Решение по дело №7409/2020 на Районен съд - Пловдив

Номер на акта: 261170
Дата: 5 ноември 2020 г.
Съдия: Анета Александрова Трайкова
Дело: 20205330107409
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 26 юни 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е

 

№ 261170                     05.11.2020 г.                    Гр. Пловдив

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

ПЛОВДИВСКИ РАЙОНЕН СЪД, I-ви гр. състав в открито съдебно заседание на  четиринадесети октомври две хиляди и двадесета година в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: АНЕТА ТРАЙКОВА

 

при участието на секретаря Невена Назарева, като разгледа докладваното от съдията гражданско дело № 7409 по описа на ПРС за 2020 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

Предявен е иск с правна квалификация чл. 357 от Кодекса на труда, вр. с чл. 358, ал. 1, т. 2 от Кодекса на труда, вр. с чл. 188, т. 2 от КТ.

Ищецът К.Д.Т., ЕГН **********, чрез пълномощника си адв. Т. Т.е предявил срещу Управление на движението на влаковете и гаровата дейност – Пловдив, БУЛСТАТ 1308232430411 към ДП Национлана компания Железопътна инфраструктура иск за отмяна на наложеното на ищеца със Заповед № ***на директора на УДВГД –Пловдив дисциплинарно наказание “предупреждение за уволнение”, както и да му се присъдят разноските по делото в размер на 450 лева адвокатско възнаграждение.

Ищецът твърди, че работи по трудов договор в ответното дружество на длъжността „***“ при жп гара О.. На 18.06.2020 г. на ищеца била връчена заповед, с която му било наложено предупреждение за уволнение. Ищецът твърди, че оспорената заповед е немотивирана и незаконосъобразна. Счита, че работодателят му е допуснал злоупотребил с право, доколкото заповедта била тенденциозна с цел упражняване на натиск върху ищеца да напусне работата си. Заповедта, с която му било наложено съответното наказание била неправилна, доколкото от същата не ставало ясно кога и къде са били извършени описаните нарушения, какво конкретно неизпълнение на законни нареждания на работодателя е извършено. Отделно от това се настоява на това, че наложеното му наказание е несъразмерно с извършеното от негова страна. Ето защо се моли искът да се уважи. Претендират се разноски.

Ответниковото дружество е подало писмен отговор, с който оспорва основателността на предявения иск, като се излагат твърдения за законосъобразност на заповедта, издаването й в срок и при спазване на разпоредбите на чл. 193, 194 и 195 от КТ. Твърди се, че  при извършена проверка в жп гара О. са били установени извършени от ищеца нарушения, изразяващи се в непровеждането на ежедневен инструктаж на  ***и неизвършена ***те на ***, сочещи на нарушение на чл. 93, ал. 5 от Правилата за движение на влаковете. Претендират се разноски.

Съдът, като взе предвид становищата на страните и обсъди събраните по делото доказателства, достигна до следните фактически и правни изводи:

За да бъде уважен предявеният иск да бъде отменена заповедта за налагане на дисциплинарното наказание “предупреждение за уволнение” като незаконосъобразна е необходимо ищецът да установи, че е работил по трудово правоотношение с ответното училище и че с оспорената заповед му е наложено дисциплинарно наказание “предупреждение за уволнение”.

Оттук насетне в тежест на ответника е да установи, че дисциплинарното наказание е законосъобразно наложено, а именно че заповедта е издадена от лице, носител на работодателската власт, че същата притежава изискуемите от закона реквизити, че ищецът е извършил посоченото в заповедта нарушение, респ. нарушения на трудовата дисциплина и че същото/същите е/са извършено/и виновно; че тежестта на нарушението/ята съответства на тежестта на наказанието, че процедурата по налагане на дисциплинарното наказание е спазена и наказанието е наложено в предвидените в разпоредбата на чл. 194 от КТ срокове, за да бъде искът отхвърлен.

Страните нямат спор относно съществуването на трудово правоотношение помежду им, както и че ищецът заема длъжността *** в отдел „***“, както и че на 18.06.2020г. на ищеца е била връчена заповед № 123 от 05.06.2020г., с която на ищеца било наложено наказанието предупреждение за уволнение. Наказанието е наложено въз основа на изготвен доклад на ***при отдел „***“ инж. С.С., в който доклад са намерили отражение извършени нарушения на трудовата дисциплина от страна на ищеца като непровеждането на ежедневен инструктаж на ***/***М.В. и неизвършване *** на ***/***М.В.. От представената в заверен вид книга за ежедневния инструктаж се установява в същата да не се съдържа подпис на провеждащия инструктажа ищец, а и последният не отрича това обстоятелство, а именно да не е инструктирал прелезопазача, с обяснението, че инструктажът се провежда преди започване на смяната, и доколкото ***ът е постъпил на работа в 07.00 сутринта, вместо по-рано.

Отделно от това по делото са представени и заверени копия от дневника за телефонограми /л. 31/, от които е видно, че в този дневник за размяна на телефонограми между дежурния *** и ***няма извършена ***на ***В..

За така констатираните нарушения в доклада на 16.05.2020г. от ищеца са били поискани обяснения и дадени такива на 16.05.2020г., от които се установява, че ***В. е закъснял за ежедневния инструктаж, което било практика от негова страна, като в нарушение на установените правила вписал в книгата за ежедневен инструктаж часа на инструктажа, името си  и подписа, което вписване следвало да бъде извършено от ищеца като ***. По-надолу в обясненията си ищецът коментира и друг случай на закъснение на ***В. и неглижирането му като ***, което повлияло и на междуличностните им отношения, които се изострили.

Или де факто ищецът не е отрекъл неизпълнението на служебните си задължения за провеждането на ежедневния инструктаж и ***.

Съгласно представената заповед № 76/02.03.2020г. на директора на УДВГД, раздел ІV, ежедневният инструктаж се провежда преди започване на работа на слижителите в жп гари, като в така издадената заповед не е посочен часовия диапазон, в който се провежда инструктажа и неговата продължителност. Съгласно показанията на св. К. П., който работи като *** на същата гара, инструктажът продължава 10-15 минути, като освен това през това време се осъществява приемането и предаването на смените, което означава, че следващата смяна следва да се яви на работното място поне 15 минути преди определеното работно време, а ***В. се е явил на работа в 07:00 часа, време в което инструктажът следва да е към приключването му. От разпита на този свидетел също така става ясно, че той самият инструктира подчинените си и по-късно, след като приключи със задълженията му. Ненавременното явяване на ***за извършването на ежедневния му инструктаж е на негова отговорност, като същият носи лична отговорност за това, но с оглед на това, че се касае за специален вид дейност – транспорт, представляващ източник на повишена опасност, наложително и необходимо за доброто, качествено и сигурно изпълнение на този дейност е инструктажът на ***да се проведе и в по-късен момент, какъвто обективно е могъл да бъде проведен, а като не  е сторил това ищецът  е допуснал сериозно нарушение на служебните си задължения, което при стечение на лоши обстоятелства би довело до сериозни материални и човешки щети.

По отношение на второто констатирано нарушение – неизвършено сверяване на часовниците.

Съгласно член 93, ал. 5 от  Правилата за движение на влаковете и маневрената работа на железопътния транспорт след постъпване на дежурство дежурните ***и движение във всички гари до 10 минути, след като ***си с ***сверяват ***. От фактическа страна е установено, че такава сверка не е била извършена от ищеца, като това обстоятелство не се отрича от самия ищец. Защитата на ищеца се състои във виждането му, че след като на ***не  е извършен ежедневния инструктаж последният не може да постъпи на работа, като неговите задължения се поемат от дежурния ***. В тази насока са и дадените свидетелски показания от К. П., изпълняващ длъжността *** на жп гара О., който обаче споделя, че е извършвал инструктаж и в по-късен час. От разпита на св. Г.Д., изпълняващ дъжността ***жп гара О., се установява, че само нощно време жп гарата може да работи без ***, с оглед по-малкия обем преминаващи ***през жп гарата, като в този случай функциите на ***се изпълняват от дежурния ***. Коментира се от ищеца заповед на директора, без да се установява наличието на издадена такава, в която било уредено как следва да се постъпи от дежурния *** при неинструктиран *** и в кои случаи дежурният поема функциите на ***а. Съдът не кредитира показанията на св. П., а тези дадени от св. Д., като по-логични, ето защо съдът намира за безспорно установено извършването от ищеца и на второто нарушение, изразяващо се в бездействие – неосигуряване сверките на часовниците.

С оглед изложеното съдът намира, че е спазена дисциплинарна процедура - на ищеца са искани писмени обяснения за извършените нарушения по надлежния ред, приети са такива, след което дисциплинарно наказващия орган е наложил средното по тежест дисциплинарно наказание “предупреждение за уволнение”, като обясненията са искани именно за нарушенията, за които е наказан ищеца, и искането на обяснения и заповедта за налагане на наказанието в частта относно самите нарушения изцяло се припокриват. 

Заповедта, с която на ищеца се налага наказание „предупреждение за уволнение” е издадена от директора на УДВГД - Пловдив, който е дисциплинарно наказващото лице, и е надлежно връчена на ищеца. В същата подробно е описана фактическата обстановка, какво, кога и как е установено, че е извършил ищеца, и конкретните действия или бездействия на ищеца какви нарушения на трудовата дисциплина представляват и кои нормативни актове в областта на транспорта са нарушени.

В заповедта е посочено кога са открити нарушенията и са посочени конкретните дати на извършените нарушения. Ето защо съдът намира за доказано нарушенията да са извършени от ищеца, и същите да са достатъчно тежки. За налагането му работодателят е обсъдил всички обстоятелства, вкл. и поведението на ищеца, който не осъзнава вината си.

 Ето защо съдът намира наказанието за законосъобразно наложено. Предвид горното искът като неоснователен ще се отхвърли.

С оглед изхода на спора ответникът има право на разноски за юрк. възнаграждение в размер на 100 лева. С оглед изхода на спора същите ще се възложат в тежест на ищеца.

Така мотивиран, съдът

 

Р  Е  Ш  И :

 

ОТХВЪРЛЯ предявения от К.Д.Т., ЕГН **********, чрез пълномощника си адв. Т. Т., срещу Управление на движението на влаковете и гаровата дейност – Пловдив, с БУЛСТАТ 1308232430411 към ДП „Национална компания Железопътна инфраструктура“ иск за отмяна на наложеното на ищеца със Заповед № ***на директора на УДВГД дисциплинарно наказание “предупреждение за уволнение”, като неоснователен.

ОСЪЖДА К.Д.Т., ЕГН **********, чрез пълномощника си адв. Т. Т.да заплати на Управление на движението на влаковете и гаровата дейност – Пловдив, БУЛСТАТ 1308232430411 сумата от 100 лева разноски за юрк. възнаграждение.

Решението подлежи на обжалване пред Пловдивски окръжен съд с въззивна жалба в двуседмичен срок от връчването му на страните.

 

                                                                 РАЙОНЕН СЪДИЯ: /п/

                                                                                             /Анета Трайкова/

Вярно с оригинала

РС