Решение по дело №803/2019 на Районен съд - Враца

Номер на акта: 316
Дата: 1 октомври 2019 г. (в сила от 18 март 2020 г.)
Съдия: Стела Петрова Колчева
Дело: 20191420200803
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 12 август 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

                              гр.В.,01.10.2019 г.

 

                                           В ИМЕТО НА НАРОДА

                                                        

Врачанският  районен съд, V-ти нак. състав в публичното заседание на пети септември  през две хиляди и деветнадесета година, в състав:

                                                        

                        РАЙОНЕН СЪДИЯ:СТЕЛА КОЛЧЕВА                                                   

         

при секретаря Б.С.и в присъствието на прокурора......                      като разгледа докладваното от СЪДИЯТА НАХ дело 803 по описа за 2019 год., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

         Производството е по реда на чл.59-63 от ЗАНН. Образувано е по жалба на И.Е.П. ***-0000150/15.07.19 г. на Началник ОО”АА”-В., с което на жалбоподателя за извършено нарушение по чл.34, пар.3, б.”б” от Регламент №165/14 и на основание чл.93в, ал.11 от ЗАПр., е наложено административно наказание – глоба в размер на 1500.00 лв. В жалбата се излагат подробни доводи за незаконосъобразност на обжалваното НП, поради допуснати множество нарушения на процесуалния закон, с искане за отмяната му на това основание.

         Ответната страна в писмено становище и в съдебно заседание изразява позиция за неоснователност на жалбата и законосъобразност на атакуваното НП, с молба за потвърждаването му.

След преценка на събраните по делото доказателства поотделно и в тяхната съвкупност, съдът приема за установено от фактическа страна следното:

         Жалбата е процесуално допустима като подадена при условията на 59 ЗАНН.

Разгледана по същество жалбата е основателна, при следните съображения:

На 26.06.19 г. около 11.40 ч., в гр.В. м.”***”,с посока на движение гр.С.-гр.М., контролни органи на ОО”АА”-В. –св.К.Г. и св.Ю.Ф. спрели за проверка управляван от настоящия жалбоподател т.а.”Мерцедес Актрос” кат.№3 с рег.№***и полуремарке „Шмитц”, кат.04 с рег.№***, който извършвал обществен превоз на товари в Р.Б.със заверено копие на съответен лиценз на Общността.При проверката свидетелите установили, че за периода от 16.52 ч. на 25.06.19 г. до 08.38 ч. на 26.06.19 г. жалбоподателят не е въвел необходимите данни, когато е бил извън превозното средство и не е бил в състояние да използва наличния в т.а. тахограф. При тези констатации, контролните органи съставили на място срещу жалбоподателя АУАН№261659/26.06.19 г., в който е посочено, че водачът „не е въвел ръчно, автоматично или по друг начин необходимите данни, когато е бил извън превозното средство и не е бил в състояние на използва тахограха…, видно от ксерокопие от програма TDCS-3 за периода от 16.52 ч. на 25.06.19 г. до 08.38 ч. на 26.06.19 г.”. Така описаното поведение е квалифицирано в акта като нарушение на чл.34, пар.3, б.”б” от регламент 165/14.

Горепосоченият АУАН е бил подписан и връчен на жалбоподателя без възражения.Такива били подадени от него в срока по чл.44, ал.1 ЗАНН с приложено удостоверение за дейности, според което за инкриминирания в АУАН период, жалбоподателят не е управлявал друг автомобил и е бил в почивка.

Въпросните възражение и удостоверение са били игнорирани от АНО, считайки ги за несъотносими и е последвало издаването на процесното НП, с което при идентично спрямо акта словесно и цифрово описание на нарушението е наложена глоба, съобразно чл.93в, ал.11 ЗАПр.

Гореизложената фактическа обстановка, съдът възприе на базата на приобщените по съответния процесуален ред гласни и писмени доказателства, а именно- свидетелските показания на К.Г. /актосъставител/ и Ю.Ф. /свидетел по акта/, цитираните възражение и удостоверение за дейности, разпечатка от програма TDCS-3. Данните от горепосочените доказателствени източници са еднопосочни и безпротиворечиви, поради което и не се налага по-детайлното им обсъждане.

         При така установеното от фактическа страна, съдът намира от правна страна следното:

         Административно-наказателната отговорност на жалбоподателя, в случая е ангажирана на основание чл.93в, ал.11 ЗАПр., според която водач, който не е въвел данните относно периодите на „друга работа”, „време на разположение”, „прекъсване” или „дневна почивка”, когато няма възможност да използва монтирания на превозното средство тахограф, поради това че е извън превозното средство, се наказва с глоба от 1500 лв. и за нарушение на чл.34, пар.3, б.”б” от Регламент /ЕС/№165/14 г., според който когато в резултат на отсъствие от превозното средство водачът не е в състояние да използва тахографа, с който превозното средство е оборудвано, периодите, посочени в пар.5,б.”б”, подточки ii),  iii),  iv): а) се вписват в тахографския лист ръчно, чрез автоматично регистриране или по друг начин, четливо и без зацапване на тахографския лист, ако превозното средство е оборудвано с аналогов тахограф; или б) се вписват в картата на водача, като се използва приспособлението за ръчно въвеждане на данни, осигурено за тахограф, ако превозното средство е оборудвано с дигитален тахограф.

         От така цитираното съдържание на приложимата нормативна уредба е очевидно, че от съществено значение към предмета на доказване и обективната съставомерност на деянието са: на първо място фактите относно вида на използвания в съответното превозно средство тахограф, с оглед последваща преценка на конкретния вид нарушение и правната му квалификация по пар.34, пар.3, б.”а” или б”б” от приложимия регламент. На второ място- конкретния вид данни, които не са въведени, с оглед най-вече последваща преценка за приложимостта и възможното използване на формулярът за „удостоверение за дейности”, съгласно Регламент /ЕС/№561/06, Директива 2006/22/ЕС и Регламент /ЕС/№3821/85 и Тълкувателно разяснение №5 към тях.    

         В случая и в нарушение на чл.42,т. 4 и чл.57, ал.1,т.5 от ЗАНН, в процесните АУАН и НП липсват фактологични данни дали индивидуализирания с марка и номер тахограф, с който е бил оборудван управляваният от жалбоподателя автомобил, е бил дигитален или аналогов. Това уточнение /че е бил дигитален/ се прави за първи път в хода на съдебното следствие чрез свидетелски показания, което е недопустимо. Липсват и конкретизация на вида данни, които не са били въведени-всички или само някои от тях, съответно точно кои от тях.Оттук не може да се прецени причината, поради която водачът е отсъствал от превозното средство и допустимото удостоверяване на тази причина чрез горепосочения формуляр /къкъвто е налице и в настоящия случай/, съответно налице ли е въобще нарушение от вида на вмененото.

         На следващо място, посоченото в АУАН и в НП фактическо обвинение е за „не въведени ръчно, автоматично или по друг начин на необходимите данни”, което съответства на цитираното по-горе съдържание на задължението по чл.34, пар.3, б.”а” от Регламента, а не на цифрово посочената квалификация на задължението по чл.34, пар.3, б.”б” от Регламента.Следователно между посочената като нарушена разпоредба на приложимия регламент и отправеното фактическо обвинение за неизпълнение на същото задължение, но по друг начин и за друго техническо средство, е налице противоречие, което също нарушава изискванията на чл.57, ал.1,т.6 ЗАНН. 

         Така констатираните пропуски и несъответствия в съдържанието на АУАН и НП са от категорията на абсолютните  и съществени процесуални нарушения, тъй като ограничават пряко правото на защита на жалбоподателя и го лишават от възможността да разбере какво конкретно по вид нарушение му е вменено като извършено, кога, къде и как е извършено, съответно да организира и реализира защитата си в пълен обем. Предпоставят и пълна невъзможност за адекватен съдебен контрол за законосъобразност на обжалваното НП и разглеждане на спора по същество.

         При така изложените съждения, обжалваното НП подлежи на цялостна отмяна, без да е необходимо обсъждането и на останалите изложени в жалбата твърдения за други негови пороци, тъй като това с нищо не би променило изхода от делото.

         Водим от всичко гореизложено и на основание чл.63, ал.1 ЗАНН, съдът

 

                                                          Р  Е  Ш  И  :

 

         ОТМЕНЯ наказателно постановление №26-0000150/15.07.19 г. на Началник ОО”АА”-В., с което на И.Е.П. ***, с ЕГН:********** за извършено нарушение по чл.34, пар.3, б.”б” от Регламент №165/14 е наложено административно наказание глоба в размер на 1500.00 лв. на основание чл.93в, ал.11 от ЗАПр. като незаконосъобразно.

         Решението подлежи на касационно обжалване пред Административен съд-В. в 14-дневен срок от уведомяването на страните за изготвянето му.

 

                                                                       РАЙОНЕН СЪДИЯ: