Решение по дело №852/2017 на Районен съд - Плевен

Номер на акта: 324
Дата: 20 април 2017 г. (в сила от 5 май 2017 г.)
Съдия: Борислава Илиева Якимова
Дело: 20174430200852
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 3 април 2017 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

 

гр. ***, 19.04.2017г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

***СКИЯТ РАЙОНЕН СЪД, ДЕВЕТИ наказателен състав в публичното заседание на деветнадесети април през две хиляди и седемнадесета година в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: БОРИСЛАВА ЯКИМОВА

 

При секретаря В.С. като разгледа докладваното от съдия ЯКИМОВА НАХД № 852 по описа за 2017година, на основание данните по делото и закона за да се произнесе, съобрази следното:

 

ПРОИЗВОДСТВОТО е по реда на чл. 375  и сл. от НПК.

 

Районна прокуратура – *** с постановление от 31.03.2017г. е направила предложение за освобождаване на обвиняемия П.Г.П. ***, ЕГН **********  от наказателна отговорност с налагане на административно наказание за това, че на 25.10.2016г.,  в с. *** управлявал МПС - лек автомобил „БМВ“ с рег. № СТ 3802 ВС, без свидетелство за правоуправление в едногодишен срок от наказването му по административен ред за същото деяние с Наказателно постановление №16-0938-000807/12.04.2016 г. на Началник група към ОД МВР Сектор ПП при ОД МВР - ***, връчено лично на 04.08.2016 г. - престъпление по чл.343в ал.2, вр. с ал. 1 от НК.

Съдът като, съобрази събраните по делото доказателства, намира за установено следното от фактическа страна:

Обвиняемият П.Г.П.  е роден на ***г***, българин, български гражданин, с основно образование,  неженен,не работи, неосъждан, ЕГН **********.

В хода на разследването било установено следното:

Обв.П.П. не притежавал свидетелство за управление на МПС. На 25.10.2016 г. *** - полицейски служители при Второ РУ - ***, изпълнявали служебните си задължения по безопасност на движението. На ***“, в близост до дом №6, същите видели към тях да приближава лек автомобил марка „БМВ“ с рег. № СТ 3802 ВС, който се движел в посока гр. ***. Полицейските служители установили, че водач на автомобила е обв.П.Г.П., за когото им било служебно известно, че не притежава свидетелство за управление на МПС. Свидетелите *** решили да извършат проверка на водача на автомобила и своевременно подали сигнал със „стоп“ палка по образец. Водачът – обв.П. не спрял лекия автомобил на подадения сигнал,  а продължил движението си в посока гр. ***. На 28.10.2016 г. местонахождението на об.П. било установено и същият бил призован във Второ РУ - *** за извършване на проверка. При проверката действително се установило, че същия не притежава свидетелство за управление на МПС и е неправоспособен водач. При последваща проверка в информационните масиви на сектор  „Пътна полиция“ при ОД на МВР - *** било установено, че  е наказван за същото деяние - управление на МПС без свидетелство за правоуправление с Наказателно постановление №16-0938-000807/12.04.2016 г. на Началник група към ОДМВР, сектор „Пътна полиция“, връчено му лично на 04.08.2016 г., влязло в законна сила на 12.08.2016г.

По време на разследването, като обвиняем бил привлечен П.Г.П., за това, че на 25.10.2016 г. в с. *** управлявал МПС - лек автомобил „БМВ“ с рег. № СТ 3802 ВС, без свидетелство за правоуправление в едногодишен срок от наказването му по административен ред за същото деяние с Наказателно постановление №16- 0938-000807/12.04.2016 г. на Началник група към ОДМВР Сектор „Пътна полиция“ при ОДМВР - ***, което му било  връчено лично на 04.08.2016 г. и влязло в законна сила на  12.08.2016г. - престъпление по чл. 343в ал.2 от НК.

От така установената по несъмнен начин фактическа обстановка е видно, че с деянието обвиняемият П.Г.П. е осъществил състава на чл. 343в ал.2 от НК.

От субективна страна деянието е извършено при пряк умисъл, като форма на вината.

Съдът намира, че обв. П. е извършителят на инкриминираното деяние описано в Постановлението на РП- ***, за което следва да се ангажира наказателната му отговорност.  Това е така, тъй като престъплението по чл.343в, ал.2 от НК е формално, на просто извършване  и за неговата съставомерност  не се изисква друг съставомерен резултат.

За да е налице това престъпление е достатъчно от обективна страна деецът да управлява МПС в едногодишен срок, след като е бил наказан по административен ред за управление на МПС, без съответно свидетелство. Други изисквания за съставомерността на деянието законодателят не е поставил. Затова и с факта на самото управление при изложените предпоставки деецът осъществява признаците на престъплението / в този см.  Решение № 707/2004 г. на ВКС по н.д. № 385/2004 г., III н. о./. Налице  са наказателни постановления за нарушение на чл.150 от  ЗДвП, които наказателни постановления са влезли в законна сила. По делото липсват данни да са предприети някакви действия от страна на обвиняемия за оспорване на тези наказателни постановления.  Трайно в обвързващата съдебна практика е възприето разбирането за приложимост на чл. 343в, ал.2 НК във всички случаи на административно санкциониране, на основание чл. 177, ал.1, т.2 ЗДвП, на водачи на МПС, както тези непритежаващи съответно свидетелство за управление /защото такова изобщо не им е издавано/, така и тези на които е отнето, по реда на чл.171, т.1 и т.4 ЗДвП /видно от Справка за нарушител/водач, приложена на л.6 по ДП№2305/2016г. на РП-***/.

Изложеното обосновава и наличието на всички кумулативно дадени предпоставки за съставомерност на деянието по чл.343в ал. 2 от Наказателния кодекс, установени по делото по положителен и недвусмислен начин от обективна страна.

От субективна страна деянието е извършено от обвиняемия при пряк умисъл, което е и единствено възможната форма на вина. Същият е съзнавал общественоопасния му характер, целял е управлението на моторно превозно средство и е предприел противоправното действие, след като е бил наясно за това, че за такова деяние вече е била ангажирана преди по – малко от една година и отговорността му по административен ред с влязло в сила наказателно постановление.

За извършеното от обв. П.Г.П. престъпление е предвидено наказание с лишаване от свобода от една до три години и с глоба от петстотин до хиляда и двеста лева.

С престъплението не са нанесени имуществени вреди. Към момента обвиняемият  не е осъждан и няма данни да е освобождаван от наказателна отговорност с налагане на административно наказание по реда на глава VII от НК.

Съдът счита, че са налице предпоставките за приложението на чл. 78а от НК, като същевременно не се установи наличието на визираните в ал.7 на чл. 78а НК законови пречки за това.

При индивидуализацията на административното наказание, което следва да бъде наложено на дееца, СЪДЪТ намира, че определянето на „глоба” в размер, съобразно законовия минимум, а именно 1000 лева, ще бъде в съответствие с данните за личността на подсъдимия – млада възраст, не работи. Спрямо същия от друга страна, е била нееднократно ангажирана отговорността за нарушения на правилата за движение, като административното наказание следва да бъде съобразено и с материалното му състояние. Така наложеното административно наказание се явява и в синхрон с изискванията на закона от гледна точка на доказателствения материал по делото, обществената опасност на деянието и дееца, във връзка с горепосочените смекчаващи отговорността обстоятелства, преценени в тяхната съвкупност. С него в най – пълна степен биха се постигнали целите на личната и генерална превенция заложени в закона, а с факта, че същото макар и да е по вид „глоба” по своя характер е административно наказание, а не санкция по НК и с налагането му обв. П.П., от гледна точка на въпроса за неговата съдимост, е поставен в по – благоприятно положение, независимо от размера на това наказание, предвид липсата и на основание за приложение на нормата на чл. 78а, ал. 5 НК, предвид новелата в текста на чл. 343в, ал. 2 от НК, обн. ДВ бр. 74/2015 г. и доколкото освен наказанието глоба в съответната наказваща норма от Особената част на НК е предвидено и друго по - тежко по вид наказание.  Съдът счита, че в конкретната хипотеза не е налице възможност на основание чл. 343г, вр. чл. 343в, ал. 2, вр. чл.78а, ал. 4, вр. ал. 1 от НК на обв. П.  да бъде наложено, наред с административното наказание „глоба” и административно наказание „Лишаване от право да управлява МПС”, тъй като същият е неправоспособен водач и не би могъл да бъде лишаван от права, с каквито не разполага.

С деянието не са причинени имуществени вреди.

Водим от горното, съдът

 

    Р Е Ш И :

 

ОСВОБОЖДАВА на основание чл.378, ал.4, т.1 от НПК, вр. с чл.78а от НК обвиняемия П.Г.П. ***, ЕГН ********** от НАКАЗАТЕЛНА ОТГОВОРНОСТ за извършеното престъпление по чл.343в ал.2, вр. с ал. 1 от НК, за това, че на 25.10.2016г.,  в с. *** управлявал МПС - лек автомобил „БМВ“ с рег. № СТ 3802 ВС, без свидетелство за правоуправление в едногодишен срок от наказването му по административен ред за същото деяние с Наказателно постановление №16-0938-000807/12.04.2016 г. на Началник група към ОД МВР Сектор ПП при ОД МВР - ***, връчено лично на 04.08.2016 и му НАЛАГА АДМИНИСТРАТИВНО НАКАЗАНИЕ – ГЛОБА в размер на 1000 /ХИЛЯДА/ ЛЕВА.

РЕШЕНИЕТО може да се обжалва и протестира в 15 - дневен срок от днес пред Окръжен съд - ***.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

Съдържание на мотивите Свали мотивите

Р Е Ш Е Н И Е

 

 

гр. ***, 19.04.2017г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

***СКИЯТ РАЙОНЕН СЪД, ДЕВЕТИ наказателен състав в публичното заседание на деветнадесети април през две хиляди и седемнадесета година в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: БОРИСЛАВА ЯКИМОВА

 

При секретаря В.С. като разгледа докладваното от съдия ЯКИМОВА НАХД № 852 по описа за 2017година, на основание данните по делото и закона за да се произнесе, съобрази следното:

 

ПРОИЗВОДСТВОТО е по реда на чл. 375  и сл. от НПК.

 

Районна прокуратура – *** с постановление от 31.03.2017г. е направила предложение за освобождаване на обвиняемия П.Г.П. ***, ЕГН **********  от наказателна отговорност с налагане на административно наказание за това, че на 25.10.2016г.,  в с. *** управлявал МПС - лек автомобил „БМВ“ с рег. № СТ 3802 ВС, без свидетелство за правоуправление в едногодишен срок от наказването му по административен ред за същото деяние с Наказателно постановление №16-0938-000807/12.04.2016 г. на Началник група към ОД МВР Сектор ПП при ОД МВР - ***, връчено лично на 04.08.2016 г. - престъпление по чл.343в ал.2, вр. с ал. 1 от НК.

Съдът като, съобрази събраните по делото доказателства, намира за установено следното от фактическа страна:

Обвиняемият П.Г.П.  е роден на ***г***, българин, български гражданин, с основно образование,  неженен,не работи, неосъждан, ЕГН **********.

В хода на разследването било установено следното:

Обв.П.П. не притежавал свидетелство за управление на МПС. На 25.10.2016 г. *** - полицейски служители при Второ РУ - ***, изпълнявали служебните си задължения по безопасност на движението. На ***“, в близост до дом №6, същите видели към тях да приближава лек автомобил марка „БМВ“ с рег. № СТ 3802 ВС, който се движел в посока гр. ***. Полицейските служители установили, че водач на автомобила е обв.П.Г.П., за когото им било служебно известно, че не притежава свидетелство за управление на МПС. Свидетелите *** решили да извършат проверка на водача на автомобила и своевременно подали сигнал със „стоп“ палка по образец. Водачът – обв.П. не спрял лекия автомобил на подадения сигнал,  а продължил движението си в посока гр. ***. На 28.10.2016 г. местонахождението на об.П. било установено и същият бил призован във Второ РУ - *** за извършване на проверка. При проверката действително се установило, че същия не притежава свидетелство за управление на МПС и е неправоспособен водач. При последваща проверка в информационните масиви на сектор  „Пътна полиция“ при ОД на МВР - *** било установено, че  е наказван за същото деяние - управление на МПС без свидетелство за правоуправление с Наказателно постановление №16-0938-000807/12.04.2016 г. на Началник група към ОДМВР, сектор „Пътна полиция“, връчено му лично на 04.08.2016 г., влязло в законна сила на 12.08.2016г.

По време на разследването, като обвиняем бил привлечен П.Г.П., за това, че на 25.10.2016 г. в с. *** управлявал МПС - лек автомобил „БМВ“ с рег. № СТ 3802 ВС, без свидетелство за правоуправление в едногодишен срок от наказването му по административен ред за същото деяние с Наказателно постановление №16- 0938-000807/12.04.2016 г. на Началник група към ОДМВР Сектор „Пътна полиция“ при ОДМВР - ***, което му било  връчено лично на 04.08.2016 г. и влязло в законна сила на  12.08.2016г. - престъпление по чл. 343в ал.2 от НК.

От така установената по несъмнен начин фактическа обстановка е видно, че с деянието обвиняемият П.Г.П. е осъществил състава на чл. 343в ал.2 от НК.

От субективна страна деянието е извършено при пряк умисъл, като форма на вината.

Съдът намира, че обв. П. е извършителят на инкриминираното деяние описано в Постановлението на РП- ***, за което следва да се ангажира наказателната му отговорност.  Това е така, тъй като престъплението по чл.343в, ал.2 от НК е формално, на просто извършване  и за неговата съставомерност  не се изисква друг съставомерен резултат.

За да е налице това престъпление е достатъчно от обективна страна деецът да управлява МПС в едногодишен срок, след като е бил наказан по административен ред за управление на МПС, без съответно свидетелство. Други изисквания за съставомерността на деянието законодателят не е поставил. Затова и с факта на самото управление при изложените предпоставки деецът осъществява признаците на престъплението / в този см.  Решение № 707/2004 г. на ВКС по н.д. № 385/2004 г., III н. о./. Налице  са наказателни постановления за нарушение на чл.150 от  ЗДвП, които наказателни постановления са влезли в законна сила. По делото липсват данни да са предприети някакви действия от страна на обвиняемия за оспорване на тези наказателни постановления.  Трайно в обвързващата съдебна практика е възприето разбирането за приложимост на чл. 343в, ал.2 НК във всички случаи на административно санкциониране, на основание чл. 177, ал.1, т.2 ЗДвП, на водачи на МПС, както тези непритежаващи съответно свидетелство за управление /защото такова изобщо не им е издавано/, така и тези на които е отнето, по реда на чл.171, т.1 и т.4 ЗДвП /видно от Справка за нарушител/водач, приложена на л.6 по ДП№2305/2016г. на РП-***/.

Изложеното обосновава и наличието на всички кумулативно дадени предпоставки за съставомерност на деянието по чл.343в ал. 2 от Наказателния кодекс, установени по делото по положителен и недвусмислен начин от обективна страна.

От субективна страна деянието е извършено от обвиняемия при пряк умисъл, което е и единствено възможната форма на вина. Същият е съзнавал общественоопасния му характер, целял е управлението на моторно превозно средство и е предприел противоправното действие, след като е бил наясно за това, че за такова деяние вече е била ангажирана преди по – малко от една година и отговорността му по административен ред с влязло в сила наказателно постановление.

За извършеното от обв. П.Г.П. престъпление е предвидено наказание с лишаване от свобода от една до три години и с глоба от петстотин до хиляда и двеста лева.

С престъплението не са нанесени имуществени вреди. Към момента обвиняемият  не е осъждан и няма данни да е освобождаван от наказателна отговорност с налагане на административно наказание по реда на глава VII от НК.

Съдът счита, че са налице предпоставките за приложението на чл. 78а от НК, като същевременно не се установи наличието на визираните в ал.7 на чл. 78а НК законови пречки за това.

При индивидуализацията на административното наказание, което следва да бъде наложено на дееца, СЪДЪТ намира, че определянето на „глоба” в размер, съобразно законовия минимум, а именно 1000 лева, ще бъде в съответствие с данните за личността на подсъдимия – млада възраст, не работи. Спрямо същия от друга страна, е била нееднократно ангажирана отговорността за нарушения на правилата за движение, като административното наказание следва да бъде съобразено и с материалното му състояние. Така наложеното административно наказание се явява и в синхрон с изискванията на закона от гледна точка на доказателствения материал по делото, обществената опасност на деянието и дееца, във връзка с горепосочените смекчаващи отговорността обстоятелства, преценени в тяхната съвкупност. С него в най – пълна степен биха се постигнали целите на личната и генерална превенция заложени в закона, а с факта, че същото макар и да е по вид „глоба” по своя характер е административно наказание, а не санкция по НК и с налагането му обв. П.П., от гледна точка на въпроса за неговата съдимост, е поставен в по – благоприятно положение, независимо от размера на това наказание, предвид липсата и на основание за приложение на нормата на чл. 78а, ал. 5 НК, предвид новелата в текста на чл. 343в, ал. 2 от НК, обн. ДВ бр. 74/2015 г. и доколкото освен наказанието глоба в съответната наказваща норма от Особената част на НК е предвидено и друго по - тежко по вид наказание.  Съдът счита, че в конкретната хипотеза не е налице възможност на основание чл. 343г, вр. чл. 343в, ал. 2, вр. чл.78а, ал. 4, вр. ал. 1 от НК на обв. П.  да бъде наложено, наред с административното наказание „глоба” и административно наказание „Лишаване от право да управлява МПС”, тъй като същият е неправоспособен водач и не би могъл да бъде лишаван от права, с каквито не разполага.

С деянието не са причинени имуществени вреди.

Водим от горното, съдът

 

    Р Е Ш И :

 

ОСВОБОЖДАВА на основание чл.378, ал.4, т.1 от НПК, вр. с чл.78а от НК обвиняемия П.Г.П. ***, ЕГН ********** от НАКАЗАТЕЛНА ОТГОВОРНОСТ за извършеното престъпление по чл.343в ал.2, вр. с ал. 1 от НК, за това, че на 25.10.2016г.,  в с. *** управлявал МПС - лек автомобил „БМВ“ с рег. № СТ 3802 ВС, без свидетелство за правоуправление в едногодишен срок от наказването му по административен ред за същото деяние с Наказателно постановление №16-0938-000807/12.04.2016 г. на Началник група към ОД МВР Сектор ПП при ОД МВР - ***, връчено лично на 04.08.2016 и му НАЛАГА АДМИНИСТРАТИВНО НАКАЗАНИЕ – ГЛОБА в размер на 1000 /ХИЛЯДА/ ЛЕВА.

РЕШЕНИЕТО може да се обжалва и протестира в 15 - дневен срок от днес пред Окръжен съд - ***.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: