Определение по дело №2868/2017 на Софийски градски съд

Номер на акта: 1567
Дата: 16 март 2018 г.
Съдия: Елена Тодорова Радева
Дело: 20171100902868
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 9 октомври 2017 г.

Съдържание на акта

О    П    Р    Е     Д     Е     Л     Е      Н     И     Е

Гр.София, … март 2018 година

 

СОФИЙСКИЯТ ГРАДСКИ СЪД, ТО, 6-6 състав, в закрито заседание на шестнадесети март две хиляди и осемнадесета година, в състав:

                                                                   

                                                                                  СЪДИЯ: ЕЛЕНА РАДЕВА

                                              

след като изслуша докладваното от съдията Радева т.д.№2868 по описа за 2017 година, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

           

            Производството е образувано по искова молба на Я.И.З.в качеството му на управител на „И.1.“ ООД, ЕИК ********,  против „И.и.“ ЕООД, ЕИК  ********. Ищецът оспорва решения на едноличния собственик на капитала на ответното дружество, взети на 05.10.2017година, чрез управителя на дружеството- ищец – Я.И.З.. Твърди, че тези решения: за освобождаване на управителя на „И.и.“ ЕООД, ЕИК ******** И.Г.З.за представителство и управление на това дружество само от Я.И.З.и приемане на нов учредителен акт на дружеството, са незаконосъобразни. Това е така, тъй като Я.И.З.е освободен като управител на дружеството - „И.1.“ ООД  ,  с решение на ОС, проведено на 12.07.2017година и това решение е заявено за вписване в ТР по партидата на дружеството- ищец, като произнасянето по него, по реда на чл.25 ЗТР е спряно, с оглед произнасяне по законосъобразността на взетото решение от ОС на дружеството, въз основа на искова молба на Я. З., с вх.№ 95533/14.07.2017година, обективираща претенция с правно основание чл.74 ТЗ. Ищецът твърди, че е легитимирано лица са предяви отменителните искове по чл.74 ТЗ, тъй като е едноличен собственик на капитала на дружеството- ответник. Твърди, че решението, касателно представителната власт на Я. З. на дружеството ищец има действие от момента на неговото вземане, независимо дали е вписано или не, тъй като не попада в обхвата на разпоредбата на чл.140, ал.4 ТЗ, уреждаща конститутивност на вписването на настъпилата промяна. Това означава, че от момента на вземане на това решение Я. З. не е имал качество на управител на дружеството и не е имал правомощия, очертани с нормата на чл.147, ал.2 ТЗ, касателно дъщерното дружество, защото не е имал право да представлява и управлява дружеството- едноличен собственик на капитала на ответника.Поради това взетите  от него решения от 05.10.2017година са незаконосъобразно и следва да бъдат отменени.

                         С разпореждане от 27.11.2017 година настоящият състав на съда е приел, че е налице е противоречие в обстоятелствената част и петитума на предявените искове, чието отстраняване следва да бъде указано на ищеца, за да се отстрани нередовността на исковата молба. Основание за това е, че динственото обстоятелство за исканата отмяна е соченият от ищеца факт, че лицето взело атакуваните решения, към момента на тяхното взимане, не е имало качество на управител на дружеството, т.е. че решенията са взети от нелегитимен управителен орган. Последното е относимо към твърдение за нищожност на взетите решения / арг. от т. 1 на ТР № 1 от 06.12.2002 г. по тълк.дело № 1/2002 г. на ОСГК на ВКС /, но не е основание за отмяната им, поради противоречие със закона или устава. Въпрос по същество е значението на вписването на членовете на СД в търговския регистър / чл.140 ТЗ/ - оповестително или конститутивно, досежно легитимността му за вземане на атакуваните решения. Формулираният петитум на конститутивен иск не кореспондира с обстоятелствената част, което противоречие  следва да се отстрани, след което да се преценява и надлежната процесуална легитимация и правния интерес на ищеца.

                   Ето защо  е указал на ищец, с нарочна молба, с препис за другата страна, в 1- седмичен срок от съобщението, да отстрани посочената нередовност, обоснове интерес от предявяване на установителната претенция на ВКС и представи документ за заплатена държавна такса още в размер на 210лв.

                   С молба от 05.12.2017 година, макар и изразявайки несъгласие с дадените указания, ищецът е заявител искане, при условие на евентуалност да се прогласи нищожността на взетите решения от 05.10.2017 година.

                   При така развилото се производство, настоящият състав на съда намира, че дадените с разпореждане от 27.11.2017 година указания са неправилни. Макар да съществува посоченото противоречие в обстоятелствената част и петитума на исковата молба, следва да бъде съобразено, че няма законова възможност подобна установителна претенция да бъде предявена от дружеството, чийто управител е взел посочените решения, тъй като подобна възможност е предвидена за съдружниците и третите за дружеството лице, имащи интерес от нея, но не и за самото дружество. Ето защо това разпореждане следва да бъде отменено, на основание чл.253 ГПК.

                   По отношение на претенциите по чл.74 ТЗ, предявени от дружеството, което е едноличен собственик на капитала срещу дъщерното дружество.

                   Ищцовото дружество е принципал на ответника. Съгласно нормата на чл.147, ал.1 ТЗ, ако собственикът на едноличното ООД е юридическо лице, неговият ръководител /или определено от него лице/ управлява дружеството, а съгласно разпоредбата на чл.65, ал.3 ТЗ под ръководител на юридическото лице, законът има предвид органния представител. Следователно, органният представител на търговското дружество - едноличен собственик на капитала /в случая управителят на дружеството с ограничена отговорност/ е лицето, което упражнява и правата на собственика в дъщерното ЕООД.

                   За настоящия ищец, като едноличен собственик на капитала не съществува интерес и правна възможност да предяви отменителните искове по чл.74 ТЗ, независимо от съществуващата членствена връзка между него и дъщерното дружество и това е така, тъй като в неговите правомощия е да отмени взетите решения с последващи такива, а не да дири защита на членствените си права чрез предявяване на конститутивен иск по чл.74 ТЗ. Едноличният характер на ЕООД, изразяващ се в липсата на съдружие и наличие само на едно членствено правоотношение /между едноличния собственик на капитала и ЕООД/ води до непроявление на характеристиките, присъщи на колективното ООД, включително и възможността принципалът да упражнява потестативното право на съдружника за защита на членствените му права, включително и защита срещу незаконосъобразни и противоречащи на дружествения акт решения. Липсата на тази възможност се извежда именно от възможността едноличният собственик на капитала да отмени, взетите решения от органния представител, разполагащ с правомощията по чл.137 ТЗ.

                   Ето защо предявените отменителни искове се явяват недопустими, поради липса на интерес от упражняването на тези процесуални права. Интересът е абсолютна процесуална предпоставка за същестуване на правото на иска, за която съдът следи служебно и липсата му препятства пораждане на правото на иск.

                   При изложеното съдът

 

                   О     П     Р      Е       Д       Е       Л       И:

 

                   ОТМЕНЯ разпореждане от 27.11.2017 година, на основание чл.253 ГПК.

                   ВРЪЩА исковата молба на Я.И.З.в качеството му на управител на „И.1.“ ООД, ЕИК ********,  против „И.и.“ ЕООД, ЕИК  ********, обективираща претенции с правно основание чл.74 ТЗ, за отмяна на решения, взети на 05.10.2017 година от  едноличния собственик на капитала на ответното дружество, чрез управителя на дружеството- ищец – Я.И.З., поради недопустимост на предявените искове.

                        ОПРЕДЕЛЕНИЕТО подлежи на обжалване пред САС в 1-седмичен срок от връчването му, с частна жалба.

 

 

 

 

                                                                               СЪДИЯ: