Решение по дело №1455/2022 на Административен съд - Варна

Номер на акта: 973
Дата: 18 юли 2022 г.
Съдия: Даниела Станева
Дело: 20227050701455
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 24 юни 2022 г.

Съдържание на акта

Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е

 

 

№……………………        2022г.        гр.Варна

 

 

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

            

Варненският административен съд, IІ-ри касационен състав, в публичното заседание на четиринадесети юли две хиляди двадесет и втора година в състав:

                      

 

                        ПРЕДСЕДАТЕЛ:КРЕМЕНА ДАНАИЛОВА

                        ЧЛЕНОВЕ: ДАНИЕЛА СТАНЕВА

                                  ДИМИТЪР МИХОВ

 

 

 

при секретаря Наталия Зирковска

в присъствието на прокурор Силвиян Иванов

като разгледа докладваното от съдия Д.Станева к.адм.нак.дело № 1455/2022г. по описа на Административен съд Варна, за да се произнесе, взе предвид:

 

Образувано е по касационна жалба на Директора на Областна Дирекция на МВР – Варна против Решение № 655/16.05.2022г., постановено по НАХД № 575/2022г. по описа на ВРС, с което е отменено Наказателно постановление № 439а-88/20.06.2021г. на Директор на Областна дирекция на МВР – Варна. В касационната жалба се поддържа, че решението на ВРС е постановено при неправилно приложение на материалния закон, по съображения подробно изложени в жалбата; твърди, че извършеното нарушение е безспорно доказано; изразява несъгласие с извода на съда, че правото на защита на лицето е било нарушено.Поради изложените съображения моли съда да отмени обжалваното решение и потвърди НП. В съдебно заседание и по съществото на спора, касаторът не изпраща представител. В депозирани по делото писмени бележки, чрез процесуалния си представител поддържа жалбата.

Ответната страна, редовно призована, не се явява, не се представлява. 

Представителят на ВОП изразява становище за основателност на жалбата.

Варненският административен съд, като прецени събраните по делото доказателства и взе предвид становищата и доводите на страните прие за установено следното от фактическа и правна страна:

Касационната жалба, по която е образувано настоящото съдебно производство е постъпила от легитимирано лице, в законния срок поради което е допустима, а разгледана по същество е основателна.

Съгласно разпоредбата на чл.63 ал.1 от ЗАНН  първоинстанционното решение подлежи на касационно оспорване на основанията, предвидени в НПК, като в чл.348 ал.1 от НПК са изброени 3 касационни основания: нарушен е закона, допуснато е съществено  нарушение на процесуалните правила или наложеното наказание е явно несправедливо. Съгласно чл.218 от АПК касационният съд обсъжда само посочените в жалбата пороци на решението, като за неговата валидност, допустимост и съответствие с материалния закон следи и служебно. От тук по аргумент на противното следва, че за допуснати съществени нарушения на процесуалните правила от първоинстанционния съд и за явна несправедливост на наложеното наказание съдът ще следи, само ако са били изложени в жалбата като касационни основания.

С обжалваното Наказателно постановление № 439а-88/20.06.2021г. на Директор на Областна дирекция на МВР – Варна на Т.Х.Х. е наложено административно наказание глоба в размер на 300лв., на основание чл.209а ал.1 от Закона за здравето. 

За да  отмени   наказателното постановление, ВРС е приел, че при издаването му е допуснато съществено нарушение на процесуалните правила. В НП е посочено, че лицето е нарушило т.7 от Заповед № РД-0151/26.01.2021г., но това задължение е било въведено за гражданите със Заповед № РД-01-675/25.11.2020г. на Министъра на здравеопазването.От тук е направен извод, че с това е било нарушено правото на защита на лицето.

Така постановеното решение е правилно.

     Касационната инстанция изцяло споделя изводите на ВРС, че правилно е приложена санкционната норма на чл.209а ал.1 от Закона за здравето. Съгласно цитираната норма който наруши или не изпълни въведени от министъра на здравеопазването или от директор на регионална здравна инспекция противоепидемични мерки по чл. 63, ал. 4, 7, 10 или 11 и чл. 63а, ал. 1 или 2, освен ако деянието не съставлява престъпление, се наказва с глоба от 300 до 1000 лв., а при повторно нарушение – от 1000 до 2000 лв.

Правилно районният съд е установил, че задължението за гражданите за поставяне на маска или друго предпазно средство е било въведено с т.7, но от Заповед № РД-01-675/25.11.2020г., а не цитираната в наказателното постановление.

Районният съд е изложил подробни мотиви по  приложението на материалния закон. Направените изводи от решаващият съд се споделят изцяло от касационната инстанция, още повече, че за тяхната обоснованост в делото са налице  доказателства. Събраните писмени доказателства, възраженията на страните и показанията на свидетеля са обсъдени  от ВРС. Наведените в касационната жалба възражения и твърдения, останаха недоказани, тъй като от страна на касатора не бяха ангажирани доказателства в тази насока.

Настоящият касационен състав не намира основания да приеме, че са налице сочените от касатора касационни основания за незаконосъобразност на обжалваното решение.

Водим от горното, Варненският административен съд, втори касационен състав, на основание чл.222, ал.1 от АПК

 

Р  Е  Ш  И :

 

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 655/16.05.2022г., постановено по НАХД № 575/2022г. по описа на ВРС.

 

 

 

 Решението е окончателно.

 

 

 

    ПРЕДСЕДАТЕЛ:                  ЧЛЕНОВЕ:1.

 

 

 

                                          2.