Решение по дело №111/2021 на Административен съд - Габрово

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 27 октомври 2021 г.
Съдия: Даниела Иванчева Гишина
Дело: 20217090700111
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 2 юли 2021 г.

Съдържание на акта

 

 

 

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

126

 

гр. Габрово, 27.10.2021 година

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД ГАБРОВО в публично заседание на двадесет и девети септември две хиляди двадесет и първа година в състав:

                                                        ПРЕДСЕДАТЕЛ: ГАЛИН КОСЕВ

                                                                  ЧЛЕНОВЕ: ЕМИЛИЯ КИРОВА-ТОДОРОВА                                                                                                               

                                                                                         ДАНИЕЛА ГИШИНА

при секретаря РАДИНА ЦЕРОВСКА и с участието на прокурор АЛЕКСАНДЪР АЛЕКСАНДРОВ като разгледа докладваното от съдия Д. Гишина КАНД № 111 по описа за 2021 година и за да се произнесе взе предвид следното:

Производството е по реда на чл. 208 и сл. от Административнопроцесуалния кодекс /АПК/ във връзка с чл. 63, ал. 1, изр. 2 от Закона за административните нарушения и наказания /ЗАНН/.

Касационното производство е образувано по депозирана в законния срок жалба от едноличен търговец С.Х.С. с наименование на фирмата „*** – С.С.“***, чрез надлежно упълномощен процесуален представител – адвокат, против Решение № 260015 от 12.04.2021 година на Районен съд – Севлиево, постановено по АНД № 418 по описа за 2020 година. С обжалваното решение е потвърдено Наказателно постановление /НП/ № 36 от 17.09.2020 година на Директора на Регионална инспекция по околната среда и водите /РИОСВ/ - Велико Търново, с което за нарушение на чл. 166, т. 2 в частта „не спазват условията ... в ... решения ... издадени от компетентните органи по околна среда” във връзка с чл. 82, ал. 5 в частта „Оценката на инвестиционни предложения завършва с решение на компетентния орган по чл. 93, ал. 3 ... което може да съдържа условия, мерки и ограничения, задължителни за възложителя” във връзка с чл. 165, ал. 2 от Закона за опазване на околната среда /ЗООС/ на едноличния търговец е наложена имуществена санкция в размер на 2000 две хиляди/ лева.

В жалбата се твърди, че обжалваното решение е неправилно - постановено  в противоречие с материалния закон и процесуалните правила, както и необосновано. Развиват се доводи, че процесният цех се експлоатира от наемател, който би следвало да отговаря за спазване на изискванията за осъществяване на дейността; едноличният търговец не е загубил качеството възложител, поради което не е възникнало задължение по чл. 93, ал. 7 от ЗООС за уведомяване на РИОСВ; при проверката е било извършвано тестване на качеството на извършен ремонт, като линията за производство на пелети не е работела; наличие на предпоставки за прилагане на чл. 28 от ЗАНН. Прави се искане за отмяна на обжалваното съдебно решение и постановяване на друго, с което да бъде отменено процесното НП. Претендира се присъждане на разноските за двете съдебни инстанции.

Касационният жалбоподател едноличен търговец С.Х.С. с наименование на фирмата „*** – С.С.“*** се представлява в открито съдебно заседание от своя надлежно упълномощен процесуален представител – адвокат, поддържа се жалбата, както и искането по същество, по повод на претенцията за присъждане на разноски се представя списък на разноските и документи, удостоверяващи заплащането на адвокатското възнаграждение /л. 19-21/.

Ответната страна РИОСВ - Велико Търново не се представлява в открито съдебно заседание; в депозирано по делото писмено становище се заявява позиция за неоснователност на жалбата, развиват се доводи по същество и се прави искане за оставяне в сила на въззивното решение; заявява се претенция за присъждане на юрисконсултско възнаграждение в размер на 80 лева.

Представителят на Окръжна прокуратура – Габрово дава мотивирано заключение за неоснователност на жалбата и правилност на решението на районния съд.

Касационната жалба е допустима като подадена в срок, срещу съдебен акт, подлежащ на инстанционен контрол, и от процесуално легитимирано лице – страна в първоинстанционното производство.

Съдът, като прецени доказателствата по делото, доводите и възраженията на страните, и извърши служебна проверка за валидността, допустимостта и съответствието с материалния закон на обжалваното решение /чл. 218, ал. 2 от АПК вр. чл. 63, ал. 1 от ЗАНН/, намира, че решението на въззивния съд следва да бъде оставено в сила. Тъй като наведените в касационната жалба доводи се припокриват с тези от жалбата до въззивния съд, от когото са обсъдени подробно в мотивите на обжалваното решение, които мотиви се възприемат изцяло от настоящия съдебен състав, последният се позовава на чл. 221, ал. 2, изр. 2 от АПК във връзка с чл. 63, ал. 1, изр. 2 от ЗАНН и препраща към мотивите на първоинстанционния съд. Изложените от въззивния съд мотиви установяват преценка на събраните по делото доказателства поотделно и в тяхната съвкупност, в резултат на която оценъчна дейност са направени правилни и обосновани фактически и правни изводи. Представеният договор за наем не установява посоченото в него дружество наемател да е наемател на цеха за производство на пелети. Не се явява доказана и защитната теза на санкционираното дружество, че е било извършвано тестване качеството на извършен ремонт. Настоящият съдебен състав намира, че АУАН и НП са издадени при изяснени факти и обстоятелства относно процесното нарушение, както и при липса на допуснати нарушения от категорията на съществените. Наложената с процесното НП имуществена санкция е в предвидения от закона минимален размер и не може да бъде изменяна в посока намаляването ѝ, а случаят не може да бъде квалифициран като маловажен, каквато е и преценката на административнонаказващия орган, надлежно мотивирана в процесното НП.

При извършената касационна проверка не се установяват основания за отмяна на обжалваното съдебно решение. Районен съд – Севлиево е постановил валидно, допустимо и правилно решение, постановено при правилно приложение на материалния закон, преценявайки всички събрани в хода на производството доказателства, без да игнорира или анализира превратно което и да е от тях.

Искането на ответната страна за присъждане на юрисконсултско възнаграждение е своевременно направено и основателно с оглед разпоредбата на чл. 63, ал. 5 от ЗАНН и крайния изход на спора, поради което следва да бъде уважено, като  касационният жалбоподател следва да бъде осъден да заплати в полза на ответната страна сумата от 80 /осемдесет/ лева, представляваща юрисконсултско възнаграждение, определена по реда на чл. 37 от Закона за правната помощ във връзка с чл. 27e от Наредбата за заплащането на правната помощ, тъй като настоящото дело не се отличава с фактическа и правна сложност, както и предвид продължителността на производството пред настоящата инстанция.

 

Водим от горното и на основание чл. 221, ал. 2, предл. 1 от АПК във връзка с чл. 63, ал. 1, изр. 2 от ЗАНН, съдът

 

Р Е Ш И:

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 260015 от 12.04.2021 година на Районен съд – Севлиево, постановено по АНД № 418 по описа за 2020 година.

ОСЪЖДА едноличен търговец С.Х.С. с наименование на фирмата „*** – С.С.“*** и ЕИК *** да заплати на Регионална инспекция по околната среда и водите /РИОСВ/ - Велико Търново сумата от 80 /осемдесет/ лева, представляваща юрисконсултско възнаграждение за касационната инстанция.

 

Решението е окончателно.

 

 

                                                                                      

 

                                                           ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

 

                                                           ЧЛЕНОВЕ:           1.

 

 

 

                                                                                            2.