Решение по дело №266/2020 на Районен съд - Видин

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 25 юни 2020 г. (в сила от 18 ноември 2020 г.)
Съдия: Андрей Живков Дечев
Дело: 20201320200266
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 10 март 2020 г.

Съдържание на акта

 

 

 

Р Е Ш Е Н И Е № 114

 

гр. Видин,   25.06.2020г.

 

В  ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

 

          Видинският районен съд, 4-ти наказателен състав, в публичното заседание на двадесет и шести май  две хиляди и двадесета година в състав:

                                                            Председател: Андрей Дечев

                                                         Съдебни заседатели: ………...……...…

                                                                             Членове:……...……………

при секретаря П. Йорданова….и в присъствието на

прокурора………………………………… като разгледа докладваното от

съдията Дечев…………… НАХД № 266……

по описа………… за 2020 г. и за да се произнесе взе предвид следното :

                                                                                                                          

          Производството е по чл.59 и сл. от ЗАНН по жалба, подадена от „ИТА ИНЖЕНЕРИНГ“ ООД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление: гр. София 1766, Район Витоша, ул. „Панорамна“, № 5, ет. 3, представлявано от управителя Е.В.Б., чрез адв. А.О.М. – Стоянова, против Наказателно постановление № 05-0001050/24.02.2020 г. на Директора на „Дирекция Инспекция по труда“ - Видин, с което на жалбоподателя е наложено административно наказание на основание чл. 416, ал. 5 от КТ, във вр. С чл. 413, ал. 2 от КТ – имуществена санкция в размер на 2 000 лв. за извършено административно нарушение по чл. 3, ал. 1 от ЗЗБУТ.

          Жалбоподателят в жалбата си оспорва НП, като  заема становище да се уважи жалбата като основателна, а атакуваното наказателно постановление да се отмени като незаконосъобразно и необосновано. Процесуалният му представител заема същото становище в с.з. 

          Ответната страна заема  становище в с. з. да се потвърди атакуваното наказателно постановление като законосъобразно и обосновано, а жалбата да се отхвърли като неоснователна.   

          От събраните по делото доказателства, преценени поотделно и взети в тяхната съвкупност, Съдът прие за установена следната фактическа обстановка:

           На 12.11.2019г. в гр. Видин по повод трудова злополука, станала на същата дата, довела до смъртта на лицето Стефан Божидаров Стефатов, нает на работа на длъжност „електромонтьор“ в „ИТА ИНЖЕНЕРИНГ“ ООД, е извършена проверка от на „Дирекция Инспекция по труда“ – Видин на обект: изпълнение на физически монтаж на оборудване на обект с идентификационен номер 2016, намиращ се на път I–1 при км 0+340, намиращ се в гр. Видин. При проверката е установено, че ИТА ИНЖЕНЕРИНГ“ ООД, в качеството си на работодател, не е предприел всички необходими мерки за осигуряване на безопасността и здравето на работещите съобразно спецификата на работата, с цел осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд при работа с подвижна работна площадка – модел SNAKE179 с регистрационен номер 818ns1118, монтирана на шаси Ивеко Дейли 35.8 с рег. № ВН 3835 АК, на посочения по-горе обект.

           Така установената фактическа обстановка се доказва от събраните по делото гласни и писмени доказателства: показанията на свидетеля В.П.Ц. и административно-наказателната преписка.

          Между така събраните доказателства няма противоречия, кореспондират помежду си и взаимно се допълват, поради което Съдът ги кредитира.

          Съдът, за да се произнесе, взе предвид следните съображения:          

          Жалбата е подадена в законоустановения срок по чл. 59, ал.2 от ЗАНН от лице с правен интерес, поради което е процесуално допустима, а разгледана по същество е основателна.

          Основателно е възражението в жалбата, че както в акта, така и в на атакуваното наказателно постановление, административно-наказващият орган не е описал в какво точно се изразява извършеното от жалбоподателя нарушение.

          При така описаното, съдът намира, че са нарушени чл. 42, ал. 4 и чл. 57, ал. 1, т. 5 ЗАНН, тъй като липсва описание на самото нарушение и обстоятелствата, при които е било извършено. Посочената за нарушена разпоредба на чл. 3, ал. 1 от ЗЗБУТ регламентира общо задължение за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд се извършва съобразно спецификата на провежданата дейност и изискванията на техническото, технологичното и социалното развитие с цел защитата на живота, здравето и работоспособността на работещите лица. Посочената норма е бланкетна и е следвало да бъде запълнена с конкретни норми от съответния нормативен акт, съдържащ  правила за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд  при работа с подвижна работна площадка. Не е посочена дата или период от време, през който е извършено нарушението, при положение, че става въпрос за бездействие, като е посочена датата на настъпване на трудовата злополука и датата на извършената проверка, като същото обстоятелство е задължителен реквизит на наказателното постановление и касае преценката досежно погасителната давност.

       От акта за установяване на административно нарушение, както и от описанието на нарушението в наказателното постановление не става ясно в какво точно се изразява непредприемането на всички необходими мерки, т.е. какво точно е следвало да бъде направено, а оттам и какво конкретно не е сторено. Тази непълнота на акта за установяване на административно нарушение, изразяваща се в липсата на описание на самото нарушение и обстоятелствата, при които е било извършено, несъмнено е довела до обективно нарушаване на правото на защита на жалбоподателя, който има право да узнае какво точно нарушение се твърди, че е извършил. При така описаното, както в акта за установяване на административно нарушение, така и в наказателното постановление, нарушение, жалбоподателят не е наясно какви точно действия е трябвало да предприеме, а не е сторил това, при което не е наясно срещу какво точно административно-наказателно обвинение следва да се защитава, като липсата на констатации в тази насока, жалбоподателят е посочил още във възражението си срещу акта за установяване на административно нарушение.

         Нарушаването на правото на защита е съществено процесуално нарушение и във всички случаи води до порочност на издаденото наказателното постановление и е основание за неговата отмяна.

          В този смисъл Съдът намира, че  НП е незаконосъобразно и необосновано и ще следва да бъде отменено.

          Съгласно разпоредбата на чл. 63, ал. 3 ЗАНН страните имат право на разноски. С оглед изхода на делото такива се дължат само на жалбоподателя. Последният е направил изрично искане за присъждане на разноски в размер на 1500 лева, сторени за заплащане на адвокатско възнаграждение. По делото е доказано извършването на разноски от жалбоподателя в пълния претендиран размер, като в договора за правна защита и съдействие, приложен към жалбата, е удостоверено възнаграждението да е заплатено по банков път. Следователно претенцията е основателна в пълния си размер.

      Разпоредбата на чл. 63, ал. 3 ЗАНН препраща към тази на чл. 143, ал. 1 АПК, която гласи, че когато съдът отмени обжалвания административен акт или отказа да бъде издаден административен акт, държавните такси, разноските по производството и възнаграждението за един адвокат, ако подателят на жалбата е имал такъв, се възстановяват от бюджета на органа, издал отменения акт или отказ. Съгласно т. 6 от допълнителните разпоредби на АПК „поемане на разноски от административен орган“ означава поемане на разноските от юридическото лице, в структурата на което е административният орган. Следователно в случая разноските следва да бъдат възложени върху това юридическо лице, от което е част административнонаказващият орган, а това е „Дирекция Инспекция по труда“ – Видин.

          Водим от горното и на основание чл. 63, ал. 1 от ЗАНН Видинският районен съд

Р  Е  Ш  И :

           

          ОТМЕНЯ Наказателно постановление № 05-0001050/24.02.2020 г. на Директора на „Дирекция Инспекция по труда“ - Видин, с което на „ИТА ИНЖЕНЕРИНГ“ ООД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление: гр. София 1766, Район Витоша, ул. „Панорамна“, № 5, ет. 3, представлявано от управителя Е.В.Б. жалбоподателя е наложено административно наказание на основание чл. 416, ал. 5 от КТ, във вр. с чл. 413, ал. 2 от КТ – имуществена санкция в размер на 2 000 лв. за извършено административно нарушение по чл. 3, ал. 1 от ЗЗБУТ.

          Решението подлежи на касационно обжалване в 14 - дневен срок от съобщението до страните пред Административен съд-гр. Видин.                                                       

 

 

 

                                                                 РАЙОНЕН СЪДИЯ :