Решение по дело №2634/2019 на Административен съд - Варна

Номер на акта: 230
Дата: 14 февруари 2020 г. (в сила от 14 февруари 2020 г.)
Съдия: Дарина Неделчева Рачева Генадиева
Дело: 20197050702634
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 17 септември 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е

 

 

Гр. Варна,                     2020 година

 

В името на народа

 

Административен съд – гр. Варна, ІІІ касационен състав, в открито съдебно заседание на шестнадесети януари две хиляди и двадесета година, в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ:      Янка Ганчева

ЧЛЕНОВЕ:    Дарина Рачева

Даниела Недева

при участието на прокурора Александър А и секретаря Теодора Чавдарова, като разгледа докладваното от съдия Рачева касационно административно дело № 2634 по описа на съда за 2019 година, за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 70 и следващите от ЗАНН.

Образувано е по предложение от районен прокурор от Районна прокуратура  - Провадия за възобновяване на административнонаказателно производство по чл. 72, ал. 1, изр. 2, вр. чл. 70, буква д) от ЗАНН, приключило с влязло в сила Наказателно Постановление № 18-0324-000355/04.07.2018 г. на Началник група към Областна дирекция на МВР – Варна, РУ Провадия, с което на С.В.С., ЕГН ********** е наложено административно наказание „глоба“ в размер на 150 лева за нарушение на чл. 150 от ЗДвП.

В предложението се посочва, че срещу С. за същите факти има образувано досъдебно производство № 1013/2018 г. по описа на РУ Провадия, преписка № 354/2018 г. по описа на РП – Провадия, по което са събрани достатъчно доказателства за привличане на С. в качеството на обвиняем за престъпление по чл. 343, ал. 3, пр. 2 и пр. 4, буква а), пр. 2, вр. ал. 1, буква б), вр. чл. 342, ал. 1 от Наказателния кодекс. Прокурорът счита, че е налице идентичност на деянието, за което С. следва да бъде привлечен към наказателна отговорност, и деянието, за което е ангажирана административнонаказателната му отговорност. Предвид това, с оглед зачитането на принципа по чл. 33 от ЗАНН предлага на съда да възобнови административнонаказателното производство и да отмени влязлото в сила наказателно постановление.

Ответникът в производството, Областна дирекция на Министерството на вътрешните работи – Варна, не изразява становище по предложението.

Заинтересованата страна С.В.С. счита предложението за неоснователно и моли същото да не бъде уважавано. Посочва, че административнонаказателното производство е проведено до край и той не може да бъде наказван два пъти за едно и също нещо.

            Представителят на Варненска окръжна прокуратура дава заключение за основателност на предложението и пледира същото да бъде уважено.

 

Административен съд - Варна намира, че предложението с правно основание чл. 70, буква д) от ЗАНН е подадено от наблюдаващия досъдебното производство прокурор и неограничено със срок, поради което е процесуално допустимо. Разгледано по същество предложението е основателно.

От представените в преписката доказателства се установява, че на 10.02.2018 г. в РУ – Провадия е получен сигнал за ПТП, настъпило около 21,15 ч в с. Доброплодно, пред заведение на ул. „Хр. Ботев“ № 19. При проверката е установено, че на посочената дата и час С.В.С. е управлявал личния си лек автомобил с рег. № В **** ВВ, без да притежава СУМПС (неправоспособен), като при извършване на маневра на заден ход не се е убедил, че пътят зад превозното средство е свободен, вследствие на което е блъснал и прегазил двукратно намиращия се зад автомобила му пешеходец И. Т. И. и след настъпване на ПТП с пострадало лице е напуснал местопроизшествието без да изчака пристигането на представител на МВР.

Във връзка с посочените обстоятелства с Наказателно постановление № 18-0324-000355/04.07.2018 г. е ангажирана отговорността на С. за нарушение на чл. 150 от ЗДвП, като на основание чл. 177, ал. 1, т. 2 от ЗДвП му е наложено административно наказание „глоба“ в размер на 150 лева. Според данните в преписката, наложената глоба е платена изцяло. Образувано е и досъдебно производство за деяние по чл. 343, ал. 1, буква б) , вр. чл. 342, ал. 1 от НК.

В хода на разследването безспорно установеното обстоятелство, че С. не е правоспособен водач на МПС, е прието като квалифициращ елемент на осъществено престъпление по чл. 343, ал. 3, буква а), предл. 2 от НК. Поради това наличието на наложено административно наказание за нарушение по чл. 150 от ЗДвП не допуска ангажиране на наказателната отговорност по квалифицирания състав на престъпление по чл. 343, ал. 3, буква а), предл. 2 от НК преди възобновяването на административнонаказателното производство и отмяната на наказателното постановление. По тези съображения наказателното производство е спряно и е внесено настоящото предложение за възобновяване на приключилото административнонаказателно производство.

Административният съд намира, че е налице тъждественост между деянието, за което е ангажирана административнонаказателната отговорност на С. в процесното административнонаказателно производство, и квалифициращия признак на престъплението по чл. 343, ал. 3, буква а), предл. 2 от НК, вр. чл. 342, ал. 1 от НК, според който се ангажира наказателната отговорност на лице, което при нарушение на правилата за движение при управляване на моторно превозно средство, когато е управлявало без да има необходимата правоспособност, по непредпазливост е причинило телесна повреда или смърт на другиго.

Съгласно чл. 70, буква д) от ЗАНН административнонаказателните производства, по които наказателните постановления са влезли в сила, както и решените и прекратените от съда дела, образувани във връзка с обжалване на наказателни постановления, подлежат на възобновяване, когато деянието, за което е приключило административнонаказателното производство, съставлява престъпление. Изпълнени са и двете условия по тази разпоредба, тъй като е налице приключило административнонаказателно производство, а фактът, че С. е управлявал МПС като неправоспособен осъществява както състава на нарушение по чл. 150 от ЗДвП, така и е квалифициращ признак на престъплението по чл. чл. 343, ал. 3, буква а), предл. 2 от НК, вр. чл. 342, ал. 1 от НК. За да бъде зачетен принципът ne bis in idem и да бъде реализирана наказателната отговорност на С. за деянието по чл. 342, ал. 1 от НК, извършено от него като неправоспособен водач, се налага възобновяване на административнонаказателното производство и отмяна на наказателното постановление, което препятства развитието на наказателното производство.

 

Предвид горното и на основание чл. 73, ал. 2, вр. чл. 70, буква д) и чл. 33, ал. 2 от ЗАНН, Административен съд – Варна, ІІІ касационен състав,

 

Р     Е     Ш     И    :

 

ВЪЗОБНОВЯВА административнонаказателното производство по влязлото в сила Наказателно Постановление № 18-0324-000355/04.07.2018 г. на Началник група към Областна дирекция на МВР – Варна, РУ Провадия.

 

ОТМЕНЯ Наказателно Постановление № 18-0324-000355/04.07.2018 г. на Началник група към Областна дирекция на МВР – Варна, РУ Провадия, с което на С.В.С., ЕГН **********, за нарушение на чл. 150 от ЗДвП е наложено административно наказание „глоба“ в размер на 150 лева на основание чл. 177, ал. 1, т. 2 от ЗДвП и ПРЕКРАТЯВА административнонаказателното производство.

 

Решението е окончателно и не подлежи на обжалване.

 

Председател:                                                            Членове:        1.

 

                                                                                                          2.