Решение по дело №2361/2019 на Районен съд - Пазарджик

Номер на акта: 187
Дата: 13 март 2020 г. (в сила от 3 юли 2020 г.)
Съдия: Димитър Борисов Бишуров
Дело: 20195220202361
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 11 декември 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

     Р Е Ш Е Н И Е

 

         гр.Пазарджик,   13.03.2020 год.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

ПАЗАРДЖИШКИЯТ  РАЙОНЕН СЪД, Наказателна колегия, ХІV състав,  в публичното заседание на  31.01.2020 год. в състав:       

                                                              

                                        ПРЕДСЕДАТЕЛ: ДИМИТЪР БИШУРОВ

 

при секретаря И. Ч., като разгледа докладваното от районен съдия  Бишуров  АНД 2361/2019 год. по описа на Пазарджишкия районен съд, за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по реда на чл.59 и сл. от ЗАНН.

Образувано е по  жалба на И.В.И. ***, ЕГН ********** против НП17-1006-002181 от 26.07.2017г. на началник група в Сектор „ПП” при ОД на МВР - Пазарджик, с което на основание чл.179 ал.3, т.4 от ЗДП, за нарушение на чл.139 ал.5 от ЗДП му е наложена глоба в размер на 300 лв. /триста лева/; - чл.183 ал.1, т.1 от ЗДП, за нарушение на чл.100 ал.1, т.1 от ЗДП му е наложена глоба в размер на 10 лв. /десет лева/; - на основание чл.185 от ЗДП, за нарушение на чл.190 ал.3 от ЗДП му е наложена глоба в размер на 10 лв. /двадесет лева/.

Релевираните в жалбата оплаквания се свеждат до наличие на процесуална и материална незаконосъобразност на атакуваното НП, чиято отмяна се иска.

          В съдебно заседание жалбоподателят не се явява лично и не взема становище по съществото на спора.

          Ответникът по жалбата - АНО, редовно призован , не се явява и не изпраща представител.

          Районният съд провери основателността на жалбата, след като съобрази становищата на страните, съобразявайки закона, по вътрешно убеждение и като обсъди събраните по делото писмени и гласни доказателства, при съблюдаване разпоредбата на чл.63 от ЗАНН, прие за установено следното:

          Жалбоподателят е санкциониран за това, че на 10.06.2017г., около 21.50 часа, по АМ ”Тракия”, в района на км.73, в посока за  гр.Пловдив, е управлявал л.а. „Шевролет Каптива” с ДК№  ***, негова собственост, като не носел контролния талон към свидетелството си за правоуправелние, движил се по републиканската пътна мрежа с описаното пътно превозно средство за превоз на пътници с 8 или по-малко места с мястото на водача, за което не е заплатена винетна такса по реда на чл.10 ал.1, т.1 от ЗП. Отделно от това имал глоба, наложена с НП и/или ЕФ, незаплатена в срока за доброволно плащане.

Гореописаните нарушение били установени от автопатрул на Сектор „ПП” при ОД на МВР-Пазарджик, в състава на който били св.К. Р., който съставил против жалбоподателя АУАН № 190497 от 10.06.2017г. за извършени нарушения съответно по чл.100 ал.1, т.1, - чл.139 ал.5 и чл.190 ал.3 от ЗДП.

Въз основа на този акт било издадено атакуваното НП, което било връчено лично на жалбоподателя  на 19.11.2019г.,  а  жалбата  против  него била  подадена чрез АНО на 21.11.2019г., т.е. в срока по чл.59 ал.2 от ЗАНН, с оглед на което е процесуално допустима.

Гореописаната фактическа обстановка съдът възприе въз основа на събраните по делото писмени доказателства и показанията на актосъставителя-св.Р..

При така установената фактическа обстановка от правна страна съдът приема,  че  жалбата е частично основателна, макар и не по съображенията изложени в нея, а поради следното:

 

Относно нарушението по чл.100 ал.1, т.1 от ЗДП.

Установи се категорично от показанията на актосъставителя, че на посочените в НП дата, час и място жалбоподателят е управлявал процесното МПС, като не е носел и респ. не е представил пред проверяващите контролния талон към свидетелството си за правоуправелние.

Индиция, че към момента на проверката жалбоподателят е управлявал  процесното МПС и не носел в себе си въпросните КТ се извежда и от това, че в АУАН той не е направил никакви конкретни оспорвания в тази насока, като например да запише, че носи КТ.  Вярно е, че посоченият като нарушител в АУАН не е длъжен да се брани веднага с конкретни възражения и това, че не е направил такива не означава автоматично, че признава вината си. Когато обаче е имал възможността да направи такива, но не е направил, а след това с въззивната жалба навежда възражения против констатациите в акта и НП, то това винаги следва да се преценява с оглед оценка на достоверността на последващите възражения. В случая горното косвено индицира, че към момента на проверката жалбоподателят е бил съгласен с фактическите констатации в АУАН, пренесени после и в НП и по –специално с това, че не е носел КТ към СУМПС.

С това е осъществен съставът на администартивното нарушение по чл.100 ал.1, т.1 от ЗДП, която правна норма императивно разписва, че водачът на моторно превозно средство е длъжен да носи свидетелство за управление на моторно превозно средство от съответната категория и контролния талон към него, за което пък правилно е била ангажирана административнонаказателната отговорност на жалбоподателя на основание чл.183 ал.1, т.1 от ЗДП.

 

Относно нарушението по чл.139 ал.5 от ЗДП.

Установи се безспорно по делото, че на посочените в НП дата, час и място жалбоподателят е управлявал процесното  МПС, за което не е била заплатена винетна такса по смисъла на чл.10 ал.1, т.1 от ЗП. Голословни и доказателствено необезпечени останаха твърденията на жалбоподателя във въззивната жалба в смисъл, че за автомобила била заплатена винетна такса и имало издаден винете стикер, който обаче се бил разлепил и паднал от стъклото на автомобила, където бил залепен.

Св. Р. бе категоричен, че на стъклото на автомобила не е имало никакъв винетен стикер, нито е видял, защото очевидно не му е бил показан, дори разлепен и паднал от стъклото такъв. Бе категоричен и в това, че когато един винетен стикер се залепи на стъклото на конкретен автомобил е абсолютно невъзможно да се саморазлепи и падне от само себе си. Поясни, че дори с голи ръце е трудно да бъде разлепен такъв стикер, а това е ноторно и за настоящия съдебен състав.

Тук също важи казаното по-горе, а именно - индиция, че към момента на проверката жалбоподателят е управлявал  процесното МПС без заплатена винетна такса се извежда и от това, че в АУАН той не е направил никакви конкретни оспорвания в тази насока, като например да запише, че е заплатил такава такса. В случая това косвено индицира, че към момента на проверката жалбоподателят е бил съгласен с фактическите констатации в АУАН, пренесени после и в НП и по –специално с това, че не е била заплатена винетна такса за управляваното МПС.

С това е осъществен съставът на администартивното нарушение по чл.139 ал.5 от ЗДП, която правна норма императивно разписва, че движението на пътни превозни средства по път, включен в обхвата на платената пътна мрежа, се извършва след изпълнение на съответните задължения, свързани с установяване размера и заплащане на пътните такси по чл. 10, ал. 1 от Закона за пътищата,  за което пък правилно е била ангажирана административнонаказателната отговорност на жалбоподателя на основание чл.179 ал.3, т.4 от ЗДП, в редакцията й към инкриминираната дата.

С оглед на всичко казано до тук съдът намира, че НП в частта му, с което е ангажирана отговорността на жалбоподателя на основание чл.183 ал.1, т.1 от ЗДП, във вр. с чл.100 ал.1, т.1 от ЗДП и на основание чл.179 ал.3, т.4 от ЗДП, във вр. с чл.139 ал.5 от ЗДП е правилно и законосъобразно, при което ще следва да се потвърди.

 

Относно нарушението по пункт ІІІ от НП.

Съдът намира, че постановлението в частта, с което е ангажирана отговорността на жалбоподателят на основание чл.185 във вр. с чл.190 ал.3 от ЗДП, е незаконосъобразно и следва да се отмени.

От описаното в НП става ясно, че е ангажирана отговорността на жалбоподателя за това, че на процесната дата е бил водач на МПС, като е имал глоба, наложени с НП и/или ЕФ, незаплатена в срока за доброволно плащане, т.е. че водачът не бил изпълнил задължението си по чл.190 ал.3 от ЗДП, който предвижда, че наложеното наказание глоба се заплаща в едномесечен срок от влизането в сила на наказателното постановление или съдебното решение или определение на съда при обжалване.  Само следва да се маркира, че от така описаното не може да стане ясно нито с какъв санкционен акт е била наложена глобата /с НП и/или ЕФ/, още по-малко пък каква и за какво е тези глоби, кога е изтекъл срокът за доброволното й плащане и т.н., което опорочава процесното НП, заради неспазването на изискванията за описание на нарушението по смисъла на чл.57 ал.1, т.6 от ЗАНН.

Дори обаче такъв порок да не съществуваше, то пак в тази част НП ще е незаконосъобразно, т.к. посочената като нарушена разпоредба на чл.190 ал.3 от ЗДП не води до административнонаказателна отговорност, доколкото само определя срок за доброволното изпълнение на публичното задължение, а от неспазването му се поражда правото на държавата за принудително изпълнение върху вземането. Абсурдно е да се обосновава административнонаказателна отговорност с незаплащане на публично задължение. Казано с други думи, неплащането на глоба в срока за доброволно изпълнение не може да бъде санкционирано с нова глоба. Последиците при неспазване на срока по чл.190 ал.3 от ЗДП имат друг характер и се изразяват в предприемане на мерки за принудително изпълнение на задължението и/или налагане на принудителна административна мярка – временно отнемане на СУМПС на водач по реда на чл. 171, т.1, б.”д” ЗДП, за нарушение на чл.190 ал.3 от ЗДП.

          При определяне размера на глобите по пункт І и ІІ от НП, т.е. по чл.183, ал.1, т.1 и по чл.179 ал.3, т.4 от ЗДП /в редакцията към инкриминираната дата/ наказващият орган се е съобразил с изискванията на чл.27 от ЗАНН за индивидуализация на административните наказания. След като АНО е отчел  степента на обществена опасност на конкретните нарушения, правилно е наложил нормативно фиксираното по вид и абсолютен размер наказание - глоба от 10 лева за първото нарушение и от 300 лева – за второто,  с което ще се постигнат целите на наказанията, визирани в чл.12 от ЗАНН.

Предвид изхода от делото и поради обстоятелството, че пред въззивната инстанция са направени деловодни разноски в общ размер от 13.71 лева – платени пътни разходи на св.К.Р., то същите по силата на чл.84 от ЗАНН във вр. с чл.189 ал.1 от НПК, ще следва да се възложат за плащане на жалбоподателя.

 

Пазарджишкият районен съд в настоящият състав, след като извърши анализ на установените обстоятелства и на основание чл.63 ал.1 от ЗАНН,

                                                            Р Е Ш И:

 

            ПОТВЪРЖДАВА НП № 17-1006-002181 от 26.07.2017г. на началник група в Сектор „ПП” при ОД на МВР - Пазарджик, В ЧАСТТА, с което на И.В.И. ***, ЕГН **********, на основание чл.183 ал.1, т.1 от ЗДП, във вр. с чл.100 ал.1, т.1 от ЗДП е наложена глоба в размер на 10 лв. /десет лева/ и на основание чл.179 ал.3, т.4 от ЗДП, във вр. с чл.139 ал.5 от ЗДП е наложена глоба в размер на 300 лв. /триста лева/, като законосъобразно.

 

          ОТМЕНЯ НП № 17-1006-002181 от 26.07.2017г. на началник група в Сектор „ПП” при ОД на МВР - Пазарджик, В ЧАСТТА, с което на И.В.И. ***, ЕГН **********, на основание чл.185 от ЗДП, във вр. с чл.190 ал.3 от ЗДП е наложена глоба в размер на 10 лв. /десет лева/, като незаконосъобразно.

 

На основание чл.84 от ЗАНН във вр. с чл.189 ал.3 от НПК ОСЪЖДА И.В.И. ***, ЕГН ********** да заплати в полза на бюджета на съдебната власт, по сметка на РС-Пазарджик, съдебно деловодни разноски в размер на 13.71лв. /тринадесет лева и седемдесет и една ст./.

 

 

   Решението подлежи на обжалване в 14-дневен срок от съобщението пред Пазарджишкия административен съд.

 

 

 

                               РАЙОНЕН СЪДИЯ: