Решение по дело №308/2022 на Административен съд - Разград

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 17 февруари 2023 г. (в сила от 17 февруари 2023 г.)
Съдия: Светла Петкова Робева
Дело: 20227190700308
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 21 декември 2022 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е № 26

гр. Разград, 17.02.2023 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

РАЗГРАДСКИЯТ АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД в открито съдебно заседание на осми февруари две хиляди двадесет и трета година, в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: СВЕТЛА РОБЕВА

с участието на секретаря Пламена Михайлова, като разгледа докладваното от съдия Робева адм. дело № 308 по описа за 2022 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 145 и сл. АПК във вр. с чл. 13, ал. 6 от Закона за социалното подпомагане във вр. с чл. 4, ал. 6 от Наредба № РД-07-5 от 16.05.2008 г. за условията и реда за отпускане на целева помощ за отопление.

Постъпила е жалба от И. Х. Х. от гр. К. против Решение № 17-РД-06-0041 от 12.12.2022 г., издадено от директора на Регионална дирекция „Социално подпомагане“ – Разград, с което е потвърдена Заповед № ЗСП/Д-РР-К/3184 от 07.11.2022 г. на директора на Дирекция „Социално подпомагане“ – Кубрат, с която на жалбоподателя е отказано отпускане на целева помощ за отопление с твърдо гориво за отоплителен сезон 2022/2023 г. В жалбата се сочи, че оспореното решение и потвърдената с него заповед са незаконосъобразни и неправилни, постановени в противоречие с материалноправните разпоредби, при допуснати процесуални нарушения и в несъответствие с целта на закона. Твърди се, че не е спазена процедурата по чл. 27, ал. 5 и 6 ППЗСП, жалбоподателят е бил лишен от възможността да участва в административното производство, актът не е мотивиран и посочените в него обстоятелства не са основание за отказ. Иска се решението и потвърдената с него заповед да бъдат отменени и преписката да бъде върната за ново разглеждане от административния орган. Претендират се разноски.

Ответникът счита жалбата за неоснователна и моли да бъде отхвърлена. Излага съображения, че социалните работници са изпълнили задълженията си по чл. 27, ал. 5 и 6 ППЗСП, но жалбоподателят не е бил намерен на посочения от него настоящ адрес, не е установено къде живее и пребивава, поради което не е било възможно извършване на социална анкета и преценка на нуждата от подпомагане.

Разградският административен съд, като прецени събраните по делото доказателства, приема за установено от фактическа страна следното:

Със заявление - декларация вх. № К3184 от 27.10.2022 г., подадено до директора на Дирекция „Социално подпомагане“ – Кубрат, жалбоподателят е поискал отпускане на целева помощ за отопление с твърдо гориво за отоплителен сезон 2022/2023 г. В заявлението е посочил настоящ адрес:*****. Не е посочил телефон.

На 28.10.2022 г. св. М. П. – социален работник в ДСП – Кубрат посетила адреса, но имотът бил необитаем. На оградната мрежа до входната врата поставила уведомление до заявителя, че е направено първо посещение на посочения настоящ адрес, при което не е бил намерен в дома му. На основание чл. 27, ал. 5 и ал. 6 ППЗСП му е указано да се яви за справка в 3 –дневен срок в ДСП.

На 02.11.2022 г. било направено второ посещение на посочения в заявлението настоящ адрес от двама социални работници - св. М. П. и св. Г. А. Заявителят не е бил открит на адреса и отново било оставено уведомление за извършеното посещение и покана да се яви за справка в ДСП.

При посещенията социалните работници констатирали, че къщата е негодна за обитаване, покривът е срутен, прозорците са изпочупени, дворът е обрасъл с храсти и треви, а по данни от съседи заявителят и съпругата му от 20 години живеят в гр. София. Тези обстоятелства са отразени в приложения по делото Социален доклад от 07.11.2022 г. по заявление - декларация вх. № К3184 от 27.10.2022 г., в който е направено предложение за отказ от подпомагане.

Предвид констатациите по социалния доклад и поради невъзможността да се извърши цялостна социална анкета и преценка за нуждата от подпомагане, на основание чл. 4, ал. 3 от Наредба № РД 07/5 от 2008 г. във вр. с чл. 27, ал. 7 ППЗСП директорът на ДСП – Кубрат е издал Заповед № ЗСП/Д-РР-К/3184 от 07.11.2022 г., с която е отказал да отпусне исканата целева помощ за отопление с твърдо гориво за отоплителен сезон 2022/2023 г.

Заповедта е била обжалвана по административен ред пред директора на Регионална дирекция „Социално подпомагане“ – Разград.

По повод на жалбата на 30.11.2022 г. комисия от трима социални работници извършила проверка на посочения от заявителя адрес, при която установила, че имотът е необитаем, жилищната постройка е негодна за обитаване, на места оградната мрежа е свлечена до земята и в проведени разговори съседите потвърдили, че заявителят и съпругата му от 20 години не живеят на този адрес. За резултатите от проверката е бил изготвен протокол от 30.11.2022 г., към който са приложени снимки.

Предвид установените факти с Решение № 17-РД-06-0041 от 12.12.2022 г. директорът на РДСП – Разград е оставил без уважение жалбата против отказа да се отпусне целева помощ за отопление. Административният орган е изложил съображения, че е била спазена процедурата по чл. 27, ал. 5 и 6 ППЗСП, но е налице невъзможност за извършване на социална анкета и за преценка на състоянието и нуждата от социално подпомагане.

Решението е връчено на пълномощник на жалбоподателя на 13.12.2022 г., а жалбата до съда е подадена на 20.12.2022 г.

По делото е разпитан като свидетел Н. М. – зет на жалбоподателя, който твърди, че към момента на подаване на документите в ДСП тъстът му живеел на адреса в гр. К., ул. „******“ № **. Често посещавал и гр. София, където живеела другата му дъщеря и където се лекувал. Тъй като здравето му се влошило, св. М. и съпругата му го взели при тях в гр. Завет и от 07.12.2022 г. променили настоящия му адрес. Свидетелят твърди, че наели лица да извършат ремонт на къщата в гр. Кубрат, който започнал към края на месец септември и спрял към средата на месец ноември, когато започнали валежите. През този период св. М. посещавал имота почти всеки ден, за да носи пари и материали на майсторите, но нито той, нито те не били виждали оставяни на видно място уведомления.

Показанията на св. М. противоречат на показанията на свидетелите М. П. и Г. А., които подробно описват състоянието на имота, находящ се на посочения от жалбоподателя настоящ адрес – врата без номер, части от оградна мрежа, обгорели помощни сгради, жилищна постройка със срутен покрив, обрасъл с треви и храсти двор, липса на следи от материали или ремонтни дейности. Свидетелките са разговаряли със съседки, които обяснили, че имотът е трайно необитаем и жалбоподателят и съпругата му не живеят в него от около 20 години. Съседките изразили учудване, че от този адрес е подадено заявление за подпомагане. Св. П. и св. А. обясняват, че уведомленията до заявителя били оставени на мрежата, навити на руло, тъй като не било възможно да се закрепят на вратата и нямало пощенска кутия.

При преценката на гласните доказателства съдът не кредитира показанията на св. Н. М. Те се опровергават от останалите свидетелски показания и от веществените доказателства – снимки. Неправдоподобни са твърденията му, че към момента на подаване на документите в ДСП неговият тъст е живеел на адреса в гр. К., ул. „******“ № **. От показанията на останалите свидетели и от приложените снимки по категоричен начин се доказва, че имотът на този адрес е необитаем и е негоден за обитаване. Недостоверни са и твърденията на св. М., че в имота са били отпочнати ремонтни дейности, каквито не са били забелязани от другите свидетели и не се установяват от направените снимки. Съответно, неправдоподобни са изявленията на свидетеля, че почти ежедневно имотът е бил посещаван от него и от лицата, на които е възложил ремонтните дейности, и не са намирани поставяни на видно място уведомления. Показанията му съдържат и вътрешни противоречия с оглед твърденията му, че неговият тъст и съпругата му живеели заедно, защото тя го гледала, но работела в гр. София.

Предвид горното съдът приема за доказан факта, че към момента на подаване на заявлението за подпомагане и до издаване на отказа за подпомагане жалбоподателят не е живял на настоящия адрес, посочен в заявлението за отпускане на социалната помощ за отопление.

Въз основа на изложеното от фактическа страна, от правна страна Разградският административен съд намира следното:

Жалбата е допустима. Подадена е от лице с правен интерес от оспорването, в законоустановения срок и срещу акт, подлежащ на съдебен контрол.

Разгледана по същество, жалбата е неоснователна.

Съгласно чл. 168, ал. 1 АПК съдът провери законосъобразността на оспорения административен акт на всички основания по чл. 146 АПК.

Предмет на оспорване е Заповед № ЗСП/Д-РР-К/3184 от 07.11.2022 г., с която е отказано да се отпусне целева помощ за отопление с твърдо гориво за отоплителен сезон 2022/2023 г. Заповедта е издадена от директора на дирекция „Социално подпомагане“ - Кубрат в кръга на неговата материална и териториална компетентност, очертана в чл. 13, ал. 2 от Закона за социалното подпомагане и чл. 4, ал. 4 от Наредба № РД-07-5 от 16.05.2008 г. за условията и реда за отпускане на целева помощ за отопление (Наредба № РД-07-5 от 16.05.2008 г.).

Заповедта е в надлежната писмена форма, има изискуемото от чл. 59, ал. 2 АПК съдържание и при издаването й са спазени административнопроизводствените правила. Неоснователен е доводът на жалбоподателя за допуснати процесуални нарушения на чл. 27, ал. 5 и ал. 6 ППЗСП. Съгласно чл. 12, ал. 4 от Закона за социалното подпомагане условията и редът за отпускането на целевите помощи за отопление се уреждат с наредба на министъра на труда и социалната политика – Наредба № РД-07-5 от 16.05.2008 г. В чл. 4, ал. 3 от наредбата е предвидено, че в срок до 20 дни от подаване на заявление-декларацията социален работник в съответствие с изискванията на чл. 27 от Правилника за прилагане на Закона за социално подпомагане извършва социална анкета и посещение по настоящия адрес, посочен в заявлението, и изготвя социален доклад, съдържащ мотивирано предложение за отпускане или отказ на целева помощ. Съгласно чл. 27, ал. 5 ППЗСП в случай че поради отсъствие на лицето или семейството проверката не може да бъде извършена в дома, социалният работник оставя уведомление по образец, утвърден от изпълнителния директор на Агенцията за социално подпомагане, в което се определя 3-дневен срок на лицето да се яви в дирекция „Социално подпомагане“ за справка. Съгласно ал. 6 ако в срока по ал. 5 лицето не се яви, се прави повторно посещение в дома и ако лицето или семейството отново не може да бъде намерено, се оставя второ уведомление с указан 3-дневен срок за явяване в дирекция „Социално подпомагане“. Доказано е по делото, че горната процедура е била спазена. Непосредствено след подаване на заявлението за подпомагане, социален работник е посетил настоящия адрес, посочен от жалбоподателя, но не го е намерил и е оставил писмено уведомление да се яви в тридневен срок в ДСП за справка. Поради неявяване в този срок е направено второ посещение и отново е било оставено уведомление. Поради това, че заявителят и съпругата му не живеят на адреса, не е била извършена социална анкета, включваща проверка в дома на лицето и събиране на информация, както изисква чл. 27, ал. 1, ал. 2 и ал. 3 ППЗСП, за да се изясни дали заявителят се отоплява на твърдо гориво и дали отговаря на материалноправни условия по чл. 2 от Наредба № РД-07-5 от 16.05.2008 г. да получи исканата целева помощ за отопление. Жалбоподателят не е изпълнил задължението си по чл. 36, ал. 2 АПК да съдейства на органа, като посочи действителното си местонахождение и телефон. Процесното заявление е било изпратено от гр. Завет по куриер /л. 25/. В него не е декларирано съжителство с други лица. По делото са налице данни, че жалбоподателят не е подавал предходно заявление за подпомагане в ДСП – Кубрат, поради което на социалните работници не е бил известен друг начин за контакт с него. Заповедта за отказа е била получена от св. М., който се е легитимирал като такъв едва при връчването й. При тези обстоятелства обосновано административният орган е приел, че не може да  прецени нуждата от социално подпомагане, поради което правилно и в съответствие с материалния закон е отказал отпускане на исканата помощ.

Неоснователно е позоваването на Решение № 47 от 27.03.2020 г. на АдмС - Габрово по адм. д. № 352/2019 г. и Решение № 107 от 5.05.2020 г. на АдмС - Кюстендил по адм. д. № 626/2019 г., които са постановени при други факти. В разглеждания случай процедурата по уведомяването е била изпълнена, заявителят сам се е поставил в невъзможност да участва в производството по отпускане на помощта, доказано е, че трайно не живее на адреса и е невъзможно да живее на адреса, съответно, не ползва отопление на твърдо гориво и не следва да получи социално подпомагане за това.

Отказът изпълнява и целите на закона – да бъдат подпомагани само правоимащи лица и да се осуети недобросъвестното получаване на целевите помощи за отопление.

С оглед на горното съдът не намира, че са налице отменителни основания и оспорването като недоказано следва да бъде отхвърлено.

По изложените съображения и на основание чл. 172, ал. 2 АПК Разградският административен съд

 

Р    Е    Ш    И    :

 

ОТХВЪРЛЯ жалбата на И. Х. Х. от гр. К.т против Заповед № ЗСП/Д-РР-К/3184 от 07.11.2022 г., издадена от директора на Дирекция „Социално подпомагане“ – Кубрат, потвърдена с Решение № 17-РД-06-0041 от 12.12.2022 г. на директора на Регионална дирекция „Социално подпомагане“ – Разград.

Решението е окончателно.

 

                                                         ПРЕДСЕДАТЕЛ:/п/