Решение по дело №174/2020 на Районен съд - Харманли

Номер на акта: 111
Дата: 20 юли 2020 г. (в сила от 28 август 2020 г.)
Съдия: Ива Тодорова Гогова
Дело: 20205630100174
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 6 февруари 2020 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

        20.07.2020г.      гр.Харманли

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Районен съд – гр.Харманли, граждански състав, в публично съдебно заседание на първи юли две хиляди и двадесета година, в състав:    

                                                                             

                                                                                             СЪДИЯ:  ИВА  ГОГОВА

 

при секретаря .........…......…......Антония Тенева…….....................................……...

и с участието на ………...…......….... прокурора ……….…….......................……….

като разгледа докладваното от ....….......съдията Гогова…………..……......…....... гр.дело № 174 по описа на РС-Харманли за 2020г. и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

 

        Производството е по реда на чл.127а, ал.2 от СК.

 

        Подадена е искова молба от от А.Д.А., ЕГН:********** *** против А.И.А., ЕГН: ********** ***, в която се сочи, че е майка на ИСУС А.И., ЕГН: ********** - малолетен, а ответникът А.И.А. бил негов баща. С ответника нямали сключен граждански брак, не живеели заедно и не поддържали никакви отношения. Заявява още, че с цел да си намери работа заминала за Федерална Република Германия. В момента имала постоянен трудов договор там, имала квартира, като живеела с родителите си. Желаела да взема детето си периодично да й гостува и по този начин да поддържат контакти заедно. Ответникът не дал съгласието си да бъде издаден паспорт на детето, както и не декларирал съгласие за пътуване в чужбина. Опитала се да получа доброволно съгласието от ответника да бъде издаден паспорт на сина им, но това се оказало невъзможно.

             Поради изложеното моли да се постанови съдебно решение, с което да се даде разрешение, заместващо съгласието на бащата А.И.А., ЕГН:********** *** за издаване на задграничен паспорт на детето И. А.И., ЕГН: ********** по молба на майката А.Д.А., ЕГН: **********, както и да се даде разрешение, заместващо съгласието на бащата А.И.А., ЕГН: **********, детето ИСУС А.И., ЕГН: ********** да напуска пределите на страната и да пътува до държавите-членки на Европейския съюз, Република Турция, Република Сърбия и Република Македония, придружавано от майката А.Д.А., ЕГН: ********** или от други лица /близки, роднини, преподаватели/, по отношение на които майката е декларирала изричното си съгласие да го придружават при такива пътувания за период от три години от влизане на решението в сила.

 

                 В законоустановения срок по чл.131 от ГПК не е постъпил писмен отговор от ответника.

В съдебно заседание ищцата чрез пълномощниак си адв.К. поддържа така подадената молба и моли за уважването й.

В съдебно заседание ответникът, редовно призован, не се явява и не изпраща представител.

 

             ХАРМАНЛИЙСКИ РАЙОНЕН СЪД, след преценка на изложените от страните твърдения, доводи и възражения и на събраните в процеса доказателства, приема за установено следното от фактическа страна:

 

            Страните по делото са родители на малолетното дете ИСУС А.И., ЕГН:**********, което се установява и от представеното Удостоверение за раждане от ***г***.

            Изготвен по делото е социален доклад от Д „СП”-Харманли, в който е отразено, че детето не поддържа връзка с баща си, тъй като бащата не се интересува от него. Установена е силна емоционална връзка между майката и детето и роднините по майчина линия, които полагат адекватни грижи за детето. В социалния доклад е отразено също, че майката е заминала през м.08.2019г. за Германия, за да започне работа във фабрика за пране на дрехи, като се е върнала в РБългария, за да уреди издаването на задграничен паспорт на детето. Становището на ДСП-Харманли е, че в интерес на детето е да бъде постановено заместващо съгласие на бащата и да бъде издадено разрешение да пътува извън страната за срок от три години.

           От събраните по делото гласни доказателства чрез разпита на свидетеля Х. Ю. се установява, че  ответникът А. не поддържа никаква връзка със сина си, както и че намеренията на ищцата А. са да замине за Гремания при своите родители, където да работи. Предвид това същата желаела да вземе със себе си и детето си Исус. Св.Ю. заявява още, че в Германия имало осигурени подходящи битови условия - квартира с 4 стаи и баня. Така събраните по делото гласни доказателства съдът кредитира с доверие като непротиворечиви помежду си и с останалия доказателствен материал, вътрешно убедителни, логични и неопровергани от други доказателства по делото.   

                  На основание чл.59, ал.6 от СК бе изслушан и родителят – ищцата А., която изрази желанието си да отглежда малолетния Исус в Германия, където било и цялото й семейство и където имала осигурена целогодишна работа. Сочи още, че там ще бъде подпомагана в грижите за детето от своята майка, както и че ответникът не се интересувал от детето и не поддържал връзки с него.  

                  Другият родител – бащата А.А., редовно призован, не се яви в съдебно заседание и съответно не бе изслушан от съда.  

 

             При така установената фактическа обстановка, съдът достигна до следните правни изводи:

 

              Съгласно чл.127а от СК въпросите, свързани с пътуване на дете в чужбина и издаването на необходимите лични документи за това, се решават по общо съгласие на родителите, а когато родителите не постигнат такова съгласие, спорът между тях се решава от районния съд по настоящия адрес на детето. Също така съгласно разпоредбата на чл.76, т.9 от ЗБЛД разрешение за напускане на страната на малолетен и непълнолетен се дава след нотариално заверено писмено съгласие на родителите, т.е. нужно е съгласието и на двамата родители. След като от страна на бащата липсва съгласие за пътуването на детето в чужбина и съответно за издаване на нужните документи в тази връзка, то между родителите е налице спор по смисъла на чл.127а ал.2 от СК. Касае се за спорна съдебна администрация на гражданскоправни отношения, в рамките на която съдът прави преценка по целесъобразност, като в този смисъл решението на съда замества съгласието на родителя, против който е постановено решението.    Изхождайки от правното основание на предявеният иск, съдът намира, че в конкретния случай критерий за основателността на иска е интереса на детето. Интересът на детето за пътуване в чужбина се преценява конкретно за всеки отделен случай съобразно установените по делото обстоятелства.  

            В производството и при събраните данни не се установи наличието на доказателства и обстоятелства, които да са пречка за разрешаване на детето да пътува извън страната или пък наличие на риск от пътуване на детето в чужбина. Установи се по делото от неопроверганите показания на св.Ю., че майката А.А. желае да замине за Германия, където са и нейните родители, които ще я подпомагат при отглеждането на детето, и където има осигурена квартира и като цяло добри битови условия. Не са налице никакви доказателства установяващи, че във вреда на детето е пътуването му в чужбина или пък наличие на някаква опасност за самото детео и за неговото правилно развитие.  Становището на ДСП-Харманли също е, че в интерес на детето е да бъде постановено заместващо съгласие на бащата и да бъде издадено разрешение да пътува извън страната за срок от три години.

           Имайки предвид изложеното до тук, може да бъде направен изводът, че в интерес на малолетния И. е да бъде дадено разрешение, заместващо съгласието на ответника А., за издаване на задграничен паспорт и за пътуване извън пределите на РБългария, а именно до държавите-членки на Европейския съюз, Република Турция, Република Сърбия и Република Македония за срок от три години. Даването на това разрешение е в съответствие и с т.1 от ТР от 03.07.2017г. по т.д.№1/2016г. по описа на ВКС, според която съдът може да разреши по реда на чл. 127а СК пътуването на ненавършило пълнолетие дете в чужбина без съгласието на единия родител само за пътувания в определен период от време и/или до определени държави, респ. държави, чийто кръг е определяем, както е и в настоящия случай.

             Предвид изхода на спора и на основание чл.78 ал.1 от ГПК в полза на ищцата следва да се присъдят направените по делото разноски в размер на общо 500 лв. за държавна такса и адвокатски хонорар.                           

             Водим от горното и на основание чл.235 от ГПК, вр. чл.127а, ал.2 от СК, съдът

 

Р  Е  Ш  И :

               

               РАЗРЕШАВА на основание чл.127а ал.2 от СК издаването на задграничен паспорт на малолетното дете И. А.И., ЕГН:**********, представлявано от своята майка и законен представител А.Д.А., ЕГН: ********** ***, без да е необходимо за целта съгласието на бащата А.И.А., ЕГН: ********** ***.

 

              РАЗРЕШАВА на основание чл.127а ал.2 от СК на малолетното дете И. А.И., ЕГН:********** да пътува извън пределите на Република България до държавите-членки на Европейския съюз, Република Турция, Република Сърбия и Република Македония, придружавано от майката А.Д.А., ЕГН: ********** *** или от други изрично упълномощени от нея лица, за период от три години от влизане на решението в сила, без да е необходимо за целта съгласието на бащата А.И.А., ЕГН:********** ***.

 

            ОСЪЖДА А.И.А., ЕГН:********** ***, на основание чл.78 ал.1 от ГПК, да заплати А.Д.А., ЕГН: ********** *** направените по делото разноски в размер на общо 500 лв. за държавна такса и адвокатски хонорар.

           

            Решението подлежи на въззивно обжалване пред ОС-Хасково в двуседмичен срок от връчването му на страните.

 

 

 

                                                                                  СЪДИЯ: