Определение по дело №103/2021 на Апелативен съд - Пловдив

Номер на акта: 260136
Дата: 9 март 2021 г.
Съдия: Христо Иванов Крачолов
Дело: 20215000600103
Тип на делото: Въззивно частно наказателно дело
Дата на образуване: 26 февруари 2021 г.

Съдържание на акта

  О  П  Р  Е  Д  Е  Л  Е  Н  И  Е

 

№ 260136

 

гр. Пловдив, 09.03.2021 г.,

 

          Пловдивският апелативен съд, първи наказателен състав, на девети март две хиляди двадесет и първа година, в закрито заседание в състав:

 

                                                       ПРЕДСЕДАТЕЛ: ХРИСТО КРАЧОЛОВ

                                                                  ЧЛЕНОВЕ: ИВАН РАНЧЕВ  

                                                                                       ВЕСЕЛИН  ГАНЕВ

 

като разгледа докладваното от съдията ХРИСТО КРАЧОЛОВ  ВЧНД  № 103 по описа за 2021 г., за да се произнесе взе предвид следното:

 

          Производство по чл. 440 ал.2 НПК.

         

С определение № 260204 от 11.02.2021 г. по ЧНД № 217/2021 г. Пловдивският окръжен съд е оставил без уважение молбата на И.С.И. за условно предсрочно освобождаване от изтърпяване на останалата част от наказание в размер на 20 години Лишаване от свобода, наложено му по НОХД № 465/2010 г. по описа на Окръжен съд Хасково.

 

          Недоволен от така посоченото определение е останал осъденият, който чрез своя защитник го е обжалвал с искане то да бъде отменено и неговата молба да бъде уважена.

          Лишеният от свобода е депозирал собственоръчно написана жалба, която обаче правилно е приложена от първостепенния съд към делото с преценката, че е просрочена.

 

          Началникът на Затвора в *и Окръжна прокуратура Пловдив не са взели становище по жалбата.

 

Пловдивският апелативен съд, след като се запозна със събраните по делото доказателства, преценени поотделно и в тяхната съвкупност и във връзка с направените оплаквания в жалбата, намира и приема за установено следното:

 

ЖАЛБАТА Е НЕОСНОВАТЕЛНА.

 

Въззивната инстанция счита, че в атакуваното определение обстойно е проследено поведението на осъдения И.С.И. и протичането на корекционния процес.

 

Правилно е прието, че И.И. търпи наказание ЛИШАВАНЕ ОТ СВОБОДА в Затвора *в размер на 20 години, при първоначален СТРОГ режим, наложено му по НОХД № 465/2010 г. на Окръжен съд Хасково за извършено престъпление по чл.116, ал.1, т.3 от НК, за това че е причинил смъртта на майка си.

За начало на наказанието се счита датата 26.04.2010 г., със зачетено приспадане на предварително задържане, като от 30.09.2010 г. осъденият е постъпил в Затвора. След влизане на присъдата в сила на 22.12.2011 г., той е поставен на СТРОГ режим. Придобил е право на условно предсрочно освобождаване, считано от 26.04.2020 г., когато е изтърпял половината от наложеното наказание.  

Според становището на Началника на Затвора *, приложения доклад и справка, осъденият не приема отговорност за извършеното деяние, отрича да е извършил престъплението, счита се за набеден, не осъзнава факторите, довели до деянието, не приема присъдата за справедлива, не изразява особено съжаление към жертвата.

Интелектуалното му ниво е около средното, съответства на нивото на образованост, има амбиции и желание за по-добър статус в затворническата йерархия, поради което конфликтните взаимоотношения са израз на противоречието между желание и възможности. Свръхактивен, неоснователно претенциозен, лесно влиза в конфликти, общува с малък кръг лишени от свобода, предимно от същата стая. Обикновено е добронамерен, но при провокация реагира импулсивно и агресивно. Към служителите се отнася с нужното уважение. Проявява активност и съдейства при водената корекционна работа, като при разговори се наблюдават известни криминални нагласи в мисленето и поведението.

Посочено е, че лишеният от свобода има изградени трудови навици. Устроен е на работа в затвора и дълго време е работил в обособеното производство. В момента е спрян от работа, но има отработени 1078 дни. Участва в провежданите мероприятия в групата. До момента 9 пъти е нарушавал установените правила и норми, за което има наложени наказания, три от които все още са активни.

Награждаван е 7 пъти за участие в групови програми, добро изпълнение на трудовите норми и примерно поведение.  

При първоначалното определяне на риска от рецидив, при осъдения И. е отчетен среден към висок такъв, с измерение 76 т., като след подаване на молбата за условно предсрочно освобождаване е изготвена нова оценка на риска, с отчитане на понижение, но запазване на средни стойности – 59 т. Констатирано е, че все още не са постигнати целите в пълен обем в зоните: отношение към правонарушението, умения за мислене, жилищно устройване и взаимоотношения. Рискът от вреди в обществото също е преценен като среден към висок. Потвърдени са първоначалните опасения във връзка с въпросите на контрола и с нарушение на задълженията.

Въз основа на това е изразено становище, че не са налице положителни промени в нагласите и мисленето на осъдения и прогнозата за живот на свобода е по-скоро неблагоприятна. В негативен план се явяват липсата на собствено жилище и каквито и да е взаимоотношения с близките и с децата му. Предвид на това, Началникът на Затвора *изразява становище, че целите по поправяне и превъзпитание не са изпълнени в пълен обем и с осъдения трябва да се работи още.

 

С оглед на установената по-горе безспорна фактическа обстановка, напълно правилно първоинстанционният съд е преценил, че в случая не са налице основания осъденият И.И. да бъде условно предсрочно освободен от изтърпяване на остатъка от наказанието, наложено му по НОХД № 465/2010 г., по описа на Окръжен съд Хасково.

Пловдивският апелативен съд изцяло споделя становището в атакуваното определение, че доказателства за поправянето му не са в достатъчен обем, позволяващ извод за предсрочно освобождаване. Действително е необходимо корекционният процес да продължи и с осъдения да се работи още в четирите проблемни зони

Абсолютно правилен е изводът на Пловдивския окръжен съд, че при освобождаване към този момент, на практика ще се направи драстична редукция на наложеното наказание, което ще компрометира самото наказване.

И пред настоящата инстанция се поддържа доводът, позовавайки се на решение на ЕСПЧ, според който при условията в местата за лишаване от свобода в България, осъденият обективно не би могъл да изпълни изискванията за условно предсрочно освобождаване. Предпоставките, при които лишен от свобода може да бъде освободен изчерпателно са регламентирани в закона и те не зависят от условията в затвора или организацията по изтърпяване на наказанията.

Напълно неоснователно е възражението, че на И.И. не му е дадена възможност да се поправи. Същият е бил устроен на работа и дълго време е работил. Не е без значение и обстоятелството, че той неколкратно е наказван, като три от наложените санкции все още са активни.

Предвид на всичко изложено по-горе законосъобразно първоинстанционният съд е стигнал до извода, че към настоящия момент И.И. все още не е дал доказателства за поправянето си и не е налице настъпила трайна и необратима промяна в него по време на изтърпяване на наказанията.

Следователно не е налице втората кумулативно изискуема предпоставка, освен тази свързана с необходимостта от изтърпяване на необходимия срок от наложеното наказание, визирано в чл. 70 ал. 1  НК.

Поради това настоящата инстанция намира, че не са налице предпоставките, посочени в хипотезата на чл.439а НПК, от които да се направи положителен извод, че е дал доказателства за своето поправяне.

 

Предвид изложеното и Пловдивският апелативен съд намира, че атакуваното определение следва да бъде потвърдено, поради което и

         

О  П  Р  Е  Д  Е  Л  И:

 

ПОТВЪРЖДАВА определение № 260204 от 11.02.2021 г. по ЧНД № 217/2021 г. на Пловдивския окръжен съд.

                   

ОПРЕДЕЛЕНИЕТО е окончателно и не подлежи на обжалване или протест.

 

                                                          

 

                                                    ПРЕДСЕДАТЕЛ:                       

 

 

 

 

                                                    ЧЛЕНОВЕ:     1.                     

 

 

 

                                                                            2.