Определение по дело №546/2009 на Окръжен съд - Благоевград

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 24 ноември 2009 г.
Съдия: Илияна Стоилова
Дело: 20091200600546
Тип на делото: Въззивно наказателно дело от общ характер
Дата на образуване: 16 ноември 2009 г.

Съдържание на акта Свали акта

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

Номер

448

09.07.2009 г.

Град

Кърджали

Окръжен Съд - Кърджали

На

07.09

Година

2009

В закрито заседание в следния състав:

Председател:

Пламен Александров Александров

Мария Дановска Кирил Димов

Съд. заседатели:

като разгледа докладвано от

Пламен Александров Александров

Въззивно гражданско дело

номер

20095100500202

по описа за

2009

година

и за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството по делото е образувано по жалба от Александър Стефанов Сарелски, в качеството му на едноличен търговец с фирма „Александър Сарелски” гр. Златоград против действията на частен съдебен изпълнител с рег.№ 812, с район на действие Кърджалийски окръжен съд, изразяващи се в: 1. образуване на изпълнително дело № 20098120400566, 2. действия по изпращане на призовка за доброволно изпълнение и 3. начисляване на разноски по изпълнителното дело в размер на 311.09 лева. Счита същите за неправилни извършени в противоречие със закона. Неправилно частният съдебен изпълнител образувал изпълнително дело по своя опис. Съгласно чл.163, ал.1 от ДОПК, публичните вземания се събирали по реда на ДОПК, освен ако в закон не е предвидено друго. Твърди ,че това друго условие не било регламентирано нито в ЗЧСИ, нито в ГПК. Счита, че в ЗЧСИ не било регламентирано частните съдебни изпълнители да събират публични вземания по реда, предвиден в ГПК. Счита, че реда за събиране на публичните вземания бил изрично регламентиран в ДОПК и същите следвало да бъдат събирани от компетентния за това орган, а именно – от Агенцията за държавни вземания. Твърди също, че в ДОПК не е регламентирано начисляването на каквито и да било други такси освен сумата по публичното вземане. Моли съда да отмени действията на частен съдебен изпълнител с рег.№ 812, с район на действие Кърджалийски окръжен съд, изразяващи се в: 1. образуване на изпълнително дело № 20098120400566, 2. действия по изпращане на призовка за доброволно изпълнение и 3. действия по начисляване на разноски по изпълнителното дело в размер на 311.09 лева.

Съдът, като съобрази доводите в жалбата и приложените към нея доказателства, прие следното:

От приложеното към жалбата заверено копие от изпълнително дело № 20098120400566 по описа на частен съдебен изпълнител с рег.№ 812, с район на действие Кърджалийски окръжен съд, се установява, че същото е било образувано на 30.05.2009 г. от частен съдебен изпълнител за събиране на публично вземане по наказателно постановление № 09/0900001 от 27.08.2008 г. въз основа на възлагане от Дирекция „Инспекция по труда” Кърджали – изх.№ 473/11.05.2009 г., на основание чл.2, ал.2 и 3 от Закона за частните съдебни изпълнители. Установява се също, че изпълнителното основание за образуване на производството по събиране на публичното вземане е наказателно постановление № 09/0900001 от 27.08.2008 г. на Директора на Дирекция „Инспекция по труда” Кърджали, с което на жалбоподателя е наложена имуществена санкция в размер на 1000 лева, на основание чл.416, ал.2 и във връзка с чл.414, ал.3 от Кодекса на труда.

От горецитираните доказателства се установява, че се касае за публично вземане, за събирането на което е образувано изпълнително дело от частен съдебен изпълнител, на основание възлагане по чл.2, ал.2 и 3 от Закона за частните съдебни изпълнители. Съгласно чл.163, ал.1 от Данъчно – осигурителния процесуален кодекс, публичните вземания се събират по реда на този кодекс, освен ако в закон е предвидено друго. В тази връзка следва да се посочи, че в Закона за частните съдебни изпълнители не е предвидено „друго” при събиране на публичните вземания от частните съдебни изпълнители при възлагане, респективно, не е предвидено в тези случаи частните съдебни изпълнители да събират публични вземания по реда на ГПК. Що се касае до предвидената в ГПК възможност частният съдебен изпълнител да събира публични вземания, то се касае до присъединяване по силата на закона, а не при възлагане по чл.2 от Закона за частните съдебни изпълнители. С други думи, обстоятелството, че на частния съдебен изпълнител може да се възлага събиране на публични вземания не изменя процесуалния ред за събиране на публичните вземания – този по ДОПК.

Във връзка с изложеното дотук следва да се посочи, че обжалването на действия по принудително изпълнение по ДОПК е уредено в чл.266 – 269 от ДОПК. Цитираните разпоредби установяват реда за обжалване на действията на публичните изпълнители – първо по административен ред пред изпълнителния директор на Агенцията за държавни вземания и след това по съдебен ред пред компетентния административен съд. Ето защо и доколкото в случая са налице действия по събиране на публични вземания по реда на ДОПК, съдът намира, че не е компетентен да разгледа настоящата жалба, а такъв е изпълнителния директор на Агенцията за държавни взеýания, който, като има предвид гореизложеното, следва да се произнесе по законосъобразността на образуваното от частния съдебен изпълнител изпълнително дело и извършените по него действия.

Ето защо следва да се прекрати производството по настоящото дело и същото да се изпрати по подведомственост на изпълнителния директор на Агенцията за държавни вземания, който е компетентен да се произнесе по жалбата на жалбоподателя.

Мотивиран от изложеното и на основание чл.15 от ГПК, съдът

О П Р Е Д Е Л И :

ПРЕКРАТЯВА производството по В.гр.д.№ 202/2009 г. по описа на Кърджалийския окръжен съд и ИЗПРАЩА делото на Изпълнителния директор на Агенцията за държавни вземания по подведомственост.

Определението подлежи на обжалване с частна жалба пред Апелативен съд – Пловдив в едноседмичен срок от съобщението му на жалбоподателя.

ПРЕДСЕДАТЕЛ : ЧЛЕНОВЕ: 1.

2.