Решение по дело №2050/2022 на Административен съд - Бургас

Номер на акта: 129
Дата: 10 февруари 2023 г. (в сила от 10 февруари 2023 г.)
Съдия: Йовка Желязкова Бъчварова
Дело: 20227040702050
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 30 ноември 2022 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

Номер  129, 10.02.2023 г., град  Бургас

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД БУРГАС, ХV-ти състав, в открито съдебно заседание, проведено на 26.01.2023г., в следния състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ : ЛИЛИЯ АЛЕКСАНДРОВА

ЧЛЕНОВЕ : ДИАНА ГАНЕВА

ЙОВКА БЪЧВАРОВА

При секретаря Д. Ф., прокурора Соня Петрова, като разгледа докладваното от съдията Йовка Бъчварова КАНД № 2050 по описа за 2022 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството по делото се движи по процесуалния ред на чл.208 и сл. от АПК вр. чл.63в от ЗАНН. Образувано е по касационна жалба на дружество „Водоснабдяване и канализация“ ЕАД град Бургас, действащо чрез представител по пълномощие – главен юрисконсулт Д.З., срещу решение № 14/21.09.2022г., постановено по АНД № 90/2022г. на РС Малко Търново, с което е потвърдено наказателно постановление (НП) № 72/13.07.2022г. на Директора на Басейнова дирекция „Черноморски район“ Варна. В касационната жалба се правят оплаквания за неправилност на обжалвания съдебен акт, поради постановяването му в нарушение на закона – отменително основание по чл.348, ал.1, т.1 от НПК. Развиват се подробни доводи за незаконосъобразност на наказателното постановление : изтекъл бил срокът по чл.34 от ЗАНН за съставяне на акта за установяване на административното нарушение (АУАН); в АУАН и в НП не била прецизирана датата на извършване на твърдяното административно нарушение; липсвали доказателства за превишение на разрешения обем вода до 0,5 литра в секунда. Искането е за отмяна на решението на районния съд. Заявена е претенция за присъждане на разноските и за двете инстанции.

В срока по чл.213а, ал.4 от АПК ответникът по касация – Басейнова дирекция „Черноморски район“ Варна, не е подал отговор срещу касационната жалба.

В съдебно заседание касаторът и ответникът по касация не изпращат представители.

Участващият в делото прокурор от Окръжна прокуратура Бургас заема становище за неоснователност на касационната жалба и за потвърждаване на обжалваното решение.

Съдът, след като обсъди наведените в касационна жалба отменителни основания, събраните по делото доказателства и извърши проверка на обжалваното съдебно решение, прие за установено следното:

Касационната жалба е подадена от легитимирано за това лице по чл.210, ал.1 от АПК – страна в първоинстанционното производство, за която решението е неблагоприятно, в 14-дневния срок по чл.211, ал.1 от АПК и отговаря на изискванията на чл.212 и чл.213 от  АПК, приложими по силата на чл.63в от ЗАНН, следователно жалбата е процесуално допустима и подлежи на разглеждане.

Обхватът на касационната проверка е очертан в чл.218 от АПК вр. чл.63в от ЗАНН, според който съдът обсъжда само посочените в жалбата пороци на решението, а за валидността, допустимостта и съответствието на решението с материалния закон съдът следи и служебно.

С обжалваното решение състав на РС Малко Търново е потвърдил НП 72/13.07.2022 г., издадено от Директора на Басейнова дирекция „Черноморски район“ Варна, на жалбоподателя на основание чл.200, ал.1, т.1, б.“а“ и чл.200, ал.4 от Закона за водите (ЗВ) била наложена имуществена санкция в размер на 1000.00 лева за извършено по чл.48, ал.1, т.11 от ЗВ административно нарушение, затова че през периода от 01.01.2021 г. – 31.12.2021г., при условията на повторност, дружеството не изпълнило условие от издаденото му Разрешително № 200 248 / 11.04.2005 г. в частта „Разпределение на разрешеното водно количество“ във връзка с т.9.1.2 от раздел „Условия за контрол“ към същото, и е превишило разрешения годишен воден обем за 2021г. След извършване на проверка на законосъобразността на АУАН и НП районният съд е формирал извод за неоснователност на разглежданата от него жалба. За да постанови този правен резултат, съдът е приел, че в хода на административнонаказателното производство не били допуснати съществени нарушения на процесуалните правила и материалният закон бил правилно приложен, тъй като в хода на съдебното следствие се установило, че дружеството – жалбоподател било извършило нарушението, за което било санкционирано. Коментирал е и размера на определената санкция като съответна на обществената опасност на деянието и на привлеченото към административнонаказателна отговорност юридическо лице. Отхвърлил като неоснователно искането за отмяна на НП поради маловажност по смисъла на чл.28 от ЗАНН.

Касационната жалба, подадена от „Водоснабдяване и канализация“ ЕАД град Бургас, е основателна, макар и не по наведените в нея съображения. Решението на Районен съд Малко Търново е валидно и допустимо, но неправилно, тъй като е постановено при съществено нарушаване на съдопроизводствените правила, довело до ограничаване на процесуалните права на страните. На дружеството – жалбоподател е наложена санкция, затова че административното нарушение е извършено при условията на повторност. В обстоятелствената част на НП са посочени редица влезли в сила на 10.06.2021г. наказателни постановления, конкретизирани с техните номера и дата на издаване, с които дружеството било санкционирано за извършване на нарушения от същия вид. Именно по тези съображения санкцията е определена по реда на чл.200, ал.4 от ЗВ, предвиждащ завишени размери на глоба/имуществена санкция в диапазона от 1000.00 до 50 000.00 лева при повторно извършване на нарушенията по чл.200, ал.1 и ал.2 от ЗВ. Повторността, като част от обективната страна на административнонаказателното обвинение, подлежи на доказване и за да установи дали деянието е извършено при условията на повторност, съдът може и е задължен да събира доказателства и по собствена инициатива, тъй като следва да установи обективната истина. В административнонаказателната наказателната преписка не са приложени посочените в оспореното НП влезли в сила наказателни постановления, нито съдът е проявил дължимата процесуална активност да ги изиска. Така делото е останало непопълнено с достатъчно доказателства, необходими и относими към предмета на доказване, за да се извърши обоснована преценка дали е извършен квалифицираният състав на административното нарушение, за което е санкциониран жалбоподателят. Когато определени доказателства са необходими за разкриване на обективната истина, при липса на процесуална активност от страните, както е в случая, такава, с оглед на служебното начало, следва да прояви съдът. Това е основание за повишена процесуална активност от страна на съда с цел обективно, всестранно и пълно установяване на всички значими и относими обстоятелства. На събиране и проверка от съда подлежат както доказателствата, които разобличават извършителя на нарушението и отегчават неговата отговорност, така и тези, които го оправдават или смекчават отговорността му чл. 107, ал.3 от НПК. В тази връзка следва да бъде съобразена разпоредбата на §1, ал.1, т.22 от ДР от ЗВ, според която повторно е нарушението, когато е извършено в едногодишен срок от влизане в сила на наказателното постановление, с което нарушителят е наказан за нарушение от същия вид. Вероятността, при събирането и преценката на всички относими доказателства, свързани в случая със съставомерността на деянието, в тяхната съвкупност, районният съд да достигне до различен правен извод, е достатъчно основание да се приеме, че допуснатото нарушение е съществено.

Като не е събрал доказателства дали твърдяното административно нарушение е извършено при условия на повторност и то с оглед цитираните в НП влезли в сила наказателни постановления, въззивният съд е допуснал съществено нарушение на процесуалните правила, което налага отмяната му и връщане на делото за ново разглеждане от друг състав на същия съд. При новото разглеждане съдът следва да събере посочените доказателства и да извърши преценка дали деянието е извършено при условията на повторност, съобразно посоченото по – горе обяснение на това понятие. В тази връзка съдът указва, че дори и да не установи признаците на повторност, въззивният съд е в правомощията си да измени НП, като преквалифицира деянието по основния състав, съобразно чл.63, ал.7, т.1 от ЗАНН, както и задължителните указания по прилагане на закона, залегнали в Тълкувателно решение № 8/16.09.2021г., постановено по тълкувателно дело № 1/2020г. на ВАС, І и ІІ колегия, т.1. Следва да бъдат обсъдени и да се даде мотивиран отговор на наведените в жалбата твърдения за допуснати нарушения на процесуалните правила, вкл. за времето на извършване на деянието, които са останали без отговор при първоначалното разглеждане на делото. В тази връзка е необходимо да бъде вметнато, че несъгласието на жалбоподателя да е извършил нарушение през посочения в НП период не води до извод на липсата на реквизита по чл.42, ал.1, т.3 от ЗАНН, съответно на чл.57, ал.1, т.5 от ЗАНН, а е въпрос по същество дали нарушението е извършено, ако се приеме, че има извършено нарушение именно през този времеви отрязък, достатъчно ясно конкретизиран с начална и крайна дата.

При новото разглеждане на делото следва да бъде отстранено и друго съществено нарушение на процесуалните правила, довело до неправилно конституиране на страните в първоинстанционното производство. Съгласно приложимата към момента образуване на делото пред РС Малко Търново и към момента на постановяване и обявяване на решението разпоредба на чл.61, ал.1 от ЗАНН (изм., бр. 109 от 2020 г., в сила от 23.12.2021 г.), при разглеждане на делото пред районния съд се призовават нарушителят, поискалият обезщетение, включително този по чл.55, ал.2, собственикът на вещите, с които е извършено разпореждане или са отнети в полза на държавата, ако не е нарушител, наказващият орган или учреждението, или организацията, чийто орган е издал акта по чл.58д, т.4, както и допуснатите от съда свидетели. Анализът на посочената разпоредба сочи, че като ответник по делото се конституира и призовава учреждението или организацията, издала електронен фиш по чл.58д, т.4 от ЗАНН, когато законът предвижда възможност за санкциониране с този вид акт, докато във всички останали случаи, при които се обжалват актовете по чл.58д, т.1т.3 от ЗАНН, в т.ч. и НП, като страна в производството се конституира и призовава наказващият орган. Съдебното производство пред РС Малко Търново е проведено с участието на Басейнова дирекция „Черноморски район“ Варна, като учреждение, чийто орган е издал наказателното постановление, който би бил надлежна въззиваема страна преди изменението на чл.61, ал.1 от ЗАНН от 23.12.2022г. Въззивният съд е следвало служебно да конституира и да призове като надлежен ответник по делото Директора на Басейнова дирекция „Черноморски район“ Варна като орган, издал оспореното по делото НП.

С оглед дотук изложеното касационната инстанция приема, че при постановяване на съдебното решение въззивният съд е допуснал съществени нарушения на процесуалните правила по смисъла на чл.348, ал.1, т.2 вр. ал.3, т.1 от НПК, които са отстраними и които са  основание за отмяна на атакуваното решение по реда на чл.222, ал.2, т.1 от АПК и за връщане на делото за ново разглеждане от друг състав на Районен съд Малко Търново, който да продължи разглеждане на делото, при съобразяване с дадените в настоящото решение указания.

Съдът указва, че при новото разглеждане на делото въззивният съдът следва да се произнесе по реда на чл.226, ал.3 от АПК по исканията за разноски, вкл. и тези направени пред касационната инстанция, съобразно крайния изход на делото.

Ръководен от гореизложените съображения, Административен съд  Бургас, ХV-ти състав,

Р Е Ш И:

 

ОТМЕНЯ решение № 14/21.09.2022 г., постановено по АНД90/2022 г. на РС Малко Търново.

ВРЪЩА делото за ново разглеждане от друг състав на Районен съд Малко Търново при съобразяване с указанията, дадени в мотивите към решението.

РЕШЕНИЕТО е окончателно и не подлежи на обжалване и протестиране.

 

П Р Е Д С Е Д А Т Е Л : 

 

Ч Л Е Н О В Е : 1/

 

                           2/