Разпореждане по дело №5144/2019 на Районен съд - Стара Загора

Номер на акта: 10381
Дата: 10 октомври 2019 г.
Съдия: Свилен Иванов Жеков
Дело: 20195530105144
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 7 октомври 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

                                                                                                                                                                                                                                                       

 

 

Р А З П О Р Е Ж Д А Н Е

                                           

          Районен съдия Свилен Жеков, докладчик по гр.д. № 5144/2019 г. по описа на Старозагорския районен съд, в з.з. на 10 октомври 2019 година, като провери  редовността на исковата молба на Е.Б.Д., намира следното:

          Исковата молба е нередовна – не е изготвена в съответствие с разпоредбата на чл. 127, ал. 1, т. 3 и т. 4, и 5 и чл. 128, т. 2 ГПК –

1/ В исковата молба не е посочена действителната цена на иска, а посочената от ищеца цена на иска е в резултат на негово собствено изчисление за наличие на 50% амортизация и само формално отговаря на изискването на закона. Цената на иска има значение в две посоки – чрез нея се определя родовата подсъдност на правни спор и дължимата държавна такса. Поради това разпоредбата на чл. 70, ал. 1, изр. 2 ГПК дава възможност въпросът за цената на иска да бъде повдигнат служебно от съда. Предмет на делото е признаване на собствеността и предаването на движими вещи на определена стойност. Поради това за обективна парична оценка на вещите и установяване на действителната цена на иска следва да бъде назначена съдебно-оценителна експертиза с вещо лице Юлий Кайряков, която след запознаване с материалите по делото и извършване на оглед на място да даде оценка каква е пазарната стойност на описаните в исковата молба вещи. В тази връзка ищецът следва да бъде задължен да внесе депозит в размер на 200,00 лв. за изготвяне на експертизата.

2/ Обстоятелствената част на исковата молба е неясна – едновременно се сочи, че движимите вещи са закупени от ищеца с негови лични средства и такива дарени от неговите родители. Необходимо е ищецът да посочи кои точно вещи са били закупени с негови лични средства и кои с такива дарени от неговите родители тъй като това ще определи различен режим на доказване на произхода на средствата. В случай, че има вещи закупени едновременно с лични средства и с такива дарени от родителите на ищеца да бъдат изрично посочени като се посочи каква съответна част е закупена с лични и дарени парични средства. Освен това е необходимо да се посочи момента на закупуване на вещите изброени в исковата молба под номера 12, 13, 14, 16, 22, 23, а за номер 14 и неговата стойност, което още веднъж показва, че посочената цена на иска не отговаря на действителната.

3/ ищецът е представил доказателства за внесена държавна такса, в размер на 137,00 лв., което дори с оглед посочената в исковата молба цена на иска е недостатъчно /4% от 13 655 лв. е 546,00 лв., но след становището на вещото лице ще бъде определена дължимата държавна такса – чл. 128, т. 2 ГПК.

 

Предвид на изложеното, съдът

 

Р А З П О Р Е Д И:

 

          ОСТАВЯ на основание чл.129, ал.1 ГПК исковата молба без движение.

 

          ДАВА ВЪЗМОЖНОСТ на ищеца в седмичен срок от връчване на това разпореждане да отстрани констатираните нередовности съобразно обстоятелствената част от разпореждането, вкл. да представи доказателства за внесен депозит за възнаграждение за вещо лице в размер на 200,00 лв.

 

          СЛЕД внасяне на депозита да се уведоми вещото лице.

 

          ПРЕДУПРЕЖДАВА ищеца, че при неизпълнение на това разпореждане в срок исковата молба ще бъде върната на основание чл.129, ал. 3 ГПК.

 

Делото да се докладва след изтичане на срока.

 

                                                                   РАЙОНЕН СЪДИЯ: