Решение по дело №2493/2023 на Административен съд - Пловдив

Номер на акта: 2191
Дата: 4 декември 2023 г.
Съдия: Стоил Делев Ботев
Дело: 20237180702493
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 9 октомври 2023 г.

Съдържание на акта

РЕШЕНИЕ

№2191/4.12.2023г.

гр. Пловдив, 04,12, 2023 година

В   ИМЕТО   НА   НАРОДА

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД - ПЛОВДИВ, ХІХ състав, в открито заседание на четиринадесети ноември,  през две хиляди двадесет и трета година в състав:

 ПРЕДСЕДАТЕЛ:  СТОИЛ БОТЕВ

ЧЛЕНОВЕ: ТАТЯНА ПЕТРОВА

         ПЕТЪР КАСАБОВ

при секретаря СЕВДАЛИНА ДУНКОВА  и участието на прокурора ИВАН ИЛЕВСКИ, като разгледа докладваното от председателя  к.а.н. дело № 2493 по описа на съда за 2023 год., за да се произнесе взе предвид следното:

Производството е по реда на Глава Дванадесета от Административнопроцесуалния кодекс във връзка с чл. 63, ал. 1, пр. второ от Закона за административните нарушения и наказания.

Касационният жалбоподател - ДИРЕКТОР НА НАЦИОНАЛНО ТОЛ УПРАВЛЕНИЕ,  КЪМ АГЕНЦИЯ „ПЪТНА ИНФРАСТРУКТУРА“ СОФИЯ, чрез юриск. Г.оспорва Решение  № 1488 от 23,08.2023 г., постановено по АНД № 7251 по описа за 2022 г. на Районен съд - Пловдив, ІІІ н.с., с което е отменено Наказателно постановление № BG005052022/4000/P8-509 от 01.11.2022 г., с което на Д.И.У.  е наложено административно наказание – глоба в размер на 1 800 лв. за нарушение на чл. 139, ал. 7, на основание чл. 179, ал. 3а от ЗДвП . Иска се постановяване на съдебен акт, с който  се отмени решението на ПРС , да се потвърди оспореното НП и се претендират  разноски за двете инстанции.

Ответникът по касационната жалба  - Д.У., редовно уведомен,  не изразява становище по КЖ.

ОКРЪЖНА ПРОКУРАТУРА – Пловдив дава заключение за неоснователност на касационната жалба.

Касационната жалба е подадена в предвидения за това преклузивен процесуален срок и при наличието на правен интерес, поради което се явява ДОПУСТИМА.

От фактическа страна съдът приема за установено следното:

Процесното  наказателно постановление е издадено против  У. , за това че на 22,04,2022г. в 17,31ч.  е управлявал  ППС- влекач-Скания с рег. № ******по републ. Път А 1 , км. 107+663,  без да е заплатена дължимата пътна такса, съгласно чл. 10, ал. 1 , т. 1 от ЗП,  както и че на 05,05,22г. в района на РО-РО Терминал  Свищов се е опитал да премине ,  без заплатена винетна/тол такса .

В решението си ПРС е обсъдил материалната правна норма и е посочил , че в чл.179 и чл.187а ЗДвП са предвидени три категории субекти, които носят отговорност за допуснато управление на МПС по републиканската пътна мрежа без заплатена винетна/тол такса  и  това са собственикът, вписаният ползвател или действителният водач на МПС. ПРС е намерил, че от събраните по делото доказателства се установява по категоричен начин, че жалбоподателят  У. е извършил горното административно нарушение, тъй като съгласно чл. 10, ал. 1, т. 2 във вр. с чл. 10б, ал. 4 от Закона за пътищата /ЗП/ за преминаване по платената пътна мрежа се въвежда смесена система за таксуване на различните категории пътни превозни средства и такси на база време и на база изминато разстояние.

Отделно от горното РС е приел, че в хода на административнонаказателното производство са  допуснати съществени процесуални нарушения , поради което е отменил оспореното  НП. В мотивите си ПРС е посочил , че в АУАН поведението, прието за изпълнително деяние, е незаплащане на такса по чл. 10 ал. 1, т. 2 от ЗП, което  кореспондира на изначална липса на закупена маршрутна карта, както и липса на функциониращо бордово устройство, което да подава необходимите за таксуването данни. Действително установената  фактическа обстановка, обаче е друга, т.е.  налично бордово устройство, което обаче не подава данни към интелигентни трафик системи, защото е било неправилно включено или изключено, което поведение се вменява във вина на водача.  При съставянето на акта жалбоподателят по никакъв начин не е уведомен, че му се вменява неизпълнение на задължение за поддържане в изправност и правилно функциониране на бордовото устройство и отчитане на изминатото разстояние, а единствено фактът на неплатена тол такса. Прието е че този порок на административно накаазтелното производство не може да се санира във въззивната фаза на процеса.

Настоящата съдебна инстанция като обсъди  възраженията в КЖ  , приема същите за неоснователни. Не се установяват сочените в жалбата съществени процесуални нарушения. От изложеното до тук следва, че като е отменил оспореното НП районният съд е постановил валиден, допустим и правилен съдебен акт, който следва да бъде оставен в сила.

Ето защо, Административен съд Пловдив, ХIХ състав,

Р  Е  Ш  И:

ОСТАВЯ В СИЛА Решение  № 1488 от 23,08.2023 г., постановено по АНД № 7251 по описа за 2022 г. на Районен съд - Пловдив, ІІІ н.с.

Решението е окончателно.

ПРЕДСЕДАТЕЛ :                                        ЧЛЕНОВЕ :