Определение по дело №555/2020 на Административен съд - Русе

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 16 октомври 2020 г.
Съдия: Диан Григоров Василев
Дело: 20207200700555
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 5 октомври 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

гр. Русе, 16 октомври 2020 год.

Русенски административен съд,  в закрито заседание на 16 октомври 2020 год., III състав:

Съдия : Диан Василев

За да се произнесе по адм. дело №555 по описа на съда за 2020 год., взе предвид следното:

Производството по настоящото дело е образувано по повод постъпила жалба от В.Р.К., с постоянен и настоящ адрес ***, действащ чрез пълномощник - адвокат О.Б.,***.

Жалбата е насочена срещу 4 броя предписания, издадени от инспектори в Дирекция „Инспекция по труда” - Русе, по протокол за извършена проверка изх. № ПР202604З/25.09.2020 год. по описа на дирекцията.

Накратко фактите:

На В.К., в качеството му на физическо лице, е направена проверка за спазване на трудовото законодателство от ДИТ Русе за периода 09.08.2020г. - 24.09.2020г. За тази проверка е съставен и процесния протокол, в който проверяващите са установили нарушения, допуснати от В. К., в качеството му на работодател, а именно: 1. В качеството му на работодател, не е изпълнил задължението си да оцени риска за безопасност и здравето на работещите, като обхване работния процес, работните места, организацията на труд и др. странични фактори, които инициират риск; 2. В качеството му на работодател, не е разработил и утвърдил списък на работните места и видовете работа, за които на работещите се осигуряват лични предпазни средства; 3. В.Р.К., в качеството му на работодател не бил определил писмено:   работните места и видовете работа, за които на работещите се осигурява работно и/или униформено облекло;     работниците и служителите, които имат право на работно и/или униформено облекло;    работните места и видовете работа, а които се осигурява работно и/или униформено облекло; вида, характеристиките и отличите знаци на работното и/или униформено облекло; срока за износване на работното и/или униформено облекло; условията за ползване, включително почистването на работното и/или униформено облекло; 4. В.Р.К., в качеството му на работодател, не е определил писмено видовете обучения и инструктажи, лицата, които ще бъдат обучавани и/или инструктирани, програма за провеждане на обучението и/или инструктажа и лицата, които ще провеждат обучението и/или инструктажа, съгласно чл. 2, ал. 2 от Наредба РД-07-2 от 16 декември 2009г. за условията и реда за провеждането на периодично обучение и инструктаж на работниците и служителите по правилата за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд.

Недоволен от дадените предписания на ДИТ, В. К. ***. Счита, че тези предписания са издадени в противоречие с материалния закон, тъй като неправилно е прието, че В.К. е работодател на Д.П. и И.Ц. и от това да произтичат задълженията по описаните в т. 1 – 4 на протокол на ДИТ Русе за извършена проверка изх. № ПР202604З/25.09.2020 год. предписания.

Какви са другите, известни на съда факти и обстоятелства, касаещи пряко настоящото дело? За тях узнаваме както от процесния протокол, така и от образуваните в АС Русе административни дела под №№480, 481, 519 и 520 по описа на съда за 2020 г.

На 09.08.2020г., В.Р.К., Д.К.П. и И.В.Ц. работели, с цел демонтаж на стара метална дограма на междустълбищното пространство в гр. Русе, ул. „Орлово гнездо“ N92, 6лок „Никола“, вх. „В“, намиращи се между пети и шести етаж. Същият ден, при извършване на дейността по демонтаж, лицето И. Ц. пада от тази височина пред входа на блока. Извикан бил екип на спешна помощ, който го е откарал в болница, но пострадалият починал. Случилото се е станало причина за проверка от ДИТ Русе с обект на контрол СМР - демонтаж на метална дограма на междустълбищното пространство в гр. Русе, ул. „Орлово гнездо“ N92, вх. „В“ на бл. „Никола“, и разбира се проверка по документи, касаещи лицето В. К..

След тази проверка, срещу В.Р.К. са издадени предписания от ДИТ Русе, а с постановления от 02.09.2020г., по реда на чл.405а, ал.1 от КТ, са обявени за съществуващи трудовите правоотношения между него, в качеството му на физическо лице-работодател и лицата Д.К.П. и И.В.Ц.. Издадени са също и 2бр. постановления – за обявяване на съществуващи трудовите правоотношения между него, в качеството му на ЕТ „Хамелеон-В.К.“-работодател и лицата Д.К.П. и И.В.Ц. .

Срещу постановленията, издадени по реда на чл.405а, ал.1 от КТ са депозирани жалби, инициирали образуването на общо 4 административни дела в Административен съд Русе. С тях В. К., както в качеството си на физическо лице, така и в качеството си на ЕТ, оспорва че са налице основанията, приети от ДИТ за обявяване на правоотношенията между него и Д.К.П. и И.В.Ц. за трудови. Тези дела към настоящия момент са висящи, не са приключили. Конкретно, за настоящия казус, с оглед на това, че предписанията, дадени в протокол за извършена проверка изх. № ПР202604З/25.09.2020 год. касаят физическото лице В.Р.К., значение имат дела под №519/2020г. и дело 520/2020г., като последното е прекратено и присъединено към адм. дело №480/2020г. по описа на Русенски административен съд.

Настоящият съдебен състав, с оглед на така изложените факти и обстоятелства стига до следните правни изводи:

Служителите на ИТ извършват цялостен контрол за спазване на трудовото законодателство, който се осъществява от ИА „ГИТ“ към министъра на труда и социалната политика. В тази връзка те имат право, в рамките на правомощията, дадени им с разпоредбата на чл.404 от КТ, за предотвратяване и преустановяване на нарушенията на трудовото законодателство, на законодателството, свързано с държавната служба, както и за предотвратяване и отстраняване на вредните последици от тях, по своя инициатива или по предложение на синдикалните организации да прилагат следните принудителни административни мерки: т.1 „да дават задължителни предписания на работодателите, предприятията ползватели, органите по назначаването и длъжностните лица за отстраняване на нарушенията на трудовото законодателство…“.

Следователно, най-първото и важно условие, поставено в КТ в тази глава, Раздел I, озаглавен „Контрол за спазване на трудовото законодателство“, позволяващо на контролните органи да дават такива предписания е лицето, срещу когото са насочени предписанията, да има качеството на работодател.

Според §1, т.1 от ДР на КТ, „"Работодател" е всяко физическо лице, юридическо лице или негово поделение, както и всяко друго организационно и икономически обособено образувание (предприятие, учреждение, организация, кооперация, стопанство, заведение, домакинство, дружество и други подобни), което самостоятелно наема работници или служители по трудово правоотношение, включително за извършване на надомна работа и работа от разстояние и за изпращане за изпълнение на работа в предприятие ползвател;“.

Контролните органи на ДИТ Русе са приели и на база на техните изводи са и издадените  постановления от 02.09.2020г., по реда на чл.405а, ал.1 от КТ, с които са обявени за съществуващи трудовите правоотношения между В.Р.К., в качеството му на физическо лице-работодател и лицата Д.К.П. и И.В.Ц..

Наличието на оспорване на постановленията пред АС Русе, съгласно чл.166, ал.1 от АПК спира изпълнението на административния акт. А това означава, че в правния мир към настоящия момент не са налице  трудовите правоотношения между В.Р.К., в качеството му на физическо лице-работодател и лицата Д.К.П. и И.В.Ц., докато спорът между В. К. *** приключи с влязъл в сила съдебен акт, с който ще се установи какви са правоотношенията между страните.

Изходът от създалия се спор между В.Р.К. *** досежно характера на правоотношенията между него и лицата Д.К.П. и И.В.Ц. е от съществено значение и за правилното разрешаване на спора по настоящото дело. Именно защото по цитираните дела спорът ще разреши повдигнатия въпрос-налице ли е трудово правоотношение между В. К., като физическо лице и Д.К.П. и И.В.Ц. или не? Съответно, това би дало отговор и на съществения за настоящото дело въпрос-има ли В.Р.К. качеството на работодател като физическо лице или не? Едва след като бъде изяснен този въпрос, може да се отговори и по същество дали предписанията са правилно и законосъобразно издадени. Защото липсата на такова му качество, би означавало, че ДИТ няма правомощията и компетентност да му налага предписания по КТ.

Всичко изложено в последните няколко абзаца сочи, че настоящото производство следва да се спре, защото за да се направи проверка за законосъобразност и спазване на материалния закон и процесуалните правила и норми по издаване от ДИТ Русе на протокол за извършена проверка изх. № ПР202604З/25.09.2020 год. с разписаните  в него в т.1-4 предписания, е от значение как ще се развие производството по повдигнатите спорове пред АС Русе, срещу постановленията за обявяване на правоотношенията между В.Р.К. и Д.К.П. и И.В.Ц. за трудови, по които са образувани адм. дела №519/2020г. и адм. дело 520/2020г., присъединено към адм. дело №480/2020г. по описа на АС Русе.

Изходът на делата по оспорването на двете постановления, издадени по реда на чл.405а, ал.1 от КТ по посочените дела определено се явява преюдициален, защото качеството работодател е най-първото и важно условие, поставено в КТ, за да е налице компетентност, съответно правомощия на контролните органи по КТ да дават предписания по чл.404 от КТ.

В този случай съдът счита, че следва да съобрази разпоредбата на чл.229, ал.1, т.4 от ГПК, приложима субсидиарно в настоящото производство предвид нормата на чл.144 от АПК. Налице е пряка връзка между висящи дела и обусловеност на спора по едното/настоящото/ от решаване на спора по другите две.

Висящото производство по повод депозирана жалба с вх. №3182 от 11.09.2020г. по описа на Русенски административен съд, по която е образувано  адм. дело №519/2020г. и същото такова, по  повод депозирана жалба с вх. №3183 от 11.09.2020г. по описа на Русенски административен съд, по която е образувано  адм. дело №520/2020г., присъединено към адм. дело №480/2020г. по описа на съда, са преюдициални по отношение на произнасянето по същество по административно дело №555 по описа на Административен съд Русе за 2020 година.

Следователно, производството по настоящото дело следва да бъде спряно до приключване с влязъл в сила съдебен акт на производствата по адм. дело №519/2020г. и дело 520/2020г., присъединено към адм. дело №480/2020г.

Мотивиран така, на основание чл.229, ал.1, т.4 ГПК, вр. чл.144 АПК съдът

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

   СПИРА производството по настоящото дело-адм. дело №555/2020г. по описа на АС Русе, до постановяване на окончателен съдебен акт в производствата, по които са образувани адм. дело №519/2020г. и дело 520/2020г., присъединено към адм. дело №480/2020г. по описа на Административен съд Русе.

Определението може да се обжалва  с частна жалба в 7- дневен срок от съобщаването му на страните пред Върховния административен съд.

След приключване на спора пред Административен съд Русе, по който са образувани  адм. дело №519/2020г. и дело 520/2020г., присъединено към адм. дело №480/2020г. по описа на съда, с влязъл в сила съдебен акт, делото да се докладва на продължаване на съдопроизводствените действия.                                                               

         С оглед на горното, деловодителят на съдебният състав да извършва ежемесечна справка за развитието на  адм. дело №519/2020г. и дело 520/2020г., присъединено към адм. дело №480/2020г. по описа на Русенски административен съд.

 

 

 

 

 

 

 

Съдия: