Решение по дело №2437/2019 на Софийски градски съд

Номер на акта: 260817
Дата: 21 май 2021 г. (в сила от 21 май 2021 г.)
Съдия: Светослав Василев Василев
Дело: 20191100902437
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 18 ноември 2019 г.

Съдържание на акта

Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е

 

№………../21.05.2021 г.

гр. София

 

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, ТЪРГОВСКО ОТДЕЛЕНИЕ, VI - 7 състав, в публичното съдебно заседание на двадесети октомври през две хиляди и двадесета година, в състав:

 

СЪДИЯ: СВЕТОСЛАВ ВАСИЛЕВ

 

при секретаря Павлинка Славова, разгледа докладваното от съдията т. д. № 2437 по описа за 2019г. и за да се произнесе взе предвид следното:

Предявени са от съдружника Д.Т. срещу „В.2.“ ООД искове с правно основание чл. 71 ТЗ за установяване на качеството й на съдружник, притежаващ 1/6 дяла от капитала на дружеството и с правно основание чл. 74 ТЗ за отмяна на решенията по т.1,2,3,4 взети с протокол от 15.11.2019г.

В исковата молба ищцата поддържа, че е наследник по закон на А.Т., който приживе е съдружник в ответното дружество с 50 дяла от капитала. Съгласно дружествения договор след смъртта на съдружника неговия дружествен дял се наследява от наследниците му по закон. Въпреки уведомяването на другия съдружник в дружеството за настъпилото наследствено правоприемство, последният незачитайки членствените им права, свиква и провежда общо събрание на дружеството на 15.11.2019, на което са взети оспорените с иска решения. Събранието се счита за незаконосъобразно, тъй като за него наследниците на А.Т., не са надлежно поканени и не са взели участие в него.

Ответникът „В.2.“ ООД оспорва исковете. Счита същите за недопустими и неоснователни. Неоснователността се извежда от липсата на качество на ищцата на съдружник в дружеството, тъй като макар да е наследник на дружествения дял на починалия съдружник, не е била приемана за съдружник в дружеството.

Съдът, като обсъди доводите на страните и доказателствата по делото, намира за установено следното:

За доказване основателността на иска е необходимо ищцата да установи: че е наследник на А.Т., че е приета за съдружник в дружеството и че са взети решенията на ОС, които оспорва. В тежест на ответното дружество е да докаже: че е свикал събранието съгласно изискванията на дружествения договор чрез връчена лично покана, седем дни преди провеждане на събранието и че тя съдържа: дневния ред, часа, мястото; кворума и мнозинството съгласно дружествения договор за вземане на решенията.

По делото не е спорно, че ищцата Д.Т. е наследник по закон на А.Т. и че на проведеното на 15.11.2019г ОС са взети решенията, които се оспорват с исковата молба.

Активната легитимация по исковете по чл. 74 и чл. 71 ТЗ принадлежи единствено на лице, което има качеството на съдружник в дружеството. Ищцата по делото твърди, че е придобила качеството на съдружник с настъпване на наследственото правоприемство след смъртта на наследодателя си А. А.Т..

Правото на наследяване възниква при настъпване на юридическо събитие /смърт на съдружник/. Наследяването винаги е право с имуществен характер, тъй като личните и неимуществените права на наследодателя не преминават върху неговите наследници. При смърт на съдружник в ООД имуществените му права се наследяват, но не и правото на членство. Наследникът се явява приобретател на дяловете като трето лице за дружеството по смисъла на чл. 129, ал. 1 ТЗ, а придобиването на членственото право се подчинява на реда за приемане на нови съдружници – арг от чл. 122 ТЗ. В този смисъл наследникът не замества и не встъпва в членственото правоотношение на своя наследодател, а би могъл да придобие права на съдружник на собствено основание след решение на Общото събрание, като наследяването има значение само на придобивно основание за дяловете от капитала /така Решение № 161 от 11.01.2011 г. на ВКС по т. д. № 28/2010 г., I т. о., ТК/.

С оглед изложеното и след като в исковата молба не се твърди и не се доказва ищцата да е приета за съдружник в дружеството с решение на общото събрание по реда на чл. 122 ТЗ, следва да се приеме, че предявените искове са неоснователни, тъй като ищцата не е доказала качеството си на съдружник в дружеството. Доколкото исковете са неоснователни само на това основание, съдът не обсъжда останалите аргументи на ищцата.

По отношение на разноските:

С оглед изхода на спора, право на разноски има само ответника, но същият не е доказал направата на такива, поради което и разноски не му се следват.

Така мотивиран, съдът

 

Р Е Ш И:

 

ОТХВЪРЛЯ предявените от Д.М.Т., ЕГН ********** срещу „В.2.“ ООД, ЕИК ******* искове с правно основание чл. 71 ТЗ за установяване на качеството й на съдружник, притежаващ 1/6 дяла от капитала на дружеството и с правно основание чл. 74 ТЗ за отмяна на решенията по т.1,2,3,4 взети с протокол от 15.11.2019г., като неоснователни.

Решението може да се обжалва пред Софийски апелативен съд в двуседмичен срок от връчването на преписа.

 

СЪДИЯ: