Решение по дело №795/2022 на Административен съд - Велико Търново

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 10 март 2023 г. (в сила от 10 март 2023 г.)
Съдия: Росен Петков Буюклиев
Дело: 20227060700795
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 19 декември 2022 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

73

 

гр. Велико Търново, 10.03.2023 г.

В ИМЕТО НА НАРОДА


Административен съд гр.Велико Търново – шести състав, в съдебно заседание на двадесет и седми февруари през две хиляди двадесет и трета година в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: РОСЕН БУЮКЛИЕВ                              

при участието на секретаря С.А.изслуша докл***аното от председателя адм. дело № 795 по описа за 2022 година и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 172, ал.5 от ЗДвП.

 

Жалбоподателят Д.С.Д. ***, чрез процесуалният си представител ***.Д. от ВТАК, е обжалвал като незаконосъобразна заповед за прилагане на принудителна административна мярка №22 – 0311 – 000104 от 08.11.2022 година на младши автоконтрольор в РУ - Павликени, с която му е наложена ПАМ по чл.171, т.1, буква "б" от ЗДвП – временно отнемане на свидетелство за управление на МПС на водач до решаване на въпроса за отговорността, но не повече от 18 месеца.

Поддържа процесуална и материално-правна незаканосъобразност на заповедта и моли за отмяната и. Намира, че съставителят на АУАН е действал несъвместимо предвид разпоредбата на чл.33 от ЗАНН, като освен това не е установено и наличието на наркотични вещества в кръвта му, след като няма изследване на кръвните му проби, резултатите от които са единствено меродавни. Претендира разноските по делото.

Ответникът по делото, младши автоконтрольор в РУ – Павликени при ОДМВР – Велико Търново, не е взел становище по жалбата.

Съдът, като взе предвид становището на жалбоподателят и представените по делото доказателства, приема за установено следното:

Жалбата, като подадена в срок, от легитимирано лице, против подлежащ на оспорване акт, е  допустима за разглеждане по същество.

Видно е от съдържанието на самата заповед, че същата е връчена на 08.11.2022 г. на оспорващият, а жалбата е подадена в съда чрез ответника на 16.11.2022 година, при което е спазен 14 дневния решителен и преклузивен срок за подаването и. Оспорващият е адресат на заповедта и последната е неблагоприятна за него, поради което е налице процесуална легитимация за обжалването и.

По същество съдът преценява жалбата като основателна.

Доказателствата, представени по преписката, съответно събрани от съда, установяват следната обстановка:

Според представения по делото АУАН серия GA,  №798411 /лист 8 от делото/, на 8.11.2022 година в присъствието на свидетеля П.С.П.е съставен този акт против жалбоподателят за това, че на същата дата в 13.35 часа на улица „Свети Свети Кирил и Методий“ в град Павликени, до №22 в посока към СУ „Бачо Киро“, жалбоподателят управлява автомобил „Ауди“ А3 с №***, собственост на д.и.и.. Жалбоподателят е изпробван за употреба на наркотици или техни аналози в 11,58 часа с техническо средство „Дрегер Дръг Тест“ 5000 с фабричен номер ARMC - 0075, като уредът е дал полжителна проба за анфетамин и метанфетамин, а номирът на пробата е 106. Издаден е талон за медицинско изследване № ***, като е посочено и, че Д. е дал кръвна проба за химичен анализ във ФСМП – гр.Павликени.   

Видно от съдържанието на описаният талон, в него е вписано, ча ответникът е започнал проверка на жалбоподателя на посочената дата в 11,30 минути, като я е приключил в 11, 58 часа. Проверката е извършена с „Дрегер Дръг Тест 5000“, като е показан положителен резултат за амфетамин и метамфетамин. Изрично е посочено, че жалбоподателят желае медицинско и химическо изследване, като е посочено, че следва да се яви във ФСМП – Павликени.

От протокола за извършената на място проверка се установява, че началото на проверката е в 11, 53 часа, а краят и е в 12,02 часа, като е описано поведението на жалбоподателя – водач, номера на уреда, с който  е проверен той, както и номера на взетата кръвна проба.

Какви са изводите на съда?

Според разпоредбата на чл.172 от ЗДвП „Принудителните административни мерки по чл. 171, т. 1, 2, , 4, т. 5, буква "а", т. 6 и 7 се прилагат с мотивирана заповед от ръководителите на службите за контрол по този закон съобразно тяхната компетентност или от оправомощени от тях длъжностни лица“. Според представената заповед № 366з-4488/31.12.2021 г. на директора на ОДМВР – Велико Търново /лист 18 от делото/, назначените по график и/или определни със заповед/план за работа служители на длъжност „младши автоконтрольор“ в група „Пътен контрол“ в РУ – Павликени при ОДМВР – Велико Търново може да прилага ПАМ като процесната на територията, обслужвана от съответното Районно управление, какъвто е и настоящият случай. Посоченото правомощие за това възниква от заповед №8121з-1632 от 02.12.2021 г. на министъра на вътрешните работи, съдържанието на която е служебно известно на съда.

При това положение заповедта за прилагане на принудителната мярка е валиден административен акт, като той е издаден от компетентен по степен, материя и територия административен /полицейски/ орган.

Що се касае до формалната законосъобразност, то съдът приема, че досежно нарушаването на разпоредбата на чл.174, ал.3, предложение второ от ЗДвП, което съставлява  причината да се приложи мярката, формата на административния акт е спазена. В случая е отбелязано обстоятелството, което има значение за разпоредения резултат – управление на конкретно МПС след употреба на конкретни наркотични вещества. По този начин, макар и лаконично, са изложени фактическите обстоятелства, квалифицирани като нарушение, даващо правомощие за прилагане на мярка като оспорената. Със заповедта е посочен правен резултат, който е следствие на констатираните факти и обстоятелства, и който според ответника се вписва в една от алтернативните хипотези на нормата на чл.171, т.1, б.“б“ от ЗДвП, като това изпълнява изискването на закона за мотивиране на административния акт.

Спазени са съществените административно-производствени правила при издаването на заповедта, които гарантират проявлението на принципа, заложен в разпоредбата на чл.7 от АПК.

Заповедта обаче не съответства на материалния закон.

Според нормата на чл.171, т.1, буква „б“ от ЗДвП „За осигуряване на безопасността на движението по пътищата и за преустановяване на административните нарушения се прилагат следните принудителни административни мерки: който управлява моторно превозно средство с концентрация на алкохол в кръвта над 0,5 на хиляда, установена с медицинско и химическо лабораторно изследване или с изследване с доказателствен анализатор, или с друго техническо средство, определящо съдържанието на алкохол в кръвта чрез измерването му в издишания въздух, или след употреба на наркотични вещества или техни аналози, установена с медицинско и химико-токсикологично лабораторно изследване или с тест, както и който откаже да бъде проверен с техническо средство или с тест, изследван с доказателствен анализатор или да даде биологични проби за химическо изследване и/или химико-токсикологично лабораторно изследване – до решаване на въпроса за отговорността му, но за не повече от 18 месеца; при наличие на изследване от кръвна проба или изследване с доказателствен анализатор по реда на чл. 174, ал. 4 установените стойности са определящи.“.

Както се отбеляза и от съдържанието на АУАН, а и от съдържанието на резолюцията за прекратяването на административно-наказателното производство се установява, че жалбоподателят е дал кръвна проба за изследване по реда на чл.7, ал.2, чл.11 и във връзка с чл.15 от НАРЕДБА № 1 от 19.07.2017 г. за реда за установяване концентрацията на алкохол в кръвта и/или употребата на наркотични вещества или техни аналози.

С  оглед на посоченото съдът, още с разпореждането за насрочване на делото указа на ответника, че следва да установи всички фактимески обстоятелства, на които се основава разпореденото с ПАМ и да представи доказателства за проведеното медицинско изследване на ксръвта на жалбоподателя.

Въпреки изричното указание на съда /лист 18 от делото/, ответникът не представи доказателства за провеждането на това изследване, нито представи релевантният протокол за резултатите му, предвиден в чл.24, ал.2 от посочената Наредба.

Нормата на чл.171, т.1 б.“б“ от ЗДвП е категорична – при наличие на изследване от кръвна проба или изследване с доказателствен анализатор по реда на чл. 174, ал. 4 установените стойности са определящи. Липсата на тези установени стойности при наличие на взета от жалбоподателя кръвна проба означава, че фактическият състав на разпоредбата не е налице и липсва правомощието за прилагане на принудителната административна мярка.

При това положение следва да се приеме, че е нарушен материалният закон, тъй като не е проявен посочения в разпоредбата на чл.171, т.1, буква „б“ от ЗДвП фактически състав, въз основа на който с оспорената ПАМ са разпоредени визираните в нея правни последици.

 

Следва жалбата да се уважи, като на жалбоподателя се присъдят сторените по делото разноски.

 

Водим от изложеното, Административният съд – В. Търново, шести състав,

Р   Е   Ш   И   :

 

ОТМЕНЯ заповед за прилагане на принудителна административна мярка №22 – 0311 – 000104 от 08.11.2022 година на младши автоконтрольор в РУ – Павликени при ОДМВР – Велико Търново.

ОСЪЖДА Областна дирекция на МВР – Велико Търново, да заплати на Д.С.Д. ***, ЕГН **********, разноски по делото в размер от 610 лева.

 

РЕШЕНИЕТО е окончателно.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ :