Определение по дело №2016/2016 на Окръжен съд - Варна

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 17 април 2024 г.
Съдия: Атанас Василев Славов
Дело: 20163100102016
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 21 октомври 2016 г.

Съдържание на акта Свали акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

 

№ …………../……………..2024 г.

гр. В.

 

ВАРНЕНСКИЯТ ОКРЪЖЕН СЪД, ГРАЖДАНСКО ОТДЕЛЕНИЕ, в закрито съдебно заседание, в състав:

 

СЪДИЯ: АТАНАС СЛАВОВ

 

 

като разгледа докладваното от съдията гражданско дело № 2016 по описа за 2016 г.,за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 248 от ГПК.

Образувано е по молба с вх. № 261318/20.03.2024 г. от К.С.К. – лично и в качеството на управител на „Интер-К.“ ЕООД и „Интер – КСК – К.К.“ ЕООД, за изменение в частта за разноските на Решение № 260003/29.02.2024 г., постановено по гр. дело № 2016/2016 г. по описа на ВОС. Иска се да се измени решението, като допълнително се присъдят разноски, направени от К.С.К., за депозити за допълнителна съдебно-икономическа експертиза, общо на стойност от 470,00 лева, съобразно два броя платежни нареждания, приложени по делото.

В срока по чл. 248, ал. 2 от ГПК е постъпил отговор от КОНПИ, в който е изразено становище за неоснователност на молбата.

За да се произнесе съдът съобрази следното:

Молбата за изменение на решението в частта за разноските е депозирана в законовия срок и изхожда от надлежна страна.

Разгледана по същество молбата е неоснователна по следните съображения:

При втората хипотеза на чл. 248, ал. 1 от ГПК е налице искане от страната съдът да измени крайния си акт в частта за разноските, в съответствие с направеното от молителя искане.

Съгласно чл. 80 от ГПК до приключване на последното по делото съдебно заседание страната представя списък на разноските. В противен случай не може да иска изменение на решението в частта за разноските.

В задължителната практика на ВКС (т. 11 от тълк. дело № 6/2012 г. на ОСГТК на ВКС) е възприето, че с писмената защита не могат да бъдат предявени процесуално валидно искания за присъждане на разноски, съответно за техния размер. Макар и акцесорна, претенцията за разноски съставлява искане, свързано със спорния предмет, което следва, също като него, да бъде заявено до приключване на съдебното заседание, с което приключва делото пред съответната инстанция.

В последното по делото открито съдебно заседание процесуалният представител на ответника К. – адв. Г.Г. е отправил искане за присъждане на разноски, съгласно представен от него списък по чл. 80 от ГПК (лист 753 от ГПК). Видно от списъка на страната в него е включен един разход – заплатено адвокатско възнаграждение. Липсва посочване на разноски за съдебно – икономическа експертиза.

По делото е наличен и друг списък с разноски, представен от К.К. – на лист 771, в който молителят освен адвокатско възнаграждение е посочил и депозит за вещо лице за допълнителна СТЕ. Последният обаче е депозиран като приложение към писмената защита на ответника.

Предявените разноски за депозит на вещо лице едва с писмената защита, правилно не са присъдени със съдебното решение, тъй като са заявени за възстановяване след последното по делото съдебно заседание. След приключването на тази фаза в процеса страната не може да прави валидни искания, каквито съдът е недопустимо да взима предвид при постановяване на крайния си акт.

Поради правилността на изводите на решаващия съд относно разноските не се намира основание за изменение на решението, а молбата се явява неоснователна и следва да бъде оставена без уважение.

Мотивиран от изложеното съдът

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ молба с вх. № 261318/20.03.2024 г. от К.С.К. – лично и в качеството на управител на „Интер-К.“ ЕООД и „Интер – КСК – К.К.“ ЕООД, с искане за изменение в частта за разноските на Решение № 260003/29.02.2024 г., постановено по гр. дело № 2016/2016 г. по описа на ВОС.

 

Определението може да се обжалва с частна жалба пред Варненския апелативен съд в едноседмичен срок от съобщението до страните.

 

СЪДИЯ В ОКРЪЖЕН СЪД: