Решение по дело №490/2019 на Административен съд - Монтана

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 6 ноември 2019 г.
Съдия: Рени Цветанова Славкова
Дело: 20197140700490
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 8 октомври 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

РЕШЕНИЕ № 555

гр. Монтана, 6 ноември 2019 г.

В ИМЕТО НА НАРОДА

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД – МОНТАНА, АДМИНИСТРАТИВНОНАКАЗАТЕЛЕН СЪСТАВ, в публично заседание на 25.10.2019 г., в състав:

                                                  ПРЕДСЕДАТЕЛ: ОГНЯН ЕВГЕНИЕВ

        ЧЛЕНОВЕ: СОНЯ КАМАРАШКА

                             РЕНИ ЦВЕТАНОВА

при секретаря ПЕТЯ ВИДОВА в присъствието на Прокурор ГАЛЯ АЛЕКСАНДРОВА, като разгледа докладваното от съдия РЕНИ ЦВЕТАНОВА КАН дело № 490 по описа за 2019 г., и за да се произнесе, взе предвид следното: 

 

            Производство е по реда на чл. 63, ал. 1 от ЗАНН във връзка с чл. 208 от АПК.

Образувано е въз основа на постъпила касационна жалба от Ю.Н.С., чрез адв. Я.П. против Решение № 352 от 02.09.2019 г. по АНД 1204/2019 г. по описа на PC Берковица, с което е потвърден Електронен фиш серия К № 2677280 от 23.03.2019 г. издаден от ОД на МВР Монтана за наложеното й административно наказание.  

В касационната жалба се твърди, че в решението си въззивният съд не е обсъдил нито едно от релевираните основания в жалбата с/у НП, а именно това, че съставеният Електронен фиш серия К № 2677280 от ОДМВР - Монтана е издаден в нарушение на процесуалните правила, а именно липсват доказателства относно дата на издаване на ЕФ, което препятства преценката за спазване срока по чл. 34 от ЗАНН, чието приложение в никакъв случай не може да се приеме, че е изключено в това производство. Счита, че касаторът, в разрез с Конституцията, е поставен в неравноправно положение спрямо тези водачи, които съгласно ЗДвП, се санкционират за превишаване на допустимата скорост и когато това превишение е в такъв размер, че се отнемат контролни точки и СУМПС, като тогава на нарушителя се съставя АУАН и съответно НП, което и се обжалва по аналогичен - с настоящия, процесуален ред. Получава се така, че за едни нарушители са прилагат процесуалните разпоредби на ЗАНН за издаване на АУАН и НП, а за други нарушители - не. Независимо, че това става по разпоредбата на закон, в Конституцията ясно е записано, че всички граждани са равни по права, а тя е основен и пряко действащ закон над всички останали закони, вкл. и ЗДвП. В електронния фиш не е отразена допустимата грешка при измерване на скоростта с автоматизираното техническо средство. Това от своя страна означава, че установената превишена скорост не отговаря на действителната, с която се е движело въпросното превозно средство, тоест нарушението не е точно описано. Моли отмяна на първоинстанционното решение, респективно на електронния фиш.

            Ответникът по касационната жалба, чрез процесуалния си представител юрк Д*** оспорва жалбата. Моли съдът да постанови решение, с което остави в сила решението на въззивния съд като приеме същото за правилно и законосъобразно, постановено при съобразяване на материалния закон, без да са допуснати съществени процесуални нарушения.

            Участващият в касационното производство Прокурор от ОП Монтана дава мотивирано заключение, че решението на районния съд е правилно, обосновано и мотивирано, поради което предлага същото да бъде потвърдено. Счита, че извършеното нарушение е доказано по несъмнен и категоричен начин и правилно е ангажирана административнонаказателната отговорност на наказаното лице.

             В настоящото производство от страните не са представени нови писмени доказателства за установяване на навежданите касационни основания.

            Административен съд – Монтана, в качеството си на касационна инстанция, като взе предвид наведените в жалбата доводи и като съобрази разпоредбата на чл. 218 от АПК, приема следното: 

            Касационната жалба е подадена в установения с чл. 211, ал.1 от АПК 14-дневен срок от надлежна страна срещу подлежащ на касационна проверка валиден и допустим съдебен акт, при което същата е процесуално допустима за разглеждане по същество.   

            С обжалваното решение е потвърден Електронен фиш серия К № 2677280 на ОД на МВР – Монтана, с който е наложено административно наказание глоба на Ю.Н.С.,***, на основание чл. 189, ал. 4, вр. чл. 182, ал. 2, т. 2 от ЗДвП – превишение на разрешената максимална скорост в населено място. Съдът приема, че жалбоподателката Ю.Н.С. е осъществила от обективна и субективна страна състава на нарушението по чл. 189 ал. 4, във връзка с чл. 182, ал. 2, т. 2 от ЗДвП, тъй като на 23.03.2019 г. в 01.50 часа, монтираната на РП 2, клас 81 при км. 96.988 стационарна видео - радарна система за наблюдение и регистрация на пътни нарушения „SITRAFFIK ERS-400 заснела снимка /л. 6 от делото/, на която е видно черно - бяло фотографско изображение на лек автомобил „Х*** И 2***", с ДК № С***, заснет отзад с фиксирана и отразена скорост на движение от 74 км/час при максимално допустима за този участък на населеното място - 60 км/ч. От субективна страна, деянието е извършено при пряк умисъл – деецът е съзнавал ограничението на скоростта, знаел е, че не следва да го превишава, но въпреки това управлява автомобила със скорост над разрешените норми. Наказанието за нарушението е правилно индивидуализирано, което е дало основание въззивния съд да потвърди обжалваният индивидуален административен акт.

Административен съд Монтана не споделя възраженията на касатора, че административнонаказаното лице е в неравноправно положение спрямо водачите, на които поради по-високият размер превишение на скоростта се следва съставяне на АУАН, което от своя страна противоречи на Конституцията. Конституцията е върховен акт, който определя принципните положения, а последните се детайлизират в закона. Законът е този, който е предвидил различни условия и ред за търсене на административнонаказателна отговорност, поради което това обстоятелство само по себе си не обосновава неравнопоставеност, респ. противоречие с Конституционни норми или това възражение се явява неоснователно.  

Неоснователно е и възражението, че в електронния фиш не е отразена допустимата грешка при измерване на скоростта с автоматизираното техническо средство. Видно от представената снимка действителната скорост е 77 км/ч, а в Електронния фиш същата е посочена като 74 км/час, т.е. от действителната скорост е приспаднат възможно допустимата грешка на техническото средство, поради което нарушението е точно описано.

Нарушението е установено с техническо средство одобрено съгласно изискванията на закона видно от Удостоверение за одобрен тип средство за измерване, лист 8 от въззивното дело, което техническо средство е преминало успешно техническата проверка.

Настоящият състав споделя останалите изводи на въззивния съд и намира същите за относими и съответни на събраните по делото доказателства и приложимата действаща правна уредба.

С оглед на изложеното касационната инстанция намира решението на въззивния съд за правилно.

От гледна точка валидността и допустимостта на съдебния акт, последният има качествата на такъв.

Мотивиран от горното и на основание чл. 221, ал. 1 и 2 от АПК съдът

 

Р Е Ш И :

 

ОСТАВЯ В СИЛА като правилно Решение № 352 от 02.09.2019 г. по АНД № 1204/2019 г. на районен съд Монтана. 

 

РЕШЕНИЕТО е окончателно.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ :              

 

 

ЧЛЕНОВЕ :