Определение по дело №139/2020 на Окръжен съд - Варна

Номер на акта: 152
Дата: 11 февруари 2020 г.
Съдия: Станчо Радев Савов
Дело: 20203100600139
Тип на делото: Въззивно частно наказателно дело
Дата на образуване: 6 февруари 2020 г.

Съдържание на акта

О  П  Р  Е  Д  Е  Л  Е  Н  И  Е

 

 

гр.Варна, 11.02.2020год.

 

 

ВАРНЕНСКИЯТ ОКРЪЖЕН СЪД, в закрито съдебно заседание, проведено на 11.02.2020г. в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:Светла Даскалова  

 

            ЧЛЕНОВЕ:Петър Митев

Станчо Савов 

 

като разгледа докладваното от съдия Савов ВЧНД №139 по описа за 2020 год. на ВОС, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

 

 

            Съдебното производство е  образувано по въззивна частна  жалба на Й.М.Б. ЕГН:********** и Т.Н.Б. ЕГН: ********** и двамата с постоянен адрес *** чрез пълномощника си адв. П. М. АК Смолян срещу определение №41 от 08.01.2020год., постановено по ЧНД №5722/2019 год. на РС Варна.

          С атакувания съдебен акт ВРС е прекратил производството по горепосоченото дело,  като след подробен анализ на фактите по ДП в заключение по допустимостта е приел, че жалбата  против постановление  на ВРП за прекратяване на наказателно производство по ДП №224/2017г. по описа на ОД на МВР Варна  за престъпление по чл.316 вр. чл.309 ал.1 от НК  следва да бъде оставена без разглеждане като   недопустима, тъй като е подадена от ненадлежна страна.

В постановлението си от 22.11.2019г. прокурор от РП Варна , след като се е запознал с материалите по ДП водено  за престъпление по чл.316 вр. чл.309 ал.1 от НК  е приел, че НП следва да се прекрати  на осн. чл.24 ал.1 т.1 от НПК- деянието не съставлява престъпление, както и на осн. чл.24 ал.1 т.6 от НПК- налично е произнасяне и  влязло в сила  постановление за прекрътяване на нак. производство, респ. за отказ за образуване на такова. 

 

       В жалбата се навеждат доводи за неправилност на атакуваното определение на  ВРС. Излага се, че съда не е прецизирал фактическата обстановка по делото, като неправилно е приел, че  жалбоподателите  не са пострадали от престъплението, тъй като то на практика са  ощетени от действията на виновното лице.  Твърди се, че разследването е водено формално и при липса на обективност и приетите изводи са неправилни  и формирани при неизяснена фактическа обстановка.  Като цяло се твърди, че имат право да обжалват актовете на компетентните органи, тъй като имат интерес да бъде разкрита обективната истина по делото и съответно да бъдат обезвъзмездени за претърпените вреди. Моли се определението  на РС Варна да бъде отменено.

           Настоящият състав на ВОС, намира, че жалбата е допустима за разглеждане, но по съществото се преценява като неоснователна по следните съображения:

 Преценявайки нормата на чл. 243 ал. 4 от НПК  и  престъплението по чл.316 вр. чл.309 ал.1 от НК  – по който е образувано и водено производството, първоинстанционния съдът е приел, че съставът на престъплението по който е водено делото не реализира резултат увреждане на определена категория лица.

 Приел е също, че жалбоподателите нямат качеството на пострадали лица /не може да встъпят в процеса като граждански ищец и да предявят граждански иск/, тъй като в състава на престъплението по чл.316 вр. чл.309 ал.1 от НК  което е в раздел ,,Документни престъпления,, причиняването на щета  на определен субект  не е предвидено като  елемент  от обективната му страна.

В цялост е прието, че жалбоподателите  нямат активна процесуална легитимация в процеса, не притежават правото на жалба, като е  прекратил образуваното производство без да се произнася  по доводите по съществото на делото.

Настоящият съдебен състав намира, че правилно и в съответствие със закона и  цялостната съдебна практика, ВРС е преценил недопустимостта на подадената жалба, като споделя направените изводи в постановения съдебен акт.

 Възможност да обжалват постановлението на прокурора за прекратяване на наказателното производство имат ограничен кръг лица, изрично посочени в нормата на чл. 243 ал. 4 от НПК.

Предвид фактическите и правни положения, установени по делото,  в случая процедурата по съдебен  контрол спрямо постановлението на ВРП е неприложима.   

 Разследването по досъдебното производство е водено срещу лице  по чл.316 вр. чл.309 ал.1 от НК,  а от това престъпление  не могат да последват вредите , които да обусловят качеството на  пострадал относимо към жалбоподателите Б., като съответно същите да бъде конституиран като граждански ищци в процеса.

Липсата на процесуална легитимация, представлява процесуална пречка за жалбоподателите  да обжалват  по този ред постановлението на прокурора.

 Необходимата гаранция за контрола по законосъобразността на актовете на прокурора,  относима към сходни  с разглеждания случаи, е предоставената правна възможност по-горестоящата прокуратура да извърши служебна проверка по чл. 243 ал.10 от НПК. Евентуално в това производство могат да бъдат направени и изложени твърдения за извършени други престъпления, тъй като единствено и само в правомощията на прокуратурата е да прецени срещу кого какви обвинения да повдигне с оглед събраните доказателства.  

Наличието на процесуална недопустимост на жалбата е пречка за произнасянето на съда по обосноваността и законосъобразността на прокурорския акт. Изложените до съдебните инстанции съображения не могат да бъдат предмет на произнасяне при липсата на надлежно сезиране.  Възраженията изложени в  жалбата, както беше посочено по горе, могат да бъдат депозирани пред по-горестоящата прокуратура, която може  да се прецени и дали  квалификацията на деянието е правилна.

Предвид изложените съображения определението на РС Варна  като съобразено с материалния и процесуалния закон следва да бъде потвърдено.

 

По изложените съображения на основание чл. 243 ал. 8 от НПК, съдът

 

О П Р Е Д Е Л И :

 

 

ПОТВЪРЖДАВА определение №41 от 08.01.2020год., постановено по ЧНД №5722/2019 год. на РС Варна-XLV състав.

 

Определението е окончателно.   

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                    ЧЛЕНОВЕ: