоредили на свидетеля Ч. и дееца Ф. да ги съпроводят с автомобила до РУ на МВР- Кърджали. Там била извършена полицейска проверка на лекия автомобил марка „Нисан Терано“ с рег.№ К0951ВС, при която в превозното средство били установени двата черни найлонови чувала с намиращите се в тях 50 метра хрилна мрежа с размер на окото 4 сантиметра, в която била оплетена риба. Тя била извадена и претеглена, при което се установило общото тегло на рибата от 40,800кг., от които 38кг. морунаж, 2 кг. речен кефал и 0,800кг. бяла риба. За това действие бил съставен Протокол за проверка на лични вещи на лица и превозни средства от 13.03.2017г. от свидетеля Т.Д., а свидетелят К.А. съставил два акта за установяване на административно нарушения. Първият бил срещу свидетеля Ч.Ч. по чл.50 от ЗРА, а вторият- срещу дееца И.Ф. по чл.17 ал.1 от ЗРА, който подписал с обяснения, че той извършил риболова.

Фактът, че обвиняемият Ф. на инкриминирана дата в язовир „Студен кладенец“ в района на с.Лисиците, обл.Кърджали е уловил инкриминираната риба се установи от гласните доказателства дадени от Р.Ю., И.Р., Т.Д.,  Ч.Ч., както и от писмените такива- Протокол за проверка на лични вещи на лица и превозни средства от 13.03.2017г., Акт за установяване на административно нарушение № В 0011357 от 13.03.2017г., Акт за установяване на административно нарушение № В 0011358 от 13.03.2017г., Писмо от районен център 112- Кърджали рег.№ 105850- 102/ 14.03.2017г., Констативен протокол № 51/ 13.03.2017г. от ИАРА. Всички тези доказателства са в синхрон с признанието за извършеното деяние от страна на дееца И.Ф..

  ОТ ПРАВНА СТРАНА: За да е осъществен състава на престъплението по чл.238 ал.1 б.“А“ предл.3 от НК, който е бил в сила към датата на деянието, а именно на 12.03.2017г. до около 6,30ч. на 13.03.2017г., от обективна страна е необходимо да са налице кумулативно следните елементи- да е уловена риба, това да е станало в рибостопански води, уловът да е в количества надхвърлящи значително нормите за любителски риболов. В настоящия случай изпълнителното деяние е извършено като са налице всички елементи от състава на престъплението. По делото е безспорно, че деецът Ф. на 12.03.2017г. е заложил мрежа в язовир „Студен кладенец“ в района на с.Лисиците, който водоем е различен от Черно море и река Дунав, като стопанският риболов в него е забранен, съгласно чл.17 ал.1 от ЗРА. Също така е установено, че уловът от страна на обвиняемия И.Ф. на инкриминираната дата е в количества, надхвърлящи значително нормите за любителски риболов. Това е така, защото разрешеното количество за улов при любителски риболов съгласно чл.24 ал.3 от Закона за рибарството и аквакултурите след еднодневен риболовен излет, при осъществяване на риболов в събота, неделя и на празнични дни риболовците запазват за себе си до 2 кг пъстървови риби, но не повече от 6 бройки, а в делнични дни риболовците са длъжни да пускат обратно всяка уловена пъстървова риба, като за всички останали видове риба риболовците запазват до 3 кг, с изключение на единичен екземпляр с по-голямо тегло. В случая количеството многократно надхвърля законоустановеното, тъй като същото е в размер на 40,800кг.

На следващо място несъмнено са налице и признаците на прекия умисъл при извършване на описаното в постановлението на прокурора деяние от обвиняемия Ф.. Деецът е съзнавал неправомерния характер на дейността си, но въпреки това не само е желаел, но и е достигнал целения престъпен резултат изразяващ се в улавянето на риба в количества, далеч надхвърлящи законовите лимити.

Въпреки описаното до тук настоящата инстанция призна И.Ф. за невинен, тъй като до постановяването на настоящата присъда е последвало изменение на материалната норма на чл.238 ал.1 б.“А“ предл.3 от НК. С Държавен вестник брой 55 от 03.07.2018г. в сила от 07.07.2018г. е изменена посочената разпоредба. С нея е криминализирано извършването на риболов чрез използване на взривни, отровни или зашеметяващи вещества, с което са отпаднали съставомерните признаци на деянието- да е уловена риба, това да е станало в рибостопански води, уловът да е в количества надхвърлящи значително нормите за любителски риболов. В разглеждания случай е налице по- благоприятен закон, а деянието, за което обвиняемият И.Ф. е предаден на съд се явява несъставомерно. Това означава, че извършеното от дееца Ф. деяние не притежава всички описани от закона признаци, поради което е отпаднала наказателната му противоправност като престъпление. По изложените съображения от фактическо и правно естество, съдът постанови решението си, с което оправда деецът И.Ф. по повдигнатото му обвинение за престъпление по чл.238 ал.1 б.“а“ предл.3 от НК извършено на 12.03.2017г. до около 6,30ч. на 13.03.2017г. в рибностопански води в язовир „Студен Кладенец в района на село лисиците, тъй като приема, че деянието е несъставомерно от обективна страна предвид настъпилата законодателна промяна, поради което на основание чл.304 от НПК вр.чл.2 ал.2 от НК го оправда по така повдигнатото обвинение.    

На основание чл.305 ал.6 вр. чл.301 ал.4 от НПК вр.чл.56 ал.1 от Закона за рибарството и аквакултурите настоящата инстанция наложи на обвиняемия И.Ф. административно наказание „глоба” в размер на 1500лв. и и на основание чл.90 ал.1 от ЗРА отнемане в полза на държавата на 50 метра хрилни мрежи с размер на окото 4 см, 38кг. морунаж, 2 кг. речен кефал и 0,800кг. бяла риба, за това, че за времето от неустановен час на 12.03.2017г. до около 6,30ч. на 13.03.2017г. в рибностопански води в язовир „Студен кладенец“ в района на село Лисиците област Кърджали извършва стопански риболов на 40,800кг. риба на обща стойност 256лв. представляващо административно нарушение по чл.17 ал.1 т.1 от Закова за рибарството и аквакултурите. Няма пречка това да бъде сторено, тъй като фактите, изложени в обстоятелствената част на Постановлението на прокурора са относими към състава на посоченото нарушение. Съгласно разпоредбата на чл.56 ал.1 от ЗРА се наказва с глоба от 1500 до 3000 лв. който извършва стопански риболов без разрешително или във воден обект, различен от Черно море и река Дунав, в нарушение на чл.17. Поради описаните по- горе съображения то е безспорно, че деянието е извършено от обвиняемия Ф. от обективна страна. Съгласно чл.7 ал.1 от Закона за административните нарушения и наказания деянието, обявено за административно нарушение, е виновно, когато е извършено умишлено или непредпазливо, а според алинея 2 на цитираният текст непредпазливите деяния не се наказват само в изрично предвидените случаи. В случая се установява, че административното нарушение е извършено умишлено при формата на пряк умисъл, тъй като деецът е имал представа относно деянието, което извършва, както и за последиците от него, към които той се е насочвал директно, и ги е достигнал. Затова той подлежи на административно наказване на основание чл.56 ал.1 от ЗДвП предвиждащ наказание с глоба от 1500 до 3000лв. При индивидуализацията на санкцията съдът взе предвид: степента на обществена опасност на деянието- типична; степента на обществена опасност на дееца- под средната, с оглед липсата на предходни осъждания, добрите характеристични данни, но и голямото количество уловена риба многократно надхвърлящо границите на любителски риболов, поради което  определи наказания към минималния предвиден в закона размер, а именно „глоба“ от 1500лв. Предвид изхода на делото и на основание чл.90 ал.1 от ЗРА настоящата инстанция отне в полза на държавата 50 метра хрилни мрежи с размер на окото 4 см, 38кг. морунаж, 2 кг. речен кефал и 0,800кг. бяла риба.

По изложените съображения от фактическо и правно естество, съдът постанови решението си.                     

 

                                                                         Районен съдия: