Решение по дело №5211/2019 на Районен съд - Варна

Номер на акта: 194
Дата: 4 февруари 2020 г. (в сила от 10 юли 2020 г.)
Съдия: Даниела Маринова Михайлова
Дело: 20193110205211
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 15 ноември 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

РЕШЕНИЕ

 

№194/4.2.2020г.

Година 2020                              Град Варна

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Варненският районен съд                                                      двадесет и трети състав

На  тринадесети януари                                       Година две хиляди и двадесета

В публично заседание в следния състав:       

                                                                                           Съдия  Даниела Михайлова

Секретар  Пламен Пламенов

като разгледа докладваното от съдията

НАХД № 5211 по описа на съда за 2019г.,

за да се произнесе взе предвид следното:       

 

          Производството е образувано на основание чл.59 и сл. от ЗАНН въз основа на жалба предявена  от  „ К.” ЕООД, представлявано от Н.П.С., против  Наказателно Постановление  № 444647- F 488775 / 27.06.2019г. на    Началника на Отдел „Оперативни дейности“-Варна при ЦУ на НАП , с което на „   К.” ЕООД е наложена  "Имуществена санкция" в размер на 800  лева на основание чл.185 ал.2 вр. ал.1 от ЗДДС  .

          В жалбата се оспорва компетентността на актосъставителя и издателя на постановлението и се навеждат доводи за допуснати нарушения на чл.40, чл.43, чл.57 ал.1 от ЗАНН и др. На следващо място се твърди, че нарушението, описано в постановлението не е извършено, тъй като е била допусната техническа грешка и   направено плащане в брой е било отразено като такова, направено с банкова карта.   Поради  тези и други съображения се иска отмяна на постановлението, а в условията на евентуалност-намаляване на размера на наложена санкция.

          В съдебно заседание, въззивната страна, редовно призована ,       представлява се от надлежно упълномощен процесуален представител, който поддържа жалбата на посочените в нея основания.По същество адв.   Б. отново пледира, че случаят следва да бъде приет за маловажен , тъй като е с по-ниска степен на обществена опасност, нарушението е извършено за първи път и от него не са произлезли вреди за Държавата, или да бъде намален размера на наложената санкция.Прави и искане за присъждане на направените по делото разноски.

          Въззиваемата страна, чрез процесуалният си представител, оспорва жалбата и моли съда да потвърди обжалваното наказателно постановление, като правилно и законосъобразно и на свой ред прави искане за присъждане на направените разноски.

           След преценка на доводите на въззивника и становището на въззиваемата страна, с оглед събраните доказателства по делото, съдът прие за установено от фактическа страна следното:

          На 21.05.2019г., служители на  ТД-НАП , една от които св.   П. Д.,  в изпълнение на служебните си задължения извършили проверка в   пицария „ La Bocca  “, намираща се в гр.Варна, ул.“Марин Дринов“ № 66 и   стопанисван от „  К.  ” ЕООД . Данъчните служители  първоначално извършили контролна покупка, за която им бил издаден касов бон, след което   обявили започването на проверката.При нея следвало да се направи засичане на касовата и фактическа наличност на пари в обекта.В пицарията имало въведени в експлоатация две фискални устройства.Св.Р.К., която работела като управител на обекта, направила опис на наличните парични средства, които за едното фискално устройство били в размер на 282лв. с отразено плащане чрез ПОС-терминал на 33,60лв., а за второто фискално устройство- 46,40лв. с отразено плащане чрез ПОС-терминала на сумата от 24,70лв. В изведения дневен финансов отчет за първото устройство обаче била отразена сумата от 251,78 лв.По този начин била установена разликата между разчетената касова и фактическа наличност , която данъчните служители изчислили, че е в размер на 30,22лв    Всички констатации били описани в протокол № 0350519, към който били приложени и иззетите писмени доказателства.При приключване на проверката възражения не били вписани. 

           Тъй като установената разлика между касовата и фактическата наличност не била отразена по съответния начин и ред, на 28.05.2019г. против „     К.” ЕООД представлявано от въз. С. , бил съставен акт за установяване на административно нарушение F 488775. В него било описано установеното нарушение,  което било квалифицирано като  такова по чл.33 ал.1     от Наредба № Н 18 /13.12.2006г. на Министъра на финансите  .Актът бил предявен на  пълномощник, като тогава не били направени възражения.     В срока   по чл.44 ал.1 от ЗАНН били   депозирани писмени възражения, към  които били приложени дневен отчет и пълен отчет от ПОС-терминал, според които нямало налице суми, който да са извън случаите на продажби.  В заключение било формулирано искане  да не се издава наказателно постановление. 

          Въз основа на съставеният акт било издадено и атакуваното наказателно постановление, в което административно-наказващият орган изцяло е възприел описаната в него фактическа обстановка,  както и правната квалификация на нарушението- на чл.33 ал.1 от Наредба № Н 18 / 2006г. на Министъра на финансите.     За него,  на основание чл.185 ал.2 вр. ал.1 от ЗДДС наложил на        К.” ЕООД наказание “Имуществена санкция” в размер на 800 лв. .

          В хода на съдебното следствие като свидетел бе разпитана П. Д. -актосъставител, чиито показания съдът кредитира изцяло като дадени обективно, безпристрастно и пълно.От тях стана ясно, че данъчните служители са установили  положителна разлика в касовата и фактическа наличност, т.е. наличните парични средства са били повече от показанията на фискалното устройство. Свидетелката поясни, че в края на проверката, която продължила през целия ден, на място им е било обяснено, че има плащане с банкова карта, както и че при проверката не са извели отчет от ПОС-терминала. По искане на адв.Б. до разпит бе допусната св.Р.К.-управител на заведението, чиито показания съдът кредитира като логични, последователни и непротиворечиви.От тях се установи, че още при проверката е станало ясно, че неправилно приключена сметка е била отразена като платена с карта, а тя е била платена в брой.

           Гореописаната фактическа обстановка се установява от събраните по делото доказателства по административно наказателната преписка, приобщени в хода на съдебното производство  , от събраните в хода на съдебното следствие гласни и писмени доказателства, които са последователни, взаимно обвързани и безпротиворечиви и анализирани в съвкупност не налагат различни изводи.

           При така установената по делото фактическа обстановка и въз основа на императивно вмененото му задължение за цялостна проверка на издаденото наказателно постановление относно законосъобразността му, обосноваността му и справедливостта на наложеното административно наказание ,съдът прави следните правни изводи:  

           Въззивната жалба е депозирана в законния срок и от легитимен субект,  поради което е процесуално допустима.

           Наказателното постановление  № 444647- F 488775 / 27.06.2019г.  е издадено от компетентен орган- от  Началника на Отдел „Оперативни дейности“-Варна в ЦУ на НАП, съгласно заповед № ЗЦУ – ОПР-17 /17.05.2018г. на Изпълнителния директор на НАП. Актът също е издаден от компетентно лице на основание същата заповед, копие от която е приложена по преписката.При неговото издаване не са били допуснати нарушения на чл.40 и чл.43 от ЗАНН, доколкото актът е бил съставен в присъствие на упълномощен представител на нарушителя и двама свидетели, а след  неговото предявяване е бил и подписан.Поради това възраженията в тази насока са неоснователни.Вмененото във вина нарушение е индивидуализирано в степен, позволяваща да се разбере  какво е обвинението и срещу какво да се организира защитата. Постановлението съдържа пълно описание на нарушението,  датата , мястото и обстоятелствата при неговото извършване, както и доказателствата, които го потвърждават Правото на защита на  нарушителя не е било нарушено и то е било упражнено в цялост с подаването на жалба до въззивната инстанция. Посочена е нарушената материално правна норма, като наказанието за нарушението е индивидуализирано. С оглед на изложеното до тук, съдът намира, че в хода на производството не са били допуснати съществени нарушения на процесуалните правила.

           Въз основа на акта за нарушение е издадено обжалваното наказателно постановление, като административно-наказващият орган е възприел изцяло описаните в него обстоятелства.Административно-наказващият орган е квалифицирал нарушението като такова по чл.33 ал.1  от Наредба  № Н-18 /2006 г. на Министъра на финансите  . Съгласно тази норма извън случаите на продажби / сторно операции, всяка промяна в касовата наличност / начална сума, въвеждане и извеждане на пари във и извън касата/ на фискалното устройство се регистрира във фискалното устройство чрез операциите „ служебно въведени“ или „ служебно изведени“ суми. 

           В настоящият казус от събраните по делото доказателства-  протокол за извършена проверка ,  опис на парични средства, дневен финансов отчет, както и от показанията на св.    Г. и св.К. , се установява , че  в обекта е била установена разлика между фактическата и касовата наличност в размер на 30,22 лв., като фактическата наличност е била по-голяма от отчетената касова наличност. Тази сума  не е била  отразена по предвидения в наредбата ред- регистриране във фискалното устройство като служебно изведена, което на свой ред, видно от приложените дневни финансови отчети, е притежавало съответните функции за служебно въвеждане и извеждане.В случая   от  показанията на св.К. и приложените разпечатки  , се установява , че към часа на проверката-15.00ч., е било отчетено едно разплащане с карта на сумата от 14,80лв.Същевременно, в протокола за проверка и изготвения опис на парични средства е посочено, че плащанията чрез ПОС-терминал са в размер на 33,60лв.В този смисъл може  да се приеме, че сумата от 18,80лв. неправилно и поради грешка е била отразена като платена с карта, вместо като платена в брой, както и че реалната разлика между фактическата и касовата наличност е била в размер на 11,42лв. Поради изложеното до тук съдът намира, че действително е било извършено нарушение на чл.33 от Наредба № Н- 18. 

           Съдът намира още, че правилно е била ангажирана отговорността на „ К.  ” ЕООД .   В настоящото административно-наказателно производство е налице хипотезата на търсене на обективна отговорност, която по своята правна същност е безвиновна отговорност и представлява обективната отговорност на  търговеца за неизпълнение на задължения към държавата, каквото имаме в конкретния случай и се реализира независимо от конкретния извършител, формата на вина, степента на обществена опасност на дееца и т. н.  

           Правилно наказващият орган е приложил и санкционната норма, тъй като именно в чл.185 ал.2 от ЗДДС е предвидена санкция   за лице, което извърши или допусне извършването на нарушение на нормативен акт по прилагането на чл.118 от ЗДДС, което не е довело до неотразяване на приходи.Видно от § 11 от ПЗР на Наредба № Н-18/13.12.2006г., е че същата е издадена на основание чл.118 от ЗДДС.Т.е. същата се явява нормативен акт по прилагането му и неизпълнението на предвидените в нея задължения се санкционира. 

            Съобразно събраните по делото доказателства обаче, съдът намира че  административно-наказващият орган е следвало да приложи разпоредбата на чл.28 от ЗАНН, което не е било сторено. Съгласно ТР № 1 от 12.12.2007г. на НК на ВКС преценката за „маловажност на случая” подлежи на съдебен контрол. В обхвата на съдебният контрол се включва и проверка относно законосъобразността на преценката по чл.28 от ЗАНН. Съдът не може да бъде обвързан от решението на административния орган и не може да бъде възпрепятстван в правомощията си да проучи в пълнота фактите, релевантни за спора, с който е сезиран. Съдът изследва и решава всички въпроси, както по фактите, така и по правото, от които зависи изходът на делото.

        За да се установи дали случая е маловажен или не, следва да се обсъди степента на обществена опасност на извършеното нарушение, като негово обективно качество, за да  се установи дали е социално необходимо и оправдано да се прибегне до прилагане на административно наказателната отговорност.В конкретния случай, видно от съдържанието на постановлението, е че нарушението е извършено за първи път, т.е. налице е инцидентен случай. От друга страна констатираната реална разлика между фактическата и касовата наличност е в размер на 11,42лв. В този смисъл, като съобрази всички обстоятелства, установени при извършената проверка, включително и издадената фискална бележка при извършената контролна покупка,  съдът намира, че  „К.“ ЕООД принципно е действало добросъвестно при изпълнение на задълженията си, въведени с Наредба № Н-18.Поради това съдът  намира, че  допуснатото нарушение е с по-ниска степен на обществена опасност от останалите от този вид и че с него не е бил нарушен грубо и в съществена степен предвиденият в закона  ред за деклариране и отчитане  на  доходи.С оглед на това и случаят следва да бъде приет за маловажен по смисъла на чл.28 от ЗАНН, а наказателното постановление следва да бъде отменено като неправилно и незаконосъобразно.В този смисъл е и решение по к.а.н.д. № 3504/2017г. на Административен съд-Варна.  

           С оглед изхода на делото и съобразно направените искания, на основание чл.63 ал.3 от ЗАНН и чл.143 ал.1 от АПК, съдът намира, че следва на „К.“ ЕООД да се присъдят направените по делото разноски в размер на 300лв. , представляващи възнаграждение за процесуално представителство за един адвокат.                        

         Водим  от горното и на основание чл.63, ал.1 от ЗАНН, съдът

 

 

                                                       Р Е Ш И:

 

 

         ОТМЕНЯ  Наказателно Постановление  № 444647- F 488775 / 27.06.2019г. на    Началника на Отдел „Оперативни дейности“-Варна при ЦУ на на НАП , с което на „   К.” ЕООД е наложена  "Имуществена санкция" в размер на 800  лева на основание чл.185 ал.2 вр. ал.1 от ЗДДС .  

         ОСЪЖДА ЦУ на НАП да заплати на „К.“ ЕООД, БУЛСТАТ *********, представлявано от Н.П.С., сумата от 300лв. , представляващи направени по делото разноски.  

         Решението подлежи на касационно обжалване с касационна жалба в 14-дневен срок от получаване на съобщението, че мотивите към решението са изготвени пред Административен Съд –Варна  по реда на АПК.

         След влизане в сила на съдебното решение, административно-наказателната преписка да се върне на наказващия орган по компетентност. 

 

 

  

                                                                             РАЙОНЕН СЪДИЯ: