Решение по дело №41/2022 на Административен съд - Русе

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 16 март 2022 г.
Съдия: Спас Костов Спасов
Дело: 20227200700041
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 21 февруари 2022 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

№ 46

гр. Русе, 16.03.2022 г.

 

В    И М Е Т О    Н А    Н А Р О Д А

 

Русенски административен съд, в публичното заседание на 09 март 2022 г. в състав:

 

Председател: ВИЛИАНА ВЪРБАНОВА

        Членове: СПАС СПАСОВ

     ИВАЙЛО ЙОСИФОВ

 

при секретаря Цветелина Димитрова и в присъствието на прокурора Емилиян Грънчаров като разгледа докладваното  от съдията Спасов к.а.н.д. № 41 по описа на съда за 2022 г.,   за да се произнесе взе предвид:

Производството е касационно по чл. 63в ЗАНН (Закон за административните нарушения и наказания) във вр. чл. 208 и сл. по глава XII от Административно-процесуалния кодекс (АПК).

Образувано е по касационна жалба на Пътна полиция при ОДМВР – Русе срещу решение № 40/21.01.2022 г. по а.н.д. 2028/2021 г. по описа на Районен съд – Русе, с което е отменено наказателно постановление № 21-1085-002111/31.08.2021 г., с което на Ж.Т.К., на основание чл. 174, ал. 1, т.         1 от ЗДвП са наложени административно наказание „глоба“ в размер на 1000 (хиляда) лева и „Лишаване от право да управлява МПС“ за срок от 12 (дванадесет) месеца, за нарушение по чл. 5, ал. 3, т. 1 ЗДвП.

В касационната жалба се твърди, че въззивният съд е допуснал съществено нарушение на съдопроизводствените правила като не е разкрил обективната истина и не е извършил всички възможни действия за изясняване на обстоятелствата около установената фактическа обстановка. Твърди се, че в нощта на установеното нарушение са издадени два АУАН – единият – свързан с предмета на делото, а по втория е издадено НП № 21-1085-001884/22.07.2021 г., което не е било обжалвано от К. и наложената глоба е била доброволно заплатена, респ. по този начин наказаният признал вината си. Иска се отмяна на решението на РСР и да се постанови друго решение по съществото на спора с което процесното НП да бъде потвърдено. Претендират се разноски. Прави се възражение за прекомерност досежно претендираните от ответника разноски.

Ответникът по касационната жалба – в съдебно заседание чрез адв. Д. оспорва жалбата като неоснователна. Претендират се разноски.

Представителят на прокуратурата дава мотивирано становище за основателност на касационната жалба.

След като обсъди оплакванията в жалбата, становищата на страните и събраните по делото доказателства и след касационна проверка съгласно чл. 218 от АПК административният съд намира следното:

Касационната жалба е подадена в законния срок, от надлежна страна, поради което е допустима. Разгледана по същество жалбата е основателна.  

От фактическа страна е установено, че административнонаказателното производство срещу жалбоподателя е започнало със съставянето на АУАН № 21-1085-002111/28.06.2021г., (бл. № 986301) за това, че на 28.06.2021г., около 01,10 часа, в град Русе, на бул. „Христо Ботев“ - пътен възел бул. „България“ посока град София К. е  управлявал МПС със съответните идентификатори, под въздействието на алкохол над 0,5 на хиляда, установено с техническо средство „Алкотест дрегер 7510“ с рег. № ARNA 0195, което техническо средство в 01,30 часа на 28.06.2021 г. е отчело концентрация на алкохол в кръвта чрез измерването му в издишания въздух от 1,04 на хиляда.

Така приетите за осъществили се факти са били субсумирани от страна на актосъставителя като нарушение на чл. 5, ал. 3, т. 1 ЗДвП.

Въз основа на съставения АУАН било издадено и оспореното пред РС наказателно постановление, при същите фактически обстоятелства и правна квалификация с което наказателно постановление на жалбоподателя, на основание чл. 174, ал. 1, т. 1 ЗДвП, са наложени административно наказание „глоба“ в размер на 1000 лева и „Лишаване от право да управлява МПС“ за срок от 12 месеца, за нарушение по чл. 5, ал. 3, т. 1 ЗДвП.

За изясняване на фактическата обстановка районният съд е приобщил и оценил и гласни доказателства.

За да отмени наказателното постановление въззивният съд е изложил правни изводи, че видно от показанията на актосъставителя и свидетеля по акта И. Б. И., същите не са възприели жалбоподателят да е управлявал автомобила, а когато са отишли на място в автомобила не е имало водач, до автомобила е бил само жалбоподателят, за когото полицейските служители са установили, че е собственик на автомобила.

От показанията на разпитания в процесуалното качество на свидетел К. Е. Н. съдът е възприел, че преди произшествието именно той е управлявал автомобила - собственост на жалбоподателя - и след произшествието е уведомил жалбоподателя, като собственик на автомобила, който е отишъл при автомобила, където е бил установен и от полицейските служители.

Прието е, че по делото не са ангажирани преки доказателства, които да установяват, че именно жалбоподателят е бил водач на автомобила на посочените в АУАН и НП дата и час.

Прието е, че действително пред полицейските служители жалбоподателят е посочил, че той е управлявал автомобила и АУАН е подписан от жалбоподателя, като същият е отразил, че няма възражения и самият АУАН, съгласно нормата на чл. 189, ал. 2 ЗДвП има доказателствена сила до доказване на противното, но съгласно разпоредбата на чл. 116 НПК, приложима на основание чл. 84 ЗАНН, обвинението и присъдата не могат да се основават само на самопризнанието на обвиняемия и самопризнанието на обвиняемия не освобождава съответните органи от задължението им да събират и други доказателства по делото.

Решението е неправилно.

Съдебният акт е издаден при съществено нарушение на  процесуалните правила - касационно основание по чл. 348, ал. 1, т. 2 от НПК. Съгласно чл. 107, ал. 2 от НПК, приложим в производството по обжалване наказателни постановления пред районния съд по силата на чл. 84 от ЗАНН, съдът събира доказателствата по направените от страните искания, а по свой почин - когато това се налага за разкриване на обективната истина. На събиране и проверка подлежат както доказателствата, които разобличават извършителя на нарушението и отегчават неговата отговорност, така и тези, които го оправдават или смекчават отговорността му (арг. от ал. 3 на чл. 107 от НПК). Вероятността, при събирането и преценката на всички относими доказателства, свързани в случая със съставомерността на деянието и в тяхната съвкупност районният съд да достигне до различен правен извод, е достатъчно основание да се приеме, че допуснатото нарушение от районния съд е съществено. В проведеното въззивно производство по а.н.д № 2028/2021г. съдът е нарушил принципа за разкриване на обективната истина.

Правните изводи на съда са изградени основно на базата на приобщените гласни доказателства на свидетеля К. Е. Н., който твърди, че е действителният водач на автомобила. Доколкото по делото са приобщени и други гласни доказателства административният съд счита, че въззивната инстанция е преценила посочените доказателства в нарушение на чл. 172 от ГПК, вр. чл. 228, вр. чл. 144 от АПК с оглед възможната заинтересованост на свидетеля поради близките му отношения с жалбоподателя К.. На следващо място съдът констатира, че свидетелят при актосъставянето в о.с.з., проведено на 29.11.2021 г., изрично е заявил, че е провел разговор с нарушителя и последният е потвърдил авторството на нарушението, но съдът не е изследвал в конкретика въпроса за обстоятелствата по него, които са били известни на свидетеля и които, освен че са в пряка конкуренция с показанията на свидетеля Неделчев, следва да се ценят с по-голяма тежест, поради незаинтересоваността на св. Ибрахимов от изхода на евентуален спор.

От данните по делото е видно, че патрулният екип е посетил мястото на ПТП въз основа на подаден сигнал по телефон 112 като тези факти не са били обсъдени от съда. Информация за сигналоподателя е поискана от съда и такава е била предоставена, видно от справка на л. 49 от делото в която са посочени имена и телефонен номер на сигналоподателя. Последният би могъл да допринесе за изясняване на фактическата обстановка в качеството му на очевидец, но тези въпроси не са били изследвани от районния съд.

По изложените съображения атакуваното решение на РСР следва да се отмени, а делото трябва да се върне на Районен съд - Русе за ново произнасяне - чл. 222, ал. 2 от АПК, тъй като е налице допуснатото съществено нарушение на процесуалните правила - касационно основание по чл. 348, ал.1, т.2 от НПК.

По искането за разноски следва да се произнесе районният съд при повторното гледане на делото – чл. 226, ал. 3 от АПК.

Мотивиран така и на осн. чл.222, ал. 2 от АПК, Административен съд – Русе, касационен състав

  

Р   Е   Ш   И  :

 

ОТМЕНЯ решение № 40/21.01.2022 г., постановено по а.н.д. 2028/2021 г. по описа на Районен съд – Русе и

ВРЪЩА делото за ново произнасяне от друг състав на Районен съд – Русе, съобразно мотивите на съдебния акт

Решението е окончателно

 

 

 

 

          СЪДИИ                ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

ЧЛЕНОВЕ: