Решение по дело №10612/2020 на Софийски градски съд

Номер на акта: 262711
Дата: 16 август 2022 г.
Съдия: Татяна Ставри Димитрова
Дело: 20201100510612
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 7 октомври 2020 г.

Съдържание на акта

                   Р Е Ш Е Н И Е

                                

                                         Гр. София, ….2022 год.

 

                                 В  И М Е Т О  Н А  Н А Р О Д А

 

Софийски градски съд, Гражданско отделение, ІІ-г въззивен състав, в публично заседание на двадесети октомври през две хиляди двадесет и първа година, в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ТАТЯНА ДИМИТРОВА

                                                            ЧЛЕНОВЕ: СОНЯ НАЙДЕНОВА

                                      МЛ.СЪДИЯ СТОЙЧО ПОПОВ

 

при секретар Алина Тодорова, като разгледа докладвано от съдия Димитрова в. гр. д. № 10612/2020 год. по описа на СГС, за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 258 – чл. 273 ГПК.

Със съдебно решение от 21.08.2020 г., постановено по гр.д. № 51227/2019 г. по описа на СРС, съдът осъжда „Ф.Ф.“ ЕООД, ЕИК********, със седалище и адрес на управление:***, да заплати на А.Й.Й., ЕГН **********, с адрес: ***, по иск с правно основание чл. 49, вр. с чл. 45, ал. 1 ЗЗД сумата от 5000 лв., представляваща обезщетение за претърпени неимуществени вреди (претърпени болки и страдания вследствие на бактериална чревна интоксикация), причинени от противоправното поведение на служители на ответника, изразяващо се в приготвяне на заразена храна в заведение за бързо хранене „Сеньор Бурито“, находящо се в „Парадайс център“, ведно със законната лихва върху сумата, считано от датата на деликта - 12.06.2019 г., до окончателното й изплащане като отхвърля иска за разликата над уважения размер от 5000 лв. до пълния предявен размер от 6000 лв. Съобразно с изхода на правния спор съдът е разпределил разноските между страните.

Недоволен от съдебното решение, в неговата уважителна част е останал ответникът „Ф.Ф.“ ЕООД, който в законоустановения срок е подал настоящата въззивна жалба, с която твърди, че съдът неправилно е приел, че е налице противоправно и виновно поведение от страна на негов служител, което е причинило претендираните вреди.

В срок е постъпил отговор на въззивната жалба от А.Й.Й., ЕГН **********, с който се излагат твърдения, че същата е неоснователна.

Страните не представят нови доказателства и не сочат нови обстоятелства по смисъла на чл. 266 от ГПК.

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, като обсъди събраните по делото доказателства, становищата и доводите на страните и съгласно разпоредбата на чл.235, ал.2 ГПК, намира за установено следното:

Въззивната жалба е подадена в срока по чл.259, ал.1 ГПК и е допустима, поради което подлежи на разглеждане по същество.

Съгласно чл. 269 от ГПК въззивният съд се произнася служебно по валидността на решението, по допустимостта му – в обжалваната част, като по останалите въпроси е ограничен от посоченото в жалбата.

Обжалваното първоинстанционно решение е валидно и допустимо в обжалваната част,  а по отношение на нейната правилност съдът намира подадената въззивна жалба за неоснователна, поради следните съображения:

Неоснователно е възражението на въззивника, че съдът не е направил съвкупна и обективна преценка на събраните доказателства, а е приел, наличието на пряка причинно-следствена връзка между заболяването на въззиваемия и предлаганата в неговото заведение храна единствено на базата на изслушаните по делото свидетелски показания. Наличието на пряка причинно-следствена връзка между причиненото увреждане и поведението на служител на въззивника е допустимо да се установява със свидетелски показания, като в конкретния случай въззивникът не е ангажирал обратни доказателства, които да обосноват извод за недостоверност на предоставените от свидетелите данни.  Свидетелските показания са правилно кредитирани от съда като последователни и отговарящи на представената медицинска документация, предвид което следва да се приеме, че дават обективно и достоверно изложение за настъпилите събития и съответно обосновават извод за наличие на пряка причинно-следствена връзка между противоправното поведение на служител/ли на въззивника и причиненото на въззиваемия увреждане.

Неоснователни се явяват и възраженията, че съдът неправилно е извел извод, че само фактът, че въззиваемия е заразен от същия вирус, какъвто е установен от компетентните органи и при служителите на въззивника, е  основание да се приеме, че пострадалият е заразен именно в неговото заведение. В тази връзка въззивният съд намира, че преценката на първоинстанционния не е изградена на простата кумулация на тези два факта, а на ясни и категорични логически връзки, базирани на цялостната преценка на всички събрани доказателства и се споделя напълно и от настоящата инстанция. По делото категорично е установено, че пострадалият се е хранил при въззивника, че след това не е приемал храна, че няколко часа след това е проявил симптоми на заразяването, като същевременно от същото заболяване са страдали и служители на въззивника и това заболяване може да се предаде чрез приготвяне на консумираната храна от заразен човек. Тези обстоятелства дават пълно основание да се приеме, че е налице пряка причинно-следствена връзка между поведението на служителите на въззивника и настъпилите вреди.

Неоснователни се явяват и възраженията, че първоинстанционният съд не е установил кое конкретно лице от служителите на въззивника е причинило вредите, поради което не е установено, че е налице възлагане на работа, за която той да носи отговорност на основание чл. 49 ЗЗД, като в тази връзка не е изследвано и дали е налице трудовоправно отношение по силата на което заболяло лице да е изпълнявало работа при него и съответно да е причинило вредите. В тази връзка съдът намира, за правилни и почиващи на установената съдебна практика, изводите на първоинстанционния съд, че за ангажиране на гаранционно-обезпечителната отговорност по реда на чл. 49 ЗЗД не е нужно ищецът да докаже кое конкретно лице от служителите на въззивника е било болно и с действията си е пренесло заразата. Достатъчно условие е да се установи, че това е станало при извършване на възложена работа( такава, която се осъществява в неговите обекти). В тази връзка следва да се има предвид, че по делото е установено, чрез писмени документи, издадени от компетентни органи, че при работодателя са установени служители, които са носители на процесното заболяване, а от експертизата става ясно, че те могат да го предадат при приготвянето на храната. Наличието на трудово отношение между заболелите лица и въззивника е установено при извършените проверки по административен ред като следва да се има предвид и факта, че въззивникът няма право да допуска до работа в обекта му лица, с които не е в трудово правоотношение.

Във въззивната жалба въззивникът не е оспорил определения от първоинстанционния съд размер на обезщетението, в случай, че се  установи основателност на иска, предвид което съдът няма правомощие да прави преценка за неговото съответствие с правилото на чл. 52 ЗЗД.

С оглед изложеното и като препраща и към мотивите на първоинстанционния съд на основание чл. 272 ГПК, съдът намира, че следва да потвърди решението в обжалваната част като правилно и законосъобразно.

По разноските:

Въззиваемият не е направил искане за разноски съобразно с изхода на правния спор, предвид което такива не следва да му се присъждат.

Воден от горното СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД,

 

Р    Е    Ш   И   :

 

ПОТВЪРЖДАВА съдебно решение от 21.08.2020 г., постановено по гр.д. № 51227/2019 г. по описа на СРС, в частта, с която „Ф.Ф.“ ЕООД, ЕИК********, е осъдено да заплати на А.Й.Й., ЕГН ********** по иск с правно основание чл. 49, вр. с чл. 45, ал. 1 ЗЗД сумата от 5000 лв., представляваща обезщетение за претърпени неимуществени вреди (претърпени болки и страдания вследствие на бактериална чревна интоксикация), причинени от противоправното поведение на служители на ответника, изразяващо се в приготвяне на заразена храна в заведение за бързо хранене „Сеньор Бурито“, находящо се в „Парадайс център“, ведно със законната лихва върху сумата, считано от датата на деликта - 12.06.2019 г., до окончателното й изплащане.

В останалата час решението е влязло в сила.

Решението подлежи на обжалване пред ВКС в едномесечен срок от съобщаването.

 

                                                                            

                                                                            ПРЕДСЕДАТЕЛ:                              

 

  

                                                                                     ЧЛЕНОВЕ: 1.                     

 

                                                                                                         2.