Определение по дело №10037/2020 на Окръжен съд - Габрово

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 16 юли 2020 г. (в сила от 24 юли 2020 г.)
Съдия: Павел Ванев Неделчев
Дело: 20204200210037
Тип на делото: Частно наказателно дело
Дата на образуване: 15 май 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

№ 27

гр. Габрово, 16.07.2020 г.

 

В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

Габровският окръжен съд, наказателно отделение, в открито заседание на шестнадесети юли през две хиляди и двадесета година, в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ПАВЕЛ НЕДЕЛЧЕВ

 

СЪДЕБНИ ЗАСЕДАТЕЛИ: В.В.

 

                                               В.В.

 

при участието на съдебния секретар Веселина Венкова и в присъствието на прокурора Милчо Генжов, като разгледа докладваното от председателя на състава ЧНД № 37 по описа за 2020 г., за да се произнесе взе предвид следното:

Производството е по чл. 452 от НПК, във вр. с чл. 43а от НК. Образувано е по предложение от председателя на Пробационен съвет при район на действие на Районен съд - Дряново за замяна на остатъка от наказанието „пробация“ с наказание „лишаване от свобода” на осъдения З.Д.С. ***. В предложението се посочва, че с протоколно определение по НОХД № 200/2020 г. по описа на Районен съд – Ловеч е одобрено споразумение, съгласно което З.С. е признат за виновен в извършване на престъпление по чл. 131, ал. 1, т. 12, във вр. с чл. 130, ал. 1 от НК, за което е осъден на пробация, като са му наложени пробационните мерки по чл. 42, ал. 2, т. 1, 2 и 6 от НК:  ЗРНА за срок от една година с периодичност два пъти седмично; ЗПСПС за срок от една година и 200 часа безвъзмезден труд в полза на обществото в рамките на една година. Изпълнението на наказанието е започнало на 19.03.2020 г. по настоящия адрес ***, след като същият се явил в Пробационна служба – звено Дряново; запознат е с правата и задълженията си, но отказал да подпише протокола по чл. 208, ал. 3 от ЗИНЗС, както и другите документи, свързани с началото на изпълнение на постановените пробационни мерки с мотива, че не живее в гр. Дряново. Впоследствие З. С се отклонил от изпълнение на пробационните мерки, като след първото явяване в пробационата служба, преустановил изпълнението на наказанието. Проведени са телефонни разговори с осъденото лице, за да му се обясни отново, че следва да се яви в пробационната служба, за да представи удостоверение за настоящ адрес, на който ще се изпълняват пробационните мерки, както и за да му се наложи дисциплинарно наказание; уведомен е, че при продължаващо неизпълнение ще бъде изготвено предложение за замяна на наложеното му наказание пробация с лишаване от свобода. Председателят на Пробационния съвет счита, че осъденият З.С. е дезинтересиран към пробационния надзор и демонстрира пренебрежение и безразличие към перспективата да бъде лишен от свобода. С поведението си прави невъзможно изпълнението на наказанието, поради което се прави предложение остатъкът от 10 месеца и 25 дни неизтърпяно наказание „пробация“ да бъде заменен с наказание „лишаване от свобода”.

В съдебно заседание председателят на Пробационния съвет - Дряново поддържа направеното предложение на посоченото в него основание и моли същото да бъде уважено. Няма искания за други доказателства, освен приложените към предложението.

Прокурорът изразява становище, че предложението е законосъобразно и следва да бъде уважено, като остатъкът от наказанието бъде заменено с лишаване от свобода, при съобразяване изискванията на закона.

Осъденият З.Д.С., редовно призован, не се явява в съдебно заседание и не сочи уважителни причини за неявяването си. Съдът прие, че са налице предпоставките по чл. 452, ал. 2, вр. с чл. 269, ал. 3, т. 3 от НПК и разгледа делото в отсъствие на осъдения, като му назначи служебен защитник.

Служебният защитник на осъдения З.С. – адв. П.Б.от АК – Габрово, намира, че са налице обективните предпоставки за замяна на наказанието пробация с лишаване от свобода, но счита че целите могат да се постигнат и чрез налагане на по-тежка пробационна мярка.

Съдът разгледа направеното предложение, обсъди становищата на страните в производството и въз основа на данните по делото прие за установено следното:

С протоколно определение от 02.03.2020 г. по НОХД № 200/2020 г. по описа на Районен съд – Ловеч е одобрено споразумение за решаване на делото, съгласно което З.Д.С. е признат за виновен в това, че на 19.07.2016 г., около 18.30 часа, в с. А., обл. Ловеч, на ул. „Г.Д.“, пред хранителен магазин „**“, в съучастие като извършител с И Д.С. и В.З.Д., двамата от с. А., обл. Ловеч, по хулигански подбуди, причинил разстройство на здравето, временно и неопасно за живота, извън случаите на чл. 128 и чл. 129 от НК, изразяващо се в подкожен хематом в областта на лицето и лявото око на Г.Г.Д. от с. А., обл. Ловеч, поради което и на основание чл. 131, ал. 1, т. 12, във вр. с чл. 130, ал. 1, във вр. с чл. 20, ал. 2 и чл. 55, ал. 1, т. 2, б. „б“ от НК му е наложено пробация, включващо пробационните мерки по чл. 42, ал. 2, т. 1, 2 и 6 от НК, както следва: задължителна регистрация по настоящ адрес *** за срок от дванадесет месеца с периодичност на подписите пред пробационен служител или упълномощено от него длъжностно лице два пъти в седмицата; задължителни периодични срещи с пробационен служител за срок от дванадесет месеца и безвъзмезден труд в полза на обществото – 200 часа в рамките на една година.

Изпълнението на наказанието пробация е започнало на 19.03.2020 г., на която дата осъденият З.Д.С. лично се явил в Пробационата служба в гр. Дряново. Съставен е Протокол № 764/19.03.2020 г. на РСИН – Габрово за запознаване на осъденото лице с правата и задълженията му при изпълнение на наказанието. Протоколът е прочетен на С., след което той отказал да го подпише. Отказът е удостоверен с подписа на посочен в протокола свидетел. Осъденият бил запознат и останалите документи, свързани с началото на изпълнението на пробационните мерки – План за изпълнение на пробационната мярка по чл. 42а, ал. 2, т. 1 от НК и чл. 210, ал. 4 от ЗИНЗС; Заповед № Л-30/19.03.2020 г. относно изпълнението на пробационната мярка „безвъзмезден труд в полза на обществото“ и декларация към заповедта; графика за срещи между осъдения и пробационния служител. З.С. отказала да подпише посочените документи, което е удостоверено с подписа на свидетел. Пред пробационния служител, като това е документирано в приложени по делото писмени обяснения, осъденият С. посочил, че живее трайно в с. А., обл. Ловеч, но не може да регистрира адреса си като настоящ; не живее в гр. Дряново и няма средства, за да идва два пъти седмично да се подписва.        

След явяването си в Пробационната служба в гр. Дряново на 19.03.2020 г. осъденият С. преустановил изпълнението на наказанието. От приетия по делото заверен препис от Отчетен картон за задължителна регистрация по настоящ адрес е видно, че има пропуски за регистрация на следните дати: 23.03.2020 г., 25.03.2020 г., 30.03.2020 г., 01.04.2020 г., 06.04.2020 г., 08.04.2020 г., 13.04.2020 г., 15.04.2020 г., 21.04.2020 г., 22.04.2020 г., 27.04.2020 г., 29.04.2020 г., 04.05.2020 г. и 07.05.2020 г. Съставени са съответни констативни протоколи. Осъденият не се е явявал на срещи с пробационния служител, поради което мярката не е изпълнявана. По отношение на пробационната мярка „Безвъзмезден труд в полза на обществото“ – 200 часа за една година, е изготвена Заповед № Л-30/19.03.2020 г. и е определено мястото на изпълнение, но няма отработени часове. Осъденият е уведомяван по телефона, че следва да се яви в пробационната служба, за да удостоверени промяна на настоящия си адрес; уведомен е, че при продължаващо неизпълнение ще бъде изготвено предложение за замяна на наказанието пробация с лишаване от свобода.

При така приетата за установена фактология по делото съдът намира, че осъденият З.Д.С., без основателни причини, съзнателно не е изпълнил в пълен обем и в рамките на определения му срок пробационните мерки по наложеното му наказание пробация, съгласно одобреното споразумение с определение от 02.03.2020 г. по НОХД № 200/2020 г. по описа на Районен съд – Ловеч. Осъденият е бил запознат със задълженията си по чл. 42б НК във връзка с изпълнението на отделните пробационни мерки, но въпреки това след 19.03.2020 г. неоснователно е преустановил да изпълнява задълженията си, свързани с изпълнение на наказанието, без да уведоми за това пробационната служба. Тези обстоятелства се установяват от приетите по делото документи, съставени в Пробационна служба – Дряново, в частност от приложените констативни протоколи, в които е отразено, че осъденият С. не е намерен на адреса, посочен и в съдебния акт, с който е определена първата пробационна мярка; Графика за провеждане на срещи, от който е видно, че след 19.03.2020 г. лицето не се е явявало пред пробационния служител.

При така установената фактическа обстановка съдът намира, че са налице всички елементи от фактическия състав на чл. 43а, т. 2, предл. второ от НК – З.С. е осъден на наказание пробация, чието изпълнение той преустановил окончателно, без да са налице доказателства неизпълнението да се дължи на основателни причини. Очевидно е, че наложеното му наказание пробация от гледна точка на конкретното му съдържание, обем и продължителност, не оказва върху осъдения необходимия превантивен и корекционен ефект, което прави невъзможно постигането на посочените в чл. 36 от НК цели. По отношение на обсъдените по-горе множество пропуски при изпълнение и на трите пробационни мерки, съдът отбелязва, че в чл. 211 от ЗИНЗС е налице изрично предвидена процедура, даваща възможност осъдения да бъде освободен за определен срок от полагане на подписи при наличието на причини от личен и здравословен характер. Тези възможности са изрично вписани и в протокола по чл. 208, ал.3 от ЗИНЗС, предявен на подсъдимия, където изрично са упоменати правата и задълженията му във връзка с изпълнение на пробационните мерки. Липсват твърдения и доказателства С. да е поискал спиране на изпълнението на наказанието на някое от основанията, предвидени от закона, нито да е инициирал промяна в графика при изпълнение на мерките, поради основателни причини. В този смисъл съдът заключава, че причината за неизпълнение на наказанието се корени единствено в личността на осъдения, и по-конкретно в липсата на мотивация да изпълнява мерките и свързаните с тях ограниченията, незачитане на установения от закона ред, нежелание съзнателно и добросъвестно да се подложи на пенитенциарно въздействие с цел промяна на ценностната му система и приоритетите му в насока към спазване на закона.

С окончателното преустановяване изпълнението на пробационните мерки, осъденият С. демонстрира незаинтересованост и стремеж към отклонение от изпълнение на наказанието, по който начин създава непреодолими пречки за неговото пълно изтърпяване. Неизтърпяната част от наказанието към 14.05.2020 г. не е незначителна и възлиза на 10 месеца и 25 дни за първите две пробационни мерки и 200 часа безвъзмезден труд, което обосновава извода, че с поведението си осъденият съзнателно възпрепятства изпълнението на наказанието. В този контекст, предлаганата замяна на неизтърпяната част от наказанието пробация с наказание лишаване от свобода съдът приема за фактически и правно обоснована необходима реакция на поведението на осъдения. Замяната би способствала за по-интензивна промяна в нагласите и поведението на осъдения, чрез значително по-концентрираното корекционно въздействие в местата за лишаване от свобода; ще се постигне изискването на закона видът и размерът на наказанието да са адекватни на извършеното престъпление и обществената опасност на дееца, тъй щото да способстват за поправянето и превъзпитанието на последния, както и да му се отнеме възможността да извършва други престъпления.

По изложение съображения съдът счита, че за постигане целите на наказанието остатъкът от първоначално наложеното на осъдения С. наказание пробация следва да се замени с наказание лишаване от свобода при посоченото в чл. 43а, т. 2 съотношение – два дни пробация за един ден лишаване от свобода. В конкретния случай неизтърпяната част от наказанието пробация възлиза на 10 месеца и 25 дни, като същият следва да се замени с 5 месеца и 12 дни лишаване от свобода. Видно от приложената справка за съдимост З.С. е осъждан за престъпления от общ характер и е изтърпявал ефективно наказание лишаване от свобода. По одобрено споразумение по НОХД № 738/2015 г. по описа на Районен съд – Ловеч е осъден на една година лишаване от свобода, което наказание изтърпял на 17.06.2016 г. Деянието по НОХД № 200/2020 г. е извършено на 19.07.2016 г. Поради това С. следва да изтърпи наказанието от пет месеца и 12 дни лишаване от свобода при първоначален строг режим, на основание чл. 57, ал. 1, т. 2, б. „б“ от ЗИНЗС.

Въз основа на гореизложеното и на основание чл. 452, ал. 1 НПК, във вр. с чл. 43а, т. 2, предл. второ от НК, съдът

 

О П Р Е Д Е Л И :

 

ЗАМЕНЯ отчасти неизтърпяната част от наложеното на осъдения З.Д.С., ЕГН **********,***, по одобрено споразумение от 02.03.2020 г. по НОХД № 200/2020 г. по описа на Районен съд – Ловеч наказание пробация, включващо мерките по чл. 42а, ал. 2, т. 1, 2 и 6 от НК, с наказание от пет месеца и дванадесет дни лишаване от свобода, което да изтърпи при първоначален строг режим, на основание чл. 57, ал. 1, т. 2, б. „б“ от ЗИНЗС.

Определението подлежи на обжалване или протестиране пред Апелативен съд – Велико Търново в седмодневен срок от днес.

Препис от определението, след влизането му в сила, да се изпрати на Районен съд – Дряново, бюро „Съдимост“, за отбелязване в бюлетина за осъждането по НОХД № 200/2020 г. по описа на Районен съд - Ловеч.

 

     

           

                                ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

                                 

                СЪДЕБНИ ЗАСЕДАТЕЛИ: 1.

 

 

                                                            2.