Решение по дело №2393/2019 на Окръжен съд - Пловдив

Номер на акта: 130
Дата: 30 януари 2020 г.
Съдия: Румяна Иванова Андреева Атанасова
Дело: 20195300502393
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 15 октомври 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

№ 130

гр.Пловдив, 30.01.2020 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

           

ПЛОВДИВСКИЯТ ОКРЪЖЕН СЪД, Гражданско въззивно отделение, Х-ти състав, в публично заседание на петнадесети януари през две хиляди и двадесета година, в състав

 

                                               ПРЕДСЕДАТЕЛ: РУМЯНА АНДРЕЕВА

                                                             ЧЛЕНОВЕ: ПЛАМЕН ЧАКАЛОВ

БРАНИМИР ВАСИЛЕВ                                                                                                                    

 

при секретаря Бояна Дамбулева, като разгледа докладваното от съдия Андреева въззивно граждански дело № 2393/2019 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

            Производството е по реда на чл.258-273 от ГПК.

Образувано е по въззивна жалба на Н.С.И. с ЕГН ********** ***  срещу Решение № 2947/12.07.2019 г., постановено по гр.д. № 19819/2018 г.  на Районен съд - Пловдив, ІI брачен състав, което се обжалва в частта му, с която е отхвърлен предявеният от Н.С.И. против А.Б.И. иск по чл.59 ал. 9 от СК за промяна на мерки относно режима на упражняване на родителските права по отношение на малолетното дете Й.А.И., установени с Решение №   763/04.03.2018г. по  бр. дело № 746/2018 г. на ПРС. Решението се обжалва като незаконосъобразно, неправилно, немотивирано и постановено при съществено нарушение на процесуалния и материалния закон. При тези оплаквания се иска от въззивния съд да отмени първоинстантционното решение в обжалваната част и вместо него да постанови друго решение по същество, с което упражняването на родителските права по отношение на малолетното дете Й.А.И. да бъде предоставено на жалбоподателката.

Въззиваемият  А.Б.И. оспорва жалбата като неоснователна. Счита, че в обжалваната част, с която е отхвърлена исковата претенция на Н.И. да й бъдат предоставени родителските права при отглеждане на общото им дете Й. постановеното от РС-Пловдив решение е правилно и моли се въззивния съд да го потвърди. Счита, че установеният режим на упражняване на родителските права е подходящ и е в интерес на детето.  В условията на евентуалност, ако съдът прецени, че режимът на споделени родителски права е неподходящ за отглеждането на детето и констатира наличието на необходимост родителските права да се предоставят на единия родител, предявява насрещна въззивна жалба против същото първоинстанционно решение. Обжалва решението в частта му, с която е отхвърлен предявения от него против Н.С.И. насрещен иск и моли съдът да отмени решението в тази част и да постанови решение по същество, с което да предостави на него упражняването на родителските права върху детето Й..

            Пловдивският окръжен съд, Х-ти граждански състав, след като прецени данните по делото въз основа на доводите на страните и при дължимата служебна проверка, намира следното: 

Постъпилите въззивни жалби – първоначална и насрещна, са процесуално допустими. Същите са депозирани в предвидения от закона срок за обжалване, подадени са от легитимирани страни и са насочени против подлежащ на обжалване съдебен акт.

Съгласно разпоредбата на чл.269 ГПК, съдът дължи проверка и на атакуваното съдебно решение за допустимост, доколкото същото се обжалва от двете страни във взаимодопълващи се части и в този смисъл - в неговата цялост.

При проверката за допустимост на първоинстанционното решение въззивният съд констатира, че същото е недопустимо, тъй като произнасянето в диспозитива му не кореспондира с предметния обхват на предявените от страните искове.

С подадената искова молба жалбоподателката Н.С.И. е предявила иск в качеството си на майка и законен представител на малолетната Й.А.И. срещу бащата на детето А.Б.И.. Претендирано е на основание чл.59, ал.9 от СК съдът да промени утвърденото с Решение № 763/04.03.2018 год. на РС-Пловдив по гр. д. № 746/2018 год. упражняване на родителските права съвместно от двамата родители по отношение на малолетното им общо дето, като предостави упражняването им на майката Н.С.И., съобразно което да се определи и местоживеенето на детето. Иска се определяне на нов режим на свиждане спрямо бащата А.И. с детето, като същият е подробно описан в исковата молба.

С отговора на искова молба бащата на детето А.И. моли да бъде оставено без уважение искането на Н.С.И.. При условията на евентуалност, в случай че съдът прецени необходимостта от предоставяне на родителските права на единия от двамата родители, бащата е предявил насрещна искова молба, с която е заявил искането си родителските права да бъдат предоставени на него. 

Производството пред РС – Пловдив е протекло в рамките на две съдебни заседание, като видно от изготвения и приет доклад по делото, съдът правилно и точно е формулирал предмета на исковите претенции – иск и насрещен иск, и двата по реда на чл. 59, ал. 9 СК за постановяване на решение, с което да се определи носителят на правото да упражнява родителски права по отношение на малолетното дете Й.А.И.. По същия начин е формулиран предмета на делото и в мотивите на първоинстанционното съдебно решение.

В хода на производството по делото съставът на РС - Пловдив е допуснал и събрал по делото множество доказателства за изясняване на обективната фактическа обстановка и за изследване на оптималния в полза на детето резултат. Към доказателствения материал са приобщени писмени доказателства, разпитани са свидетели и са приети социален доклад и справки от ТД на НАП-Пловдив, удостоверяващи финансовото състояние на страните. Същите доказателства последователно и подробно са били анализирани по отделно и в тяхната съвкупност в мотивите на обжалваното съдебно решение, като първоинстанционният съд е развил аргументация в мотивите на решението, с която е достигнал до краен извод за неоснователност на исковете.

            Този краен извод обаче по никакъв начин не е обективиран в диспозитива на коментираното решение, което в този смисъл се явява недопустимо. Съдът не се е произнесъл касателно упражняването на родителските права, а вместо това е отхвърлил с първия абзац от диспозитива иск от майката за „изменение на определените мерки на лични отношения с детето“, а от бащата с втория абзац на диспозитива – за „изменение на режима на лични отношения с детето“. Очевидно е, че производството не се води по повод подобни искови претенции. Подобно отсъждане прави крайния акт недопустим, тъй като от решението следва да е ясно по какво точно се произнася съдът. Още повече - отхвърлените искове също формират сила на присъдено нещо, каквато в случая би се появила по отношение на непредявени претенции, като разглежданите такива биха останали без произнасяне. Макар подробни и коректно изготвени в случая, мотивите на решението не са част от него и не могат да заместят това, което на практика е постановено. Ето защо решение е недопустимо, същото следва да бъде обезсилено и делото следва да се върне за разглеждане от друг състав на РС Пловдив, който да се произнесе по предявените искове.

С оглед обезсилването на решението, в това производство разноски не се присъждат, а такива следва да се присъдят при решаване на спора по същество.

Така мотивиран, съдът

 

Р   Е   Ш   И :

 

            ОБЕЗСИЛВА Решение № 2947/12.07.2019 год., постановено по гр. д. № 19819/2018 год., по описа на РС-Пловдив, ІI брачен състав.

            ВРЪЩА делото на Районен съд - Пловдив за разглеждане от друг състав на съда.

            Решението може да се обжалва, при условията на чл. 280, ал.1 от ГПК, в едномесечен срок от връчването му пред ВКС.

 

 

 

 

 

                ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                     ЧЛЕНОВЕ: