Решение по дело №681/2021 на Административен съд - Плевен

Номер на акта: 519
Дата: 21 октомври 2021 г.
Съдия: Цветелина Александрова Кънева
Дело: 20217170700681
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 30 август 2021 г.

Съдържание на акта

Р E Ш Е Н И Е

519

гр.Плевен, 21.10. 2021 год.

 

В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

Административен съд - гр. Плевен, втори касационен състав, в открито съдебно заседание на пети октомври, две хиляди двадесет и първа година, в състав:                                            

            Председател: Даниела Дилова

                                                              Членове: Цветелина Кънева

                                                                              Снежина Иванова

При секретаря Цветанка Дачева и с участието на прокурора Нанка Рачева, като разгледа докладваното от съдия Кънева касационно административно-наказателно дело № 681 по описа за 2021 г. на Административен съд - Плевен и за да се произнесе, взе предвид следното:

            Производството е по чл.63, ал.1, изр.2 ЗАНН във връзка с чл.348 НПК и чл.208 и сл. АПК.

С Решение № 63 от 15.07.2021 г., постановено по НАХД № 137 по описа за 2021г., Районен съд – Левски е потвърдил Наказателно постановление № 010 от 22.03.2021 г. на Директора на Областна дирекция по безопасност на храните – Плевен, с което на Й.П.Х. ***, за нарушение на чл.139, ал.1, т.1 от Закона за ветеринарномедицинската дейност, на основание чл. 420а, ал. 1 от ЗВД, е наложено административно наказание глоба в размер на 300 лева /триста лева/.

Срещу решението е подадена касационна жалба от Й.П.Х., в която са наведени доводи, че съдебният акт е неправилен и незаконосъобразен. Счита се, че РС-Левски не е обследвал твърдението, че развилото се административно производство е проведено неправилно, а именно не е обследвана собствеността на имота, в който са намерени животните и не му е дадена възможност да възрази срещу констатациите на служителите на ОДБХ. Посочва се, че действително по отношение на животните не са изпълнени мерки по чл.46з, чл.46и и чл.118, ал.1 от ЗВМД, но това не се дължи на негово противоправно поведение, а на бездействие от страна на компетентните органи. Изразява се несъгласие с извода, че деянието не съставлява маловажен случай по смисъла на чл.28 от ЗАНН. Твърди се, че в конкретния случай става въпрос за отглеждане на животно за лични нужди, което в житейската реалност касае хиляди подобни ситуации и ангажирането на административно-наказателна отговорност на голяма част от българското население, отглеждащо прасета в домашни условия би довело до ненужни усложнения в правораздаването. Счита се, че липсват противоправни последици от деянието, което е основна предпоставка същото да бъде характеризирано като маловажен случай. В заключение се моли да бъде отменено обжалваното решение, както и издаденото наказателно постановление.

От ответника не е депозиран писмен отговор по касационната жалба.

В съдебно заседание касаторът Й.П.Х., се явява лично и моли да бъде отменена изцяло наложената му глоба, като счита същата за незаконосъобразна.

В съдебно заседание ответникът – Областна дирекция по безопасност на храните – Плевен, не се представлява.

Представителят на Окръжна прокуратура - Плевен дава заключение, че касационната жалба е неоснователна, а решението на районния съд като правилно следва да бъде оставено в сила.

Съдът, след като прецени събраните по делото доказателства и обсъди доводите на страните, намира за установено следното:

Касационната жалба е подадена в законоустановения срок и от надлежна страна, поради е допустима за разглеждане.

Разгледана по същество, е неоснователна.

С обжалваното наказателно постановление е реализирана административно-наказателната отговорност на Й.Х. за това, че  на 27.01.2021г. при извършена съвместна проверка със служители на РУ-Левски е констатирано, че лицето Й.Х. на адрес *** отглежда 1бр. прасе с приблизително тегло 250-300кг., 5бр. прасета с приблизително тегло 12-14кг. и 4бр. прасета с приблизително тегло около 6-7кг, като изброените животни са без идентификационна маркировка, на името на собственика на животните няма регистриран животновъден обект. Нарушението е квалифицирано по чл.139 ал.1 т.1 от Закона за ветеринарномедицинската дейност.

За да потвърди наказателното постановление районният съд е приел, че от събраните по делото писмени и гласни доказателства се установява изложената в акта и НП фактическа обстановка. Счел е, че акта и НП съдържат подробно текстово описание на извършеното нарушение, което кореспондира с посочената за нарушена правна норма. Посочил е, че отглеждането на домашни животни в несъответствие със законоустановените изисквания представлява сериозен риск за възникване и разпространение на зарази. Приел е, че от всички доказателства се налага извода, че Х. е извършил противоправното деяние, което е в нарушение на чл.139 ал.1 т.1 от ЗВМД, а именно отглежданите в нерегламентиран стопански обект животни  са без изискуемите ушни марки. Счел е още, че като собственик на животните е наказателноотговорно лице по чл.420а ал.1 от ЗВМД. Посочил е, че нарушението не представлява маловажен случай, а наложеното наказание е в рамките на законовия минимум и съответства на чл.27 от ЗАНН.

Решението е съответно на доказателствата по делото и материалния закон. Фактите са установени правилно и в пълнота, като при тяхната съвкупна преценка е изведен правния извод за доказаност на нарушението по чл.139 ал.1 т.1 от ЗВМД. Фактическите констатации и правните изводи в тази насока формирани от районния съд се споделят изцяло от настоящия състав, поради което не е необходимо тяхното преповтаряне на основание чл.221 ал.2 изр.2 от АПК. Неоснователни са възраженията в касационната жалба. Изрично в съдебно заседание пред районния съд Х. е посочил, че „ беше ми образувана полицейска проверка в дома…… Освен това, прасетата си ги отглеждам за лични нужди…… Тези прасета ги отглеждам в къщата си, там, където живея, всеки ден съм там, отглеждам зеленчуци, кокошки, зайци, отглеждам си и прасета. На този адрес си живея постоянно…“. Т.е. както правилно е приел районният съд Х. е собственик на прасетата, които не са идентифицирани, което е в нарушение на чл.139 ал.1 т.1 от ЗВМД.

Неоснователно е и твърдението за приложимост на чл.28 от ЗАНН. Както правилно е счел районният съд отглеждането на домашни животни в несъответствие със законоустановените изисквания представлява сериозен риск за възникване и разпространение на зарази. Нарушението не представлява по-ниска степен на обществена опасност в сравнение с обикновените случаи на административни нарушения от съответния вид. Като е достигнал до аналогичен правен извод, районният съд е постановил съответно на материалния закон решение, което следва да бъде оставено в сила.

Воден от горното и на основание чл.63, ал.1, изр.2 от ЗАНН, във връзка с чл.221, ал.2, пр.1 от АПК, съдът

 

Р Е Ш И:

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 63 от 15.07.2021 г., постановено по НАХД № 137 по описа за 2021 г. на Районен съд – Левски.

РЕШЕНИЕТО не подлежи на оспорване.

Преписи от решението да се изпратят на страните.

 

 

 ПРЕДСЕДАТЕЛ: /п/

 

 ЧЛЕНОВЕ: 1.  /п/                                                                                          

  

                   2. /п/