Решение по дело №534/2019 на Окръжен съд - Сливен

Номер на акта: 116
Дата: 7 ноември 2019 г.
Съдия: Мая Петрова Величкова
Дело: 20192200600534
Тип на делото: Въззивно наказателно дело от частен характер
Дата на образуване: 4 октомври 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е   № 86

гр.Сливен, 07.11.2019г.

 

В     И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

Сливенският окръжен съд, наказателно отделение, в открито съдебно заседание на двадесет и първи октомври две хиляди и деветнадесета година в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: МАЯ ВЕЛИЧКОВА          

 ЧЛЕНОВЕ:  ГАЛИНА НЕЙЧЕВА                                    

мл.с.ЮЛИАНА ТОЛЕВА

 

при участието на секретаря Ивайла Куманова и прокурор ………., сложи на разглеждане от съдия Мая Величкова ВНЧХД № 534/2019г. по описа на Сливенския окръжен съд, за да се произнесе съобрази следното:      

         Производството е въззивно и се движи по реда на чл.313 и сл. от НПК.

         С Присъда № 8/14.05.2019г. по НЧХД № 206/2018г. по описа на РС Котел, съдът е признал подс.И.С.Х. за невиновен в това, че на 24.12.2015г. в с.Остра могила, общ.Котел, причинил на частния тъжител И.Х.С. лека телесна повреда, изразяваща се в разстройство на здравето извън случаите на чл.128 и чл.129 от НК и го оправдал за престъплението по чл.130 ал.1 от НК. Със същата присъда РС Котел е отхвърлил предявения от И.Х.С. срещу подс.И.С.Х. граждански иск за 3000лв, представляваща обезщетение за причинените му от престъплението неимуществени вреди, ведно със законната лихва, считано от 24.12.2015г. до окончателното й изплащане. Съдът осъдил И.Х.С. да заплати на И.С.Х. направените по делото разноски за адвокатско възнаграждение в размер на 2400 лева.

         Присъдата е обжалвана от адв.Е.М. ***, повереник на ч.тъжител И.С.. В депозираната въззивна жалба и допълнение към нея се посочва, че обжалваната присъда е неправилна, незаконосъобразна и необоснована. Иска се да се отмени присъдата и да се върне делото на РС Котел за ново разглеждане от друг състав на съда за отстраняване на допуснатите процесуални нарушения, които са съществени и неотстраними във въззивната инстанция; да се отмени присъдата и вместо нея да се постанови нова, с която да се признае подсъдимият за виновен и да му се наложат наказания, предвидени в съответните текстове на НК и да се уважи гражданския иск като се присъди справедливо обезщетение. Няма искания за събиране и проверка на доказателства от въззивния съд.

         В съдебно заседание частният тъжител И.Х.С., редовно призован, не се явява. Явява се повереникът му адв.Е.М. ***. Поддържат въззивната жалба, като искат да се отмени присъдата на РС Котел, с която подсъдимият е признат за невиновен и оправдан. Посочва се, че съдът е приел за доказана фактическа обстановка, че на 24.12.2015г., след проведения лов, в заведение в с.Остра могила възникнал скандал между тъжителя и неустановено лице, като това лице нанесло удари в лицето на тъжителя, при което потекла кръв от носа му, той се измил, обадил се на близки, които го прибрали и после посетил болница. Сочи се, че са оформени две групи свидетелски показания, които са анализирани от съда. Обаче съдът е приел, че не са достатъчно косвените доказателства, които да докажат безсъмнено авторството на деянието, поради което е приел, че няма доказателства именно подсъдимият да е извършил това деяние. Счита се, че наличните по делото доказателства, след като се обсъдят в съвкупност относно двете групи формирани свидетелски показания – едната група на членовете на ловната дружинка, а другата на близките на пострадалия, са абсолютно достатъчни да обосноват кой е извършител на деянието. Самият пострадал посочил кой го е ударил непосредствено след нанесените му удари, поради което се счита, че съдът неправилно е оправдал подсъдимия. Пледира се да се отмени обжалваната присъда и да се постанови нова        , с която да се признае подсъдимият за виновен, да му се наложи предвиденото в закона наказание и да се уважи гражданския иск по справедливост.

         В съдебно заседание подс.И.Х., редовно призован, не се явява лично. Явява се защитникът му адв.Д.П. ***. Иска се да се остави в сила оправдателната присъда на РС Котел, тъй като е правилен и законосъобразен направеният от съда извод, че подсъдимият не е извършил деянието, за което е обвинен. Посочва се, че правилно съдът е дал вяра на безпристрастните показания на тримата свидетели – ловците, които са присъствали на мястото на инцидента. Посочва се, че единият от тях е поискан от частния тъжител, а другите двама – по искане на подсъдимия. Сочи се, че на инкриминираната дата частният тъжител е употребил алкохол, след което е излязъл и сам си е тръгнал с автомобила си и се е придвижил до Спешна помощ гр.Омуртаг. Твърди се, че по-късно са се появили други свидетели – негови близки, които твърдят версията на частния тъжител, а свид.Г. Г. е пристигнал в заведението около 20.00ч., като според твърденията на тъжителя инцидентът е станал около 19.00ч. Посочва се, че съдът не е кредитирал съдебномедицинската експертиза, която не изключва и механизма за получаване на телесните увреждания на тъжителя и от падане.  Посочва се, че не са представени доказателства относно авторството на деянието, поради което се счита, че присъдата е правилна и законосъобразна. Пледира се да се потвърди присъдата и да се присъдят направените от подсъдимия разноски за въззивната инстанция.          

Сливенският окръжен съд, на основание чл.313 и чл.314 от НПК, провери изцяло обжалваното решение и установи следното:

         Жалбата е подадена в срок от надлежна страна и е процесуално допустима, но разгледана по същество е неоснователна.

         Въззивният съд, действайки също като инстанция по фактите, съобразявайки оплакванията, изложени във въззивната жалба и изпълнявайки задължението си за цялостна служебна проверка на атакувания съдебен акт, извърши собствена преценка на доказателствената съвкупност и въз основа на нея изгради изложената по-долу фактическа обстановка по спора, която съвпада с възприетата от първата инстанция и не обосновава различни правни изводи относно разгледаното деяние и участието на подсъдимия в него. Анализирайки задълбочено и всеобхватно всички доказателствени източници, настоящата инстанция направи следните фактически констатации:

         Подс.И.С.Х. ***. Частният тъжител И.Х.С. ***, но е родом от същото село. Подсъдимият и частният тъжител се познават и са ловци. И.С. на 24.12.2015г., сутринта, излязъл на лов заедно с членовете на ловната група от с.Остра могила. По традиция, както и тази вечер, ловците след приключване на лова отишли в магазина на свид.Ш.М.. До магазина имало обособена зала за гости, където седнали да се черпят само ловците. Подс.Х. също се присъединил към ловците, въпреки че не бил ходил на лов. В един момент между частния тъжител и неустановено лице възникнал скандал, като неустановеното лице нанесло на тъжителя удари в лицето. От носа на С. потекла кръв, която той измил в санитарния възел и излязъл навън. Бил видян от свид.Г. Г., който пиел кафе в магазина. С. се обадил на свид.М. Й., че е пострадал и го помолил да отиде до селото, за да го прибере, тъй като не е в състояние да шофира. Свид.Й. се обадил на свид.Р.М. и двамата заедно тръгнали с лекия автомобил на свид.М., за да вземат постр.С..

         Свид.Г., след като видял, че С. е пострадал, го последвал навън и му предложил помощ. Частният тъжител С. му обяснил, че се били сдърпали с приятел, който го ударил и му казал, че ще дойдат да го приберат. Двамата останали навън.

         Свидетелите Й. и Р.М. пристигнали в с.Остра могила, намерили тъжителя пред кръчмата и го качили в автомобила си. Отвели го до ЦСМП гр.Омуртаг, където го оставили, а на тъжителя била оказана медицинска помощ. Частният тъжител С. се прибрал в къщи сам и разказал на съпругата си – свид.В.С., че подс.И.Х. го ударил. Същото разказал и свид.Й..

         Свид.Г. останал пред кръчмата да чака свид.И.А., на който носел фураж и с когото се разбрали да се изчакат в центъра на селото. Когато свид.А. пристигнал в центъра и се видял със свид.Г., последният му разказал, че в заведението преди малко е пострадал И. ***. Свид.А. се досетил, че пострадалият е тъжителят по настоящото дело и по-късно разбрал, че „другият“ И. го е бил.

         Частният тъжител С. на 28.12.2015г. отишъл на преглед при съдебен лекар в гр.Търговище, който констатирал увреждания, подробно описани в съдебно медицинско удостоверение № 343/28.12.2015г., а именно по гърба на носа към корена му и средната трета се виждали множество малки кръгловати охлузвания с кафеникав цвят; по горния и долен клепач на дясното око се установил лек оток с бледосинкав цвят по цялата им ширина и дължина; под конюктивата на дясната очна ябълка се установил кръвоизлив с яркочервен цвят, тъжителят имал леко замъглено зрение с дясното око; гърбът на носа бил леко изкривен наляво. От направената рентгенова снимка било видно, че имал изкривяване на носната преграда наляво.

         От заключението по назначената и изготвена съдебномедицинска експертиза № 34/2018г. се установява, че причинените телесни увреждания на С. – натъртвания, отоци, охлузвания, кръвонасядания, са му причинили болка и временно са нарушили физиологичните функции на тъжителя – виждал замъглено и дишал затруднено в резултат на контузиите на носа и дясната очница. Установено е, че контузиите добре отговарят да са причинени по механизма на удари с или върху твърди тъпи и тъпоръбести предмети с умерена сила. Уврежданията на тъжителя отшумели за около две седмици и не се налагало някакво специфично лечение. При извършения преглед от вещото лице на тъжителя се установило леко дъговидно изкривяване на носа наляво, с изпъкналост наляво, което не обуславя затруднено дишане и не води до състояние на кислороден глад.

         Гореизложените фактически констатации въззивният съд направи въз основа на задълбочен анализ и собствена оценка на всички гласни и писмени доказателства и доказателствени средства, като стриктно спази изискванията на чл.13, чл.14 и чл.107 ал.5 от НПК. Описаната по-горе фактическа обстановка не се различава от приетата в мотивите на първоинстанционната присъда. Направената от тази инстанция своя преценка на наличните доказателствени източници съвпада изцяло с тази на първата инстанция.

Двете съдебни инстанции еднозначно приеха, че фактическата обстановка по спора се установява по несъмнен начин от доказателствата, събрани в хода на първоинстанционното съдебно следствие.

         Изложената подробна фактическа обстановка се потвърждава от събраните по делото доказателства. Първоинстанционният съд е постановил правилна и законосъобразна присъда, отчитайки всички доказателства по делото. Правилно първоинстанционният съд е разграничил разпитите на свидетелите по делото в две групи. От една страна, са показанията на свидетелите М. Й., Р.М., В.С., Г. Г. и И.А., които поддържат версията на частния тъжител И. С.. От друга страна, са показанията на свидетелите Ш.М., М. М. и А.Д., които са в унисон с обясненията на подс.И.Х..*** е подложил на внимателно и обстойно изследване показанията на посочените свидетели, както и обясненията на подсъдимия, и е дал отговор кои от тях кредитира и защо. Разбира се не е останало извън вниманието на съда и двоякият характер на обясненията на подсъдимия, които освен доказателствено средство, са и основно средство за защита и ги е подложил на внимателна преценка и анализ. Съдът правилно при анализа на показания на свидетелите В.С., М. Й. и Р.М. е отчел родствените връзки, които имат с пострадалия С.. Свид.С. е съпруга, свид.Й. е баща на съпругата му, а свид.М. е братовчед на съпругата на пострадалия. Съдът правилно е кредитирал показанията им относно получените увреждания на пострадалия, както и на свидетелите Г. и А.,  като е отчел и несъществените противоречия в показанията на последните двама свидетели, които е обяснил с отдалечеността на деянието във времето, съпоставено с времето, в което е извършен техния разпит. Твърдените от тези свидетели телесни увреждания на пострадалия са установени и при извършения му преглед на 28.12.2015г., обективирано в СМУ № 343/28.12.2015г. Съдът правилно е дал вяра на показанията им, тъй като същите кореспондират и с обективните находки при извършения преглед на постр.С.. Тези свидетели са възприели телесните увреждания, получени от постр.С., но не са били свидетели и те не дават и показания за това, относно обстоятелството кой е нанесъл удар на пострадалия, а само преразказват казаното от пострадалия. Поради това правилно първоинстанционния съд е кредитирал показанията им относно безпротиворечиво установените увреждания на пострадалия.

         Контролираната инстанция е обсъдила и показанията на свидетелите Ш.М. и М. М. и А.Д., както и обясненията на подсъдимия, като ги е приела правилно за частично недостоверни. Съдът правилно не е дал вяра на показанията им, че тъжителят през процесната вечер си е тръгнал без по лицето му да има видими следи от побой, без да е течала кръв и е напуснал заведението в добро здраве, качил се на лекия си автомобил и си заминал. Това тяхно твърдение се опровергава от показанията на останалите свидетели, а именно Й., М., С. и Г., както и от обективно установеното при извършения преглед на пострадалия  в ЦСМП гр.Омуртаг и по-късно обективирано в СМУ № 343/28.12.2015г. Поради това правилно е изложено в мотивите на първоинстанционната присъда, че съдът кредитира частично показанията им.

         Въззивният съд намира, че е правилен изводът на първата инстанция за недоказаност на авторството на деянието, а именно, че липсват доказателства по делото подс.Х. да е нанесъл уврежданията на постр.С. на инкриминираната дата. Свидетелите М. Й. и В.С. преразказват това, което им е съобщил тъжителят, а именно че подс.И.Х. му е нанесъл ударите, а свид.И.А. е разбрал това обстоятелство по-късно от  това, което се говорило в селото. Тези трима свидетели не пресъздават свои преки непосредствени възприятия, а интерпретират случилото се от страна на пострадалия, като не кореспондират с доказателствената съвкупност по делото, а изразяват единствено твърдяното от пострадалия. Показанията на свидетелите Ш.М., М. М. и А.Д., които към момента са се намирали в заведението, са кредитирани в една част, като не е дадена вяра на показанията им относно това, че постр.С. е нямал наранявания тази вечер, но същите са категорични, че подс.Х. не е нанесъл удари в лицето на постр.С..  По този начин липсват не само преки, но и косвени доказателства, които да водят до безспорен и категоричен извод за авторството на деянието от страна на подсъдимия. Неоснователно е наведено в пледоарията на повереника на частния тъжител С., че има наличие на множество косвени доказателства, които сочат само на един извод относно авторството на деянието и се подкрепят и от писмените доказателства по делото. Първоинстанционният съд е обсъдил наличните по делото доказателства в тяхната съвкупност и поотделно. Както посочи по-горе въззивният съд, първата инстанция е обособила свидетелските показания в две групи, обсъдила е на кои дава вяра, в каква част и защо, което напълно се споделя от настоящата инстанция. Правилно РС Котел е стигнал до извода, че на постр.И.С. са причинени описаните в съдебномедицинското удостоверение и назначената съдебномедицинска експертиза увреждания, но това е станало от неустановено по делото лице, а не от подс.И.Х.. Настоящият съдебен състав намира, че по делото няма ангажирани доказателства, които да установяват кой точно е причинил телесната повреда на пострадалия, като в заведението е имало много хора, а тъжителят е посочил един от тях, като извършител, което остава изолирано в настоящия процес и е подкрепено само и единствено от показанията на свидетелите, с които се намира в близки родствени отношения и които преразказват собствените твърдения на пострадалия.

Първоинстанционният съд е кредитирал заключението по изготвената СМЕ, относно получените увреждания на пострадалия, което кореспондира и с установеното при извършения преглед и отразено в приложеното по делото СМУ № 343/28.12.2015г. Действително при проведения разпит на вещото лице в съдебно заседание, същият заявява, че уврежданията на пострадалия могат да се получат и от падане, но това негово твърдение остава изолирано в процеса и затова правилно не е прието като безспорно установено обстоятелство от проверяваната инстанция, независимо че не е коментирано. Правилно е приета фактическа обстановка, която кореспондира със събраната доказателствена съвкупност по делото и е установено, че пострадалият е получил телесните увреждания от неустановено по делото лице, но не и от подсъдимия Х., както и не при падане. Поради това е неоснователно, соченото от защитата на подсъдимия, че съдът не е кредитирал заключението на СМЕ и твърдяното от вещото лице, че не изключва и механизма за получаване на телесните увреждания на пострадалия да е и от падане. По делото няма други доказателства за падане на пострадалия на инкриминираната дата, а само едно предположение, вероятност, изложена от вещото лице и то при разпита му в съдебно заседание при даване на отговор на конкретно зададени въпроси, поради което правилно първоинстанционният съд е възприел изложената в мотивите фактическа обстановка, която напълно се споделя и от настоящата инстанция, и която изключва получаване на уврежданията на пострадалия при падане.

         Въззивната инстанция счита, че правилно първоинстанционният съд е признал за невиновен подс.И.С.Х. и го оправдал по обвинението по чл.130 ал.1 от НК, тъй като обвинението не е доказано по несъмнен начин, а присъдата не може да почива на предположения.

         При цялостната проверка на обжалваната присъда, въззивният съд намира, че не са допуснати нарушения на процесуалните правила, които да са отстраними и съществени.

         Предвид изхода на делото, на основание чл.190 ал.1 от НПК и предвид направеното искане от защитника на подсъдимия, въззивният съд следва да осъди частния тъжител И.Х.С. да заплати на подс.И.С.Х. сумата в размер на 400лв, представляваща направените по делото от подсъдимия разноски за адвокатско възнаграждение /представени пълномощно от 15.10.2019г., фактура № 20/15.10.2019г., вносна бележка от 15.10.2019г. и договор за правна защита и съдействие от 15.10.2019г./.

Съобразявайки това, настоящата инстанция направи извода, че провереният първоинстанционен съдебен акт, с който подс.И.С.Х. е признат за невиновен и е оправдан за обвинението по чл.130 ал.1 от НК, а именно Присъда № 8/14.05.2019г. по НЧХД № 206/2018г. по описа на Котелски районен съд, е правилен, законосъобразен и обоснован. Поради това обжалваната присъда следва да бъде потвърдена, тъй като не са налице основания за нейната отмяна или изменение.

         Ръководен от гореизложеното и на основание чл.338, вр.чл.334 т.6 от НПК, съдът

Р   Е   Ш   И:

 

         ПОТВЪРЖДАВА Присъда № 8/14.05.2019г. по НЧХД № 206/2018г. по описа на Котелски районен съд.

ОСЪЖДА частния тъжител И.Х.С., ЕГН **********, да заплати на подс.И.С.Х., ЕГН **********, сумата в размер на 400лв, представляваща направените по делото от подсъдимия разноски за адвокатско възнаграждение.

         Решението не подлежи на обжалване и протестиране.

 

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

                           ЧЛЕНОВЕ: