Решение по дело №2641/2020 на Районен съд - Шумен

Номер на акта: 260317
Дата: 23 декември 2020 г. (в сила от 23 декември 2020 г.)
Съдия: Валентина Любенова Тонева
Дело: 20203630102641
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 25 ноември 2020 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

            260317/23.12.2020г.                        

 

 гр. Шумен

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Шуменският районен съд, осми  състав,

на двадесет и втори декември, през две хиляди и двадесета година,

в публично заседание, в следния състав:

 

                                                                            Председател: Валентина Тонева

Секретар: Й.К.

Прокурор:

Като разгледа докладваното от районния съдия

ГД №2641по описа на ШРС за 2020 год.,

за да се произнесе, взе предвид следното:

 

            Производството е образувано на основание чл.330 от ГПК, във вр. с чл.50 от Семейния кодекс.

            В молбата си до съда М.Б.Н., ЕГН **********, адрес: *** и Е.В.Н., ЕГН **********, адрес: ***, с правно основание чл. 50 от СК излагат, че са съпрузи от ***година. От брака си имат две пълнолетни към момента деца.

Твърдят, че са постигнали сериозно и непоколебимо съгласие за прекратяване на брака. Представят споразумение по чл. 51, ал. 1 от СК, в което излагат уредените от тях всички лични и имуществени отношения помежду си. Молят съда да постанови решение, с което да допусне развода по взаимно съгласие и да одобри представеното споразумение.

Личното явяване на молителите е предвидено, с оглед задължението на съда да се убеди, че съгласието за развод между съпрузите е сериозно и непоколебимо, но текстът не изключва възможността, при наличие на уважителни причини, молителите да бъдат представлявани по силата на изрично пълномощно. В тази насока е и съдебната практика /Опр.№534/27.09.10г на ВКС по гр д №453/10г., ІVг.о/.

В съдебно заседание, молителката Е.В.Н. се явява лично и потвърждава сериозното си и непоколебимо съгласие за прекратяване на брака. За молителя се явява адв. Е., упълномощена с изрично пълномощно и представя доказателства за невъзможността молителят да присъства в съдебно заседание, поради обстоятелството, че работи в Л., В.. В конкретния случай страните са приложили молба–споразумение, подписано от страните, като молителят е дал изрично пълномощно-нотариално заверено на адв. Е. при ШАК, в което са вписани условията на споразумението за развод по взаимно съгласие със съпругата му и тези условия са възпроизведени в самото споразумение. С оглед данните по делото, молителят М.Б.Н. отсъства от България и пребивава във В., където работи, което според настоящата инстанция, е трудно преодолима причина за явяването му в българския съд, с оглед потвърждаване на споразумението и подписването на последното, но явяването в съда на процесуалния представител на страната, на който последната е дала изрично нотариално заверено пълномощно, с подробно визирани условия на споразумението за прекратяване на брака, сочи за непоколебимата воля на молителя относно искането му за развод и последиците от същия.

От събраните по делото доказателства, преценени поотделно и в съвкупност, се установи от фактическа страна следното: Молителите са съпрузи от ***година, когато сключват граждански брак, за което бил съставен Акт за граждански брак № ***-а/***г., сключен в гр.С., К. РНС. Предвид изразеното от молителите сериозно и непоколебимо съгласие за прекратяване на брака и като съобрази, че са налице всички законови предпоставки, съдът намира, че молбата е основателна и разводът следва да бъде допуснат на основание чл. 50 от СК. Представеното от молителите споразумение отговаря на изискванията на чл. 51, ал. 1 от СК, не противоречи на закона, поради което следва да бъде утвърдено.

            На осн. чл. 6, т. 2 от Тарифата за ДТ по ГПК, по делото следва да бъде определена окончателна държавна такса в размер на 40,00лв., която се поема от молителя, съобразно заявеното от страните .

Предвид гореизложеното и на основание чл. 330, ал. 3 от ГПК, съдът

 

Р  Е  Ш  И  :

 

            ПРЕКРАТЯВА гражданския брак между М.Б.Н., ЕГН ********** и Е.В.Н., ЕГН **********, сключен на ***година, с издаден Акт за граждански брак № ***-а/***г., сключен в гр.С., К. РНС., ПО ВЗАИМНО СЪГЛАСИЕ, на основание чл. 50 от СК.

            УТВЪРЖДАВА постигнатото между М.Б.Н., ЕГН ********** и Е.В.Н., ЕГН **********, споразумение по чл. 51, ал. 1 от Семейния кодекс, както следва:

            Страните заявяват, че семейното жилище, находящо се в гр.Шумен, ул.“Г.Т.“ ***, ***, ***, *** е напуснато от молителя и ще се ползва от молителката Е.В.Н., ЕГН **********.

            В ДЯЛ на Е.В.Н., ЕГН **********, се поставя и става нейна изключителна собственост следното МПС- „ХОНДА СИВИК“, цвят „БЕЖОВ МЕТАЛИК“, с peг. № Н *** ВС, рама № ***, двигател № ***.

Застрахователната стойност на МПС е 4000лв., съгласно удостоверение за застрахователна стойност на МПС №187248/25.11.2020г., издадено от „ЗАД ДБЖЗ“ АД.

Страните декларират и се съгласяват, че съпругата Е.В.Н. не дължи каквито и да било парични суми за уравняване на дела на съпруга М.Б.Н., от движимото имущество.

ОБЯВЯВА, че за в бъдеще молителите не си дължат взаимно издръжка.

След прекратяване на брака, молителката Е.В.Н., ЕГН **********, си запазва брачното фамилно име Н. .

      Молителите декларират, че по време на брака си не са теглили кредити за задоволяване на семейни нужди, по смисъла на чл. 32, ал, 2 от СТС. В случай, че някой от съпрузите е теглил кредит/и по време на брака, съпрузите се съгласяват, че същият остава за изплащане изцяло в тежест на съпруга, който го е изтеглил, тъй като средствата от съответния кредит, не са теглени и не са използвани за нуждите на семейството, поради което не се носи солидарна отговорност от съпрузите по смисъла на чл. 32, ал.2 от СК и съпрузите нямат и няма да имат претенции един към друг.

Молителите се съгласяват, че ако някой от тях е сключил договор за заем и е издал (подписал) документ, по силата на който е поел задължения като издател на този документ и/или като заемател, то тези задължения не са поети за нуждите на семейството и с тези средства не са задоволявани семейни нужди, а само лични на съответния съпруг, който е титуляр по документа или по поетото задължение и за неговото изпълнение или погасяване еднолично ще отговаря съпругът, който е сключил заема или е титуляр по документа или по поетото задължение, в качеството си на заемополучател или подписал документ като издател.

Молителите декларират, че по време на брака нямат влогове, средствата, по които да са придобити със съвместен принос и след развода всеки остава единствен собственик на средствата по влоговете, по които е титуляр и другият съпруг няма и няма да има претенции към средствата по тези влогове,

Молителите декларират, че нямат придобити по време на брака общи дялове в търговски дружества, фирми на ЕТ и др. ценност, поради което не излагат споразумение за такива.

По отношение на разноските по делото, включително за адвокатско възнаграждение и дължимите по производството държавни такси, съпрузите се съгласяват същите да бъдат изцяло за сметка на М.Б.Н..

ОПРЕДЕЛЯ държавна такса при допускане на развода по взаимно съгласие в размер на 40,00 лв.(четиридесет)лева.

ОСЪЖДА М.Б.Н., ЕГН **********, адрес: ***, да заплати в полза на бюджета на съдебната власт, по сметка на ШРС сума в размер на 40,00лв./четиридесет/ лева, на основание чл. 6, т.3 от Тарифа за ДТ по ГПК.

ОСЪЖДА Е.В.Н., ЕГН **********, адрес: ***, да заплати в полза на бюджета на съдебната власт, по сметка на ШРС на основание чл.7, т.1 от Тарифа за ДТ по ГПК, сума в размер на 80,00лв. (осемдесет) лева.

Решението, на основание чл. 330, ал. 5 от ГПК, не подлежи на обжалване.

 

 

                                                                                          Районен съдия: