Решение по дело №61/2022 на Административен съд - Разград

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 23 юни 2022 г. (в сила от 23 юни 2022 г.)
Съдия: Ива Станчева Ковалакова-Стоева
Дело: 20227190700061
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 20 април 2022 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е 

№ 83

 

Гр. Разград, 23 юни 2022 година

 

В     И М Е Т О     Н А     Н А Р О Д А

 

РАЗГРАДСКИЯТ АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД в публично заседание на седми юни две хиляди двадесет и втора година в състав:

                            

                            ПРЕДСЕДАТЕЛ: СВЕТЛА РОБЕВА

                                   ЧЛЕНОВЕ: ИВА КОВАЛАКОВА-СТОЕВА

                                                           МАРИН МАРИНОВ

при секретаря ПЛАМЕНА МИХАЙЛОВА и в присъствието на прокурора ИВА РАНГЕЛОВА разгледа докладваното от съдия ИВА КОВАЛАКОВА-СТОЕВА касационно дело № 61 по описа за 2022 г. и за да се произнесе взе предвид следното:

Производството е по реда на глава ХІІ от АПК във вр. чл. 63в от ЗАНН.

Образувано е по касационна жалба на ТД на НАП против Решение № 39/15.03.2022 г., постановено по АНД № 756 /2021 г.  по описа на Разградския районен съд, с което е отменено Наказателно постановление (НП) № 606122-F526713 от 15.10.2021 г. на Заместник-директора на ТД на НАП - Варна, с което на основание чл. 74, ал. 1 от Закона за счетоводството (ЗСч) на „Синергон“ ООД (в несъстоятелност), гр. Разград е наложена имуществена санкция в размер на 3 116,21 лв. за нарушение на чл. 38, ал. 1, т. 1 от същия закон.

Недоволен от решението е останал наказващият орган. В жалбата си сочи, че това решение е неправилно, постановено при нарушение на процесуалните правила и норми и в противоречие с материалния закон, поради което моли съда да го отмени, ведно с произтичащите от това законни последици.

Ответникът по касационната жалба не се явява в съдебно заседание и не ангажира съда със становище по нея.

Прокурорът заключава, че жалбата е неоснователна, като изцяло възприема мотивите на въззивния съд и предлага да се остави в сила оспореното решение като правилно и законосъобразно.

Разградският административен съд след като прецени направените  оплаквания, анализира  събраните по делото доказателства и извърши служебна проверка на обжалваното решение на основание чл. 218, ал. 2 от АПК, констатира следното:

Жалбата е допустима, като подадена в срок от надлежна страна срещу съдебен акт, който подлежи на инстанционен контрол. Разгледана по същество тя е неоснователна по следните фактически и правни изводи:

В хода на въззивното производство са събрани достатъчно доказателства, които установяват всички относими към спора факти и обстоятелства. Те сочат, че на 21.08.2019 г. с писмо изх. № 92002-17/19.08.2019 г. от Агенция по вписванията са били предоставени списъци на ЮЛ, сред които и „Синергон“ ООД, които не са изпълнили задължението си по чл. 38, ал. 1, т. 1 от ЗСч.  Извършена е проверка, при която е установено, че дружеството е осъществявало стопанска дейност, видно от подадената ГДД по ЗКПО, с която е деклариран приход от продажби в размер над 3 000 000 лв. Въпреки това обаче, в срока до 01.07.2019 г. то не е изпълнило задължението си по чл. 38, ал. 1, т. 1 от ЗСч да публикува годишния си финансов отчет за 2018 г. като подаде заявление за вписване и представяне на отчета за обявяване в Агенцията по вписванията - Търговски регистър. При тези данни приходните органи приели, че с противоправното си бездействие „Синергон“ ООД е извършило нарушение на чл. 38, ал. 1 от ЗСч и срещу него е съставен АУАН № F526713/18.11.2019 г. Актът е съставен в отсъствието на нарушителя по реда и при условията на чл. 40, ал. 2 от ЗАНН след отправена писмена покана, връчена  на 18.09.2019 г. от пощенска служба „М и БМ Експрес“ на адреса на управление на дружеството на лицето Й. Й., без да е посочено, че той е негов служител и съответно каква длъжност заема. След съставяне на АУАН е изпратена покана до дружеството с указания, че следва негов представител да се яви в сградата на ТД на НАП, офис Разград за връчване на този АУАН. Тя е изпратена чрез пощенска служба „М и БМ Експрес“ на адреса на управление на дружеството и е получена на 19.11.2019 г. отново от лицето Й. Й., без да е посочено, че той е негов служител и съответно каква длъжност заема. В указания срок не се е явил представител на ЮЛ за да получи екземпляр от съставения срещу него АУАН. На 20.12.2019 г. и на 07.01.2020 г. служители на ТД на НАП - Варна посетили адреса на управление на дружеството, но не открили управителя му А. Х. или друг негов представител. При тези данни с резолюция на актосъставителя на основание чл. 43, ал. 6 от ЗАНН производството е спряно, тъй като след щателно издирване нарушителят не можел да бъде открит. АУАН бил връчен по надлежния ред на В. И. Г. - синдик на „Синергон“ ООД (в несъстоятелност) на 30.09.2021 г. Наказващият орган е възприел изцяло констатациите в АУАН и при идентично фактическо описание и правна квалификация на деянието на основание чл. 74, ал. 1 от ЗСч с процесното НП № 606122-F526713/15.10.2021 г. е наложил имуществена санкция в размер на 3116, 21 лв. С решението си районният съд е отменил НП, като в мотивите си е приел, че то е издадено след като е изтекъл регламентираният в чл. 34, ал. 3 от ЗАНН шестмесечен срок. Изложените от него съображения напълно се споделят от настоящата инстанция.

Съгласно разпоредбата на чл. 40, ал. 2 от ЗАНН когато нарушителят е известен, но не може да се намери или след покана не се яви за съставяне на акта, актът се съставя и в негово отсъствие. В ЗАНН няма разпоредби, които да уреждат правилата за връчване на покани, съобщения и др. книжа на ЮЛ. С оглед на това приложима е разпоредбата на чл. 180, ал. 5 от НПК във вр. с препращащата норма на чл. 84 ЗАНН. Тя сочи, че на учреждение или юридическо лице връчването става срещу подпис на длъжностно лице, натоварено да поема книжата. В случая както поканата за съставяне на АУАН, така и поканата за връчване на АУАН са получени от лицето Й. Й., за когото липсват данни, че е представител на дружеството или негов работник/служител, натоварен да приема книжата. С оглед на това правилно и обосновано е прието от въззивния съд, че те са нередовно връчени. По делото липсват доказателства, че преди съставянето на АУАН е търсен нарушителят, но не е намерен. Следователно не са били изпълнени законовите условия по чл. 40, ал. 2 от ЗАНН за да е допустимо да се състави АУАН в отсъствие на нарушителя.

Също така следва да се отбележи, че в ЗАНН е предвиден специален ред за предявяване и връчване на акт, съставен в отсъствие на нарушителя. В чл. 43, ал. 4 ЗАНН е посочено, че в тези случаи той се изпраща на съответната служба на МВР, а ако няма такава - на общинската администрация по местоживеенето на нарушителя за предявяване и подписване. Тази процедура не е изпълнена.

На следващо място съгласно разпоредбата на чл. 43, ал. 6 от ЗАНН когато нарушителят след щателно издирване не може да бъде намерен, това се отбелязва в акта и производството се спира. В закона няма легална дефиниция на понятието „щателно издирване“. Както в съдебната практика, така и в доктрината трайно и непротиворечиво се приема, че това е  издирвателна дейност, съставена от целенасочени, последователни, систематични и активни действия, насочени към установяване точното местонахождение на издирваното лице по всички допустими от закона и фактически възможни начини. Тази активност следва да се осъществява в продължителен период от време, като издирвателните мероприятия не трябва да се ограничават до определен часови интервал и до един и същи адрес, след като лицето не бива откривано там и с издирването следва да бъдат ангажирани органи, имащи отношение към регистрацията и контрола върху лицата, каквито с положителност са общинските администрации и органите на МВР. Едва при условие, че описаната дейност в течение на разумен период от време не доведе до откриване на лицето, ще е налице посоченото в чл. 43, ал. 6 от ЗАНН основание за спиране на производството.  В случая не са предприети необходимите и възможни действия, за да се приеме, че е извършено щателно издирване на нарушителя. Следва да се отбележи, че санкционираното лице в случая е юридическо лице. По своята природа ЮЛ са правна фикция, те не съществуват материално в обективната действителност, а само в правната и законът е предвидил, че те винаги се представляват от физически лица, които притежават активна и пасивна представителна власт, въз основа на която да осъществяват тяхното представителство пред останалите правни субекти.  С оглед на това в случая е следвало да се предприемат действия за издирване на физическите лица, определени да представляват дружеството. Такива действия не са извършени.

Въз основа на така изложените фактически и правни съображения настоящата инстанция намира, че не са били налице основанията по чл. 43, ал. 6 от ЗАНН за спиране на производството, поради което правилно и обосновано е прието от въззивния съд, че процесното НП е издадено след изтичане на предвидения в чл. 34, ал. 3 от ЗАНН шестмесечен срок. С изтичането на този давностен срок е била погасена възможността да се търси и реализира  административната отговорност на уличеното лице.

Обжалваното решение на Разградски районен съд е валидно, допустимо и правилно, поради което следва да се остави в сила.

Мотивиран така Разградският административен съд 

 

Р  Е  Ш  И  :

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 39/15.03.2022 г., постановено по АНД № 756 /2021 г.  по описа на Разградския районен съд.

Решението е окончателно и не подлежи на обжалване.

 

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:/п/

 

            ЧЛЕНОВЕ:1./п/

 

                                2./п/