Решение по дело №4312/2014 на Районен съд - Пловдив

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 20 юни 2018 г.
Съдия: Владимир Руменов Руменов
Дело: 20145330104312
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 18 март 2014 г.

Съдържание на акта Свали акта

 Р Е Ш Е Н И Е №2458

 

20.06.2018 г., гр. Пловдив,

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

  ПЛОВДИВСКИ РАЙОНЕН СЪД, VIІ-ми гр. състав, в открито съдебно заседание на четвърти април две хиляди и осемнадесета  година, в състав:

 

                                   РАЙОНЕН СЪДИЯ:  ВЛАДИМИР РУМЕНОВ

 

      при секретаря Катя Грудева,  като разгледа докладваното от съдията гр. д. № 4312 по описа на същия съд за 2014г., за да се произнесе, взе предвид следното:

    Производството е по реда на чл. 235 от ГПК - решение по съществото на исков спор.

     Пряк частичен иск на увреденото лице „ Автотранс 2000 „ ООД, ЕИК *********, със седалище и  адрес на управление в Пловдив , бул. Източен № 48 ет. 6 офис 18 , против застрахователя на деликвента по застраховка гражданска отговорност  - застрахователна компания „ Кове”  KOBE  Central European Mutual Insurans Association Hungary -1108 Budapest Venyige u.3, за сума от 1000 лева частично от общо 27 854.30 лева, представляваща обезщетение за имуществени вреди, претърпени от ищеца. 

     Според изложеното в исковата молба , ищцовото дружество е собственик на моторно пътно превозно средство – автобус, марка „Мерцедес", модел „О 405"  с per. номер ******, с рама №***********, закупен във Франция, регистриран в България на  15.04.2013г. с държавен контролен номер *****.  При транспорта на автобуса на собствен ход  от Ф. към Б., управляваното от Н. Г. процесно превозно средство попада в пътнотранспортно произшествие на територията на територията на Р. У., по пътя от гр. Х. в посока гр. Б. Произшествието е настъпило на дата  *******г,  по вина на  ***** гражданин Ж. К., който се „движел от Х. в посока Б. с управлявания от него - собственост на Ж. З. С. - влекач Волво с регистрационен номер ******* и прикачено към него ремарке Ван Хол - собственост на Хойер ООД - с регистрационен номер ********* със скорост около 80 км/час, достигайки до участъка на километър 149 +064, в следствие на неправилно избрана дистанция управляваната от него композиция удря с предницата си отзад движещия се по-бавно в същата посока автобус Мерцедес с регистрационен номер **********, собственост на Автотранс ООД, управляван от Н. Г.,  който по-рано излиза от паркинг, намиращ се в участъка на километър 150 и се престроява в крайната лента, като постепенно ускорява”.

    За развилия се инцидент били  уведомени надлежните полицейски власти в Р. У. Ж. К.  е санкциониран за неправомерно поведение при управление на МПС.  Гражданската му  отговорност като виновен водач била застрахована от Унгарската застрахователна компания КОВЕ /КОВЕ Central European Mutual Insurance Association/. 

   Ищцовото дружество твърди, че стойността на вредите , претърпени от ПТП,  е 27854.30 лв., като ремонта на увредения автобус възлиза на 18759,70 лв. по експертна оценка, както и че е направил разходи за репатриране на автобуса от У. до Б. в размер на 6649,82 лв., както и разходи за пътна помощ на територията на У. в размер на общо 1250 евро. Затова се иска от съда да постанови решение, с което да се осъди ответното дружество да заплати на ищеца сума от 1000 лева, частично от пълния размер на иска.

   Ответното дружество, при редовно връчени съобразно Регламент (ЕО) № 1393/2007 на Европейския парламент и на Съвета от 13 ноември 2007 година относно връчване в държавите-членки на съдебни и извънсъдебни документи по граждански или търговски дела ( връчване на документи ) и за отмяна на Регламент (ЕО) № 1348/2000 на Съвета ( Регламент 1393)  книжа -  препис от искова молба на унгарски език -   е депозирало отговор в сроковете  и по реда на чл. 131 от ГПК. Искът се оспорва като неоснователен, тъй като не били изяснени обстоятелствата, свързани с твърдяното ПТП;  липсвал договор за застраховка, която да застрахова отговорността на виновния водач при ответното дружество, тоест , такъв по който ответното дружество да е страна; липсвали разходи за пътна помощ на територията на У. и от У. до Б.; липсвали доказателства за вида и стойността на щетите по автобуса. Прави се отделно възражение , че стойността на придобиване на автобуса е 2000 евро, което било максималната възстановителна стойност, която ответното дружество следвало да плати . 

   Вещото лице по проведената съдебно – автотехническа експертиза дава заключение , че стойността , на която възлизат  нанесените на автобуса  щети е 10 072 лева , при положение , че самия автобус е с пазарна стойност от 11 849 лева.

    Иск с правно основание в чл. 226 ал. 1 от Кодекса за застраховането ( отм.)

   Съдът, при така представените доказателства и с оглед твърденията на страните, като се запозна с позитивното унгарско право касателно  действията  на водача Ж. К. и наличието на договора за застраховка,  съобрази  следното:

       І. Приложим закон: 

     Съдът приема , че се касае за хипотеза по чл. 1 ал. 2 от Кодекса за международното частно право , според която разпоредба „  По смисъла на този кодекс частноправно отношение с международен елемент е отношение, свързано с две или повече държави. Международната компетентност на българските съдилища , РС Пловдив - в частност,   е налице според чл. 4 от КЧМП. Оттук, приложим материален национален закон по правоотношението е българския Кодекс за застраховането, с уговорката, че административно-  наказателните последици от извършеното от Ж. К. като водач на пътнопревозно средство  се уреждат от унгарското национално право; по същото се преценява и наличието и доказателствената годност на полицата за застраховка,  съставена  на територията на същата държава.

     Затова,  и с оглед и датата на настъпването на пътното произшествие ,  правната квалификация на спорното право е чл. 226 ал.1 от Кодекса за застраховането ( отм. ).Според тази законова разпоредба , „Увреденият, спрямо който застрахованият е отговорен, има право да иска обезщетението пряко от застрахователя. Или, подлежат на доказване следните елементи на хипотезата – увреда на лице, различно от причинителя на вредата; тази увреда е причинена от такова лице, чиято гражданска отговорност е застрахована като риск по договор със застрахователя, валиден към датата на вредоносното събитие , разглеждано като настъпване на рисковото събитие. 

      Съдът приема на база представения договор за покупка на автобуси ,и на свидетелството за регистрация на л. 48 от дело № 3197 по описа на Пловдивски окръжен съд за 2013г, че ищцовото дружество е собственик на автобуса марка „Мерцедес", модел „О 405"  с държавен контролен номер *********, вкл. към датата на пътното произшествие.

   По отношение на съществуването , вкл. и формата на сключване на договора за застраховка „гражданска отговорност”, приложим закон се явява действалия към датата на ПТП „Закон LXII от 2009 г за задължителната застраховка „Гражданска отговорност” на МПС” на територията на У. Според същия, инкорпориран в превод по делото ( в открито съдебно заседание на 05.11.2015г) , по – точно § 6 ал. 1 и 2 , „застрахователния договор се сключва с писмено споразумение между страните” или , алтернативно , „ако на систематизиран от застрахователя лист за оферти договарящият се ползвател предложи на застрахователя ......оферта, съответстваща на тарифата на премиите ...”. И в двата възможни случая, договорът за застраховка е формален, писмен, вкл. и за  доказването си както от страните , така и от третото ползващо се от него лице, каквото е ищеца по смисъла на § 3 т . 19 от същия закон. По делото е представено  ( л. 397 ) копие от застрахователна полица/договор за застраховка, което доказва, че е била застрахована гражданската отговорност на водача Ж. К. или на вреди , настъпили при управление на влекач Волво с унгарски държавен контролен номер ***** и/или прикачено към него ремарке Ван Хол - собственост на Хойер ООД - с регистрационен номер ****** договорът е със  „начало на носенето на риска „ от 28.06.2012г. , 00. часа и 00 минути , и изтича на 01.05.2013г., т. е, има действие към датата на ПТП. Възоснова този договор за застраховка,  „Корис България „ ООД , ЕИК *********, представител за щетите на ответния застраховател на територията на РБългария,  е образувал преписка по щета, макар да  не е ясно по делото защо на ищеца е отказано изплащането на обезщетение. Или договора за застраховка (като основание да се ангажира отговорността на ответника) съществува.     

     Представено е  и извлечение от акт на унгарски държавен орган – решение Чонгради – Чорбане,  в което е прието, че вина за настъпването на ПТП има  водача Ж. К.; за това му деяние , на същия е наложено наказание – глоба в размер от 40 000 форинта ,  тъй като „деянието съставлява закононарушение – смущение на реда в автомобилния транспорт..............съгласно член 219 ал. 1 от Закон ІІ от 2012,” (мотиви към решението на водещия преписката по закононарушението), решението е в сила и е представено пред българския съд в заверен от страната препис, без да е оспорено касателно доказателствата си годност. Затова  и съдът  приема, че К. е прекия причинител на вредите по автобуса,  и последните са виновно причинени.  Хипотезата на чл.  226 ал. 1 от Кодекса за застраховането (отм.) е осъществена по отношение на вредите, представляващи равностойността на увредената вещ. Плащане се дължи.

     Според заключението на вещото лице , което съдът цени ,  стойността , на която възлизат  нанесените на автобуса  щети е 10 072 лева , а самия автобус е с пазарна стойност от 11 849 лева ; възстановяването на автобуса е затова икономически нецелесъобразно.  Цената на придобиването му от ищеца е без значение. Налице е т.нар. тотална щета на автобуса, определена по смисъла на чл. 193 ал. 4 от КЗ ( отм. ), но дори и при това положение , ответникът дължи плащане на всички вреди, а не само на 70 % от тях, тъй като коментираната разпоредба не е приложима в отношенията между страните – към датата на ПТП, респ., на определянето на размера на обезщетението , МПС като увредена вещ не е било регистрирано за движение на територията на РБългария.

   За пълнота , представени са в хода на преписката по щетата, образувана при Корис България”  АД,  фактури за това, че ищецът е сторил разходи за 6649,82 лв . репатриране на повредено МПС на територията на РБългария, както и разходи за пътна помощ на територията на У. в размер на общо 1250 евро, равностойни на 2444.79 лева . Сочените в исковата молба за доказването им писмени доказателства ( представени от ищеца фактури )  фигурират по делото и не са оспорени от ответника, като се и подкрепят от събраните  свидетелски показания.  

    Само заради изложеното искът е основателен до пълния предявен размер.

     Разноските по делото се понасят от ответника.

    Доказателства за такива , направени от ищеца , има до размер от 1504.30 лева; списък по чл. 80 от ГПК , даден от ищеца , не се откри  по делото. Не се кредитира записаното в договора за правна помощ на л. 260 от делото , че на ищеца е оказана „безплатна правна помощ    на основание чл. 38 ал. 1 т . 3 от Закона за адвокатурата” , доколкото ищеца по делото е юридическо лице -  търговец, а коментираната разпоредба дава възможност на адвоката да окаже безплатно помощ само на „роднини, близки или на друг юрист”. Затова се присъждат само разноски за такси , хонорари на вещо лице и преводи от унгарски език.      

    Воден от изложеното и на основание чл. 235 от ГПК, съдът

 

Р Е Ш И:

 

      Осъжда застрахователна компания „ Кове”  KOBE  Central European Mutual Insurans Association Hungary -1108 Budapest Venyige u.3, да заплати на ищеца  „ Автотранс 2000 „ ООД, ЕИК *********, със седалище и  адрес на управление в Пловдив, бул. Източен № 48 ет. 6 офис 18, сума от 1000 лева , част от обезщетение за имуществени вреди от ПТП от дата 25.01.2013г. с  автобус Мерцедес с регистрационен номер ********, собственост на Автотранс ООД, управляван от Н. Г., с регистрационен номер *********, с български държавен контролен номер ********.   

 

       Осъжда застрахователна компания „ Кове”  KOBE  Central European Mutual Insurans Association Hungary -1108 Budapest Venyige u.3, да заплати на ищеца  „ Автотранс 2000 „ ООД, ЕИК *********, със седалище и  адрес на управление в Пловдив , бул. Източен № 48 ет. 6 офис 18  сума от 1504.30 лева  разноски по делото.  

 

    Решението подлежи на обжалване пред състав на ПОС, в срок от две седмици от датата на уведомлението до страните.                                                   

 

                                                              РАЙОНЕН  СЪДИЯ:/п/

 

Вярно с оригинала!

КГ