Определение по дело №240/2018 на Окръжен съд - Враца

Номер на акта: 297
Дата: 9 май 2018 г. (в сила от 17 май 2018 г.)
Съдия: Снежана Михайлова Наумова
Дело: 20181400200240
Тип на делото: Частно наказателно дело
Дата на образуване: 3 май 2018 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е №...

 

Врачанският окръжен съд, наказателно отделение,

в съдебно    заседание на 09.05.2018 година,

 в състав:

 

                                                      Председател: Снежана Наумова

                                                          

с участието на секретаря Веселка Николова и прокурора Владимир Дилков,

като разгледа докладваното от съдия Наумова

ЧНД N 240 по описа за  2018г.,

За да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по реда на чл. 437, ал.2 НПК.

Образувано е по молба на осъдения В.Т.П., с ЕГН ********** ***, понастоящем Затвора-Враца за условно предсрочно освобождаване от изтърпяване на останалата част от общо определеното му  по НЧД № 582/2012 г. на ОС-Враца наказание  лишаване от свобода за срок от десет години, при първоначален строг режим.

В молбата се сочи, че молителят е придобил правото да бъде освободен условно предсрочно, позовавайки се на това, че е изтърпял по-голямата част от десет годишното си наказание, не е наказван,  бил е трудово ангажиран за кратък период, поради влошаване на здравето му и пенсионирането му по инвалидност. Посочва се още, че спазва установените в затвора правила и е осъзнал вината си. На изложените основания се прави искане за уважаване на молбата.

Към сезиращата молба са приложени писмени документи, предписани от чл. 155 и чл. 156 ЗИНЗС, личното затворническо досие на В.П., актуална справка за изтърпяната към днешна дата част от наказанието.

Упълномощения със заповед на началника на Затвора-Враца представител изразява становище, че молбата е основателна и следва да бъде уважено изцяло, тъй като лицето отговаря на изискванията на чл. 439а НПК.

Участващият по делото прокурор намира молбата за основателна. Пледира, че са налице предпоставките изброени в закона, а именно  изтърпяна изискуема част от наказанието  и наличното поведение, сочещо на поправяне на осъдения. 

В съдебно заседание осъдения поддържа изцяло депозираната молба с искане за нейното уважаване, поради наличието на всички законови предпоставки.

Окръжният съд, след като изслуша страните в процеса и провери представените по делото писмени доказателства, намира молбата за основателна по следните съображения:

С определение № 366/27.12.2012 г., постановено по НЧД № 582/2012 г. по описа на ОС-Враца са групирани наказанията наложени на В.Т.П. по НОХД № 360/2000 г. на РС-Каварна, НОХД № 477/2005 г. на РС-Враца и НОХД № 635/2007 г. на ОС-Враца, като му е определено общо най-тежко от десет години лишаване от свобода, при първоначален строг режим на изтърпяване. Осъденият е започнал да търпи наказанието на 29.11.2012 год., като до момента е изтърпял фактически 5 години  5 месеца и .....10 дни, от работа са му зачетени 2 месеца и 21 дни и от предварителен арест 3 години 7 месеца и 16 дни. Общо изтърпяното наказание към настоящия момент е 9 години 3 месеца и 17 дни. Неизтърпяната част от наказание е в размер на 8 месеца и 13 дни.

При това положение, осъденият е изтърпял фактически повече от 1/2 от наложеното му наказание, така, както изисква разпоредбата на чл. 70, ал.1, т.1 НК.

При първоначално изготвената оценка са установени високи стойности на риска  от рецидив, възлизащи на 99 точки. Като проблемни зони нуждаещи се от корекции са посочени: криминално минало - наложените с различни присъди наказания са индикация за риска от вреди за обществото; нагласи - осъденото лице не признава вината си, не изпитва съжаление за причинените вреди и криминалните му нагласи са устойчиво и трайно формирани; трудова заетост - няма формирани трудови навици и не е постоянно ангажиран; управление на финансите - често е изпитвал финансови затруднения, но въпреки това не е полагал труд, а се е издържал от пенсията на майка си; начин на живот и обкръжение - вписал се е в криминална среда и е податлив на отрицателно въздействие; злоупотреба с алкохол - употребата на алкохол е пряко свързана с извършените престъпни деяния; умения за мислене - не разпознава проблемите си, което обуславя затрудненията при намирането на правилни алтернативни решения. За това в плана за изпълнение на присъдата са заложени задачи целящи изграждане и затвърждаване на трудови навици, смислено оползотворяване на времето на престоя в затвора и участие в корекционни програми. Последните следва да изградят в него възможности за осъзнаване на вредата от извършените престъпления и изграждане на критично отношение. Поставена е цел за поддържане на добро здравословно състояние.  

По отношение риска от вреди, в доклада на социалния работник е посочено, че той е с ниски стойности за  служителите и другите лишени от свобода. По отношение риска за обществото след освобождаването на П. е констатирано, че същия е със средни стойности,  разгледано в аспекта на характера на престъпленията, за които е бил санкциониран.
            При изготвената междинна оценка е установено, че приложените корекционни мерки са дали положителен резултат довело до снижаване стойностите на риска до 74 точки.  Все още е отчетен дефицит в зони "нагласи", "управление на финанси",  "начин на живот и обкръжение", "злоупотреба с алкохол"  и "умения за мислене".

При последната оценка на риска от рецидив, направена по повод заявеното искане за освобождаване условно предсрочно в доклада на социалния работник е посочено, че риска от вреди запазват своите стойности. П. е показал примерно поведение и не е наказван. Започнал е да изразява критично отношение към извършеното престъпление и оценява наказателния процес и постановената присъда за справедливи и законосъобразни. Изградени са умения за разпознаване на вредите произтичащи от противозаконна дейност и демонстрира осъзнаване на тежестта на извършените престъпления. Това обуславя и негова склонност да ограничава поведението си в рамките на установените норми и правила в обществото. При него все още съществува реална опасност от отключване на системна и неконтролирана употреба на алкохол след напускането на затвора.

На заседание на Комисията по чл. 73 ЗИНЗС, проведено на 16.07.2014 г. режима на изтърпяване е променен от строг в общ и е преместен в ЗООТ "Керамична фабрика".

По време на престоя в общежитието е бил ангажиран в трудови процес, като е работил на външен обект "Градище" - археологически разкопки; на обект "Алпико" за почистване на пасища и обект "БЧК" за разтоварителна дейност. По време на изпълнение на поставените му задачи е проявявал отговорност и се е справял добре. Поради влошаване на здравословното му състояние, невъзможност да извършва тежки физически действия и пенсионирането му по инвалидност е преустановил трудовата си дейност.   

След като е бил разпределен в група, с осъденото лице са били проведени индивидуални беседи, целящи промяна в нагласите, формиране на критично отношение към досегашното си поведение, както и умения за оценка на проблемите и тяхното адекватно разрешаване.

 В резултат на корекционната работа с П. е настъпила промяна в нагласите му, като дефинира причините подтикнали го към противообществени прояви и повишава самокритичността към поведението си.  В резултат на възпитателната работа осъденото лице е направило стъпки за своето поправяне и превъзпитание, спазвайки установения ред и качествено изпълнение на възложените му практически задачи.

Изготвения индивидуален план на присъдата се възприема от П.  положително.   Проявявал е желание за постигане на поставените цели, като е била наблюдавана последователност в желанието за разпознаване на проблемите, дал е достатъчно категорични доказателства за съобразяването с установените от закона и морала правила, демонстрирал е примерно поведение и поддържане на добро ниво на социалните контакти. Активно е участвал в провежданите в затвора мероприятия.

В резултат на проведената индивидуална  корекционна работа с осъдения са постигнати положителни промени при осъзнаване на установените дефицити. Изградени са в достатъчна степен нагласи да води законосъобразен начин на живот.

Осъденото лице полага усилия за постигане в необходимата степен на целите поставени в плана за изпълнение на присъдата. Регистрираните позитивни промени във всички дефицитни зони, липсата на дисциплинарни нарушения, добрата му работа, активното участие в индивидуалната и обща корекционна работа, съществуващото желание за изграждане на позитивна ценностна система, свидетелства за неговото поправяне и превъзпитание.

Наличието на двете материално правни предпоставки, визирани в разпоредбата на чл. 70, ал.1, т.1 НК – фактическо изтърпяване на не по-малко от 1/2 на наказанието и демонстрацията на доказателства за поправянето и превъзпитанието на осъдения, обуславят освобождаването му условно предсрочно от неизтърпяната част от наказанието от 8 месеца и 13 дни.

Съобразно разпоредбата на чл.  70, ал.6 НК на П. следва да се определи изпитателен срок в размера на остатъка от неизтърпяната част от наказанието, а именно 8 месеца и 13 дни.

Съдът намира, че макар осъдения да е показал много добро поведение, да е постигнал резултати в корекцията на поведението, да е изградил устойчива мотивация и трудови навици, както и че ще получава семейна подкрепа, е налице необходимост от определянето на пробационна мярка през времето на изпитателния срок. Тя се обуславя от престъпната упоритост на осъдения и от размера на остатъка на неизтърпяната част от наказанието. Най-подходяща спрямо личността на В.П. е тази по чл. 42а, ал.2, т.1 НК - задължителна регистрация по настоящ адрес, с периодичност два пъти седмично.

При  горните съображения и на основание чл. 440 НПК, Врачански окръжен съд

 

           

                                                 О П Р Е Д Е Л И:

 

ОСВОБОЖДАВА УСЛОВНО ПРЕДСРОЧНО осъдения В.Т.П. роден на *** ***,  понастоящем  Затвора Враца,  ЕГН **********  от изтърпяване на неизтърпяната част от общо определеното му по НЧД   № 582/2012 г. на ОС-Враца наказание  лишаване от свобода за срок от десет години, при първоначален строг режим, с остатък 8 месеца и 13 дни.

ОПРЕДЕЛЯ на основание чл. 70, ал.6 НК на В.Т.П. изпитателен срок в размер на 8 месеца и 13дни.

ПОСТАНОВЯВА в рамките на изпитателния срок от 8 месеца и 13 дни осъдения В.П. да изпълнява пробационна мярка "задължителна регистрация по настоящ адрес" с периодичност два пъти седмично.

Определението подлежи на обжалване и протестиране в 7-дневен срок от днес пред САС, като същото подлежи на незабавно изпълнение след изтичане срока на обжалване, освен ако е подаден частен протест, който не е в интерес  на осъдения.

След влизане в сила на определението, препис от същото да се изпрати на Затвора-Враца и РС -Враца за отметка в бюлетина на осъдения.

 

 

 

                                                                             Председател: