Решение по дело №481/2017 на Районен съд - Троян

Номер на акта: 130
Дата: 3 юли 2018 г. (в сила от 2 ноември 2018 г.)
Съдия: Петя Николова Гатева
Дело: 20174340200481
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 12 декември 2017 г.

Съдържание на акта

 

Р Е Ш Е Н И Е

                                                        

                                                            130

 

                                     гр. Троян, 03.07.2018 година 

  

                                        В ИМЕТО НА НАРОДА 

 

ТРОЯНСКИ РАЙОНЕН СЪД, ТРЕТИ СЪДЕБЕН СЪСТАВ, на трети юли,  две хиляди и осемнадесета година, в открито съдебно заседание, в следния състав:

 

                                                          ПРЕДСЕДАТЕЛ: ПЕТЯ ГАТЕВА  

                                                 

Съдебен секретар Ваня Маринова

Прокурор  

разгледа докладваното от съдия ГАТЕВА

Административно наказателно дело № 481 от 2017 година по описа на Троянски районен съд.

Въз основа на доказателствата по делото и Закона

 

                                                   Р Е Ш И:

 

ПРИЗНАВА обвиняемия М.М.К. – роден на *** г. в гр. Троян, живущ ***, български гражданин, със средно-специално образование, работи в „Кючукови” ЕООД гр. Троян като шофьор, женен, неосъждан, ЕГН  ********** за ВИНОВЕН в това, че на 17.01.2017 г., около 11:25 часа в гр. Троян, област Ловешка, по ул. Христо Ботев, пред дом с № 232, с посока на движение от центъра на града към ж. к. „Лъгът”, управлявал моторно превозно средство - лек автомобил марка „Мерцедес, модел „С 320 ЦДИ” с рег. ОВ 1618 ВН, негова собственост, след употреба на наркотични вещества – амфетамин и метамфетамин, установено със съдебно - химическа (токсилогична) експертиза № 0635/2017 г. на Специализирана токсикохимична лаборатория към Военномедицинска академия гр. София – престъпление по чл. 343 б, ал. 3 от НК и на основание чл. 78 а, ал. 1 от НК го ОСВОБОЖДАВА от наказателна отговорност и му НАЛАГА АДМИНИСТРАТИВНО НАКАЗАНИЕ ГЛОБА в размер  500.00 (Хиляда и петстотин) лева, която да заплати в полза на Държавата по бюджета на Съдебната власт, по сметка на Районен съд гр. Троян.

На основание чл. 343 г във връзка с чл. 37, ал. 1, т. 7 от НК, ЛИШАВА обвиняемия М.М.К. от право да управлява моторно превозно средство за срок от 12 (ДВАНАДЕСЕТ) МЕСЕЦА.

          На основание чл. 59, ал. 4 от НК, ПРИСПАДА времето, през което обвиняемият М.М.К. е бил лишен от право да управлява моторно превозно средство по административен ред със Заповед за прилагане на принудителна административна мярка № 17-0359-000008/18.01.2017 г. на Началника на РУ на МВР гр. Троян, считано от отнемане на свидетелството за управление на МПС - 17.01.2017 г. до влизане в сила на настоящото решение.

          ВЕЩЕСТВЕНОТО ДОКАЗАТЕЛСТВО: 1 брой бял хартиен плик запечатан с три силиконови печата, с ръкописен надпис: „Тест-касета с временен положителен резултат на Drug Check 3000 с фабр. № АRJJ - 0113 на лицето М.М.К., ЕГН ********** от дата 17.01.2017 г., мл. автоконтрольор К. Г., подпис, съдържащ 1 (един) брой тест-касета на техническото средство „Drug Check 3000 с фабр. № АRJJ - 0113 - СЕ ОТНЕМА в полза на държавата и ДА СЕ УНИЩОЖИ.  

ОСЪЖДА обвиняемия М.М.К. ***, ЕГН **********, ДА ЗАПЛАТИ в полза на държавата по сметка на ОД на МВР гр. Ловеч сумата 382.60 (Триста осемдесет и два лева и шестдесет стотинки) лева - разноски по делото.

ОСЪЖДА обвиняемия М.М.К. ***, ЕГН: ********** ДА ЗАПЛАТИ в полза на държавата по бюджета на Съдебната власт, по сметка на Районен съд гр. Троян сумата 1092.20 (хиляда деветдесет и два лева и двадесет стотинки) лева - разноски по делото.

РЕШЕНИЕТО подлежи на въззивно обжалване и/или протестиране по реда на глава ХХІ от НПК пред Ловешки окръжен съд в петнадесетдневен срок от днес.

 

 

                                                          РАЙОНЕН СЪДИЯ:                                                   

 

 

 

 

 

МОТИВИ към Решение № 130 от  03.07.2018 г. по АНД № 481/2017 г.

 

 С Постановление изх. № 40/2017 от 01.06.2017 г. на Районна прокуратура гр. Троян е направено предложение до Троянския  районен съд да се произнесе с решение по реда на чл. 375 от НПК, като освободи от наказателна отговорност и наложи  административно наказание по чл.78 а от НК за извършено престъпление по чл. 343 б ал. 3 от НК на обвиняемия по Досъдебно производство № 10/2017 г. по описа на РУ на МВР Троян М.М.К. ***. 

За Районна прокуратура гр.Троян, редовно призовани, представител се  явява  само в първото съдебно заседание и по същество не е взето отношение.

            Обвиняемият  М.М.К., р. пр., се явява лично в с. з. и с адв. Ц.А. от ЛАК. Заявява, че в деня, в който  му е извършена проверката от служителите на полицията е бил много напрегнат, тъй като имал  служебни ангажименти, бързал за работа  и се е чувствал превъзбуден.Обяснява, че не е съгласен хора, които не го познават,  да му «правят експертизи».По делото е представено писмено изложение, а и в пледоарията си по същество адв.Ц.А. излага подробни съображения   относно  негови възражения  по събраните доказателства Адв. А.  счита, че  обвинението срещу К. не е доказано по несъмнен начин  и моли съда да го оправдае, като не му налага административно наказание.

            От  обясненията на обвиняемия К., от показанията на  свидетелите К.Н.Г.,  В.К.К.,  Р.Х.Л., Д.И.Н., С.К.Н., С.С.С. и Г.В.К., от заключенията  на вещите лица Г.Б.  К. и С.С.С. по допуснатата химическа/токсикологична/ експертиза и от заключението на д-р П.Д.Д., д-р Е.  И. Б. – Х. и д-р Л.З.Т.  по допуснатата от съда въз основа на указанията на ЛОС тройна съдебно- химическа/токсикологична/ и психиатрична експертиза и от приложените към  Досъдебно производство № 10/2017г. по описа на РУ на МВР Троян  писмени доказателства  се установява следното:

На 17.01.2017г., около 11.25 часа в гр. Троян обвиняемият К. управлявал лек автомобил марка „Мерцедес” модел „С 320 ЦДИ” с рег. №ОВ 1618 ВН, негова собственост,  по ул. „Христо Ботев”  с посока на движение от центъра на града  към ж.к. Лъгът. Пред дом №232 обвиняемият К. бил спрян за проверка от свидетелите К.Н.Г. и  В.К.К. - полицейски служители  при РУ на МВР гр. Троян.Първоначално  е извършена проверка по документи, след което обвиняемият е проверен  за употреба на алкохол с техническо средство  „Алкотест Дрегер 7510” с фабричен  № ARDN  0029, което отчело 0.00 промила алкохол в издишания въздух.Свидетелите Г. и К.  се усъмнили в поведението на К., който се държал превъзбудено  и неспокойно и преценили, че  трябва да го проверят  за употреба на  наркотични или упойващи вещества.Извършили проверката с техническо средство  Drager Drug Check 3000», като при теста на дисплея не се появила червена линия срещу наркотичното вещество  метамфетамин, което означавало , че К. е употребил  посоченото наркотично вещество.Обвиняемият споделил със свидетелите Г. и К., че преди  няколко дни на  13.01.2017г.  е употребил наркотично вещество.По делото е приложен   Протокол за извършване на проверка за употреба на наркотични или упойващи вещества /л.16 от ДП/.В протокола е посочено, че проверката е започнала в 11.25часа  и е приключила  в 13.20часа.Във връзка с  установеното, на К. е съставен АУАН №30/17.01.2017г., в който е констатирано, че К. е извършил нарушение по чл.5 ал.3 т.1 от ЗДвП.В графата за възражения  обвиняемият е записал, че не е използвал упойващи средства, след което му е издаден талон  за медицинско изследване  №0033712/17.01.2017г., който му бил връчен в 13.20часа и в който е отразено, че  е следвало да се яви във ФСМП гр.Троян за вземане на кръвна проба за химическо изследване до 45минути от връчването на талона.К.  е изпълнил указанията на полицейските служители и в посоченото време се е явил  във ФСМП гр.Троян, където  в присъствието на свидетеля К. са му взети кръв и урина за изследване.

По досъдебното производство е изготвена  съдебно-химическа /токсикологична/ експертиза с № 0635/2017г.  на Специализирана токсикохимична лаборатория към Военномедицинска академия гр. София, която е дала заключение, че обвиняемият К. е управлявал лекия автомобил след употреба на наркотични вещества от групата на стимулантите  - амфетамин  и метамфетамин.По делото е допусната и допълнителна съдебно- химическа /токсикологична/ експертиза  с оглед заявеното от К., че  към датата на проверката е използвал медикаменти- Тобрин и Панцеф, както и капки за нос Мукосептонекс  и сироп за кашлица Судафет и твърденията му, че именно съставки, съдържащи се в тези лекарствени средства, са причина в кръвта му да има амфетамин и метамфетамин.Заключението на вещите лица е категорично, че няма никаква вероятност приемът на посочените медикаменти  да е повлиял резултатите от лабораторните изследвания - т.е.  приемът не би могъл да бъде отчетен като употреба на някакво наркотично вещество. В експертизата е посочено също, че съставките на  гореописаните лекарства не са нито наркотични вещества, нито психоактивни медикаменти- т.е. те са без  съдебно- токсикологична значимост.

По указания, дадени от Ловешки окръжен съд при първоначалното гледане на делото  пред въззивната инстанция, съдът е допуснал  комплексна съдебно- химическа/токсикологична/ и психиатрична експертиза с вещи лица токсиколог, специалист по съдебна медицина и по психиатрия и със задача установеното количество наркотично вещество, ако е налице повлияване от него, как и в каква степен е повлияло на обвиняемия М.М.К.  и по специално на неговата координация, способности като водач, респективно налице ли е поведение от негова страна, което да го прави опасен за останалите водачи на МПС.От заключението на същата  и с оглед заключението по  гореспоменатите експертизи, се установява, че  установеното количество  метамфетамини в пробата урина, което се доказва и от кръвната проба, предполага употреба на наркотичното  вещество  в период по-малък от 24 часа към момента на вземане на кръвната проба при инцидентен прием и от 36часа  за системно употребяващи лица.Вещите лица излагат, че  наличието на метамфетамини в пробите от кръв и урина безспорно доказват  употребата  им и факта, че К. по време на проверката е бил под въздействието им,още повече, че пробата е взета 2 часа след началото на проверката, а действието на метамфетамините е до 6 часа след приема. Вещите лица  твърдят, че при еднократна употреба на метамфетамин вероятният ефект е превъзбуда с усещане за енергичност, бодрост, самоувереност, прилив на сила, дори мощ, бързина и точност  на ума, висока инициативност, приповдигнато настроение, подтиснато чувство за умора и цялостно усещане за благополучие.В това състояние, според експертите, К. поради  оптимизмена недооцененост със своите действия като водач на МПС  застрашава собственото си здраве и това на околните с повишения риск да причини ПТП.Твърдят също, че в случая не се касае за инцидентен прием на психоактивна субстанция с оглед описаните в Амбулаторен лист №6943/16.11.2010г. на М.К. психични симптоми.

От така установената фактическа обстановка настоящата инстанция приема, че обвиняемият М.М.К. е осъществил  обективните и  субективни признаци на престъплението по чл.343 б ал. 3 от НК. От обективна страна К. на 17.01.2017 г., около 11:25 часа в гр. Троян, област Ловешка, по ул. Христо Ботев, пред дом с № 232, с посока на движение от центъра на града към ж. к. „Лъгът”, управлявал моторно превозно средство - лек автомобил марка „Мерцедес, модел „С 320 ЦДИ” с рег. ОВ 1618 ВН, негова собственост, след употреба на наркотични вещества – амфетамин и метамфетамин, установено със съдебно - химическа (токсилогична) експертиза № 0635/2017 г. на Специализирана токсикохимична лаборатория към Военномедицинска академия гр. София.

От субективна страна   деянието е  извършено виновно - при пряк умисъл като форма на вина. К. е съзнавал общественоопасния характер на деянието си, предвиждал е общественоопасните му последици и е искал настъпването им. Обвиняемият е знаел, че не бива да управлява МПС след употреба на наркотичните вещества - амфетамин и метамфетамин , които бил употребил, но въпреки това е управлявал автомобила, с което е целял настъпването на общественоопасните последици от своето деяние.

В случая се касае за осъществено от обвиняемия К. общоопасно престъпление против транспорта по глава ХІ, раздел ІІ от Особената част на НК, с непосредствен обект на посегателство обществените отношения, регламентиращи правилата за движение по пътищата, в частност задължението пътните превозни средства, участващи в движението по пътищата, отворени за обществено ползване, да се управляват от водачи, които не са употребили  наркотични вещества.

 Причини за извършване на престъплението - несъобразяването на К. с установения в страната правен ред.

 Настоящата инстанция счита за установено по безспорен начин, че К. е извършил престъплението по чл.343б ал.3 от НК и това се доказва по несъмнен начин от всички събрани до настоящия момент доказателства, като  делото се разглежда за втори път в първоинстанционен съд , по него са разпитани  множество свидетели и допуснати всички поискани  експертизи.Съдът намира за неоснователни, недоказани и за обяснима защитна реакция  многобройните възражения, изложении  от адв.А. в пледоарията му по същество.Първо е изложено възражението, че тестът  за наркотично вещество, извършен от полицейските служители К. и Г. не би следвало да се кредитира като доказателство по делото, понеже върху техническото средствоDrager Drug Check 3000»  все пак се е появила бледо изразена  линия. В с.з.  и двамата свидетели са категорични, че  по  време на провеждане на теста са установили, че същият е положителен за метамфетамин и именно затова са издали талон за кръвно изследване.Настоящата инстанция счита, че в случая са меродавни  резултатите от извършената  впоследствие   съдебно- химическа/ токсикологична / експертиза с вещи лица Г.Б.К. и С.С.  С., които компетентно и подробно са   описали процедурата  по  извършване на изследването, начина  на доставка пробите, придружаващите ги документи и отразените канстатациите в тях.Съдът не намира нарушения по Наредба №30/27.06.2001г. за реда за установяване употребата на алкохол или друго упойващо вещество от водачите на моторни превозни средства при изготвяне на химическата експертиза, извършени  при вземането на кръвната проба и при извършване на лабораторните изследвания.За тези обстоятелства подбробни  обяснения  дадоха пред съда  свидетелите, извършили посочените действия.Твърдяните от адв.А. нарушения по чл.16 ал.2, чл.4, чл.11 ал.2  от Наредба №30/2001г. са недоказани. Неоснователни  са и възраженията, че няма данни как е извършена самата дезинфекция  при взимането на кръв, което да е довело до погрешни резултати, че шишетата не са били изплакнати с вода и сапун, не са били изсушени, че при изпращане на пробите пратката е била евентуално манипулирана.

Установено е, че  обвиняемият К. се е явил във ФСМП в указаното в талона за медицинско изследване време, придружен от полицейски служител – свидетеля В.К., където свидетелката Д.И.Н. в присъствието на свидетеля д-р  Р.Х.Л.  е взела кръв и урина  и е започатала пробите. Н. излага в с.з., че не си спомня да е имало нещо необичайно при вземане на пробите. По делото е изискана Справка изх. № 2894/17.08.2017г. от ЦСМП гр. Ловеч, в която  е отразено, че взетите кръвна проба и урина от М.М.К. са били транспортирани на 18.01.2017г. до Специализирана химическа лаборатория гр. Плевен чрез оторизирано длъжностно лице на ЦСМП гр. Ловеч, съгласно Заповед № 09/18.01.2017г. на Директора на ЦСМП гр. Ловеч, с депозирани подписи за приел-предал, както в журнала за извеждане на кръвните проби във ФСМП гр. Троян, така и на разписката от СХЛ гр. Плевен. Впоследствие  пробите от кръв и урина са били получени в Токсикохимична лаборатория към ВМА гр. София на 20.01.2017г. по служебен път от СХЛ гр. Плевен, като същите отговарят на изискванията за токсикологично изследване. Това транспортиране е станало именно в посочения в чл. 15, ал. 1 от Наредба № 30/27.06.2001г. срок от 72 часа след вземането им, като видно от отразеното в заключението по съдебно-химическата /токсикологична/ експертиза, пробите са били придружени от 2 броя Протокол за медицинско изследване за употреба на алкохол или друго упойващо вещество и талона за медицинско изследване. Вещите лица, изготвили  съдебно-химическата /токсикологична/ експертиза – Г.К. и С.С. са отразили, че пробите са били запечатани, без нарушена опаковка и са отговаряли на изискванията.

Безспорно установено е по делото от заключението на посочената експертиза , че получената кръвна проба изцяло отговаря на изискнванията  за извършване на изследване в ТХЛ при ВМА София и същата е на обвиняемия.Освен това същият впоследствие е заявил употребата на медикаменти по време на проверката и  е   извършено  повторно  токсикологично изследване, което е  установило, че употребата на  медикаментите Тобрин и Панцеф, както и капки за нос Мукосептонекс  и сироп за кашлица Судафет по никакъв начин  не са могли да повлияят на резултатите от лабораторните изследвания.

Относно последната допусната  по указания на Окръжен съд  комплексна съдебно- химическа/токсикологична/ и психиатрична експертиза с посочената по-горе задача,според експертите, наличието на метамфетамини в пробите от кръв и урина безспорно доказват  употребата  им и факта, че К. по време на проверката е бил под въздействието им.,още повече че пробата е взета 2 часа след проверката , а действието на метамфетамините е до 6 часа след приема.В това състояние, К. поради  оптимизмена недооцененост със своите действия като водач на МПС е  застрашавал собственото си здраве и това на околните с повишения риск да причини ПТП.

Освен това следва да се отбележи и факта, че от обективна страна съставът на престъплението по чл.343б ал.3 от НК   изисква единственно управление на МПС след употреба на наркотични вещества, като не се изисква наличие на определена концентрация на наркотичните вещества в кръвта или доказване на неспособност за управление на МПС.Доказването на употребата на наркотични вещества е възможно да се установи с всякакви доказателства и доказателствени средства.

От изложеното се установява, че в случая са налице условията на чл.78а от НК. За престъплението, което е извършил  М.М.К., се предвижда наказание  лишаване от свобода  от една до три години и глоба в размер от 500.00 лева до 1500.00 лева. К.  е пълнолетен, не е осъждан за престъпление от общ характер и не е освобождаван от наказателна отговорност по реда на чл.78а от НК. От престъплението не са причинени  съставомерни имуществени вреди.

При това положение  ще следва  М.М.К. да бъде освободен от наказателна отговорност, като за извършеното от него престъпление по чл.343 б ал. 3 от НК следва да му се наложи административно наказание глоба в размер на 1500.00 лева. При определяне размера на наказанието   съдът съобрази ниската степен на обществена опасност на дееца, младостта му, доброто процесуално поведение.Същият е семеен с две деца  и извършва трудова дейност като  шофьор в собствената си фирма. Отегчаващо отговорността обстоятелство е високата степен на обществена опасност на извършеното деяние. Ето защо съдът намира, че целите на наказанието по чл. 36 НК ще бъдат постигнати в пълна степен, като на подсъдимия бъде наложено административно наказание при превес на смекчаващите отговорността обстоятелства.

На основание чл. 343 г във вр. чл. 78 а ал. 4 и чл. 37 ал. 1 т. 7 от НК съдът е наложил на обвиняемия и лишаване от право да управлява МПС за срок от 12 месеца, като на основание чл. 59  ал. 4 от НК е приспаднал времето, през което същият е бил лишен от това право по административен ред на основание Заповед за прилагане на принудителна административна мярка със Заповед за прилагане на принудителна административна мярка № 17-0359-000008/18.01.2017 г. на Началника на РУ на МВР гр. Троян, считано от отнемане на свидетелството за управление на МПС - 17.01.2017 г.

 Съдът счита, че с така наложените административни наказания биха се постигнали целите на наказанието.

Вещественото оказателство: 1 брой бял хартиен плик запечатан с три силиконови печата, с ръкописен надпис: „Тест-касета с временен положителен резултат на Drug Check 3000 с фабр. № АRJJ - 0113 на лицето М.М.К., ЕГН ********** от дата 17.01.2017 г., мл. автоконтрольор К. Г., подпис, съдържащ 1 (един) брой тест-касета на техническото средство „Drug Check 3000 с фабр. № АRJJ - 0113  следва  да се отнеме в полза на Държавата и да се унищожи. 

С оглед разпоредбата на чл. 189 ал. 3 от НПК с решението съдът е осъдил обвиняемия К. да заплати по сметка на ОД на МВР гр. Ловеч сумата  382.60 лева – разноски по досъдебното производство по делото, а  в полза на Държавата, по бюджета на Съдебната власт, по сметка на Районен съд гр. Троян сумата 1092.20 лева - разноски по делото.

Водим от горното и на основание чл. 378 ал. 4 т. 1 от НПК съдът постанови решение, обявено на явилите се страни в откритото съдебно заседание, проведено на   03.07.2017 година.

 

                                                                                      Районен съдия:

 

 

 

Съдържание на мотивите

МОТИВИ към Решение № 130 от  03.07.2018 г. по АНД № 481/2017 г.

 

 С Постановление изх. № 40/2017 от 01.06.2017 г. на Районна прокуратура гр. Троян е направено предложение до Троянския  районен съд да се произнесе с решение по реда на чл. 375 от НПК, като освободи от наказателна отговорност и наложи  административно наказание по чл.78 а от НК за извършено престъпление по чл. 343 б ал. 3 от НК на обвиняемия по Досъдебно производство № 10/2017 г. по описа на РУ на МВР Троян М.М.К. ***. 

За Районна прокуратура гр.Троян, редовно призовани, представител се  явява  само в първото съдебно заседание и по същество не е взето отношение.

            Обвиняемият  М.М.К., р. пр., се явява лично в с. з. и с адв. Ц.А. от ЛАК. Заявява, че в деня, в който  му е извършена проверката от служителите на полицията е бил много напрегнат, тъй като имал  служебни ангажименти, бързал за работа  и се е чувствал превъзбуден.Обяснява, че не е съгласен хора, които не го познават,  да му «правят експертизи».По делото е представено писмено изложение, а и в пледоарията си по същество адв.Ц.А. излага подробни съображения   относно  негови възражения  по събраните доказателства Адв. Антгелов счита, че  обвинението срещу К. не е доказано по несъмнен начин  и моли съда да го оправдае, като не му налага административно наказание.

            От  обясненията на обвиняемия К., от показанията на  свидетелите К.Н.Г.,  В.К.К.,  Р.Х.Л., Д.И.Н., С.К.Н., С.С.С. и Габриела Веселинова Кючукова, от заключенията  на вещите лица Г.Б.  К. и С.С.С. по допуснатата химическа/токсикологична/ експертиза и от заключението на д-р П.Д.Д., д-р Е.  И. Бързашка – Христова и д-р Л.З.Т.  по допуснатата от съда въз основа на указанията на ЛОС тройна съдебно- химическа/токсикологична/ и психиатрична експертиза и от приложените към  Досъдебно производство № 10/2017г. по описа на РУ на МВР Троян  писмени доказателства  се установява следното:   

На 17.01.2017г., около 11.25 часа в гр. Троян обвиняемият К. управлявал лек автомобил марка „Мерцедес” модел „С 320 ЦДИ” с рег. №ОВ 1618 ВН, негова собственост,  по ул. „Христо Ботев”  с посока на движение от центъра на града  към ж.к. Лъгът. Пред дом №232 обвиняемият К. бил спрян за проверка от свидетелите К.Н.Г. и  В.К.К. - полицейски служители  при РУ на МВР гр. Троян.Първоначално  е извършена проверка по документи, след което обвиняемият е проверен  за употреба на алкохол с техническо средство  „Алкотест Дрегер 7510” с фабричен  № ARDN  0029, което отчело 0.00 промила алкохол в издишания въздух.Свидетелите Г. и К.  се усъмнили в поведението на К., който се държал превъзбудено  и неспокойно и преценили, че  трябва да го проверят  за употреба на  наркотични или упойващи вещества.Извършили проверката с техническо средство  Drager Drug Check 3000», като при теста на дисплея не се появила червена линия срещу наркотичното вещество  метамфетамин, което означавало , че К. е употребил  посоченото наркотично вещество.Обвиняемият споделил със свидетелите Г. и К., че преди  няколко дни на  13.01.2017г.  е употребил наркотично вещество.По делото е приложен   Протокол за извършване на проверка за употреба на наркотични или упойващи вещества /л.16 от ДП/.В протокола е посочено, че проверката е започнала в 11.25часа  и е приключила  в 13.20часа.Във връзка с  установеното, на К. е съставен АУАН №30/17.01.2017г., в който е констатирано, че К. е извършил нарушение по чл.5 ал.3 т.1 от ЗДвП.В графата за възражения  обвиняемият е записал, че не е използвал упойващи средства, след което му е издаден талон  за медицинско изследване  №0033712/17.01.2017г., който му бил връчен в 13.20часа и в който е отразено, че  е следвало да се яви във ФСМП гр.Троян за вземане на кръвна проба за химическо изследване до 45минути от връчването на талона.К.  е изпълнил указанията на полицейските служители и в посоченото време се е явил  във ФСМП гр.Троян, където  в присъствието на свидетеля К. са му взети кръв и урина за изследване.

По досъдебното производство е изготвена  съдебно-химическа /токсикологична/ експертиза с № 0635/2017г.  на Специализирана токсикохимична лаборатория към Военномедицинска академия гр. София, която е дала заключение, че обвиняемият К. е управлявал лекия автомобил след употреба на наркотични вещества от групата на стимулантите  - амфетамин  и метамфетамин.По делото е допусната и допълнителна съдебно- химическа /токсикологична/ експертиза  с оглед заявеното от К., че  към датата на проверката е използвал медикаменти- Тобрин и Панцеф, както и капки за нос Мукосептонекс  и сироп за кашлица Судафет и твърденията му, че именно съставки, съдържащи се в тези лекарствени средства, са причина в кръвта му да има амфетамин и метамфетамин.Заключението на вещите лица е категорично, че няма никаква вероятност приемът на посочените медикаменти  да е повлиял резултатите от лабораторните изследвания - т.е.  приемът не би могъл да бъде отчетен като употреба на някакво наркотично вещество. В експертизата е посочено също, че съставките на  гореописаните лекарства не са нито наркотични вещества, нито психоактивни медикаменти- т.е. те са без  съдебно- токсикологична значимост.

По указания, дадени от Ловешки окръжен съд при първоначалното гледане на делото  пред въззивната инстанция, съдът е допуснал  комплексна съдебно- химическа/токсикологична/ и психиатрична експертиза с вещи лица токсиколог, специалист по съдебна медицина и по психиатрия и със задача установеното количество наркотично вещество, ако е налице повлияване от него, как и в каква степен е повлияло на обвиняемия М.М.К.  и по специално на неговата координация, способности като водач, респективно налице ли е поведение от негова страна, което да го прави опасен за останалите водачи на МПС.От заключението на същата  и с оглед заключението по  гореспоменатите експертизи, се установява, че  установеното количество  метамфетамини в пробата урина, което се доказва и от кръвната проба, предполага употреба на наркотичното  вещество  в период по-малък от 24 часа към момента на вземане на кръвната проба при инцидентен прием и от 36часа  за системно употребяващи лица.Вещите лица излагат, че  наличието на метамфетамини в пробите от кръв и урина безспорно доказват  употребата  им и факта, че К. по време на проверката е бил под въздействието им,още повече, че пробата е взета 2 часа след началото на проверката, а действието на метамфетамините е до 6 часа след приема. Вещите лица  твърдят, че при еднократна употреба на метамфетамин вероятният ефект е превъзбуда с усещане за енергичност, бодрост, самоувереност, прилив на сила, дори мощ, бързина и точност  на ума, висока инициативност, приповдигнато настроение, подтиснато чувство за умора и цялостно усещане за благополучие.В това състояние, според експертите, К. поради  оптимизмена недооцененост със своите действия като водач на МПС  застрашава собственото си здраве и това на околните с повишения риск да причини ПТП.Твърдят също, че в случая не се касае за инцидентен прием на психоактивна субстанция с оглед описаните в Амбулаторен лист №6943/16.11.2010г. на М.К. психични симптоми.

От така установената фактическа обстановка настоящата инстанция приема, че обвиняемият М.М.К. е осъществил  обективните и  субективни признаци на престъплението по чл.343 б ал. 3 от НК. От обективна страна К. на 17.01.2017 г., около 11:25 часа в гр. Троян, област Ловешка, по ул. Христо Ботев, пред дом с № 232, с посока на движение от центъра на града към ж. к. „Лъгът”, управлявал моторно превозно средство - лек автомобил марка „Мерцедес, модел „С 320 ЦДИ” с рег. ОВ 1618 ВН, негова собственост, след употреба на наркотични вещества – амфетамин и метамфетамин, установено със съдебно - химическа (токсилогична) експертиза № 0635/2017 г. на Специализирана токсикохимична лаборатория към Военномедицинска академия гр. София.

От субективна страна   деянието е  извършено виновно - при пряк умисъл като форма на вина. К. е съзнавал общественоопасния характер на деянието си, предвиждал е общественоопасните му последици и е искал настъпването им. Обвиняемият е знаел, че не бива да управлява МПС след употреба на наркотичните вещества - амфетамин и метамфетамин , които бил употребил, но въпреки това е управлявал автомобила, с което е целял настъпването на общественоопасните последици от своето деяние.

В случая се касае за осъществено от обвиняемия К. общоопасно престъпление против транспорта по глава ХІ, раздел ІІ от Особената част на НК, с непосредствен обект на посегателство обществените отношения, регламентиращи правилата за движение по пътищата, в частност задължението пътните превозни средства, участващи в движението по пътищата, отворени за обществено ползване, да се управляват от водачи, които не са употребили  наркотични вещества.

 Причини за извършване на престъплението - несъобразяването на К. с установения в страната правен ред.

 Настоящата инстанция счита за установено по безспорен начин, че К. е извършил престъплението по чл.343б ал.3 от НК и това се доказва по несъмнен начин от всички събрани до настоящия момент доказателства, като  делото се разглежда за втори път в първоинстанционен съд , по него са разпитани  множество свидетели и допуснати всички поискани  експертизи.Съдът намира за неоснователни, недоказани и за обяснима защитна реакция  многобройните възражения, изложении  от адв.А. в пледоарията му по същество.Първо е изложено възражението, че тестът  за наркотично вещество, извършен от полицейските служители К. и Г. не би следвало да се кредитира като доказателство по делото, понеже върху техническото средствоDrager Drug Check 3000»  все пак се е появила бледо изразена  линия. В с.з.  и двамата свидетели са категорични, че  по  време на провеждане на теста са установили, че същият е положителен за метамфетамин и именно затова са издали талон за кръвно изследване.Настоящата инстанция счита, че в случая са меродавни  резултатите от извършената  впоследствие   съдебно- химическа/ токсикологична / експертиза с вещи лица Г.Б.К. и С.С.  С., които компетентно и подробно са   описали процедурата  по  извършване на изследването, начина  на доставка пробите, придружаващите ги документи и отразените канстатациите в тях.Съдът не намира нарушения по Наредба №30/27.06.2001г. за реда за установяване употребата на алкохол или друго упойващо вещество от водачите на моторни превозни средства при изготвяне на химическата експертиза, извършени  при вземането на кръвната проба и при извършване на лабораторните изследвания.За тези обстоятелства подбробни  обяснения  дадоха пред съда  свидетелите, извършили посочените действия.Твърдяните от адв.А. нарушения по чл.16 ал.2, чл.4, чл.11 ал.2  от Наредба №30/2001г. са недоказани. Неоснователни  са и възраженията, че няма данни как е извършена самата дезинфекция  при взимането на кръв, което да е довело до погрешни резултати, че шишетата не са били изплакнати с вода и сапун, не са били изсушени, че при изпращане на пробите пратката е била евентуално манипулирана.

Установено е, че  обвиняемият К. се е явил във ФСМП в указаното в талона за медицинско изследване време, придружен от полицейски служител – свидетеля В.К., където свидетелката Д.И.Н. в присъствието на свидетеля д-р  Р.Х.Л.  е взела кръв и урина  и е започатала пробите. Н. излага в с.з., че не си спомня да е имало нещо необичайно при вземане на пробите. По делото е изискана Справка изх. № 2894/17.08.2017г. от ЦСМП гр. Ловеч, в която  е отразено, че взетите кръвна проба и урина от М.М.К. са били транспортирани на 18.01.2017г. до Специализирана химическа лаборатория гр. Плевен чрез оторизирано длъжностно лице на ЦСМП гр. Ловеч, съгласно Заповед № 09/18.01.2017г. на Директора на ЦСМП гр. Ловеч, с депозирани подписи за приел-предал, както в журнала за извеждане на кръвните проби във ФСМП гр. Троян, така и на разписката от СХЛ гр. Плевен. Впоследствие  пробите от кръв и урина са били получени в Токсикохимична лаборатория към ВМА гр. София на 20.01.2017г. по служебен път от СХЛ гр. Плевен, като същите отговарят на изискванията за токсикологично изследване. Това транспортиране е станало именно в посочения в чл. 15, ал. 1 от Наредба № 30/27.06.2001г. срок от 72 часа след вземането им, като видно от отразеното в заключението по съдебно-химическата /токсикологична/ експертиза, пробите са били придружени от 2 броя Протокол за медицинско изследване за употреба на алкохол или друго упойващо вещество и талона за медицинско изследване. Вещите лица, изготвили  съдебно-химическата /токсикологична/ експертиза – Г.К. и С.С. са отразили, че пробите са били запечатани, без нарушена опаковка и са отговаряли на изискванията.

Безспорно установено е по делото от заключението на посочената експертиза , че получената кръвна проба изцяло отговаря на изискнванията  за извършване на изследване в ТХЛ при ВМА София и същата е на обвиняемия.Освен това същият впоследствие е заявил употребата на медикаменти по време на проверката и  е   извършено  повторно  токсикологично изследване, което е  установило, че употребата на  медикаментите Тобрин и Панцеф, както и капки за нос Мукосептонекс  и сироп за кашлица Судафет по никакъв начин  не са могли да повлияят на резултатите от лабораторните изследвания.

Относно последната допусната  по указания на Окръжен съд  комплексна съдебно- химическа/токсикологична/ и психиатрична експертиза с посочената по-горе задача,според експертите, наличието на метамфетамини в пробите от кръв и урина безспорно доказват  употребата  им и факта, че К. по време на проверката е бил под въздействието им.,още повече че пробата е взета 2 часа след проверката , а действието на метамфетамините е до 6 часа след приема.В това състояние, К. поради  оптимизмена недооцененост със своите действия като водач на МПС е  застрашавал собственото си здраве и това на околните с повишения риск да причини ПТП.

Освен това следва да се отбележи и факта, че от обективна страна съставът на престъплението по чл.343б ал.3 от НК   изисква единственно управление на МПС след употреба на наркотични вещества, като не се изисква наличие на определена концентрация на наркотичните вещества в кръвта или доказване на неспособност за управление на МПС.Доказването на употребата на наркотични вещества е възможно да се установи с всякакви доказателства и доказателствени средства.

От изложеното се установява, че в случая са налице условията на чл.78а от НК. За престъплението, което е извършил  М.М.К., се предвижда наказание  лишаване от свобода  от една до три години и глоба в размер от 500.00 лева до 1500.00 лева. К.  е пълнолетен, не е осъждан за престъпление от общ характер и не е освобождаван от наказателна отговорност по реда на чл.78а от НК. От престъплението не са причинени  съставомерни имуществени вреди.

При това положение  ще следва  М.М.К. да бъде освободен от наказателна отговорност, като за извършеното от него престъпление по чл.343 б ал. 3 от НК следва да му се наложи административно наказание глоба в размер на 1500.00 лева. При определяне размера на наказанието   съдът съобрази ниската степен на обществена опасност на дееца, младостта му, доброто процесуално поведение.Същият е семеен с две деца  и извършва трудова дейност като  шофьор в собствената си фирма. Отегчаващо отговорността обстоятелство е високата степен на обществена опасност на извършеното деяние. Ето защо съдът намира, че целите на наказанието по чл. 36 НК ще бъдат постигнати в пълна степен, като на подсъдимия бъде наложено административно наказание при превес на смекчаващите отговорността обстоятелства.

На основание чл. 343 г във вр. чл. 78 а ал. 4 и чл. 37 ал. 1 т. 7 от НК съдът е наложил на обвиняемия и лишаване от право да управлява МПС за срок от 12 месеца, като на основание чл. 59  ал. 4 от НК е приспаднал времето, през което същият е бил лишен от това право по административен ред на основание Заповед за прилагане на принудителна административна мярка със Заповед за прилагане на принудителна административна мярка № 17-0359-000008/18.01.2017 г. на Началника на РУ на МВР гр. Троян, считано от отнемане на свидетелството за управление на МПС - 17.01.2017 г.

 Съдът счита, че с така наложените административни наказания биха се постигнали целите на наказанието.

Вещественото оказателство: 1 брой бял хартиен плик запечатан с три силиконови печата, с ръкописен надпис: „Тест-касета с временен положителен резултат на Drug Check 3000 с фабр. № АRJJ - 0113 на лицето М.М.К., ЕГН ********** от дата 17.01.2017 г., мл. автоконтрольор К. Г., подпис, съдържащ 1 (един) брой тест-касета на техническото средство „Drug Check 3000 с фабр. № АRJJ - 0113  следва  да се отнеме в полза на Държавата и да се унищожи. 

С оглед разпоредбата на чл. 189 ал. 3 от НПК с решението съдът е осъдил обвиняемия К. да заплати по сметка на ОД на МВР гр. Ловеч сумата  382.60 лева – разноски по досъдебното производство по делото, а  в полза на Държавата, по бюджета на Съдебната власт, по сметка на Районен съд гр. Троян сумата 1092.20 лева - разноски по делото.

Водим от горното и на основание чл. 378 ал. 4 т. 1 от НПК съдът постанови решение, обявено на явилите се страни в откритото съдебно заседание, проведено на   03.07.2017 година.

 

                                                                                      Районен съдия: