Решение по дело №183/2014 на Софийски окръжен съд

Номер на акта: 20
Дата: 9 февруари 2015 г.
Съдия: Янита Димитрова Янкова
Дело: 20141800900183
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 18 ноември 2014 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е № 20

гр. София, 09.02.2015 год.

 

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

            Софийският окръжен съд, търговско отделение, V състав, в съдебно заседание проведено при закрити врати, на двадесети януари през две хиляди и петнадесета година в състав:

       ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЯНИТА ЯНКОВА

 

при секретаря М.Б., като разгледа докладваното от съдията т.д.н. № 183 по описа за 2014 година на СОС и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл.625 и сл. от Търговския закон.

Постъпила е молба от „Ю.“ ЕООД, с ЕИК ., със седалище и адрес на управление ***, представлявано от управителя Ф., чрез адв. Г., за откриване на производство по несъстоятелност на дружеството.

С молбата се твърди, че търговското дружество има изискуеми парични задължения, породени от търговски сделки, както и публично правни задължения към Държавата, свързани с търговската му дейност, които не е в състояние да изпълни.

С молбата се сочи, че длъжникът – търговско дружество не е в състояние да изпълни свои изискуеми парични задължения към негови кредитори в размер на 9563.10 лева, както и публичноправни задължения към държавата, които към дата 17.11.2014 год. – датата на депозиране на молбата, възлизат на 426 783.95 лева към НАП.

С молбата по чл.625 от ТЗ и уточняващата я от 24.11.2014г. длъжникът е приложил препис от последния си годишен финансов отчет и баланс към датата на подаване на молбата, опис и оценка на активите и пасивите към датата на подаване на молбата и списък на кредиторите с посочване на адресите, вида и размера на вземанията им.

Длъжникът твърди неплатежоспособност по смисъла на чл.608, ал.1 от ТЗ – невъзможността му да изпълни изискуеми парични задължения и публичноправни задължения към държавата, свързани със стопанската му дейност. Излага, че в това състояние дружеството е от 01.02.2014г., когато е следвало да погаси задълженията си по фактури, издадени от „Б.“ЕООД. Сочи, че е налице пълна липса на активи на дружеството и неговите затруднения не са временни. Поддържа, че са налице и данни за свръхзадълженост на сдружението по смисъла на чл.742, ал.1 от ТЗ.

Длъжникът претендира неплатежоспособност /чл.608, ал.1 от ТЗ/– невъзможността му да изпълни изискуеми парични и публичноправни задължения към държавата, свързани със стопанската му дейност, с начална дата на неплатежоспособността 01.01.2014 год. Претендира още откриване на производство по несъстоятелност на дружеството, допускане на обезпечителни мерки за имуществото на дружеството, прекратяване на дейността му, обявяването му в несъстоятелност и спиране на производството по делото.

Длъжникът, редовно призован, се представлява от адв.Г. в съдебно заседание, който поддържа молбата по чл.625 от ТЗ.

            Софийският окръжен съд, като прецени събраните по делото доказателства и ги обсъди във връзка с доводите на страните, приема за установено следното от фактическа страна:

Съдът с разпореждането си от 25.11.2014г. за насрочване на делото за разглеждане в с.з. е назначил съдебно-икономическа експертиза с оглед установяване на твърдените от длъжника обстоятелства по чл.608, ал.1 от ТЗ, респ. установяване на липсата на тези по чл.631 от ТЗ. Експертизата, след запознаване с материалите по делото и счетоводните документи на длъжника е установила следното:

Общият размер на вземанията на кредиторите на "Ю." ЕООД /задълженията на длъжника/ към 17 ноември 2014г. е в размер на 436 347.05лева. Задълженията били формирани от търговската дейност на дружеството и били предимно задължения към Национална агенция за приходите по издадени 2 броя ревизионни акта и задължения към доставчици. Имуществото на "Ю." ЕООД към 17 ноември 2014г. съгласно представените по делото Баланс, справки и документи е в размер на 30 хиляди лева /по баланс към 30.11.2014г./. Отчитайки обаче вида на имуществото на дружеството изразено във вземания от клиенти и подотчетни лица, вещото лице сочи, че не може да се определи наличността на активите.

 Видно е още от заключението по допуснатата експертиза, че съобразно анализираният счетоводен баланс към 17.11.2014г. показателите за финансово - икономическа ефективност на "Ю." ЕООД са както следва:

Коефициент на обща ликвидност в размер на 0,0756;

Коефициент на бърза ликвидност в размер на 0,0756;

Коефициент на незабавна ликвидност в размер на 0,0076;

Коефициент на абсолютна ликвидност в размер на 0,0076;

Коефициент на рентабилност на приходите от продажби - п/а;

Коефициент на рентабилност на пасивите в размер на -13,1333;

Коефициент на рентабилност на собствения капитал - 1,0736;

Коефициент на рентабилност на активите в размер на -13,1333;

Коефициент на платежоспособност в размер на -0,9244;

Коефициент на финансова автономност в размер на -12,2333;

Коефициент на дългосрочна задлъжнялост в размер на п/а;

Коефициент на финансова задлъжнялост в размер на 13,2333;

Вещото лице установява, че съгласно представените справки - декларации по ЗДДС за четвърто тримесечие на 2014г., "Ю." ЕООД не извършва търговска дейност през анализирания период и няма отчетени продажби. Към датата на извършване на експертизата, „Ю." ЕООД не извършвало активна търговска дейност и нямало месечни приходи, с които да покрива своите текущи задължения. Установява се от заключението и , че дружеството е прекратило своята активна търговска дейност през месец септември 2014г. Стойността на наличното му имущество била изражението на активите на дружеството и към 17 ноември 2014г. е разпределена на Парични средства и Вземания от клиенти и подотчетни лица в балансов размер на 30 хил. лева. Справедливата пазарна стойност на активите се формирала на базата на вероятността за тяхната събираемост и осребряване. Отчитайки, че вземанията на „Ю." ЕООД са от чуждестранни юридически и физическо лице в практически аспект вещото лице излага, че може да се приеме, че са трудно събираеми и тяхната пазарна стойност клони към нулева стойност.

Справедливата пазарна стойност на пасивите на длъжника била тяхната балансова стойност и вещото лице сочи, че към 17 ноември 2014г. са в размер на 436 347.05 лева. Пасивите на "Ю." ЕООД изразени в задълженията на дружеството към 17 ноември 2014г. били в размер 436 347.05 лева и надвишавали активите на дружеството, които били в размер 30 хил.лв.

Установява се от експертното заключение, че съгласно представения счетоводен баланс към 17 ноември 2014г. "Ю." ЕООД не разполага с имущество, достатъчно за покриване на паричните му задължения и към 17 ноември 2014г. показателите за ликвидност за "Ю." ЕООД са извън нормативните референтни стойности, от което можело да се приеме че дружеството не може да покрие своите задължения. Като начална дата на неплатежоспособността на „Ю." ЕООД, вещото лице сочи, че може да се определи датата на изискуемост на задълженията, когато те не са покрити а именно 13 октомври 2014г. /дата на изискумеостта на задълженията към НАП/. Към 17 ноември 2014г., имуществото на "Ю." ЕООД не било достатъчно за покриване на задълженията му към кредиторите. Анализа на задълженията към 17 ноември 2014г. предполагал че "Ю." ЕООД има постоянен недостик на ликвидност за покриване на текущите си оперативни задължения. Към 17 ноември 2014г., "Ю." ЕООД не можело да покрие своите задължения. То окончателно било спряло плащанията си към своите кредитори на 30 септември 2014г. Вещото лице поддържа и, че "Ю." ЕООД не разполага с имущество достатъчно за покриване на разходите по несъстоятелност на дружеството.

            При така установената фактическа обстановка съдът стигна до следните правни изводи:

За да постанови решение, с което да открие производство по несъстоятелност, съдът следва да установи наличието на твърдените материално-правни предпоставки по чл.608, ал.1 от ТЗ или 742, ал.1 от ТЗ, като всяка от страните в производството по несъстоятелност следва да докаже фактите и обстоятелствата, на които основава исканията и възраженията си – длъжникът в случая следва да установи наличието на материално-правните предпоставки по чл.608, ал.1 ТЗ – че той не е в състояние да изпълни изискуемо публичноправно задължение към държавата, свързано с търговската му дейност, че затрудненията му не са временни или че той не разполага с имущество, достатъчно за покриване на задълженията му към кредиторите.

От събраните по делото доказателства по безспорен начин се установи наличието на твърдените с молбата да откриване на производство по несъстоятелност изискуеми публичноправни задължения на длъжника към държавата, свързани с търговската му дейност.

С оглед на изложеното и тъй като не се установи длъжникът да е платил горните суми, е приложима презумпцията на чл.608, ал.2 от ТЗ /длъжникът е спрял плащанията на изискуемите парични и публичноправни задължения/ и неплатежоспособността му се предполага. Тъй като горната презумпция не бе опровергана, съдът на осн. чл.607а от ТЗ следва да обяви неплатежоспособността на длъжника „Ю.” ЕООД и да открие производство по несъстоятелност на същото.

Съдът следва да определи 01.10.2014год. за начална дата на неплатежоспособността, тъй като от тази дата дружеството е прекратило търговската си дейност, т.е. спряло е да извършва сделки и плащания от текущ оперативен характер за покриване на текущите му задължения, съобразно заключението на приетата съдебно-икономическа експертиза.

В хода на производството по делото се установи, че длъжникът не разполага с налично имущество, достатъчно за покриване на началните разноски по несъстоятелността, поради което и на основание чл.632, ал.1 от ТЗ съдът следва да обяви длъжникът в неплатежоспособност, да открие производство по несъстоятелност на „Ю.“ ЕООД, да допусне обезпечение, чрез налагане на общ запор и възбрана на имуществото на дружеството, да постанови прекратяване на дейността на длъжника, да обяви длъжника в несъстоятелност и да спре производството по делото, като не следва да се постановява заличаване от ТР на дружеството.

            Воден от горното и на основание чл.632, ал.1 от ТЗ, съдът

 

Р  Е  Ш  И :

 

            ОБЯВЯВА, на основание чл.608, ал.1, т.2 от ТЗ неплатежоспособността на „Ю.“ ЕООД, с ЕИК ., със седалище и адрес на управление ***, с начална дата 01.01.2014 год.

            ОТКРИВА производство по несъстоятелност на „Ю.“ ЕООД, с ЕИК ., със седалище и адрес на управление ***.       

ДОПУСКА обезпечение чрез налагане на общ запор и възбрана върху цялото имущество на „Ю.“ ЕООД, с ЕИК., със седалище и адрес на управление ***.

            ПОСТАНОВЯВА прекратяване на дейността на „Ю.“ ЕООД, с ЕИК ., със седалище и адрес на управление ***.

ОБЯВЯВА „Ю.“ ЕООД, с ЕИК., със седалище и адрес на управление *** в несъстоятелност.

ДОПЪЛВА фирмата на дружеството с добавката „в несъстоятелност”, а именно – „Ю.“ ЕООД – в несъстоятелност, с ЕИК ., със седалище и адрес на управление ***.

            СПИРА производството по т.д.н. № 183/2014 год. на Софийски окръжен съд.

Решението, на основание чл.624 от ТЗ, незабавно да се изпрати за вписване в Търговския регистър.

Решението, на основание чл.633, ал.1 от ТЗ, подлежи на обжалване пред Софийския апелативен съд в 7-дневен срок от вписването му в Търговския регистър.

Решението да се впише в нарочната книга по чл.634в, ал.1 от ТЗ на Софийски окръжен съд.

Препис от решението, на основание чл.634в, ал.2 от ТЗ, да се връчи на длъжника.

Делото да се докладва след изтичане на едногодишен срок от вписване на решението в търговския регистър.

 

СЪДИЯ: