Определение по дело №4961/2018 на Софийски градски съд

Номер на акта: 23924
Дата: 31 октомври 2018 г. (в сила от 28 ноември 2018 г.)
Съдия: Петя Петрова Алексиева
Дело: 20181100104961
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 16 април 2018 г.

Съдържание на акта Свали акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е № ________

 

СОФИЙСКИЯТ ГРАДСКИ СЪД, първо гражданско отделение,                      І-6 състав в закрито заседание на тридесет и първи октомври

две хиляди и осемнадесета година                                         в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ПЕТЯ АЛЕКСИЕВА

при секретаря                                                                       и с участието

на прокурора                                                         изслуша докладваното

от съдията Алексиева гр. дело № 4961                                    по описа

за 2018 г. и за да се произнесе взе предвид следното:

Настоящото производство е образувано по искова молба подадена от Е.Д.М. срещу прокурор Д.И.П. в качеството й на и прокурор при Апелативна специализирана прокуратура гр. София за установяване по реда на чл.124, ал.5 от ГПК на извършено от ответницата престъпление спрямо ищеца.

В исковата молба се твърди, че отговорността на ответницата се ангажира за извършено от нея престъпление по в.н.ч.д. № 79/18 г. на АСНС, по което не е изпълнила задълженията си, превишила властта си и по този начин лишила противозаконно ищеца от свобода.

Моли съда да постанови решение, с което да установи извършеното от ответницата престъпление.

При тези фактически твърдения, настоящият съдебен състав намира, че предявеният иск е процесуално недопустим, поради което и на основание чл.130 ГПК исковата молба следва да бъде върната, а производството по делото прекратено.

Видно от твърденията в исковата молба, отговорността на ответницата се ангажира във връзка с извършени от нея служебни действия и участието й в качеството на прокурор по в.н.ч.д. № 79/18 г. на АСНС. Действията на ответницата, от които ищецът твърди да търпи неимуществени вреди, са от компетентността на лице, заемащо длъжността „Прокурор”.

Правото на имунитет на прокурорите при осъществяване на съдебната власт е част от правния статут на прокурора. По силата на закон (чл. 132 от Конституцията на РБ) прокурорът не носи гражданска/наказателна отговорност за служебните си действия и постановените актове.

Ответницата П. като прокурор във Специализирана апелативна прокуратура гр. София и на основание чл. 132 от Конституцията не носи наказателна и гражданска отговорност за служебните си действия и постановени актове по повод осъществяване на съдебната власт. Липсва надлежна пасивна процесуална легитимация по предявения иск за деликтна отговорност във връзка с изпълняваната професионална дейност - което води до недопустимост на исковото производство.

Водим от горните съображения и на основание чл.130 ГПК Съдът    

                           

                                      О  П  Р  Е  Д  Е  Л  И  :

 

ВРЪЩА искова молба, подадена от Е.Д.М. срещу прокурор Д.И.П. в качеството й на прокурор при Апелативна специализирана прокуратура гр. София за установяване на извършено от ответницата престъпление по реда на чл.124, ал.5 от ГПК и ПРЕКРАТЯВА производството по гр.дело № 4961/18 г. по описа на Софийски градски съд, първо гражданско отделение, І-6 състав.

Определението подлежи на обжалване с частна жалба в едноседмичен срок от връчването му на ищеца пред Софийски апелативен съд.

 

                ПРЕДСЕДАТЕЛ: