Решение по дело №628/2019 на Софийски градски съд

Номер на акта: 1137
Дата: 21 юни 2019 г. (в сила от 17 юли 2019 г.)
Съдия: Мария Георгиева Бойчева
Дело: 20191100900628
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 10 април 2019 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

                                                      Гр. София, 21.06.2019 г.

 

В ИМЕТО  НА  НАРОДА 

 

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, Търговско отделение, VІ-8 състав, в открито заседание на осемнадесети юни две хиляди и деветнадесета година, в следния състав    

 

    СЪДИЯ : М. БОЙЧЕВА

 

при участието на секретаря Цветелина Пецева,

като разгледа докладваното от съдията търговско дело № 628 по описа за 2019 година на Софийски градски съд, за да се произнесе, съобрази следното:

 

Производството по делото е образувано по предявен от П. на Р.Б., чрез Софийска градска прокуратура, против С.САД, ЕИК ********иск с правно основание чл. 252, ал. 1, т. 6 вр. с т. 4 вр. с чл. 244, ал. 1 от ТЗ за прекратяване на ответното дружество. СГП твърди, че на 07.11.2016 г. е заличен от Търговския регистър С.Н.Н.като член на съвета на директорите, управляващ дружеството. Твърди, че на 06.03.2017 г. са заличени и другите двама членове на съвета на директорите – Н. Д. Н. иЕ.Д. И.. Твърди, че предвид формата на дружеството в случая съветът на директорите няма членове и съответно е под законовия минимум. Твърди, че поради това дружеството следва да бъде прекратено и да бъде открито производство по ликвидация, както и да бъде назначен ликвидатор по реда на глава 17 от ТЗ.

Ответникът, чрез назначения от съда особен представител адв. М.З., подава отговор, в който изразява становище, че предявеният иск е допустим и основателен. Не е налице одобрение на съда по реда на чл. 29, ал. 5 от ГПК. 

 

Съдът, след като обсъди доводите на страните и прецени събраните по делото доказателства поотделно и в тяхната съвкупност, намира за установено от фактическа и правна страна следното:

Съдът приема от фактическа страна следното:       

От представените от ищеца по делото писмени доказателства и от служебно извършена справка в Търговския регистър се установява, че на 07.11.2016 г. е заличен от Търговския регистър С.Н.Н.като член на съвета на директорите на ответното дружество С.САД, както и че на 06.03.2017 г. са заличени и другите двама членове на съвета на директорите – Н. Д. Н. иЕ.Д. И..

При служебно извършена справка в Търговския регистър се установява, че тези обстоятелства не са променени до приключване на съдебното дирене и до постановяване на настоящия съдебен акт.

 

При така установената фактическа обстановка, съдът приема от правна страна следното:

Предявен е иск с правно основание чл. 252, ал. 1, т. 6 вр. с т. 4 вр. с чл. 244, ал. 1 от ТЗ.

Нормата на чл. 252, ал. 1, т. 6 вр. с ал. 4 от ТЗ постановява, че акционерно дружество може да бъде прекратено с решение на окръжния съд по седалището на дружеството по иск на прокурора, ако в продължение на шест месеца броят на членовете на съвет на дружеството е по-малък от предвидения в закона минимум.

Видно от чл. 24 от обявения устав на ответното дружество, органи на дружеството са общо събрание на акционерите и съвет на директорите. Поради това ответното дружество има едностепенна система на управление.

Акционерното дружество с едностепенна система на управление се управлява и представлява от съвет на директорите, който се състои най-малко от три, но не повече от девет лица, съгласно нормата на чл. 244, ал. 1 от ТЗ.

В разглеждания случай съдът намира, че са налице предпоставките на фактическия състав за прекратяване на ответното дружество по иск на прокурора. От справка по партидата на С.САД в Търговския регистър е видно, че и последните двама членове на съвета на директорите са заличени като такива на 06.03.2017 г. След тази дата не само, че броят на членовете на съвета на директорите е под предвидения в закона минимум, а дружеството остава без вписан персонален състав на управителния орган. Липсата на състав на съвета на директорите на практика прави невъзможно управлението на ответното дружество и извършването на обичайната му дейност. Това фактическо състояние продължава много повече от шест месеца – от 06.03.2017 г.

По изложените съображения съдът намира, че предявеният конститутивен иск е основателен и следва да бъдат уважен, като ответното дружество бъде прекратено.

 

По разноските:

С оглед изхода на спора, ответникът С.САД следва да бъде осъден да заплати в полза на бюджета на съдебната власт по сметка на Софийски градски съд разноски по делото в размер на 380 лева (триста и осемдесет лева), от които 80 лева – държавна такса и 300 лева – възнаграждение на особения представител на ответника.

 

Водим от изложеното, СЪДЪТ

 

Р Е Ш И :

 

ПРЕКРАТЯВА на основание чл. 252, ал. 1, т. 6 вр. с т. 4 вр. с чл. 244, ал. 1 от ТЗ С.САД, ЕИК ********със седалище и адрес на управление:***.

ОСЪЖДА на основание чл. 78, ал. 6 от ГПК С.САД, ЕИК ********със седалище и адрес на управление:***, да заплати в полза на бюджета на съдебната власт по сметка на Софийски градски съд разноски по делото в размер на 380 лева (триста и осемдесет лева), от които 80 лева – държавна такса и 300 лева – възнаграждение на особения представител на ответника по делото.

РЕШЕНИЕТО подлежи на обжалване пред Апелативен съд – София в двуседмичен срок от връчването му на страните.

След влизане в сила на решението, препис от решението да се изпрати на Агенцията по вписванията – Търговски регистър за вписването му по партидата на дружеството и провеждане на процедура по ликвидация.

 

 

                                                                                  СЪДИЯ :