Решение по дело №763/2020 на Районен съд - Ямбол

Номер на акта: 260171
Дата: 12 ноември 2020 г. (в сила от 22 декември 2020 г.)
Съдия: Димчо Генев Димов
Дело: 20202330100763
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 8 април 2020 г.

Съдържание на акта

 

Р Е Ш Е Н И Е  № 260171/12.11.2020г.

 гр. Ямбол, 12.11.2020 г.

 В  И М Е Т О  Н А  Н А Р О Д А

            Ямболския районен съд, гражданско отделение, XVII-състав, в публично заседание на двадесет и първи октомври през две хиляди и двадесета година, в състав,

        РАЙОНЕН СЪДИЯ: ДИМЧО ДИМОВ

при секретаря Т. К., като разгледа докладваното от съдия Димчо Димов гр.д.№ 763 по описа на ЯРС за 2020 год., за да се произнесе съобрази следното:

Предявен е иск по чл.357 КТ във връзка с чл.358, ал.1, т.2 КТ, вр.чл.188, т.2 КТ, във вр. чл.187, т.3, т.7 и т.8 КТ – трудов спор за отмяна на наложено дисциплинарно наказание „предупреждение за уволнение”.

Производството е образувано по искова молба от Ж.Й.В. с ЕГН: **********, чрез пълномощника си адвокат А. К.от АК-Я., съдебен адрес:***-*** против „Водоснабдяване и канализация“ ЕООД - гр.Ямбол, адрес: гр.Ямбол, ул. „Д-р Петър Брънеков" №20, с която е предявен иск с посочено правно основание чл.357, ал.1, вр.чл.188, т.2 КТ.

Ищецът твърди, че се намира в трудовоправни отношения с ответното дружество като със заповед № ***/13.02.2020 г. му е било наложено дисциплинарно наказание – „предупреждение за уволнение“ на осн. чл.188, т.2 във вр. с чл. 187, т.3, т.7 и т.8 от КТ. Претендира се от съда да отмени така издадената заповед, респективно да отмени наложеното наказание.

Претендират се разноски.

В срока за отговор по чл. 131 ГПК е постъпил отговор от ответника, с който предявеният иск се оспорва. Поддържа се, че на 03.02.2020 г. ищецът е извършил нарушение на трудовата дисциплина, описано в доклада на прекия му ***. Претендира се от съда да отхвърли предявените искове. Претендират се и разноски.

В съдебно заседание, ищецът, редовно призован не се явява за него се явява в качеството на процесуален представител по пълномощие адв. А. К.от АК Я., чрез която в хода на делото по същество и с депозирани по делото писмени бележки и на подробно изложените в тях основания се иска от съда да уважи предявения иск като бъде отменено наложеното дисциплинарно наказание.

В съдебно заседание за ответника се явява в качеството на процесуален представител по пълномощие юрск. Б. К. чрез когото в хода на делото по същество и с депозирана по делото писмена защита и на съображенията изложени в нея се претендира от съда да отхвърли предявения иск.

Съдът, след като прецени доказателствата по делото, доводите на страните и съобразно правилото на чл.235 ГПК, приема за установено от фактическа и правна страна следното:

Върху представената по делото заповед, с която на ответника е било наложено дисциплинарно наказание „предупреждение за уволнение”, липсва отбелязване, кога същата е била връчена на ищеца по делото, но самата заповед е от дата – 13.02.2020 год., а исковата молба е депозирана пред съда на 25.03.2020 год., поради което съдът приема, че иска е предявен в предвидения в чл.358, ал.1, т.2 КТ двумесечен срок. С оглед това съдът намира иска за допустим като предявен от и срещу процесуално легитимирана страна.

Между страните не е спорно, че се намират в трудовоправни отношения, при които ищецът изпълнява в предприятието на ответника длъжността „***“ с място на работа ЕР С. – Експлоатационен район – Водоснабдяване при ВиК Я. Спорни между страните са дали е спазена процедурата по налагане на дисциплинарното наказание, както и факта на извършване на вменените във вина на ищеца нарушения на трудовата дисциплина.

Като писмени доказателства по делото страните са ангажирали: Заповед № ***/13.02.2020 год., с която на ищеца е наложено дисциплинарно наказание „предупреждение за уволнение“; Писмен доклад вх.№ ***04.02.2020 год. на Т. С.– *** район С. до управителя на ответното дружество; Писмо изх.№ ***05.02.2020 год. на ВиК Я. до ищеца, с което от последния във връзка със започнало дисциплинарно производство са поискани обяснения; Писмени обяснения на ищеца до ответника с вх.№ ***/10.02.2020 год.; Писмен доклад вх.№ ***/12.02.2020 год. от Т. С.– ***район С. до управителя на ответното дружество; Пътен лист ***/03.02.2020 год.; Писмено обяснение от 05.02.2020 год. на Г. Г. Г.*** с.В.; 2 броя протокола за демонтаж от 03.02.2020 год. и Длъжностна характеристика за длъжността „***“.

По делото по искане на страните са събрани гласни доказателства чрез разпит в качеството им на свидетели, лицата В. Т.Й., М. А. П.и С. С. Д..

От доказателствената съвкупност по делото се установява, че Т. С.– *** район С. е изготвил до управителя на ответното дружество писмен доклад, за това, че на 03.02.2020 год. е бил уведомен от кмета на с.Т. за възникнала авария и тъй като *** на селото бил в болнични, а заместникът му бил напуснал, наредил на *** – Ж.Й.В. /ищец в настоящото производство/, П. К. С. и В. Т.Й. /свидетел по делото/ да отстранят аварията, при което същите отказали под претекст, че заплатата им е малка. На 05.02.2020 год. работодателят на ищеца изискал от последния писмени обяснения в срок до 11.02.2020 год., за това, поради каква причина на 03.02.2020 год. не е изпълнил нарежданията на прекия си *** да отиде в с.Т. да отстрани възникнала авария, при положение, че има осигурен транспорт, няма възникнали аварии в града и категорично отказва под претекст, че заплатата е малка.  На 10.02.2020 год. ищецът депозирал писмени обяснения, с които отрекъл на 03.02.2020 год. да е получил нареждане от прекия си *** да посети с.Т.. Посочил е още, че не му е ясно какво установено нарушение се визира, както и че не е запознат с цитирания в писмото доклад.

На 13.02.2020 год., управителят на ответното дружество издал заповед № ***, с която на ищеца било наложено дисциплинарно наказание „предупреждение за уволнение“, за това, че на 03.02.2020 год. не е изпълнил нарежданията на прекия си ръководител да отстрани настъпила авария в с.Т., с което е нарушил трудовата дисциплина съгласно чл.187, ал.1, т.3, 7 и 8 КТ. В Заповедта е посочено, че същата е издадена на основание чл.188, т.2 КТ и във връзка чл.187, ал.1, т.3, 7 и 8 КТ – неизпълнение на възложената работа, неизпълнение на законовите разпореждания на работодателя и злоупотреба с доверието и уронване доброто име на предприятието, във връзка с доклад с вх.№ ***/04.02.2020 год. от Т. Т. С.– *** на район С. и дадени писмени обяснения на лицето по чл.193, ал.1 КТ с вх.№ ***/10.02.2020 год.

Видно от показанията на св. В. Й., същият работи като ***в ответното дружество. Твърди че на 03.02.2020 год. прекият *** Т. Т. С.е разпределил него, Ж.В. и П. К. да отидат до с.М. да обеззаразят водата във водоема и да се върнат в града да сменят водомерите за периодична проверка. Твърди че други разпореждания този ден от прекия *** не са имали, а така също и че сменените него ден от тях водомери били два. Свидетелят твърди още че не са имали случай да са им били поставени задачи и да не са га изпълнили, не се сеща да е имало причини, че да не изпълнят задачите. На свидетелят също било наложено наказание като това на Ж.. Твърди че той е запознат с твърденията и обясненията на Т. С., но в тях нямало верни твърдения и мислел, че отношението към него е тенденциозно, но не знаел защо.

Видно от показанията на св. М. П., същата работи в ответното дружество като *** и познава ищеца. Не си спомня точната дата, но в началото на месец февруари, началникът поставил задачите и после накарал колегите да отидат в с.Т., защото колегата там бил болен. Колегите и отказали понеже не можели да обслужват този район за тази заплата. Не можели да оправят целия район на С. и да ходят до с.Т. за тази заплата. После началника изпратил там друг колега от с.В..

Те били на район С. и селата около С. – Л., В. и М. Колегата в с.Т. бил болен и те трябвало да отидат да помогнат, но отказали. Случвало се и друг път да ходят в този район, и понякога роптаели, но отивали, но в този случай отказали.

Видно от показанията на св.С. Д., същата работи при ответното дружество на длъжност *** и познавала ищеца. Всяка сутрин се правила оперативка и се разпределяли задачите за деня. Имало авария в с.Т., а нямало ***и тогава бившия *** на район С. – Т. С.пратил колегите ***– Ж.Й. В., В. Й. Т. и П. К.С., но те отказали и не искали да отидат. Ж. не искал под претекст, че за тези пари не искат да отстраняват аварии в това село. Аварията била отстранена от *** на съседното село В..

Съдът кредитира показанията на св.В. Й. в частта им с която твърди, че на 03.02.2020 год. са ходили до с.М, както и че са сменили два водомера в гр.С., доколкото показанията му в тази им част се подкрепят от представените по делото писмени доказателства – пътен лист и два броя протоколи. В частта им с която свидетелят по същество твърди, че не са имали такъв случай да са им поставени задачи и да не са га изпълнили, съдът не ги кредитира, тъй като се опровергават от показанията на свидетелите М. П. и С. Д., показанията на които две свидетелки, съдът кредитира, тъй като кореспондират помежду си, а и следва да се вземе предвид евентуалната заинтересованост на св.В. Й., с оглед заявеното от него, че също му е било наложено дисциплинарно наказание.

Съгласно нормата на чл.195, ал.1 КТ, дисциплинарното наказание се налага с мотивирана писмена заповед, в която се посочват нарушителят, нарушението и кога е извършено, наказанието и законовият текст, въз основа на който се налага.

Изискването заповедта да бъде мотивирана налага в съдържанието на заповедта нарушението да е описано с обективните и субективни признаци. В конкретния случай в заповедта с която на ищеца е наложено дисциплинарно наказание „предупреждение за уволнение“ в негова вина са вменени три отделни нарушения на трудовата дисциплина като единствено диспозитивно е посочено, че на 03.02.2020 год. не е изпълнил нарежданията на прекия си ***, да отстрани настъпила авария в с.Т.. Липсва посочване на обективните и субективни признаци на отделните нарушения. Така например от обективна страна за нарушението по чл.187, т.7 КТ се изисква нареждането да е законосъобразно, а за злоупотребата с доверието на работодателя е характерна субективната страна на нарушението, то пък е съставомерно само когато е извършено умишлено. Нормата на чл.195 е императивна разпоредба, неспазването на предписаната от закона форма и съдържание на заповедта води до нейната незаконосъобразност. Съдът следи служебно за спазването на чл.195, ал.1 КТ, предвид невъзможността да разгледа спора по същество, ако заповедта не отговаря на тези изисквания, а също и с оглед защита правата на съответния работник или служител.

Действително, възможно е мотивирането на заповедта да стане чрез препращане към друг документ – доклад за извършване на нарушението.Такъв е посочен в заповедта – доклад с вх.№ ***/04.02.2020 год., но този документ трябва да е връчен на ищеца като част от заповедта, а доказателства в тази насока не са ангажирани, въпреки дадените на ответника указания, че в негова тежест е да докаже че е упражнил правото си да наложи дисциплинарното наказание в съответствие със закона. Нещо повече ищецът е дал писмени обяснения пред наказващия орган в които изрично е посочил, че не му ясно какво установено нарушение се визира, както и че не е запознат с цитирания от работодателя му доклад, като с исковата молба, ищецът отново сочи, че не е запознат с цитирания в заповедта доклад.

С отговора си по чл.131 ГПК, ответникът сочи че прекия ръководител е представил становище по писмените обяснения, както и че е взел предвид устните показания на двама служители присъствали при разпределянето на задачите на деня, респ. ангажира събирането на доказателства в тази насока – доклад с вх.№***/12.02.2020 год. и показанията на свидетелите М. П. и С. Д.. Тези обстоятелства като част от мотивацията на заповедта за наказание обаче липсват в нея. Тук следва да се посочи, че не могат да се попълват в хода на съдебното производство фактическите основания за налагането на наказанието, тъй като това би нарушило правото на защита на работника или служителя.

На горните съображения съдът намира, че обжалваната заповед е незаконосъобразна, поради което и наложеното с нея на ищеца дисциплинарно наказание „предупреждение за уволнение“ следва да се отмени като такова, в която насока е и претенцията на ищеца.

По разноските:

Предвид изхода на делото ответникът дължи на ищеца направените от него разноски по делото в размер на 350,00 лева, представляващи заплатено адвокатско възнаграждение за един адвокат.

На основание чл.78, ал.6 ГПК ответникът следва да заплати държавна такса за разглеждане на делото в размер на 80,00 лева по сметка на ЯРС, както и държавна такса в размер на 5,00 лева в случай на служебно издаване на изпълнителен лист.

Мотивиран от горното и на основание чл. 235, ал.1 ГПК, съдът

 

                                       Р Е Ш И :

 

ОТМЕНЯ наложеното със Заповед № ***/13.02.2020 год. от Управителя на „Водоснабдяване и канализация“ ЕООД Ямбол на Ж.Й.В. с ЕГН ********** *** ЕР С. – Водоснабдяване при „В и К“ ЕООД гр.Ямбол, дисциплинарно наказание „Предупреждение за уволнение“, като незаконосъобразно.

ОСЪЖДА, на основание чл.78, ал.1 ГПК, „Водоснабдяване и канализация“ ЕООД - гр.Ямбол, с ЕИК по БУЛСТАТ *********, със седалище и адрес: гр.Ямбол, ул. „Д-р Петър Брънеков" №20, представлявано от управителя инж.С. Р.ДА ЗАПЛАТИ на Ж.Й.В. с ЕГН: **********, съдебен адрес: ***-***, направените по делото разноски в размер на 350,00 лева.

ОСЪЖДА, на основание чл.78, ал.1 ГПК, „Водоснабдяване и канализация“ ЕООД - гр.Ямбол, с ЕИК по БУЛСТАТ *********, със седалище и адрес: гр.Ямбол, ул. „Д-р Петър Брънеков" №20, представлявано от управителя инж.С. Р.ДА ЗАПЛАТИ по сметка на Районен съд Ямбол държавна такса за разглеждане на делото в размер на 80,00 лева, както и държавна такса в размер на 5,00 лева в случай на служебно издаване на изпълнителен лист.

Решението подлежи на въззивно обжалване пред ЯОС в двуседмичен срок от връчването му на страните.

                                                               РАЙОНЕН СЪДИЯ: