Определение по дело №209/2021 на Окръжен съд - Враца

Номер на акта: 260199
Дата: 14 април 2021 г. (в сила от 22 април 2021 г.)
Съдия: Агнеса Борисова Ставарова
Дело: 20211400200209
Тип на делото: Частно наказателно дело
Дата на образуване: 7 април 2021 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е 

 

Врачанският окръжен съд, НАКАЗАТЕЛНО ОТДЕЛЕНИЕ, в съдебно заседание на четиринадесети април две хиляди двадесет и първа година в състав:

 

                                                        Председател: АГНЕСА СТАВАРОВА

 

с участието на секретаря Миглена Костадинова

и прокурора Николай Лалов,  като разгледа докладваното от Агн. Ставарова

ЧНД N 209 по описа за  2021 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 437, ал. 2 НПК и е образувано въз основа на молба от В.В.Т., изтърпяващ наказание лишаване от свобода в Затвора Враца, с искане да бъде условно-предсрочно освободен от изтърпяване на останалата част от наказанието лишаване от свобода. В молбата навежда доводи, че е изтърпял изискуемата се част от наложеното му наказание и е придобил право за условно-предсрочно освобождаване.

Към молбата са приложени писмени доказателства – становище от началника на Затвора гр. Враца, доклад за оценка на риска от рецидив и вреди по чл. 155 ЗИНЗС, план на присъдата и личното затворническо досие на осъдения В.Т..

В съдебно заседание осъденият поддържа молбата.

Упълномощеният от началника на Затвора гр. Враца инспектор "РД"  С. М., със Заповед № Л-2638/03.12.2020 г. изразява становище за неоснователност на искането. Представя актуална справка за размера на изтърпяното наказание лишаване от свобода и неизтърпяната част от същото.

Участващият в съдебното производство прокурор от ОП-Враца дава становище да не се уважава молбата.

Окръжният съд, след като изслуша страните в процеса и провери представените по делото писмени доказателства, намира молбата за неоснователна по следните съображения:

От приложената справка от ОЗ-Враца е видно следното:

С определение от 30.11.2020 г. по НОХД № 570/2020 г. на РС-Лом е одобрено споразумение, с което е осъден на 6 месеца "Лишаване от свобода", при първоначално определен "общ" режим на изтърпяване, за престъпления по чл. 343б, ал. 1 НК и чл. 345, ал. 2 НК.

Начало на наказанието - 11.12.2020 г.  Фактически изтърпял - 4 месеца и 3 дни .  От работа - 25 дни. Всичко изтърпял - 4 месеца и 28 дни. Остава за изтърпяване - 1 (един) месец и 2 (два) дни.

Като причини  за извършване на престъплението са отчетени ниското правно съзнание у осъдения, несъобразяване със законовите норми и некритично отношение към криминалните си действия.

Рискът от сериозни вреди е отчетен като среден спрямо обществото и се определя от извършеното престъпно деяние - управление на МПС с концентрация на алкохол в кръвта над 1,2 на хиляда, а именно 1,95 промила.

Отбелязано е в доклада на затворническата администрация,че лишеният от свобода Т. създава предпоставки  за възникването на пътнотранспортни произшествия с летален изход,заради неразумен подход при управление на МПС.

Рискът от бягство, укривателство и самоувреждане се приема,че е нисък, поради  липсата на предпоставки.

Рискът от вреди е нисък за служителите и за останалите лишените от свобода по време на изтърпяване на присъдата. Има толерантно отношение към длъжностните лица и изпълнява техните разпореждания. С нагласи за безпроблемен престой, не е склонен да решава ежедневните си проблеми чрез използване на сила. Не декларира дискриминационни нагласи.

Рискът от суицид и самоувреждане е с ниски стойности - няма фактори, които могат да бъдат повод за автоагресивни прояви. Рискът от вреди за обществото е със средни стойности и се определя от характера на навършеното закононарушение и криминалното минало.

В изготвения План за осмисляне на сводното време като цели са заложени пълноценно оползотворяване на престоя в затворническото общежитие, включване в трудова дейност, затвърждаване на трудовите навици и ограничаване на участието в субкултурни дейности.

Лишеният от свобода Т. е включен в ресоциализиращи дейности - работи на външен работен обект „Охрид“ на основание чл. 80 ЗИНЗС. Тези дейности са насочени към осмисляне на свободното време, формиране на трайни трудови навици и промяна на нагласите за водене на законосъобразен начин на живот.

Не е изготвяна оценка на риска от рецидив, поради краткия размер на присъдата.

В условията на ЗООТ за изтеклия период от изтърпяване на присъдата рискът от вреди запазва стойностите си за всички категории.

До момента от изтърпяване на присъдата се проследява, както цялостното поведение на лишеният от свобода Т., така и желанието му за преосмисляне и промяна на досегашния начин на живот, ангажирането му е мероприятия за осмисляне на свободното време и с трудова дейност.

Лишеният от свобода Т. има примерно поведение, няма извършени дисциплинарни нарушения и наложени наказания. Не е награждаван поради липсата на констатираната устойчива тенденцията на цялостно позитивно поведение.

По отношение на престъплението отчасти признава вината си, но е слабо критичен към извършеното деяние. Не разпознава вредите, които има вероятност да причини с поведението си в обществото.

Среден е рискът от вреди за обществото. Не осъзнава изцяло тежестта на  извършените закононарушения, не е склонен да ограничава собственото си поведение в съответствие с правилата и нормите в обществото.

Налице е утвърден модел на криминално поведение - управление на автомобил в пияно състояние. Изразява нагласи в подкрепа на криминалното си поведение.

Рискът от вреди е насочен към всички участници в движението по пътищата, в т. ч. и деца.

Включването на лишения от свобода Т. в трудов процес  е прието  , че той  не е променил модела, манталитета и стереотипа си на престъпно  мислене и поведение.

В местата за лишаване от свобода осъденият Т. демонстрира добро поведение, не отказва работа, не са регистрирани агресивни прояви и други форми на неподчинение на служителите от надзорно-охранителния състав, но в живота на свобода той води начин на живот, несъвместим с добрите нрави и общочовешки  ценности.

Лишеният от свобода Т. не е склонен под влияние на околните и на  предишните си осъждания да промени вижданията и принципите си.

Уменията му за мислене не са на необходимото ниво поради факта, че повтаря едни и същи грешки. Преди е осъждан многократно на основание чл. 195, чл. 280 и чл. 343в НК.

Не се наблюдава трайна положителна тенденция в нагласите за водене на  законосъобразен начин на живот след освобождаване,  вследствие преживените ограничения в затворническото общежитие. 

Средният риск от вреди за обществото се обуславя от криминалното минало, а осъжданията за идентични престъпления показват, че лишения от свобода Т. проявява престъпна упоритост, самонадеяност и склонност към импулсивни и безразсъдни действия.

Полагането на труд и демонстрираното добро поведение в затвора не елиминира констатацията, че рискът от сериозни вреди се запазва среден към обществото.

Шансовете за реинтеграция в обществото са незадоволителни, с оглед проявената престъпна упоритост и липсата на стабилна мотивация за промяна и корекция в поведението му.

Не са налице убедителни доказателства за неговото реално поправяне и превъзпитание, поради което индивидуалната работа с него трябва да продължи в посока формиране на гъвкав модел на мислене и активизиране на личностовия ресурс за промяна на стереотипа на поведение.

Лишеният от свобода Т. е включен в социално-възпитателни дейности като  трудов процес, с цел снижаване на риска от рецидив и вреди. Но е необходимо време за изграждане на отрицателно отношение към извършените от него деяния и показване на достатъчно доказателства за поправянето на осъдения.

С поредното си престъпно действие лишения от свобода Т. рецидивира и не проявява съзнание на разкаяние и укоримост към противоправните си прояви.

Към настоящия етап от изтърпяване на присъдата лишения от свобода Т. все още не е дал достатъчно категорични доказателства за промяна в нагласите си за водене на законосъобразен начин на живот.

Не осъзнава изцяло тежестта на извършените закононарушения, не е склонен да  ограничава собственото си поведение в съответствие с правилата и нормите в обществото. Рискът от вреди е насочен към всички участници в движението по пътищата.

Относително краткия престой на лишения от свобода В.Т. в МЛС не позволява, както  пълноценно проследяване на цялостното му поведение, така и на желанието му за преосмисляне и промяна на досегашния начин на живот.

С оглед краткия престой в ЗООТ договорените дейности, отразени в Плана за осмисляне на престоя в 30 не са изпълнени в пълен обем.

Индивидуално - корекционната работа с лишения от свобода Т. ще следва продължи в посока промяна в нагласите, формиране на критично отношение към досегашното криминално поведение, правилно формулиране на проблемите и създаване на алтернативи за тяхното решаване.

Към настоящия етап от изтърпяване на присъдата лишеният от свобода В.Т. все още не е дал достатъчно безспорни и неопровержими доказателства за промяна в нагласите си за водене на законосъобразен начин на живот в неконтролирана среда.

Криминалните нагласи са трайно и устойчиво формирани и подкрепят извършваните престъпления. Нежеланието му за спазване на законите и правилата предопределя евентуалното продължаване на престъпната дейност и повишаване на вероятността с поведението си да причини нови вреди в обществото.

Този съдебен състав приема, че от доказателствата по делото се прави извод за наличие само на една от двете законови предпоставки за условно-предсрочно освобождаване, затова, че е изтърпял фактически необходимия минимум от наложеното му наказание. Съществува дефицит в предпоставките, свързани с изискването за добро поведение и поправяне. Не показва положителни тенденции за промяна. Категориите за видовете риск не са променени. Към настоящият момент съобразно този доклад продължават да са налице значими дефицитни зони. Има недостатъци в уменията за мислене, не  осъзнава вината си и проблемите които създава в обществото. Не е преодоляна вероятността от продължаване на престъпна дейност. Не е дал достатъчно категорични доказателства за трайна промяна в  личен план, по начин че да се направи неоспорим извод, че в условията на свобода, извън контролирана среда, няма да допусне други правонарушения. Има обременено съдебно минало и за формирането му като поправена личност е необходимо да продължи корекционната дейност до пълното му поправяне за постигане на целите по чл.36 НК.По делото има данни,че демонстрира добро поведение,не отказва работа,не е агресивен,но не е склонен да промени вижданията си за начина на водене на живот в условията на свобода,подчинени на законовите норми.Всичко изложено до тук не води до задължителния извод,че той се е поправил,че процесът на поправяне е завършил изцяло,а от там да се направи извода,че по-нататъшния му престой в мястото за  лишаване от свобода е безпредметен и че корекционният процес спрямо него е напълно приключил.Индивидуално-корекционната работа с него трябва да продължи,за да се постигнал по отношение на него в пълна степен целите на наказанието"лишаване от свобода",а именно превъзпитателната и предупредително-възпиращата функция на наказанието.

            Това е в основата за постановяване на отказ за условно предсрочно освобождаване.

            На основание горното и във връзка с чл. 441 НПК, вр. чл. 70, ал.1 НК, Врачанският окръжен съд

О П Р Е Д Е Л И:

 

  ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ молбата на осъдения В.В.Т. - роден на *** ***, с постоянен и настоящ адрес:***, българин, български гражданин, с начално образование, женен, осъждан, понастоящем в Затвора гр. Враца, с ЕГН ********** да бъде условно-предсрочно освободен от изтърпяване на останалата част от наказанието лишаване от свобода, наложено му с определение от 30.11.2020 г. по НОХД № 570/2020 г. на РС-Лом, с което е одобрено споразумение и е осъден на 6 месеца "Лишаване от свобода", при първоначално определен "общ" режим на изтърпяване, за престъпления по чл. 343б, ал. 1 НК и чл. 345, ал. 2 НК, с остатък за изтърпяване в размер на 1 (един) месец и 2 (два) дни.

ОПРЕДЕЛЯ 6-месечен срок, от влизане на определението в сила, в който лишеният от свобода В.В.Т. не може да подаде нова молба за условно-предсрочно освобождаване.

            ОПРЕДЕЛЕНИЕТО подлежи на обжалване пред САС в 7-дневен срок от днес.

                                                                                        

                                                                                   

                                                                                                       ПРЕДСЕДАТЕЛ: